martina1199 martina1199 komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

"... Jediná věc, která se neřídí pravidlem většiny, je lidské svědomí. ..."

Přiznávám se, že jsem od knihy čekala něco trochu jiného, ale dostala jsem mnohem víc. Příběh se rozvíjí pomalu a autorka precizně vykresluje atmosféru městečka Maycomb v Alabamě i charaktery jeho obyvatel. Pozvolna se seznamujeme s Atikem, Jemem a Čiperou a skrze ně vnímáme proces s černochem Timem Robinsonem, souzeným za znásilnění bělošky. Vše se odehrává ve 30. letech 20 století a Tim kvůli barvě své pleti nemá šanci na osvobození, ačkoliv je nevinný.

Je to příběh o morálce, rozumu a lidské odvaze čelit hlouposti, nesnášenlivosti a rasismu i s vědomím toho, že vítězství je nedosažitelné.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Knihy s podobnou tématikou mě vždy zanechají smutnou a plnou dojetí. Nesmírně obdivuji všechny, kteří si prošli vší tou válečnou hrůzou. Že i přes všechny šrámy na těle i na duši dokázali jít dál a zachovat si lidskost ve světě, který ovládli zrůdy, hlupáci a zbabělci.
Obdivovala jsem Emilii za její obětavost. Starého ševce za jeho laskavost a moudrost a Joannu za její odvahu.
Mohla bych pokračovat ve svém komentáři, ale myslím si, že bude nejlepší, když si Sůl moře sami přečtete. Protože rozhodně stojí za to.

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Tak tohle je opravdu hodně dobré čtení :-) Do reálií se člověk dostane docela snadno, a když si nedáte pozor, pohltí Vás příběh natolik, že nebude chtít knihu odložit. Vélina si musí oblíbit snad každý a on si to rozhodně zaslouží. Výcvik v řádu mi připomínal trochu výchovu spartských chlapců. Barkus mě překvapil, vůbec jsem to netušila. Opravdu jsem vděčná, že jsem to začala číst až nyní, kdy už je k dispozici celá série, takže se už brzy dozvím, jak bude Vélinova životní pouť pokračovat. Kam ho asi píseň jeho krve zavede?
Sahám po Pánovi věže a těším se jak malá :-)

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Ani druhý díl knižní série Stín krkavce nezklamal :-)
Skvěle vystavěné pokračování, které člověk jen těžko pouští z ruky. Po dramatickém konci jsem okamžitě sáhla po třetím díle - Královna ohně, protože víte co? Já prostě musím vědět, jak to dopadne s Vélinem, jeho blízkými a jeho písní. Zjeví se konečně onen tajemný Spojenec? A pokud ano, zvítězí nebo bude poražen?

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Královna ohně je důstojným zakončením celé série, která je prostě úplná pecka:-)

Jen Vélin by si zasloužil alespoň trošku štěstí po tom všem, ale život ve světě, který autor stvořil, není ani milosrdný, ani spravedlivý. Ale rozhodně je nezapomenutelný, stejně jako celý příběh.

28.01.2017 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Při výběru této knihy jsem si nebyla úplně jistá tím, co od ní mohu očekávat. A teď po poslední stránce, po přečtení posledního slova můžu říct, že se mi líbila a jsem ráda, že jsem po ní sáhla :-) Celou dobu jsem uvažovala, jak to celé může skončit, ale pointu jsem neuhádla ani zdaleka. A přitom byla ve své jednoduchosti a holé, nemilosrdné logice jedinou možnou.
Pokud máte rádi příběhy, které v extrémních podmínkách ukazují, jak snadno se může rozostřit hranice mezi bytím a nebytím člověkem, sáhněte po této knize.
Přečtěte si příběh o holčičce Melanii, která by se raději jmenovala Pandora. Ponořte se do vyprávění o hladovčátku, které nakonec otevřelo svou vlastní "Pandořinu skříňku" - ale ne z marnivé a neodolatelné zvědavosti - nýbrž proto, aby na troskách starého světa dalo vzniknout světu novému.

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Další skvělý příběh z pera tohoto autora :-) Bavila jsem se skvěle od prvního písmene po závěrečnou tečku. A u scén s Převozníkem a Devlinem jsem se opravdu smála jako divá :-)

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Tahle knižní série měla pomalý a slabší rozjezd - Skleněný trůn mě bavil jen na konci a jen trochu a Půlnoční koruna to trochu zachránila, ale hlavně také pintou. Zraje ale jako víno a od třetího dílu - Dědičky ohně - je to opravdu jízda. Tak jak mi Celaena zpočátku trochu lezla na nervy, tak Aelin z Královny stínů obdivuji. Za to, co dokázala. Za to, co dokázala přežít a nezlomit se. A za to, co ještě dokáže. Líbila se mi i linka s Manon, ta svým nepřátelům taky brzy pěkně zavaří a i Lysandra i Nesryn si rychle získaly mé sympatie.
Je vidět, že autorka ženské hrdinky opravdu umí. A to se mi taky moc líbí. Protože víte co?
Ženská síla :-D

Panský klub Panský klub Daniel Kapča

Po této knize jsem sáhla ze dvou důvodů - chtěla jsem si po delší době přečíst něco úplně jiného, než se mi běžně dostane do ruky, a taky ráda podporuji české autory. Zvlášť ty začínající:-)
Příběh obsahoval vše, co slibuje anotace, a vlastně i víc, přesto jsem byla zklamaná. Chápala jsem, že autor chtěl přijít s něčím novým a šokovat, což se mu podařilo, ale v některých momentech jsem měla pocit, že už prostě tlačí na pilu příliš. Přišlo mi, že se Lilian většinu knihy chovala naprosto nelogicky a nevěrohodně. Ani ostatní postavy na tom nebyly o moc lépe - snad kromě Roberta, který měl jakž takž kompaktní charakter a to, co dělal a proč to dělal, dávalo většinou smysl. U ostatních to tak nebylo. Pokusy o romantické scény dle mého názoru patřily také mezi slabší místa příběhu.
Co říct na závěr? Nelituji, že jsem po knize sáhla, ale pokud se v podobném stylu ponese i další autorův příběh, asi si přečtu raději něco jiného.

28.01.2017 2 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Příjemné "pohádkové" romantické čtení pro dospělé. Ano, čtu i takové :-) Naštěstí není příběh nijak přeslazený. Líbilo se mi vše - od grafiky po příběh samotný včetně vykreslení všech postav.
Vzhledem k tomu, že se jedná o sérii, jsem očekávala otevřený konec - ale ne takový. Doufám, že Chálid zůstane tím mužem, kterým se pro Šazí stal, a bude jednat. Protože jestli ne, tak si to všechno vážně zaslouží.

Propast času Propast času Roman Bureš

5 hvězd je prostě málo :-)
Tento příběh je vynikající sci -fi fabulací, která působí paradoxně velmi opravdově.
Od první stránky jsem věřila, že kdyby se časoprostor opravdu zhroutil, takhle nějak by to na světě mohlo vypadat. Postavám jsem věřila každé slovo a každý čin. Skvěle jsem se bavila od prvního písmene do posledního :-)

28.01.2017 5 z 5

Bolest: Zima komisaře Ricciardiho Bolest: Zima komisaře Ricciardiho Maurizio de Giovanni

Zasloužených pět hvězd z pěti :-)
Zápletka stará jako lidstvo samo, ale zasazená do velmi zajímavé doby, místa i prostředí. Myslím, že nejsilněji působí úžasně zvládnuté vykreslení atmosféry města a především velmi charismatický hlavní hrdina - komisař Ricciardi.

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Zajímavý příběh především díky myšlence rozdělených světů - Londýnům.
Postavy byly fajn, i když jsem asi čekala trochu víc prozíravosti od Rhye (náhrdelník od Hollanda) a hlavně víc od Hollanda :-) Bavila jsem se ale dobře. I když je pravda, že jsem od příběhu čekala víc akce a i některé akční scény - souboje - mi přišly takové trochu nemastné - neslané. Jsem zvědavá na další díl - jestli se podíváme konečně do Černého Londýna a jak to bude vypadat s magií v Šedém Londýně. Řekla bych, že totiž tam ještě neřekla své poslední slovo :-)

28.01.2017 3 z 5

Včelí královna Včelí královna Laura Ruby

Na této knize mě napřed zaujala obálka, která je opravdu nádherná, a pak anotace, která slibuje zajímavý příběh s nádechem magického realismu. A co slíbí, to taky splní.
Byl to moc pěkný příběh. A magický taky :-)

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Brilantní od začátku do konce :-)

Malíř vzpomínek Malíř vzpomínek Gwendolyn Womack

Skvělé čtení :)

Pokud by se vám líbilo zajímavě a chytře beletristicky zpracované téma reinkarnace, tak rozhodně doporučuji tuto knihu. Jen se nesmíte bát trochy lásky a romantiky, která však v Malíři není nijak přeslazená, zato je v podstatě nekonečná a věčná. Stejně tak jako nenávist a neutuchající zášť. Ono něco na tom hledání spřízněné duše asi něco bude :-)

Epos o panáčkovi Epos o panáčkovi Jaroslav Beznoska

Epos o panáčkovi je nabitý akcí, pořád se v něm něco děje. Text je psaný stylem, který vás strhne svým tempem do dravé řeky příběhu a už vás nepustí. Háže s vámi, drhne s vámi o dno a nakonec vás vyvrhne na břehu vycucnuté a s mírně vykuleným výrazem. Čtenář se tak cítí v centru dění, na druhou stranu mě ten řízený chaos nechával chvilkami v naprostém zmatku - především, co se začátku kapitol týkalo. Protože oba hlavní hrdinové - Erben i Vágner jsou si charakterově a výrazově velmi podobní, což byl ale podle všeho autorův záměr - občas mi trvalo jednu dvě věty, než jsem si s novou kapitolou uvědomila, kdo ji vypráví. Také přechod z jedné střílečky do druhé - a pak velmi rychle do třetí a další - mě už pak přišel dost stereotypní, stejně jako bezmezný Vágnerův obdiv k jeho nádherným rytířům.

A co si podle mě mohl autor určitě odpustit, byla panáčková chvilková úchylnost v kokainové místnosti. Přišlo mi to zbytečné a jaksi bezúčelné pro příběh.

28.01.2017 3 z 5

V řetězech V řetězech Jenny Nowak (p)

Přečteno jedním dechem během jediného dne. Víc myslím není co dodat.

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Dívka, která si říkala Tuesday - perfektní příběh s úžasnou hlavní hrdinkou. Svou genialitou a cílevědomou pomstou se opravdu hodně podobá Lisbeth Salanderové, ale také jsou v mnohém odlišné.

Jen ten konec mě trochu zklamal. Doufala jsem, že vydrží až do konce, i když na druhou stranu po tom všem, čím si prošla, a co dokázala, se ani nedivím.

Ono někdy stačí rozbít stavidla a rozpoutat smršť. Dát věci do pohybu.

12.04.2016 4 z 5