martina1199 martina1199 komentáře u knih

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Opravdu zajímavě zašmodrchaný příběh. Rozjezd je trochu pomalejší, ale když se jím prokousáte, opravdu si tu jízdu užijete :-)
A když už to vypadá, že je vše rozpleteno a vysvětleno, přijde teprve ta opravdová, závěrečná pointa, která pro mě byla velkým překvapením.
Doporučuji.

28.02.2017 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Nebylo to špatné, zajímavý svět a reálie. Magie, která není až tak úplně magií, a čarodějové - grišové - kteří nejsou zase až tak úplně čaroději. Četlo se to dobře - možná i proto, že mi příběh přišel jednodušší. Dávám slušné tři hvězdy a možná zkusím i druhý díl, pokud u nás vyjde.

05.02.2017 3 z 5

Pohřbení Pohřbení Kendra Elliot

Opravdu dobrý thriller. Zajímavá zápletka, napětí postupně eskalováno až do závěrečné pointy. Dala bych čtyři hvězdy, ale mám dvě výhrady.
Ta hlavní - milostná linka mi ani tak nevadila, i když to šlo mezi Michaelem a Jamie podle mě až moc rychle vzhledem k okolnostem, za jakých se setkali. Co mi ale vadilo více, byl jejich popis. Jsem prostě trošku vysazená na to, když on je nádherný a neodolatelný a ona je krásná jako princezna. Přišli by mi reálnější, kdyby neměli až tak perfektní vlasy, oči, smyslná ústa, "vysportované" postavy apod. Ať jsou hezcí a přitažliví, ale ne dokonale.
No a ta druhá - už někde v polovině knihy jsem uhádla hlavního padoucha. Motiv mi až tak úplně nedošel, ale postava ano. Čímž jsem byla trochu ochuzená o překvapení v pointě.

05.02.2017 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Úžasná kniha :) Námět, prostředí, postavy - to všechno se mi líbilo. Jedinou výtku mám k závěru - u jednání šerifa Petera jsem postrádala jakýkoliv pro čtenáře patrný vývoj motivu. Toho, proč se nakonec rozhodl, jak se rozhodl. Přišlo mi to trochu ukvapené. Pokud u nás vyjdou i další díly, rozhodně si je přečtu :)

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Čas čarodejnic - Stín noci se mi líbil. Ovšem pravdou je, že první díl této série se mi líbil více. Jelikož se v tomto díle Matthew a Diana pohybují v 16. století v několika státech Evropy, včetně Českého království, autorka s velkou chutí zapojila své hrdiny do tehdejšího politického, kulturního a "vědeckého" dění. Někdy mi to přišlo ale bohužel zbytečně moc a cítila jsem se zahlcena detaily, které byly sice velmi zajímavé, ale dle mého názoru někdy zbytečně zpomalovaly tempo příběhu.

Velmi jsem si oblíbila Dianu, hlavně když už konečně přijala magii a občas ji třeba i použila. Co mi také ještě trochu vadilo byla až nekonečně komplexní zainteresovanost Matthewa a jeho rodiny ve všem, co se odehrálo v Evropě od 5. století - u scén, kdy autorka popisovala jejich pobyt v rudolfínské Praze a vysvětlovala, jak pan Clermont pomáhal P. Parléřovi se stavbou chrámu sv. Víta, jsem se už vysloveně pobaveně pochechtávala, přišlo mi to prostě příliš.

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Pátá vlna je opravdu skvělý příběh, který přečtete jedním dechem :) Námět je svým způsobem velmi děsivý a realita, ve které se vše odehrává opravdu hrůzná. Existuje možnost, jak zachránit lidstvo - nebo alespoň to, co z něj zbylo - před Jinými? Existuje způsob, jak zachránit lidskost? Ať už to slovo znamená cokoli?

"...Povodně, požáry, zemětřesení, nemoci, hladovění, zrada, osamění, vražda. Co nás nezabije, to nás posílí. utuží. Ponaučí. ..."

Co bude s Evanem, když pomohl Cassie a vydal se na cestu, ze které se už nedá vrátit?

"...Je to beznadějné. A je to hloupé a sebevražedné. Ale láska je zbraň, na niž nemají odpověd. Oni vědí, jak myslíte, ale nemůžou vědět, co cítíte. .... Neřekl my, řekl oni. ..."

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Muž jménem Ove - chvilkami drsný, ale přesto ryzí příběh plný vtipných situací, ale také moudrosti a dojemné laskavosti. Pohladí na duši, a proto jej rozhodně doporučuji všem :)

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Vážný mrazivý příběh, skvělé napsaný, hluboce se dotýkající a s vynikající pointou. Rozhodně doporučuji :)

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

Prostě super - prostředí, postavy, děj. Jsem opravdu hodně zvědavá, proč zrovna Lucas je ten, kterého si Lodě vybraly, co je ten konkrétní důvod :) Určitě si přečtu i další díly :)

Vlčice Vlčice Zdeněk Žemlička

Nebylo to špatné, ale s dalšími díly asi počkám :)

Líbilo se mi zasazení do historického rámce i zapojení bájných bytostí, Kroana mi byla sympatická hlavně ve chvílích, kdy se tak urputně nesnažila být ženou a opravdu jí byla :) Moc mi neseděly výrazy jako kurňa, kurva, "nekecej" a při scéně, kdy Alexa rodila jsem se - přiznávám - potměšile usmívala.

Mysterium tremendum Mysterium tremendum Sebastian Rainer

Kniha o podivném maniakálním snad géniovi psaná maniakálním snad géniem...Poslední třetinu jsem opravdu hltala, ale pointu jsem asi nepochopila, takže pro mě mysterium určitě :) Zkusím asi ještě jednou, někdy...

A malá poznámka - celkový dojem z knihy byl mnohem autentičtější, kdyby postavy nepoužívaly v popisech koncovku -ej, když se to skoro celé odehrává v Horní Bečvě. Výrazy jako cyp a jiné krajové by příběhu dodaly skvělý punc opravdovosti, kdyby vzápětí nenásledovalo něco jako nas*anej apod.

Jdi a přines hlavu krále Jdi a přines hlavu krále Jaroslav Mostecký

Moje první setkání s tvorbou tohoto českého autora a spokojenost. Sice mi přijde, že se jedná spíš o příběh pro mužské čtenáře, ale bavilo mě to. Vyprávění je živé a zajímavé, kniha je plná akce - kde Leifovi s Helgim nepomůže síla jejich paží, odvaha a zarputilost spolu s vůlí k vítězství, tam se na ně usměje Štěstěna, nebo rovnou Epona :)

Nakonec hlavu získají, ale co bude dál? :)

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Dívka v pavoučí síti se mi líbila :)

Je to jiné, než Milénium, ale není to na škodu :) Příběh je zajímavý a oblíbené postavy - Lisbeth a Mikael - nezklamaly. Zachovaly si svůj charakter a nazírání na svět a to je moc dobře :)

Někdy se ale děj příliš zpomalil - to když se autor věnoval popisům všech IT skutečností, kódování, šifrování - prostě celému tomu kybernetickému světu, v němž se skrývá i tajemství, které je jádrem zápletky tohoto příběhu.

Lisbeth je jako vždy svá a hvězdná, jen se mi zdálo, že v některých momentech a situacích z ní autor udělal téměř superhrdinku.

Myslím si, že autor dostál se ctí hodně vysoko nasazené laťce původního Milenia S. Larssona a těším se na další příběhy, pokud přijdou :)

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Noční hlídka je super kniha :) Napřed jsem viděla film - poměrně dávno a svým způsobem mě okouzlil. Až později jsem zjistila, že existuje i knižní předloha, konečně si ji přečetla a nechala se znovu okouzlit :)

Světlo a Tma, Dobro a Zlo, Noční a Denní hlídka - to vše balancující na tenké a křehké hraně příměří. V případě vychýlení vah - ať už na jednu, nebo druhou stranou - hrozící konec lidského světa. A k tomu tajemné všudypřítomné Šero...

Pokud hledáte příběh, kde hranice mezi dobrým a zlým se velmi často stírá, nebo je jen slabě viditelná a hlavně uchopitelná, pak sáhněte po této knize. Zlo je zlo, ale umí ustoupit a udělat kompromis, když chce udržet rovnováhu. Jak tedy ale nazvat skutky Světla, kterými udržují příměří? Kdo vidí tak daleko do budoucna, aby mohl říct, že jeho Dobro se jednou pro někoho nestane Zlem?

Kdo dohlédne všechny důsledky svého konání?

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

MOŽNOST SPOILERŮ!!!

Skleněný trůn - no, tak s touhle knihou jsme se moc nepotkaly a docela mě to mrzí, jelikož nápad a hlavní motiv příběhu je opravdu zajímavý a řekla bych, že má i velký potenciál:)

Na rovinu říkám, že mi nesedla hlavní hrdinka - ano, chápu, že je mladá a v záležitostech milostných vztahů nezkušená, ale přesto - po tom všem, čím si od dětství prošla a čím se stala, bych od ní čekala mnohem vyzrálejší chování. V některých chvílích mi přišla jako naprostá puberťačka. Rozhodně bych od "kick - ass" hrdinky (jak ji někteří označují) čekala trochu něco jiného.

No ale pánové jí zdárně sekundují ve vlastní nevyzrálosti - jak Dorian, tak Chaol. A způsob, jakým mezi nimi osciluje Celaena, tomu dodal tu poslední kapku. Připouštím ale, že z těch dvou mi nakonec přišel Chaol sympatičtejší, a nakonec i víc jako opravdový chlap.

Taky mě docela mrzí, že všechny překvapující momenty (alespoň si myslím, že to mělo být pro čtenáře překvapení v rámci vykreslení pointy)jsem většinou alespoň částečně vydedukovala - ať už se to týkalo Caina, samotného původu hlavní hrdinky, nebo záměrů a dovednostem princezny Nehemie.

A koho by nenapadlo, co bude asi tím tajemným posláním, které je určeno Celaeně, a které sama nezná? Jestlipak se to netýká zlého krále, toužící ovládnout okolní svět za jakoukoli cenu a jakýmkoli způsobem? Který se za svým cílem brodí potoky krve a nebojí se za pomocí znaků Sudby používat magii, zakázanou jím samotným pod trestem smrti?

Moc se mi líbí obálka a i příběh měl své světlé momenty, a nebylo jich málo. Netroufám si říct, jestli si přečtu i další díl. Možná až nebudu mít, co číst. Nebo pokud bych ho dostala darem, jako tuto :)

Démon z East Endu Démon z East Endu Petra Slováková

Hodně dobré čtení :)

Pokud máte rádi steampunk, viktoriánskou éru a lákají Vás gentlemani a dámy, kteří jsou v boji se zlem ve všech jeho podobách - lidských i nelidských - ochotni padnout za "královnu a vlast", pak sáhněte po tomto příběhu. Určitě se nebudete nudit :)

Na mě osobně bylo někdy těch ozubených koleček, pístů a páry možná až příliš, ostatně jako i popisů různých technických vymožeností a vynálezů - ovšem musí se nechat, že s detaily si autorka umí pohrát a je z nich poznat její velké zaujetí a nadšení pro věc.

Moc se mi líbily hlavní postavy - nejvíce Liliana. Její bratr Viktor i Sterling jí sice dobře sekundovali, ale myslím si, že bez ní by byli ztracení :) Takže 100 bodů pro Lily :)

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Vidořád je ještě větší bomba než Kostičas :)

Dostala jsem ho od svých skvělých kolegyň v úterý k narozeninám, dnes jsem ho dočetla a řeknu vám, kdybych nemusela dělat i ty ostatní věci jako starat se o syna, domácnost a chodit do práce, měla bych ho přečtený už v úterý.

Příběh je strhující, skoro jsem u něj nedýchala a nutně potřebovala vědět, jak to vše bude pokračovat. Konec byl úžasný a když už jsem si myslela, že nic dalšího nebude, přišla definitivní pointa a pro mě opravdu nečekaná...

Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Díky této knize vím, že už nikdy nevstoupím do žádného hlubokého lesa, aniž bych cítila mrazení v zádech. Už nikdy ji nebudu znovu číst - protože na ni nikdy nezapomenu.

Výborně napsaný příběh o tom, že je hloupé a naivní bát se stínů a příšer, jelikož jediné opravdové zlo se skrývá vždy jen v lidech. Vyprávění bylo tak hrůzostrašné a děsivé, že jsem velmi často musela během čtení dělat pauzy, abych to rozdýchala. A ta myšlenka, že je inspirováno skutečností, že se něco podobného opravdu stalo...

Tolik utrpení a bolesti! Pořád jsem si říkala už ne, to stačí, ať raději vše skončí, bude to tak lepší...Pokaždé, když se v knize a osudu Marušky objevil nějaký světlejší bod, jsem skoro nedýchala a doufala, že třeba už konečně přijde to kýžené vysvobození...

Obdivuji ji za její nezdolnost a vůli k žití, za to jak čelila zlu. Já sama bych to jako ona jistě nezvládla.

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Nádherný, dojemný příběh, u kterého zažijete i spoustu legrace :) Vyprávění o lásce a hlavně o odpuštění. O tom, že je naprosto v pořádku být jiný.

O tom, že život není vždy pohádka a že ne každá pohádka musí skončit hned dobře. Ne hned.

Nakonec ale bude dobře. Bude líp.

Trůn lebek Trůn lebek Peter V. Brett

Trůn lebek - další díl Démonské trilogie P. Bretta - byl stejně skvělý jako předchozí díly a opět mě nenechal vydechnout ani na krátkou chvilku.

Na konci to bylo docela krvavé a přišly ztráty, ze kterých je mi smutno, ale to k tomu patří.

Otevřený konec naznačuje, že v dalším a posledním díle nastane na zemi peklo. Uvidíme, kdo zvítězí, a zda konečně Jardir pochopí, jak je to s Osvoboditelem. Protože Arlen má naprostou pravdu - tohle je válka, kterou může vyhrát pouze lidstvo jako celek. A jak Ineveře předpověděly kostky - "Osvoboditelem se člověk nerodí, ale stává."