Noční hlídka

První díl fantasy série Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy – takový je její hlavní motiv. Romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto próz jsou Jiní – bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu… Po světě se tato série proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499/big_nocni-hlidka-nIZ-499.png 4.4932

Hlídka 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo, Triton

Ночной дозор, 1998

Kniha Noční hlídka

Hadati

Pro mě je tento román velmi zvláštní. Jedná se o městskou fantasy, kde čarodějové, vlkodlaci a upíři bydlí vedle sebe v panelácích, a běžný člověk nemá o tom žádné podvědomí. Český čtenář se tak dokáže do takového světa lépe vcítit.

Podstatnější však je, jakým způsobem je zde zobrazen boj dobra a zla, kdy tyto dvě strany mezi sebou uzavřou dohodu a soupeří spolu na základě dohodnutých pravidel. A kdo pravidla poruší, je protivníkovi bez milosti předán. Tento nekonečný boj je tak posunut na jinou úroveň, kdy jako hlavní zbraň je zde používána byrokracie.

Stejně zvláštní je pak definice těch dobrých a zlých, a jakým způsobem se vlastně na jednu z těchto stran můžete dostat. Soupeření mezi těmito dvěma stranami je pak tak drsné, že se při čtení často zamýšlíte, kde je vlastně ta hranice mezi dobrem a zlem.

Tuto otázku dokázal příhodně zodpovědět Terry Pratchett slovy kapitána Elánia v Mužích ve zbrani: "Modlete se, abyste nikdy nestáli tváří v tvář hodnému muži. Zabije vás bez jediného slova."

John6900

Asi jsem měl od téhle knihy moc velké očekávání, které se u mě bohužel nekonalo. Bavila mě, strašně dobře se mi četla, ale prostě něco mi tam chybí. Takové to, co člověka nutí udělat si chvilku, aby se k ní mohl vrátit. Po odložení jsem prostě zapomněl a dokud se znovu nezačetl, bylo mi to jedno. No, jdeme na druhý díl, tak se uvidí...

RHorse

Konečně jsem se dostala k této knižní sérii. Něvěděla jsem vůbec co čekat, jestli se jedná o sci-fi, fantasy, román... Takže fantasy s vymyšlenými temnými a světlými mágy a upíry, vlkodlaky a Jinými, mě hodně překvapila a potěšila. Celkový dojem z knížky mám velmi dobrý, jen cítím, že je potřeba tento fantasy svět ještě rozpracovat, což předpokládám zajistí další díly. Tak snad mě nezklamou.

puczmeloun

Surové městské fantasy... A to nemyslím jen tvrdými střety i přiznanými obětmi, ale svou podobou, kdy nejde o žádné uhlazené povídání. Svět je drsný, střet dobra a zla není jasný jako v pohádkách a každá výhoda s sebou přináší nějaké to ale. U prvního příběhu jsem tak byl opravdu nadšený - mělo to svůj styl, jasné směřování a pěkně vykolíkované hlavní principy fungování. Druhý příběh byl však v něčem opakováním, v něčem naopak ztratil pevnou půdu pod nohama a míra uvěřitelnosti dost poklesla (a ano, vím, že píšu o fantasy). Třetí příběh pak jen skoro až filozoficky doplnil dříve řešené a skončil koncentrovaným opakováním předchozího děje. Ano, Noční hlídka mě od začátku bavila a nechtěla pustit, sešup od prvního ke třetímu mě ale zklamal.

Zároveň nejde nezmínit jeden posun od mého vlastního dřívějšího čtení. Poprvé jsem knihu četl v době vydání stejnojmenného filmu a vzhledem k věku jsem logicky z mnoha různorodých kulturních zmínek nemohl mít rozum. Teď mě proto překvapilo, kolik typicky (nejen) ruských věcí celý děj barvitě a velmi nenásilně doplňuje. Noví Rusové, Cesta života, spor o rozpad svazu, děkabristé, mnoho koňaku, nedostudovaný duchovní (i jistý amatérský umělec) vůdcem atd. Ono vlastně celé téma prostupující knihu - tedy nikdy nekončící spor mezi "co největší svobodou" a "regulacemi pro dobro všech" - si můžeme převést do kulturních sporů v rámci dnešního Ruska, i mnoha států celého světa... Aneb fantasy tnoucí do nekončících společenských sporů silou medvědí...

HerrEtik

Ihned po dočtení jsem si říkal, proč jsem se sakra k Hlídce dostal až teď. Ale kdybych Hlídku četl jako mladší, asi bych ji tehdy nedokázal pořádně docenit. Městskou fantasy obyčejně nečtu, a Young Adult už vůbec ne, nicméně Hlídka má jakousi specifickou naturalistickou atmosféru, kterou lze najít v literatuře postsovětských zemí.
Imponovala mi kombinace magie, byrokracie a intrik, které připomínaly hrátky tajných služeb za Studené války.
Pokud hledáte příběh Dobra proti Zlu... tady to nenajdete. Tohle je šachová partie Světla a Tmy, ve které jsou všichni pěšáky. A příliš ostré světlo dokáže být stejně oslepující, jako černočerná tma.

Alma-Nacida

Není to špatný, jen ty reálie Moskvy v devadesátkách a takový ten specifický ruský styl rozhovorů mě iritovaly. A pak, je to YA a já už jsem tuze OA. Takže proto hvězdami tentokrát nehodnotím.

fristo

Myslím, že kniha stála za prečítanie. Následne som si pozrel filmy nočná a denná hliadka, ktoré sú vlastne oba čerpané z nočnej hliadky. Autor scenára filmov to podľa mňa veľmi pekne pospájal, vynechal čo bolo zbytočné a vyzdvihol čo by malo byť zrejmé. Napríklad vzťah jegora a antona mi film veľmi pekne odhalil. Zároveň si nechal otvorené dvere pre natočenie ďaľšieho pokračovania.

MeanCzechGuy

Zajímavá městská fantasy, kde se prolíná fantasy svět s tím moderním, promlouvají zde folkové vlivy a zároveň 2000~ popkultura. Hlavní dějová linka, kromě boje dobra se zlem, soupeření o lidstvo, kouzelníků, upírů a vlkodlaků ,skrývá i pohledy na život, politiku a osobní filozofii, které odrážejí reálný svět a ruskou (občas nejen ji) přítomnost. Vzniká tak zajímavý mix a (pro mě) ne úplně běžné zasazení. Plusem jsou i dobře promyšlený příběh, výborná gradace ke konci a závěrečná pointa, i některé postavy. Nepříjemná jsou však některá hluchá místa okolo půlky knihy (zajímavé je, že tenhle rys má snad celá "původní" trilogie 1) akce, skvělý úvod 2) vysvětlování, pomalé pasáže, "rozjímání", 3) závěrečná gradace, pointa a "Prestige", velký trik a velké rozuzlení, které dává zapomenout na nudnější část ), která v jinak poměrně přímočarém stylu působí zvláštně - i když se zde často nachází vysvětlivky pro pochopení konce, stejně to není úplně ideální. Každopádně, pokud má člověk trochu trpělivosti, jedná se o velice kvalitní fantasy, která dostává své pověsti a přináší nejen zajímavý příběh a zasazení, ale i pohled na svět a ukazuje starou pravdu, že nic není černobílé.