Noční hlídka

od:


KoupitKoupit eknihu

První díl fantasy série Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy – takový je její hlavní motiv. Romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto próz jsou Jiní – bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu… Po světě se tato série proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/499/nocni-hlidka.jpg 4.4739
Série:

Hlídka (1.)

Orig. název:

Ночной дозор (1998)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo, Triton
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (76)

Přidat komentář
Tozbee
17. října

Originální, promyšlený a zábavný koncept s filozofickými přesahy do reálného světa, který mě v první třetině knihy zcela strhl. Ale původní tempo a napětí postupně z knihy vyprchává jako síla z Antona v druhé hladině šera. Bohužel mě nakonec zcela opustila zvědavost, jak třetí příběh dopadne, neboť bylo zřejmé, že opět půjde o komplikovaný konstrukt, který nedokáže předvídat nikdo kromě Gessera. A to je únavné.

„Cpát se někam výš a plýtvat životem na luxusnější auto, pozvánky na velkosvětské rauty nebo na byt, který by měl o pokoj víc – k čemu to? Život je přece příjemný sám o sobě, a ne díky rozkoším, na něž se nám nakonec podaří dosáhnout. V tomhle ohledu je život přímým protikladem peněz, které samy o sobě neznamenají nic. (...) Jednou ze zvláštností lidí, kteří v životě dokážou najít přesně to místo, na které patří, je, že to berou jako samozřejmost. Všechno běží, jak má. A když se někdo toho svého nedopracuje, je to výhradně jeho vina. Znamená to, že prokázal přílišnou lenost a hloupost. Anebo jevil zvýšené nároky.“

ŠroubekVroubek
04. října

Hloubavé pozvolné fantasy. Je příjemné číst pro jednou o hrdinovi, který přemýšlí, spekuluje, nechápe, pochybuje, trápí se... Celý příběh tak působí nějak až moc lidsky... Super je taky všudypřítomná nejistota okolo dobra a zla a přesná sonda do naši historie.

petrulka
11. srpna

Myšlenka velmi zajímavá, prostředí i postavy také. Nicméně opravdu zdlouhavě se vleče a na můj vkus dost filozofických úvah.

kklepkaa
16. července

Noční hlídka byla svým způsobem sázka na jistotu a vyplatilo se. Knihu jsem měla už delší dobu doma a čekala až se k ní konečně dostanu. Všechny tři příběhy byly skvělé. Rozhodně je to to nejlepší, co jsem četla z urban fantasy. Příběh o dobru a zlu, o bílé a černé, který vlastně není vůbec černobílý.

postoran-CZ
12. dubna

Knihu jsem si koupil na doporučení od známých. Doporučení znělo na celou sérii. Ale koupil jsem do začátku jen první knihu. Večer před spaním jsem to otevřel s tím, že přečtu pár stránek. Když jsem to o pul druhé ráno a o 100 stránek více než byl úmysl zavíral, bylo vše jasné, co se bude číst v následujících měsících. Hned ráno jsem obědnal další díly série.

baacinka
10. března

Možná to je tím, že už jsem dlouho nečetla pořádnou čtivou a akční urban fantasy, ale jestli je toto jedna ze slabších autorových knih (jak naznačují recenze), tak bych chtěla vidět ty lepší :-) Opravdu doporučuji, čte se to samo.

DRALI
28. ledna

Super! Má první kniha od PANA Autora. Na noční hlídce se mi nejvíce líbí, že je to celé velmi syrové. Lukjaněnko se s tím zkrátka nemaže, veškeré vyhrocené situace dokáže popsat pěkně naturalisticky. Celému příběhu to potom dodává ten správně špinavý šmrnc prohnilého Ruska. Co ještě musím vyzdvihnout jsou autorovo všudypřítomné filozofické úvahy. Dýchnou na vás skoro na každé stránce, ale ne tak, že by vás nutili odtrhnout od příběhu. Naopak je hezky lehce a mírným zamyšlením přejedete jako něco, co do příběhu přirozeně patří. To je na Lukjaněnkovi krom jeho bujaré fantazie to nejlepší.

Subyk1
10. ledna

Hodně povedené.

Vlk.kh
05. ledna

Myšlenka rozhodně dobrá, ale zpracování mi příliš nesedlo. Místy mi to přišlo dost těžkopádné a hůře jsem se prokousával textem, místy jsem se dokonce i nudil. Nicméně neodložil jsem to a prokousal se na konec. Hodnotím, jako lehce nadprůměrné, ale další díly číst nebudu.

Bulba
01. ledna

Jedna z trochu více filosofických autorových knih, přesto ale celkem strhující čtení.

KaiWlof
01. ledna

Naprosto nový svět, uvěřitelný a posazeny do nádherné vykresleneho soudobého prostředí Moskvy i zbytku světa.

VikJones
17.12.2017

Serie od Lukjanenka se v nasi rodine 'traduje' jako velmi oblibena. Je kreativni a originalni, chvilemi desiva, chvilemi smutna. Urban fantasy je malo probadany zanr a autor si s nim velmi hezky pohral. Jeho schopnost popisu je uzasna. Dokaze vytvorit skvelou atmosferu. Doporucuji!

Siwan
20.11.2017

Já nějak nevím. Ono je to asi dobrý, ale mě to prostě od půlky nebavilo.

lazarus
12.11.2017

Zábavností a potrhlostí děje mě Noční hlídka hodně připomněla Noční klub. Podobné, i když citelně plošší postavy, pomatený děj a strašidla v normálním světě. Prostě paráda. Ovšem Hlídka má na rozdíl od Klubu drobátko filozofičtější přesah charakterů a jejich uvažování. To mě na příběhu bavilo asi nejvíc. Ty nejistoty rozdílu mezi dobrem a zlem a následků rozhodnutí byla výborná. Netvrdím, že poučná, nebo nedejbože navádějící, to ani omylem, ale jednoduše zábavná. Po troše fyziky v rámci odpočinku od fantaskního příběhu Noční hlídky se pustím do jejího pokračování.

Acamar
11.10.2017

Trochu odlišná fantazy kniha, "body navíc" u mne získává za nečernobílost, úvahy o smyslu a dopadech konání dobra či zla, o potřebě rovnováhy obou sil.. První dvě povídky jsem zhltla velmi rychle, třetí se už moc nedařilo mne vtáhnout. Fajn volba na oddychovku, i když jestli budu zkoušet další díly, zatím nevím.

eviku19
12.09.2017

Riadne dobre, ziadne tuctové fantasy, ale poctivé fantasy s nádychom 90- tych rokov. Velmo, veľmo sa mi paci predstava upírov, vlkodlakov a čarodejníkov čo, ked nebojuju medzi sebou, tak chlascu vodku a diskutujú o etickych princípoch a hodnotách oboch svetov.

Petroff
31.08.2017

Skoro si to už nevybavuju, ale v hlavě mám zažráno, že to byla vlastně tuctová upíří romantika. Tak ať žije Twilight.

EternalCritic
27.08.2017

Kniha mě na jednu stranu příjemně překvapila, na druhou to bylo spíše takové "MEH". Zalíbil se mi svět, ve kterém se příběh odehrává vlkodlaci, upíři... Na druhou stranu mě postupem času (hlavně poslední část knihy) začali pěkně štvát postavy, hlavně Anton. Jinak dle mého autor dokáže naprosto dokonale vykreslit emoce, atmosféru a "filozofické otázky" což se mi líbí. Nevím jestli si pokračování Hlídky v nejbližší době přečtu, ale rozhodně se k ní hodlám vráti.

Jiří.H
23.06.2017

Očekávání poměrně velká, ale fanouškem se zřejmě nestanu. Mnoho zdlouhavých pasáží. Hlavně posledním příběhem jsem se vyloženě protrápil.

Allebith
03.06.2017

Na to, jak dlouho jsem se čtením Hlídek váhala, si myslím, že mě přeci jen úvodní kniha potěšila a nezklamala. Cestu mezi srdeční záležitosti si asi budou muset ještě vydobít další díly. (Zkrátka už jsem od Lukjaněnka přečetla vše vydané v češtině a jsou tam i větší perly.)

Hellrampage
27.05.2017

Noční hlídka je o boji dobra a zla, no predovšetkým o rovnováhe. Psychológ Lukjaněnko sa zamýšľa prostredníctvom hlavného aktéra Antona o večnej otázke dobrých vs zlých skutkov a ich vplyv na svet a ľudí okolo. Celá kniha je rozdelená na 3 väčšie poviedky s prológom. Prvé dve sú viac akčné a až v poslednej sa viac filozofuje. Celkovo z knihy nie som až tak nadšený ako iní komentujúci. Som zvedavý na pokračovanie...

Lischka
21.05.2017

Připadá mi, že kniha vyžaduje čtenáře přemýšlivého a aktivního. je zde spousta nedořečených informací, které si musíte domyslet, nebo je objevíte až napodruhé. To se mi líbí, pro mě je řada "hlídek" důstojné pokračování mých oblíbených bratrů Strugackých. Není to jen fantasy pro fantasy, je to i ryze ruská literatura s širokou duší a neustálým zvažováním, co je dobro a zlo, ale zároveň přístupná pro Evropana. Za mě pět hvězdiček, i proto, že platforma je dobře vystavěná a funguje v dalších dílech, kde není potřeba nic složitě "převysvětlovat".

fvalek
23.04.2017

Anton Goroděckij je moc sympatická postava, která nezapadá do žádné vyhraněné kategorie. Líbí se mi, že dodržuje pravidla a dělá vše pro dobro, ale přitom i přemýšlí a pochybuje. Prostředí "moderní" až utopisticko/dystopické totálitní fantasy Moskvy prostě nemá chybu :D
Občas tedy jsou některé pasáže zdlouhavé a maličko nudné, ale šlo to překousnout. Všechny tři příběhy se mi moc líbily, třetí byl pro mě maličko slabší.

Další díly teď sice maličko odložím, ale určitě si je rád někdy přečtu :)

Runkyna
06.03.2017

První dvě povídky skýtají prvotřídní zážitek ze čtení podobně jako například Pán prstenů. U třetí jsem ztrácela pozornost. Přijde mi, že třetí povídka je cílena na lidi, co řeší vyrovnání se s totalitním režimem a pádem idealistické myšlenky, tedy spíše na rodilé Rusy než na čtenáře z jiných krajin. Přesto bez ztráty "kytičky". Vřele doporučuji k přečtení.

nefernefer
02.02.2017

Skvělá fantasy bez hektolitrů krve a v prostředí, které je člověku v podstatě známé. Hlavní hrdina je vám blízký. Není to žádný superman. Má sice jasno v tom, na které straně stojí, ale i on má své pochyby. Kam až se smí zajít při prosazování Dobra? Kde je ta hranice, kdy už konáte Zlo? Mohou se ve jménu Dobra dělat špatné věci? A je člověk oprávněn ve jménu vlastní lásky zničit lásku někoho jiného? Těším se na další díl...

whiolet
30.01.2017

Čekala jsem od knihy toho daleko víc, už jen snad proto, že na film přišlo v Rusku více lidí než na Pána prstenů. Ačkoli jsem dala 3 hvězdičky,kdybych mohla dala bych 3 a půl, protože 3 hvězdičky jsou málo,ale 4 zase moc. Z celé knihy jsem rozpačitá,když už se konečně děje nějaká akce je v rychlosti ukončena, v celé knize se neustála zmateně kecá a skutky jsou vedeny chaoticky. I když mě kniha nijak moc nenadchla jsem zvědavá na pokračování.

martina1199
28.01.2017

Noční hlídka je super kniha :) Napřed jsem viděla film - poměrně dávno a svým způsobem mě okouzlil. Až později jsem zjistila, že existuje i knižní předloha, konečně si ji přečetla a nechala se znovu okouzlit :)

Světlo a Tma, Dobro a Zlo, Noční a Denní hlídka - to vše balancující na tenké a křehké hraně příměří. V případě vychýlení vah - ať už na jednu, nebo druhou stranou - hrozící konec lidského světa. A k tomu tajemné všudypřítomné Šero...

Pokud hledáte příběh, kde hranice mezi dobrým a zlým se velmi často stírá, nebo je jen slabě viditelná a hlavně uchopitelná, pak sáhněte po této knize. Zlo je zlo, ale umí ustoupit a udělat kompromis, když chce udržet rovnováhu. Jak tedy ale nazvat skutky Světla, kterými udržují příměří? Kdo vidí tak daleko do budoucna, aby mohl říct, že jeho Dobro se jednou pro někoho nestane Zlem?

Kdo dohlédne všechny důsledky svého konání?

ekim
17.01.2017

Predstavte si svet ve kterem opravdu ziji magove, vlkodlaci.... Opravdu kouzlne cteni o tom hodnem ktery ma i blizko k tem temnym... A tek je i respektovan i nenaviden... cele tohle hlidkove dilo stoji za par dni cteni, neb se to cte samo

Melic
05.01.2017

Mám rád, když někdo zapracuje fantastickou dějovou linii do našeho reálného světa kvalitním způsobem. Jako třeba zde. Začátek mě doslova nadchnul, pak tempo šlo kapku dolů. I tak se těším na další knihy série, škoda jen, že se mi nehodí do žádného bodu čtenářské výzvy :-)

Meivis
02.01.2017

Přečteno jedním dechem. Má to spád, zajímavou myšlenku a člověka to donutí trochu hloubat na filosofickými otázkami, ale zase jen tak trošku, nevtíravě.


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

Moskva čarodějové nadpřirozené bytosti zlo dobro Rusko městská (urban) fantasy zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Sergej Lukjaněnko

Sergej Lukjaněnko
ruská, 1968

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených18x
v Přečtených1143x
v Čtenářské výzvě29x
v Doporučených94x
v Knihotéce292x
v Chystám se číst214x
v Chci si koupit56x
v dalších seznamech9x