Noční hlídka

První díl fantasy série Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy – takový je její hlavní motiv. Romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto próz jsou Jiní – bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu… Po světě se tato série proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/499/nocni-hlidka.jpg 4.4634

Hlídka (1.)

Ночной дозор (1998)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo, Triton

Jiří.H

Očekávání poměrně velká, ale fanouškem se zřejmě nestanu. Mnoho zdlouhavých pasáží. Hlavně posledním příběhem jsem se vyloženě protrápil.

Allebith

Na to, jak dlouho jsem se čtením Hlídek váhala, si myslím, že mě přeci jen úvodní kniha potěšila a nezklamala. Cestu mezi srdeční záležitosti si asi budou muset ještě vydobít další díly. (Zkrátka už jsem od Lukjaněnka přečetla vše vydané v češtině a jsou tam i větší perly.)

Hellrampage

Noční hlídka je o boji dobra a zla, no predovšetkým o rovnováhe. Psychológ Lukjaněnko sa zamýšľa prostredníctvom hlavného aktéra Antona o večnej otázke dobrých vs zlých skutkov a ich vplyv na svet a ľudí okolo. Celá kniha je rozdelená na 3 väčšie poviedky s prológom. Prvé dve sú viac akčné a až v poslednej sa viac filozofuje. Celkovo z knihy nie som až tak nadšený ako iní komentujúci. Som zvedavý na pokračovanie...

Lischka

Připadá mi, že kniha vyžaduje čtenáře přemýšlivého a aktivního. je zde spousta nedořečených informací, které si musíte domyslet, nebo je objevíte až napodruhé. To se mi líbí, pro mě je řada "hlídek" důstojné pokračování mých oblíbených bratrů Strugackých. Není to jen fantasy pro fantasy, je to i ryze ruská literatura s širokou duší a neustálým zvažováním, co je dobro a zlo, ale zároveň přístupná pro Evropana. Za mě pět hvězdiček, i proto, že platforma je dobře vystavěná a funguje v dalších dílech, kde není potřeba nic složitě "převysvětlovat".

fvalek

Anton Goroděckij je moc sympatická postava, která nezapadá do žádné vyhraněné kategorie. Líbí se mi, že dodržuje pravidla a dělá vše pro dobro, ale přitom i přemýšlí a pochybuje. Prostředí "moderní" až utopisticko/dystopické totálitní fantasy Moskvy prostě nemá chybu :D
Občas tedy jsou některé pasáže zdlouhavé a maličko nudné, ale šlo to překousnout. Všechny tři příběhy se mi moc líbily, třetí byl pro mě maličko slabší.

Další díly teď sice maličko odložím, ale určitě si je rád někdy přečtu :)

Runkyna

První dvě povídky skýtají prvotřídní zážitek ze čtení podobně jako například Pán prstenů. U třetí jsem ztrácela pozornost. Přijde mi, že třetí povídka je cílena na lidi, co řeší vyrovnání se s totalitním režimem a pádem idealistické myšlenky, tedy spíše na rodilé Rusy než na čtenáře z jiných krajin. Přesto bez ztráty "kytičky". Vřele doporučuji k přečtení.

nefernefer

Skvělá fantasy bez hektolitrů krve a v prostředí, které je člověku v podstatě známé. Hlavní hrdina je vám blízký. Není to žádný superman. Má sice jasno v tom, na které straně stojí, ale i on má své pochyby. Kam až se smí zajít při prosazování Dobra? Kde je ta hranice, kdy už konáte Zlo? Mohou se ve jménu Dobra dělat špatné věci? A je člověk oprávněn ve jménu vlastní lásky zničit lásku někoho jiného? Těším se na další díl...

whiolet

Čekala jsem od knihy toho daleko víc, už jen snad proto, že na film přišlo v Rusku více lidí než na Pána prstenů. Ačkoli jsem dala 3 hvězdičky,kdybych mohla dala bych 3 a půl, protože 3 hvězdičky jsou málo,ale 4 zase moc. Z celé knihy jsem rozpačitá,když už se konečně děje nějaká akce je v rychlosti ukončena, v celé knize se neustála zmateně kecá a skutky jsou vedeny chaoticky. I když mě kniha nijak moc nenadchla jsem zvědavá na pokračování.

martina1199

Noční hlídka je super kniha :) Napřed jsem viděla film - poměrně dávno a svým způsobem mě okouzlil. Až později jsem zjistila, že existuje i knižní předloha, konečně si ji přečetla a nechala se znovu okouzlit :)

Světlo a Tma, Dobro a Zlo, Noční a Denní hlídka - to vše balancující na tenké a křehké hraně příměří. V případě vychýlení vah - ať už na jednu, nebo druhou stranou - hrozící konec lidského světa. A k tomu tajemné všudypřítomné Šero...

Pokud hledáte příběh, kde hranice mezi dobrým a zlým se velmi často stírá, nebo je jen slabě viditelná a hlavně uchopitelná, pak sáhněte po této knize. Zlo je zlo, ale umí ustoupit a udělat kompromis, když chce udržet rovnováhu. Jak tedy ale nazvat skutky Světla, kterými udržují příměří? Kdo vidí tak daleko do budoucna, aby mohl říct, že jeho Dobro se jednou pro někoho nestane Zlem?

Kdo dohlédne všechny důsledky svého konání?

ekim

Predstavte si svet ve kterem opravdu ziji magove, vlkodlaci.... Opravdu kouzlne cteni o tom hodnem ktery ma i blizko k tem temnym... A tek je i respektovan i nenaviden... cele tohle hlidkove dilo stoji za par dni cteni, neb se to cte samo

Melic

Mám rád, když někdo zapracuje fantastickou dějovou linii do našeho reálného světa kvalitním způsobem. Jako třeba zde. Začátek mě doslova nadchnul, pak tempo šlo kapku dolů. I tak se těším na další knihy série, škoda jen, že se mi nehodí do žádného bodu čtenářské výzvy :-)

Meivis

Přečteno jedním dechem. Má to spád, zajímavou myšlenku a člověka to donutí trochu hloubat na filosofickými otázkami, ale zase jen tak trošku, nevtíravě.

Knihomlok2015
06.10.2016

Rozhodně to nalákalo na druhý díl, ale na jiné hodnocení je ještě příliš brzy, uvidíme, jak to bude dál.
Prostě jsem na vážkách, ale né proto, že bych dokázala říct, jestli to bylo špatné nebo dobré, spíš jsem měla celou dobu pocit, jako by mi něco unikalo - nejzvláštnější ale bylo, že ten pocit nebyl nepříjemný (jako v každé detektivce kde nevím, kdo je vrah až do poslední strany), spíš jako bych celou tu dobu v koutku duše cítila přítomnost něčeho "šerého", co mělo šanci dodat tomu příběhu na úžasnosti a to mě rozechvívalo až do morku kostí. Takže snad to najdu v dalším díle.

tatjana1737
09.09.2016

Po opětovném přečtení Taťány a Alexandra jsem dostala chuť na další Rusko...

Pro mne nejlepší hlídka, možná proto, že byla první, která vyšla a první, kterou jsem četla. Takže něco nového, netypického, do toho pošmourné ruské reálie, tíživost myšlenek v postsovětském Rusku... Při každém čtení objevím něco nového a díky znalosti příběhu opakované čtení dává čím dál větší smysl ději.

Filmová adaptace hodně divná ( ale nemohu říct, že špatná, spíše jen jsem moc odkojená euroamerickou filmovou tvorbou), ale mně se líbila.

Targa Dall
04.09.2016

Velmi zajimave napsane fantazy, velmi originalne /v dobrem/. Pribeh je o clenech Nocni hlidky, kteri kontroluji tzv. Temne. Denni hlidka pak kontroluje Svetle /tedy hlavni hrdiny/.
Svetla a Temna stana uzavreli Dohodu, kterou v zajmu zachovani miru musi obe strany dodrzovat.
V knize je par velmi originalnich temat, jako napr. vstupovani do sera.
Moc se tesim na dalsi dily :)

BLeeCraleek
26.05.2016

Docela povedená fantasy, místy vtipná, místy napínavá, zajímavá zápletka i rozuzlení(pokud se tomu tak dá říkat). Hodně mě zaujalo Lukjanenkovo vykreslení dobra a zla, ne jako černé a bílé, ale spíš jako špatně pozorovatelné rozhraní světla a stínu.

Podpovrchem
05.05.2016

V zoufalé touze něco číst jsem šla do knihovny a vzala první, co mi padlo do ruky. Noční hlídka je vydařené fantazy. Skvěle namíchaná psychologie, kdy černá není absolutně černá a bílá absolutně bílá. Už dlouho se mi nestalo, abych se od knihy nebyla schopna odtrhnout a musela jsem ji přečíst na jeden zátah.Bohužel toto se už o dalších dílech říct nedá, i když jsou čtivé, ale jedničky prostě nemají šanci dosáhnout.

zimela
05.05.2016

Hmm, takové divné ruské pletky tajných služeb, kterým za zády nostalgicky straší atomovky převázané stuhou městské fantasy a otázkou, na které straně barikády stáli/stojí menší svině.
Já osobně ty pletky ale nijak zvlášť uspokojivě nerozmotal. A jestli někdo z vás jo, tak mi honem rychle dejte palec, páč sem asi blbec a potřebuju na to náplast.
Spíš mám ale pocit, že kdyby na ně autor vrhnul víc světla, celý podnik by se mu sesypal jak domeček z karet. A tak to radši dělá hezky jako provozovatel dikostéky; za šera.
Jelikož se tu však ve vrcholné scéně prvního dějství utkají na střeše panelového domu (Vasile Blažený, proč ne rovnou na točených zmrzkách tobě zasvěceného chrámu?..taková promarněná příležitost!) upír,tygr, lední medvěd, sněžná sova, obří ohnivá kobra, démon/ hmyz/plaz, a netopýr s rozpětím kondora, slituji se a dám tomuhle mutantovi pravoslavného vkusu, co se s kamennou tváří tváří, že má hlavu i patu na svých místech, 3 hvězdičky za snahu. Za snahu a tuhle alkoholickou anekdotu: "Dejte mi čaj se dvěma lžičkami cukru, aspoň to chci ještě před smrtí zkusit."
Éééch, dobrá..takhle je to až nezaslouženě kruté; ohledně kategorií dobra a zla totiž knížka se čtenářem pracuje dobře, a byť si některé do očí bijící patetické fráze o "dvojí tváři pravdy" a "drsných policajtech, co mlátí vždy přesně do ledvin " odpustit mohla, umí zasáhnout a nutí k zamyšlení. Což by asi mělo být nejvlastnějším atributem každé knihy hodné toho jména. Navíc mi konec, i přes všechny nejdivočejší odhady, spolehlivě vyrazil dech..a navnadil.
Denní hlídka (ti špatní) zní celkem lákavě. Achjo, už to tak bude.
4 nadějné ****

PS: Kvůli obálkám, jako je tato, mám občas vážně chuť si na ty, co ilustrace schvalují, pořídit uspávačku a tetovací pistoli.

Alfirin
25.04.2016

Dobré, ale na to jaký kolem toho vznikl "kult", bych čekala trochu víc. Jsou tam pasáže, které se čtou se zatajeným dechem, ale nudnější části bohužel převažují.

Dinosaur
04.02.2016

(☆10/10) Přečteno potřetí a opět jsem si to parádně užil. Námět Jiných s magickou mocí a uměním vstupovat do Šera odehrávající se v našem světě mi přijde originální a funguje na jedničku. Kniha je čtivá, chytlavá, napínavá a velice se mi líbí, že ač tu máme Světlé a Temné, kteří proti sobě věčně bojují, tak se postupně ukazuje, že vlastně možná ani nejsou tak odlišní a že nic není černobílé. Za mě naprostá spokojenost.

kirkous
11.01.2016

Vlastně ani nevím, proč jsem knihu začal číst. Možná mě zajímalo, co se tvoří v současném Rusku. Kdysi jsem viděl film, a zůstal mi z něj jen nejasný pocit, tak jsem si možná chtěl ujasnit, co jsem to vlastně viděl. Ale z knihy mám pocit dost jiný. V každém případě byla kniha čtivá, ze začátku mne trochu zmátlo, že jde o tři příběhy (jak se píše i v některých komentářích), ale v podstatě je to příběh jeden. O zvraty v něm není nouze, vše se důkladně zamotává a vlastní rozmotání je tak rychlé, že je třeba o tom dost přemýšlet a třeba se i vracet. Někdy jsem měl podezření, že to rychlé ukončování příběhů svědčí o tom, že autor to zas tak promyšlené nemá. Důkladné pátrání po koherenci však rád přenechám jiným.
Základní rozvrh je striktně dualistický, to je zajímavé, ale nevím, jestli je možné to generalizovat na současnou ruskou kulturu, jestli to něco vypovídá (vzhledem k údajné popularitě knih). Veškeré úvahy, kterých není v knize málo, jsou vystaveny na tomto syžetu, opírají se o dualismus zla a dobra (tmy a světla) jako dvou samostatných principů, a co jsem během oddychové četby mohl posoudit, tak v tomto ohledu konsistentně. Zajímá mne, jak autor téma rozvine dál, takže nevylučuji v budoucnosti četbu dalších hlídek.

tomkoutsky
06.01.2016

Souhlas s dalšími komentáři - čtivé, kvalitní a rozhodně si přečtu i další díly.

fat_man
02.01.2016

Neskutečná jízda. Naprosto nový svět , skvělé vyprávění...přečetl jsem to jedním dechem a ve státní svátek jsem hledal otevřené knihkupectví , kde bych mohl sehnat druhý díl. Při prvním kontaktu mě kniha dostala jako málokterá. Přes nespornou kvalitu ostatních dílů je pro mě tenhle ten NEJ . Asi proto , že mne uvedl do noční Moskvy a už nepustil.

Čtec
12.10.2015

Ta kniha má přesah. Vymyká se z běžné produkce tohoto žánru a dokládá fakt, že autor je vzdělaný člověk s velikým historicko-kulturním přehledem. Noční hlídka je vlastně apelem ve smyslu: Pozor, velký pozor, na globální experimenty ve jménu Světla a Dobra! Samozřejmě umocněným situováním děje do Moskvy, do Ruska, které je už tradičně lídrem různých neblahých, či vyloženě tragických pokusů o sociální inženýrství a o ustavení „ideální“ společnosti hned a teď. Je také o tom, že lepším řešením je neudělat nic, než provést „velkou dobrou věc“ s kolosálními hrůznými dopady. Ovšem druhá věc je, že v současném Putinově Rusku by jen naiva mohl předpokládat Světlé úmysly…

tatjana1737
06.10.2015

Jedná z mých srdečních záležitostí, ke které se stále vracím. Po dlouhé době literárního hladu něco, co mne nasytilo. Ať novostí námětu (vedle našeho světa existuje Šero a vedle lidí existují Jiní), tak samotným prostředním a reáliemi, v nichž se příběh odehrává. Průměrnému Evropanovi je Rusko vzdálenou zemí, o jejíž obyvatelích a jejich životech má spíše mlhavé povědomí. Lukjaněnkovi se povedlo postihnout šeď a frustraci průměrného Rusa v postsovětském Rusku (depresivní ruská filmová adaptace tenhle dojem jen umocňuje) i mentalitu obyvatel. Ztotožňuji se s hlavním hrdinou Antonem Goroděckým, který je sice Jiný, ale stále člověk, uchoval si mnoho pochybností o světe, který ho obklopuje i o sobě samém. Sice si nedělá iluze, ale stále ho mnoho věcí, včetně nadřízených, dokáže překvapit... A přiznávám se bez mučení, že platonicky miluji postavu Konstantina Sauškina, která je rozervaná díky svému původu - nejde o a priori padoucha, ale coby Temný (a navíc Temný nižší kategorie) je do role toho zlého pasován. (Jeho konflikt vrcholí v Šeré hlídce, která mne díky tomu stále dojímá) Kromě čtivě napsaného příběhu, výborně podprahově popsaných reálií a vývoji hlavního hrdiny, se mi líbí i úvahy nad dobrem a zlem, životem apod.

Taji
12.07.2015

Zajímavá a pro mě trochu neobvyklá fantasy ( neměla jsem se dívat na film před knihou), výborná atmosféra ruské metropole, měla jsem pocit, že se tam nacházím v onom okamžiku i já, četla se jedním dechem, na ostatní díly se určitě chystám.

danielka5777
18.04.2015

I když nejsem zrovna fanda fantasy, na naléhání kamarádky jsem si knihu půjčila a přečetla. A kupodivu mě hned první příběh chytl, byl plný napětí a děje, přitažlivého, i když věčného tématu boje dobra se zlem. Druhý příběh už ale začínal mít pomalejší spád, ačkoli se to v druhé půlce příběhu trochu rozhýbalo, takže jsem si řekla, že tu knihu přece jen dočtu... Ovšem třetí příběh už byl fakt nudný - nekonečné kapitoly vykecávání, kouzlo pointy příběhu bylo zavaleno vatou slov. Škoda. Musím si rozmyslet, jestli se dám do čtení Denní hlídky.

darthvader77
24.09.2014

Výborná atmosféra, originální prostředí ruské metropole a především propracovanost obou dílů a intrikánské soupeření obou hlídek a dialogy všech hlavní postav Antona, Gessera a dalších o chápaní zla a dobra je mě naprosto ohromila. Též jsem si ji přečetl na doporučení rodičů a vůbec jsem nelitoval, takže ji rozhodně zkuste taky. A určitě se nenechte odradit příšernou filmovou adaptací.

kaptah
19.09.2014

uz je to hodne dlouho co jsem ji cet ale vzpominam si ze to bylo slabsi nez denni ale porad jeste celkem dobry (protoze novy a neotrely tema)... zbytek uz je jen tv serial

KachnaN
14.09.2014

Noční hlídku mi doporučil táta. Ví, že ráda čtu sci-fi a fantasy, tak mi řekl, že by se mi mohla líbit. Nejdřív jsem tomu moc nevěřila, protože jsem si říkala, jak by se 14ti letý holce mohlo líbit, co čte její taťka..ale líbila ^^. Ze začátku jsem se do toho trochu zamotala a děj nechápala, ale pak jsem to všechno nějakým zázrakem pochopila a od knížky se nemohla odtrhnout.