martina1199 martina1199 komentáře u knih

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

Trnový princ je brutální a drsný a příběh není podle mě čtením pro každého.
A nejde jen o použité výrazivo, které si nezavdá se slovníkem prachsprostého dlaždiče. Nejde tak ani o vraždění, vypalování a znásilňování, které jsou v příběhu na denním pořádku. Ne, jde o hlavního hrdinu příběhu - dá - li se tak Jorg nazvat. Protože Jorg je všechno jiné, jen hrdina ne. A to je dobře, jelikož hrdina by nikdy nedosáhl toho, čeho on a co na tom záleží, že to dělá hlavně pro sebe a svou touhu po pomstě? Někdy si člověk musí umazat ruce a duši krví, když chce potrestat zlo. Někdy se i zlem dobrovolně stane, protože by to jinak nešlo.

Jestli se mi to líbilo? Moc. Jestli si přečtu pokračování? Rozhodně ano. A brzy :)

Nekonečné moře Nekonečné moře Rick Yancey

Skvělé pokračování prvního dílu :)

Hlavní postavy známe z Páté vlny, ale teprve v tomto díle je poznáváme hlouběji. Jejich minulost, motivaci, sílu. Nekonečné moře ukáže, že všechno může být úplně jinak, než se v Páté vlně zdálo. Že je svět v tomto příběhu plný monster - to už víme - ale kým tato monstra skutečně jsou - opravdu - to zjistíme až v Nekonečném moři. A je to zjištění děsivé, jelikož působí - alespoň na mě - velmi reálně. Možná ne dnes, ani za deset let, ale za 30 - 40 kdo ví? Třeba budeme právě tam, kde je Cassie, Sam, Evan, Eso, Ben a ostatní hrdinové této série. A pokud ano, tak doufám, že i pro nás tu bude alespoň kousek naděje.

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Půlnoční koruna je lepší než Skleněný trůn. Rozhodně. Celaena se konečně chová uvěřitelně a ne jako puberťačka, konečně taky poznáme její pravou tvář jako vražednice. Milostná linka zde vyznívá mnohem přirozeněji, možná protože si konečně vybere mezi Dorianem a Chaolem. Docela vtipně mi přišlo Chaolovo prozření, když zjistil, kým Celaena ve své přirozenosti je. Někteří z vnímavějších čtenářů na to přišli - případně pojali podezření - již ve Skleněném trůnu, ale budiž. Dorian se začíná vybarvovat, i když mi stále přijde jako postava trochu upozaděný. Ale věřím, že jeho čas ještě přijde :) Závěr tohoto dílu je opravdu strhující a i já jsem si na konci užila překvapivou pointu - odhalení Celaeniny minulosti a pravého původu.

Co mi trochu kazilo čtenářský zážitek, byl občas prapodivný překlad a useknuté konce vět, kde jako by chyběla další slova, aby to dávalo smysl. V knize se také objevilo pár překlepů. Koupila jsem si ji jako ebook, tak nevím, jestli stejné nešvary jsou i v tištěné verzi.

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Tato kniha se mi velmi líbila :) Nějakou chvilku jsem váhala, zda si ji koupit a přečíst, ale naštěstí jsem to udělala, protože tohle je příběh, který mě opravdu uchvátil :)

Ráda bych napsala, že vyprávění je úžasné a postavy jsou vynikající - barvité a zajímavé, protože přesně tak to je, ale trochu váhám vzhledem k prostředí a podmínkám, ve kterých žijí. Válečníci, kteří vládnou ostatním, mi přijdou svým zřízením a především způsobem výuky Masek velmi podobní režimu ve starověké Spartě. Příběh je dosti brutální a zkoušky, kterými musí hlavní hrdina Elias projít, naprosto šílené. Ani Laia, hlavní hrdinka, to nemá vůbec jednoduché a ačkoliv sama sebe považuje za zbabělce, je mnohem odvážnější, než se jí na první pohled zdá.

Příběh je dobře vystavěný, propletený a postavy rozhodně zaujmou. Budete toužit, zuřit, milovat i nenávidět, ale hlavně se po přečtení Jiskry budete modlit, aby JSTE MĚLI V RUKOU CO NEJDŘÍVE DALŠÍ DÍL !

Jackaby Jackaby William Ritter

Báječná kniha, která se skvěle čte :)

Jackaby je potrhlý tak akorát, Abigail ho opravdu skvěle doplňuje a při čtení jsem se několikrát pochechtávala nahlas. Chtělo by to pro příště vypilovat detektivní zápletku, hlavního padoucha jsem uhádla velmi rychle, o mnoho rychleji, než ho čtenářům "odhalil" autor. Ale na druhou stranu, i když jsem zjistila, kdo je vrahem, nevěděla jsem, čím je - a to byla překvapující a zajímavá pointa.

Rozhodně si přečtu další příběh s touto detektivní dvojicí a vy si ho přečtěte také. Nudit se nebudete :)

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Od Kulhánka jsem četla už Noční klub (oba kousky), takže jsem věděla co čekat a opět se dobře bavila. Asi se to nehodí říkat, když je příběh plný násilí, tryskající krve, létajících končetin a bublajících vnitřností, ale tohle je vážně oddechová četba. Zastavení v Českém Těšíně spojené s nákupem trička mi knihu přiblížilo ještě více vzhledem k tomu, že jsem v tom městě od mala žila. A vlastenecké gesto, když Richard vyrazí do poslední bitvy vytuněnou Tatrovkou, snad pohladí po duši každého čtenáře/čtenářku vlastence :)

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Skvělé zakončení jedné série :)

Příběh Diany a Matthewa, jejich rodin a všech "bytostí" je úžasným spojením magie, alchymie, víry a vědy. Ne vždy se čte lehce, protože střídá pasáže, kdy se vlní líně jako široká, pomalá řeka a jindy se dere rychlostí vodopádu. Ale udrží vás napnuté až do konce. Až mi bylo líto, že už ho mám přečtený. Ale nevadí, rozhodně se k němu znovu vrátím :)

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Perfektní zakončení této skvělé série o "podivných dětech" :)

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Tohle je opravdu krásný příběh:-)
Budete se smát a budete plakat a obojí vás zasáhne prudce a hluboko. Britt - Marie je krutopřísně hustá jako FAKT maso :)

Děti vánice Děti vánice Tereza Matoušková

Další báječně temný a ponurý příběh z Podmoří :)
Prosím víc a houšť podobného čtení :)

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Při prvních stránkách jsem se lekla, že úroveň tohoto dílu bude stejná jako u Skleněného trůnu. Ten se mi líbil taky jen zčásti. Naštěstí se to ale brzy zlomilo. To na scénu vstoupil Jeřáb (opravdu si myslím, že jeho jméno nemuseli překládat do češtiny, ale co už). Od té chvíle už dostal příběh spád a já polykala jednu stránku za druhou.
Co dodat na konec? Už aby vyšel další díl - slibují ho v září a to je tak hoooodně daleko...

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

5 hvězd je málo!
Koupila jsem si Ódinovo dítě jako e-book, ale po jeho přečtení jsem se rozhodla, že si ho, a potažmo celou sérii, koupím v tištěné podobě, jelikož za to opravdu stojí :)

Tohle je jiná fantasy a jak je jiná, tak je naprosto skvělá :)

28.01.2017 5 z 5

Tak dočteno a pocity jsou trochu rozporuplné. Ano, mělo to dobré momenty a chvíle, kdy jsem se zasmála, ale nebylo jich tolik, aby to splnilo mé očekávání. Mohu porovnat se Staříkem i Analfabetkou a Stařík jednoznačně vyhrává, zatímco Zabiják končí na čestném třetím místě.

Poslední hvězda Poslední hvězda Rick Yancey

5 HVĚZD JE PŘÍLIŠ MÁLO. Tato série patří zatím k nejlepším ve svém žánru, jakou jsem doposud četla. Svým poselstvím jistě osloví každého čtenáře. Odhaluje všechny slabosti i silné stránky lidstva a nebere si přitom žádné servítky. Brutální, krutá, děsivá odhalenými pravdami o lidství a o všem, co znamená.
Jak byste přežili ve světě, kde už přestalo záležet na tom, kdo je kdo, protože byste nemohli věřit nikomu a ničemu, a každý přeživší by mohl být nepřítel? Zachovali byste si naději ve světě, který je na pokraji zániku? Zaplatili byste cenu, jakoukoli, jen za pokus zachránit, co zbylo?

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Pokud se rádi smějete, až vám tečou slzy z očí, tak tahle kniha je pro vás to nejlepší :) Prostě "super psycho" (zasvěcení pochopí) :-)

Nocte Nocte Courtney Cole

*SPOILERS ALERT!!!!*

Panebože, proč jsem tohle vůbec četla? Všude to na mě vyskakovalo, tak jsem to zkusila a teď jsem hlavně naštvaná, jelikož jestli existuje něco, co přesně definuje "otevřený konec", tak je to závěr téhle knihy. Rozuzlení tématu Calla - Finn pro mě nakonec nebylo až tak překvapivé, jelikož část jsem vytušila sama, ale ten konec s Darem? Chtěla jsem hned vědět, co je za tím, tak jsem se musela kouknout tady na obsah dalšího dílu a komentáře těch, co už ho četli, protože jsem byla plná podezření a odhadů. Když jsem zjistila, že se Calla s Darem (bože to je ale jméno) vydávají do Anglie, odkud v podstatě oba pochází - za rodinou Calliny matky a potažmo ASI i Darovy rodiny, protože panebože oni možná budou i nějak pokrevně spříznění!, aby přišli na kloub všemu a všem, přestalo mě to prostě zajímat.

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Dvůr trnů a růží je moje první "rettellingová kniha". Říkala jsem si, že by se mi mohla líbit, jelikož příběh Krásky a Zvířete se mi líbil už od mala. A víte co? Nedokázala jsem knihu dát z ruky, dokud jsem ji prostě nedočetla. Feyre není rozhodně žádná unylá kráska a byla mi dost sympatická. Věřila jsem jí všechno, až na tu scénu s Nágami. Tam mi to, co dokázala, přišlo uvěřitelné méně. Tamlin nebyl taky špatný, ale patřil spíš k těm pasivnějším postavám - jak si to předloha vyžaduje :)
No a Rhysand? Co dodat - je to přesně ten typ záporáka, na který holky letí :)

Možná už jsem to psala i v jiných komentářích - knižní série nemám moc ráda, protože to čekání na další díly - však to znáte. Ale v tomto případě musím říct, že jsem ráda, že Feyrin příběh ještě nekončí, a že se třeba v dalším díle dozvím - co to panebože Rhys viděl v poslední scéně v jejím obličeji? Co zavětřil v jejím pachu???

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

*MOŽNÝ SPOILER*
Tahle kniha si 5 hvězd určitě zaslouží.
Hlavními hrdiny příběhu jsou možná děti, ale tváří v tvář realitě rozpojení se musejí vypořádat se světem dospělým způsobem. Hlavní téma příběhu je svou podstatou velmi hrůzné. Vždycky jsem věřila, že navzdory všem katastrofám lidstvo stejně jednou zahubí samo sebe, a pokud by se naše společnost uchýlila k pravidlům a běžným standardům tohoto příběhu, tak bychom k podobné zkáze měli opravdu velmi blízko.
Dlouho není jasné, jak samotné rozpojení probíhá, ale ve scéně, která nám jej opravdu detailně popíše, jsem byla opravdu zděšená tím, jak reálně to vypadá. A celá záležitost se CiFim! A konečná scéna na večírku pro syna Admirála! A ta naprostá bezcitnost většiny dospělých!
Mám dost silný žaludek, ale tuto knihu jsem musela několikrát při čtení odložit, jak hluboce se mě to vše dotýkalo. Konec mi ale dovolil se znovu alespoň trochu nadechnout a zadoufat, že třeba ještě máme naději. Každé dítě v této knize, odsouzené k rozpojení, je pro mě hrdinou. A rozhodně si všichni zaslouží právo na život. Na život vcelku.

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Tak Rogan dorazil na Kančí horu a cesta to byla trnitá, naplněná bolestí fyzickou i duševní, zkropená proudy krve a sycená často jen silou vůle a touhou po pomstě.

Dávám mu pět hvězd a těším se na jeho další dobrodružství :-)

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

I druhý díl Černokněžníka se mi líbil, jen jedna věc mě trochu zarážela - opakovaně zaznělo, že Rogan neumí svou moc ovládat - že se to potřebuje naučit. Ale pokaždé když ji chtěl nebo potřeboval použít, to dokázal, aniž by pochybil, nebo zaváhal. Jedno či dvě zaškobrtnutí by možná neuškodila, spíš přidala na přesvědčivosti. A co se týče osoby Roganova zrádce, možná nás mohl autor napínat trochu déle :-)

Ale jinak zase super :) Určitě se pustím i do dalšího dílu :)