Trnový princ

Mějte se na pozoru před Trnovým princem... Když mu bylo devět, sledoval, jak mu přímo před očima zavraždili matku a bratra. Když mu bylo třináct, byl vůdcem bandy krvelačných banditů. Do patnácti má v plánu být králem... Nastal čas, aby se princ Honorous Jorg Ankrath vrátil na hrad, který kdysi opustil, a přihlásil se o dědictví, které mu po právu náleží. Svět se pro něj změnil v den, kdy visel na trnech ostnovníkového keře a sledoval, jak muži hraběte Renara vraždí jeho matku a mladšího bratra. Od té chvíle prahne Jorg po pomstě. Život a smrt pro něj představují jen obyčejnou hru - hru, ve které nemá co ztratit, ale ve které může vyhrát úplně všechno. Jenže v otcově hradě na něj nečeká nic, než zrada. Zrada a temná magie. Je možné, aby osamělý chlapec, byť nade vší představu divoký a zvrhlý, porazil nepřátele, jejichž moc přesahuje i ty nejbujnější představy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140064/big_trnovy-princ-27p-140064.jpg 4.1243

Roztříštěná říše 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Prince of Thorns, 2011

Kniha Trnový princ

Zathira
31.12.2021

Jakožto zarytá fanynka temného fantasy byla tohle nutnost, ale... asi jsem už rozmlsaná úžasnými Nespasitelnými.

Ač jsem se snažila sebevíce, nemohla jsem se zpočátku do knihy vůbec začíst a forma vyprávění z pohledu první osoby s tím nemá nic společného, nakonec se mi to přece jen povedlo. Možná jsem to celé četla ve špatném rozmaru, ale z mého pohledu to byl prostě průměr, který nenadchne, ani neurazí. Z postav mě bavil akorát Makin a Rudý hrabě.
Kniha měla velmi dobré pasáže, pak tu byly zase některé, při kterých jsem si ťukala na čelo a říkala si, o čem to, sakra, čtu. Jorg mi přišel jako naprostý pitomec, nemůžu si pomoci a jeho nízký věk v tom nehraje roli. Z jeho proslovů k Bratrům a jiným postavám mi občas vstávaly vlasy hrůzou. Ne ze strachu, ale z uvědomění, co to ten Jorg zase mele za blbosti.
Některé dialogy mi přišly, že neměly hlavu ani patu. Jeden bratr se bavil o koze, druhý o voze. Vím, že většina jich byla nevzdělaná, ale i tak rozhovory určitý smysl dávat mají.

Další díl si přečtu a budu doufat, že už se ponese v lepším duchu. Rozhodně jsem četla horší knihy, ale asi jsem čekala něco lepšího. :)

SkcSAM
01.12.2021

Veľmi originálny prístup k fantasy, je to temné a hlavný hrdina je skôr antihrdina, ktorý robí zverstvá ale aj tak mu fandíte. Jorg mohol byť o pár rokov starší, aby bol príbeh uveritejnelší. Autorova prvotina sa veľmi vydarila a svet, ktorý je zmesou fantasy a postapo je zaujímavý.

Jonny
14.07.2021

Triviální, místy bezmyšlenkovitě brutální, nerealistické. Ale i tak čtivé (dost tomu nahrává sazba-velikost písma) a probouzející zvědavost.
Zkrátka, je to dobrá spotřební/výplňová literatura.

Obrovsky mě zklamalo jak se vyřešilo dobytí Rudého hradu.

Karcoolka2210
13.04.2021

Dosť brutálny a krvilačný začiatok tejto trilógie. Jorg Ankrath je postava, ktorú by som asi nechcela stretnúť, no na druhej strane som veľmi zvedavá na to, ako sa bude jeho charakter rozvíjať. Pre mňa to bola aj ďalšia audiokniha a musím povedať, že im celkom prichádzam na chuť. A hneď aj idem na druhú časť. AJ

30.12.2020

Kniha nebyla špatná, ale ani nijak mě nenadchla. Postavy byly fajn, ale oblíbil jsem si jenom Makina. Co mi na knize ale vadilo, je až příliš velká brutalita. Samozřejmě jsem počítal s tím, že to bude brutální, ale až takhle moc? Postava Jorga byla velmi dobře prokreslená, ale ten Jorgův věk mi hodně vadil. Ne kvůli jeho zlu a brutalitě, ale kvůli tomu, jak si v takové věku dokázal získat respekt u mnohem starších a tak.
S hodnocením jsem váhal, ale nakonec dávám 3,4.

Karolína346
27.12.2020

Jediné co mi vadilo, byl věk Jorga, s tím si myslím, že to autor trochu přestřelil, ale jinak byla knížka úžasná.

Kasana
24.07.2020

Ježíši, do čeho jsem se to zase pustila.
Udělala jsem tři chyby: u jedné konkrétní části jsem jedla, často to četla před spaním a hodně jsem tu knihu podcenila, když jsem se dočetla, že vypráví příběh o čtrnáctiletém klukovi.
Tohle mi na tom všem asi vadilo nejvíc. Jorg je opravdu skvělá postava, má hloubku, rozumím jeho činnům (i když s nimi nesouhlasím), ale celé to kazí ten věk. Chápu, že s jeho minulostí bude mít nutkání tohle dělat, mně jde spíše o jeho plánování, vymýšlení strategií nebo toho, jak si snadno získává respekt u starších. Zase na druhou stranu, kdyby nebyl tak mladý, asi by to nebylo tak šokující. Chybí mi i to, že ty vedlejší postavy nejsou taky trochu více propracovány, ale snad se to objeví v dalších dílech.
Co ale oceňuju, je celý ten příběh. Ze začátku jsem si myslela, jak je to strašně předvídatelný. A místy je. Jenže často vůbec není a zejména v druhé polovině knihy jsem se pozastavovala nad tím, zda jsem to přečetla správně. Líbí se mi, jak je celá Jorgova minulost vysvětlována postupně a i na samém konci se člověk dozví něco málo o tom, co se stalo před čtyřmi lety. Osobně nemám příliš v lásce, když se v takových knihách s historickou tématikou objeví něco ze sci-fi, ale to je jenom můj problém a chápu, že celá řada bude tyto detaily milovat.
Takže jo, kniha byla velmi dobrá, asi ne nejlepší fantasy kniha, ale jistě jedna z těch nejbrutálnějších a nejnechutnějších. A to jsem četla i Katyni.

Ryorka
18.07.2020

Stránku po stránce jsem objevovala duši toho malýho cynickýho hajzlíka a přistihla se, že mu fandím čím dál víc. Pravda, mohlo by mu být krapet víc let, ale časem jsem to vstřebala. Skvěle napsaný příběh, který si zaslouží, abych se začetla do druhého dílu.