martina1199 martina1199 komentáře u knih

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Další skvělý román z pera této autorky. Tentokrát nás zavede do frankistického Španělska 50.let, kde je nejlepší mlčet a nevyčnívat z řady, zvláště pokud vaši rodiče patřili za občanské války k republikánům. Autorka staví do kontrastu život plný bídy, těžké práce a nenaplněných snů rodiny pokojské Any, jejíž rodiče byly zahubeni Frankovým režimem, a texaského mladíka Daniela, jehož otec přijel do Španělska kvůli obchodům s ropou. Ten rozpor je drsný a ostrý, plný ukradených životů, umí ale odhalit i krásu, vnitřní sílu a trpělivé odhodlání těch, co pod jhem Frankova režimu přišli o svou svobodu, práva a často i důstojnost. Rozhodně doporučuji.

10.11.2020 4 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Skvělý začátek nové fantasy série se starými známými. Musím přiznat, že ze začátku mi chvilku trvalo, než jsem se znovu ponořila do Vélinova světa a upomenula se na všechny důležité souvislosti ze série Stín krkavce. Ve Volání vlka se ovšem dostáváme do úplně nového světa a poznáváme nové, velmi zajímavé postavy. A znovu potkáme zlo - tolik známé, a přesto plně nepoznané. Bylo to skvělé od první do poslední stránky. Moc se těším na další díl :-)

30.10.2020 5 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Ke knize mě přilákalo téma, inspirované skutečným příběhem o lásce mezi nacistou a židovskou vězenkyní v Osvětimi, a také dobrá hodnocení.
Bohužel jsem ale byla zklamaná. Příběh měl potenciál a byl by dobrý, ne-li výborný, kdyby autor nechal mluvit obě postavy za ně samotné, místo aby jen popisoval, jací jsou. Kdyby nás nechal je více poznat a prožívat jejich životy skrze jejich slova, činy a jejich rozhodnutí. Způsob, jakým o nich vyprávěl, mi nedovolil k nim více proniknout, napojit se na ně. Bylo mi jedno, jak to s nimi dopadne. Měla jsem pocit, jako by se chtěl autor vytáhnout před čtenáři svými znalostmi o nacismu, válce, fungování tábora i vyhlazovacím procesu. Možná i proto mi pak příběh Mileny a Franze přišel tak plochý a odtažitý.

21.10.2020 2 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Sarah J. Maas překonala samu sebe :-) Tohle byla prostě totálně boží pecka! Nečekaně drsný rozjezd, strhující děj a ten epický, akcí a emocemi nabušený konec! A ta nádherná obálka! Už aby tu byl další díl, už dnes je pozdě :-)

14.10.2020 5 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Tak tohle bylo super :-) Monstrózní záhada, prostředí podivné vesnice plné podivných, pověrčivých vesničanů, všudypřítomný plíživý strach a zhmotňující se hrůza, skvěle zpracovaná inspirace slovanskou mytologií a tradicemi. Jsou pověry opravdu jen povídačkami našich předků? A co když ne?

07.10.2020 4 z 5

Ve stínu arény Ve stínu arény Ivana Špičková

Pokud máte v oblibě historické romány, baví vás období starověkého Řecka a Říma a prostředí gladiátorů, tak u této knihy nesáhnete vedle. Z románu je patrné, že je autorka slušně obeznámená s dobou i prostředím, o kterém píše. Navíc píše čtivě, takže stránky ubíhají jedna za druhou. Celou dobu jsem měla pocit, že čtu vyprávění o těžkém životě muže, který jako by skutečně kdysi existoval. A přesto - a to je asi moje jediná výtka - jsem si nedokázala během čtení k Brasidiovi najít cestu. Respektive jsem od něj, a tudíž i od příběhu, očekávala něco víc. Víc napětí, možná více hrdinství, usilovnější snahu o útěk a znovuzískání svobody. Jsem si ale jistá, že vyprávění autorky více odráží realitu tehdejší doby a existenční možnosti Brasidia i dalších postav románu.

30.09.2020 3 z 5

Valčík pro mrtvé Valčík pro mrtvé Veronika Černucká

Spousta zajímavých postav, z nichž většina se jeví dosti podezřele, když začnou lidé v tomto příběhu umírat. Bylo to dobře zamotané a pointa pro mě jako obvykle překvapivá. Ano, opět jsem nedokázala odhalit vraha :-)

25.09.2020 4 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Pokud máte rádi fantasy a světy plné magie, tak u knih Zuzany Hartmanové nesáhnete nikdy vedle. Po knihách o čarodějce Nix jsem nadšeně přivítala její novinku Před bouří - první díl série Krysy apokalypsy. A víte co? Je prostě skvělá. Je tak dobrá, že jsem ji ještě ani neměla dočtenou a už jsem se musela autorky zeptat, kdy vyjde další díl :-) A jestli vás to zajímá, tak mými favority jsou Corvus, Serpin, Sionara a Vesper. Luciana taky ujde, ale ještě se úplně nevybarvila, tak uvidíme :-) A Garif teda taky není špatný a... Prostě si to přečtěte.

21.09.2020 5 z 5

Gabrielovo inferno Gabrielovo inferno Sylvain Reynard

Ach jo, tak tohle bylo zklamání a kniha se stává žhavým adeptem pro přesunutí do nejbližší knihobudky :-( Od autora se mi líbila Florentská trilogie, bylo to fajn oddechové romantické čtení s fantasy motivem a kapkou erotiky, tak jsem řekla, že zkusím i tuto jeho erotickou sérii. No ale u prvního dílu skončím. Profesor Emerson mi nepřišel nijak narušený, jak o sobě tvrdil a nebyla v něm žádná temnota, jak neustále naznačoval. Měl problematickou minulost, to ano, sám o sobě smýšlel jako o někom totálně zkaženém a naprosto odporně sebelítostivě se v tom bez přestání hnípal, až jsem myslela, že to ani nedočtu. K tomu mu sekundovala Julia, která mi napřed přišla naivně hloupá (vážně mohla doufat, že si ji bude pamatovat po tom, co se mu - opilému - ani nepředstavila, když se potkali poprvé a před bůhví kolika lety???), pak mi ale svou vystrašeností a neustálým ponížením omlouváním se byla prostě jen protivná. Chápu, že ji Simon zlomil, ale jestli ji někdo jako on mohl zlomit, pak musela být taková mizerná, nanicovatá a totálně bez sebevědomí už předtím. O tom, že je kniha zbytečně dlouhý sled opakujících se situací s krmením, spaním v jedné posteli bez sexu a vstáváním a promluvami o tom, jak si musí promluvit o svých tajnostech a trápeních, kdy se navzájem strašně přitahují, ale on si myslí, jak špatný pro ni je, a že přece svého anděla nemůže zkazit, zatímco ona si celou dobu myslí, že není dost dobrá pro něj, už snad ani nebudu nic moc dalšího psát. Dvě tečky dávám za vypravěčský styl, protože je vidět, že autor umí psát čtivě a za námět Danteho a Beatrice. Ale to je v tomto případě asi tak všechno.

15.09.2020 2 z 5

Statečné a zlomené srdce Statečné a zlomené srdce Brigid Kemmerer

Nebylo to špatné a Grey se opravdu pěkně vybarvil. Byl mi sympatičtější než Rhen už v první díle a mé sympatie mu patřily i nyní. Ovšem Rhen byl tentokrát jedno velké zklamání. Jeho krutost bych i pochopila, i když s ní nesouhlasím, ovšem jeho zbabělost ne. A jeho rozhodnutí v závěru knihy? To se úplně pomátl?

12.09.2020 3 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Rozetmění jako závěrečný díl celé série nezklamal. Temné, drsné, vulgární, krvavé, nemilosrdné, prostě epické! Mnohé se spojilo v jedno a Mia naplnila svůj osud.
Vážně bych tuhle sérii chtěla vidět na filmovém plátně, opravdu moc. A bonusová scéna? Parádní čuňačinka. (Ano i já mám takové věci v knize ráda, pokud jsou dobře napsané.)

"Když je všechno krev, je krev všechno." "Nikdy neustupuj. Nikdy se neboj. A nikdy nezapomeň."

09.09.2020 5 z 5

Zajatec noci Zajatec noci J. R. Ward (p)

Nebylo to špatné - v rámci všech knih ze série Bratrstva černé dýky. Autorka se drží v obou povídkách svého osvědčeného "modu operandi", takže dostanete vše, co máte na jejích příbězích rádi, ale... přišlo mi to v obou případech hodně uspěchané v ději a ploché v motivech některých postav.

30.08.2020 3 z 5

Vepsáno krví vlastního srdce Vepsáno krví vlastního srdce Diana Gabaldon

Tedy to bylo stránek, ovšem stálo to za to, každá z nich. Tento díl je plný akce, válečné vřavy. Prostor získávají i původně jen vedlejší postavy a to velmi výrazný. Je to opravdu bichle, ale bavilo mě to a rozhodně navnadilo na další díl :-)

25.08.2020 4 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Tohle se povedlo :-) Myslím, že mám po Lacey od S. Bolton další oblíbenou vyšetřovatelku. Roxana se mi dost zamlouvá :-)

07.08.2020 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Líbily se mi autorčiny romány Krev pro Rusalku a Zřídla, takže jsem po její další knize sáhla, i když sci-fi moc nečtu. A bylo to fajn. Dosti apokalyptické, krvavé a hodně bezútěšné - přiznám se ale, že tak to mám ráda - zároveň ale zajímavé a čtivé.

24.07.2020 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Tohle bylo jedním slovem vynikající :-) Meta - něco za, něco navíc - to přesně vystihuje, co dostanete, když si tuto knihu přečtete. Očekáváte nějakou scifárnu o lidských jedincích se superschopnostmi, kterou kniha určitě je, ale k tomu získáte mnohem více. Třeba parádně vykreslený svět, kde to mety nemají vůbec tak jednoduché, jak by si mohli čtenáři zpočátku představovat. Nebo obraz života mileniálů a vnějšího tlaku, který je na ně společností vytvářen. A k tomu názorný příklad ohavného, nebezpečného stalkingu. A ten závěr! Je to vlastně konec? Nebo začátek něčeho dalšího?

Po dočtení knihy jsem věděla tři věci - za prvé jsem opravdu ráda, že nepatřím mezi mileniály (i když my starší ročníky to taky nemáme jednoduché) a za druhé, že nejsem meta. A v neposlední řadě za třetí, že autor je opravdu borec, když dokázal napsat příběh z pohledu ženské hrdinky tak věrohodně, že bych to do muže nikdy neřekla. (To jsou ty předsudky, ale poučila jsem se.)

A na závěr si dovolím slovy autora: "Pokud byste si mohli vládnout nějakou superschopností, jaká by to byla?"

15.07.2020 5 z 5

Říše popela Říše popela Anthony Ryan

Bravurní zakončení celé série. Jak dopadne válka Bílého dragga a jeho armády draggů a Zkažených proti celému lidstvu? Pokud milujete steampunkově laděné příběhy, navíc plné draků, dobrodružných výprav a drsných námořních, vzdušných i pozemních bitev, nemůžete tuto sérii vynechat. Toto vše totiž obsahuje a ještě více :-)
Dovolím si odcitovat část anotace, která krásně vystihuje tento závěrečný díl: "V této válce čelí lidstvo smrtelnému ohrožení, ale s pomocí starobylého vědění, revolučních technologií a neočekávaných spojenců má dosud naději. Záchrana světa si však žádá oběti."

07.07.2020 5 z 5

Kouřový démon Kouřový démon Patricia Briggs

Říkám to asi pokaždé, ale když ona je to pořád pravda - vždy, když se začtu do nového dílu této skvělé urban fantasy série, je to jako návrat domů ke starým známým. Ovšem potíže, které musí Mercy, Adam, smečka, jejich přátelé i opatrní spojenci překonávat, jsou jiné a jejich řešení vždy dost napínavé. A jako pokaždé si musím postěžovat, že to bylo bylo opět krátké (rozuměj: četlo se to tak dobře, že jsem ještě ani pořádně nezačala, a už to končilo)...

29.06.2020 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Volné pokračování skvělého románu Hlava světa je stejně vynikající :-) Autorka rozhodně umí vyprávět a vdechovat život postavám i světu z dávné historie. Rozhodně doporučuji všem milovníkům a milovnicím historických románů :-)

24.06.2020 5 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Travič je dokonalým pokračováním skvělého Rakváře. Tato série mysteriózních thillerů se opravdu povedla. Je to trochu jiná S. Bolton, než jak ji známe ze série o Lacey Flint, nebo samostatných románů, ale opět vynikající. Travič vysvětluje mnohé z prvního dílu série, ale ne všechno. Bude další díl? A co tedy bude s Mistry a Tomem?

12.06.2020 5 z 5