marci8 marci8 komentáře u knih

Prokletá kaple Prokletá kaple Robin Stejskal

(SPOILER) Kniha je nelogická a je to jakási snaha o horor, ale špatná snaha. Autor vůbec nedomyslel, proč by mělo být dětské hřiště v obci, kde stovky let nejsou děti a proč by byla neukrytá mrtvola mnoho let v místě, kde to prohledávala policie. Bylo tam tolik nesmyslů, že jsem knihu dočetla jen ze zvědavosti, ale ani konec mě neuchvátil. Byl přehnaný a překombinovaný. Co se autorova slohu týká, také žádná sláva. Když se vyskytne pěkné nepoužívané (v literatuře) slovo a už mě to potěšilo, autor to dobré slovo používá opakovaně na každé stránce... Kniha je ztrátou času.

08.10.2021 1 z 5

Sestry z Osvětimi Sestry z Osvětimi Roxane Van Iperen

Tato kniha mě úplně očarovala. Začátek byl k četbě těžší, ale velmi zajímavý. Dozvěděla jsem se o odboji proti nacistům v Holandsku o průběhu války a jsem za to ráda. Pak už se rozvíjel samotný příběh, na kterém je vidět, že není nijak přikrášlovaný, ale je surový a pravdivý. Můj velký obdiv patří oběma sestrám, které jsem si mimochodem po přečtení knihy našla na internetu, kde jsou i mnohá videa. Autorka se nesnaží o popisy drastických událostí a podává vše prostě. Naproti tomu jsem se setkala s knihami z druhé světové války, které chtěly zaujmout ukrutnostmi a nechutnostmi (např. Elzino tajemství), ale byly primitivní a povrchní. Sestry z Osvětimi mají hloubku a je to opravdu jiná liga. Vypůjčila jsem si ji z knihovny, kde jsem musela spěchat s přečtením a první část byla náročná, ale stojí to za to. Jedinou výtku mám k názvu, protože Osvětim tam sice byl, ale plno jiných míst a tak název nepostihuje obsah knihy.

08.10.2021 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Kniha je zajímavá, dobře napsaná a oceňuji zajímavé filosofické úvahy. Napětí trochu pokulhává, alespoň já jsem ho při četbě necítila a ani kniha není strašidelná, ale zase výborný styl a myšlenky toto vykompenzují.

29.09.2021 4 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Kniha je dobře napsaná, ale na Temné léto nemá. Tam se mi líbil popis příhod dětí. Tato kniha je napínavá, lehce strašidelná, ale jen lehce a také překvapující. Čekala jsem, že se dozvím vysvětlení, jaký důvod mělo to, co se dělo v Temném létě, protože pouze zvon Borgiů je slabé vysvětlení, ale bohužel. Co mě na této knize vadilo, byl roztahaný románek s Clare. Přes pár mínusů doporučuji, určitě je Zimní přízrak kniha, kterou řadím do nadprůměru.

20.09.2021 3 z 5

Pohřbení Pohřbení Graham Masterton

(SPOILER) Všechny knihy série jsou skvělé a řadím je mezi jedny z nejlepších detektivních thrillerů. Tahle je z nich nejslabší. Nelíbí se mi až příliš samostatný způsob vyšetřování, bezbřehá důvěra k někomu, o kom neměla hlavní hrdinka žádné informace a milostný akt v době, kdy jsou dva milovaní lidé v zajetí, se mi zdál hodně zvláštní. Typické pro autora je popisování krutostí. Zde ale vrtání (ti, co přečetli, vědí), bylo dle mne úplně zbytečné a soudím, že by to pachatel neprovedl, protože je to náročné a rukojmí tak poškodil a ohrozil. Kniha byla dosti nelogická. Jinak způsob psaní se mi líbí a stejně tak složitější zápletky.

20.09.2021 4 z 5

Neposvěcená půda Neposvěcená půda Mel Starr

Kniha není napsaná tuctovým způsobem, je to dobré pokračování série. Autor se snaží nenásilně vžít do myšlení středověkého člověka a vypadá to, že se mu to docela daří. Kniha není nějak strašně napínavá, ale spíše taková příjemná oddechovka.

06.09.2021 5 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Jude Deveraux (p)

Kniha byla opravdu velmi slabá. Měla jsem problém ji dočíst, ale byla jsem zvědavá na konec, který mě ale nepřekvapil. Dialogy byly nesmírně nudné. Celý styl mi přišel přihlouplý a vhodný tak pro dítě cca 12 let. Už od této autorky žádnou knihu ani neotevřu.

30.08.2021 odpad!

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Temné léto bylo skvělé, napínavé a nejvíce oceňuji popisy dobrodružství klučičí party. Myslím, že bez hororového pozadí by byla kniha dobrá sama o sobě. Strašidelná kniha nebyla vůbec, cítím tam jen jakousi snahu o horor, a méně hvězdiček dávám za to, že se věci okolo zvonu Borgiů a toho, co se hororového dělo, vůbec nevysvětlilo. U knih, kde je zápletka, ne které příběh stojí, očekávám rozuzlení zápletky a ne jen, zda hrdinové přežijí nebo ne. A takové vysvětlení na otázku proč, tam vůbec není. Zkusím Zimní přízrak, zda se to nevysvětlí tam. Knihu doporučuji, pokud čtenáře baví číst o dobrodružstvích party kluků v 60. letech.

20.08.2021 3 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Kniha je velmi dobře napsaná a také přeložená. Ještě jsme se nesetkala s tak dobrým překladem a v tomto případě, kde jsou hrátky se slovy časté, musel být velmi náročný. Zpočátku je rozvleklá, než se děj rozběhne. Trošku se mi zdá podivné, že byl Scott, tak fajn člověk, i když měl tak otřesné dětství. Myslím, že by měl mít nějaké výraznější poruchy. Nečte se tzv. jedním dechem, ale je to zajímavé počtení a velmi se liší od ostatních knih, které jsem četla, takže mohu doporučit.

20.08.2021 4 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Příběh je velmi zajímavý. Z knihy je ale znát, že je to jen přepsaný film a je to rychlovka. Kdyby se nevyužíval scénář a nepoužíval přítomný čas, tak by mohla býti obsáhlejší a daleko niternější. Stejný styl psaní má Lars Kepler a to mi též nesedne, ale tam je více nedostatků. Pak jsou knihy, kde mi přítomný čas nevadí. Zde to působí velmi uměle.

23.07.2021 2 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Kniha byla dobře napsaná a napínavá. Nějaké věty byly přeloženy sice špatně, ale bylo jich málo a nekazilo to celkový dobrý dojem knihy. Přečetla jsem ji jedním dechem.

23.07.2021 4 z 5

Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Judith Orloff

Kniha mi vysvětlila mnoho důležitých věcí, které jsem nechápala, protože jsem netušila, že se řadím k těm vysoce citlivým. No a americký styl, kteří mnozí kritizují, mi vůbec nevadí. Je to napsané tak, aby knihu pochopil každý a pokud je někdo tak citlivý, doporučené aktivity mu mohou pomoci.

17.07.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Kniha nemá chybu. Je komplikovaná, dobře napsaná. Harry mi sice není sympatický a na konci bych odhadovala, že se většina lidí k vrahovi zachová jinak, ale to je můj názor. Jinak také oceňuji, že až do konce jsem netušila, kdo je vrah a podezírala všechny okolo, jen ne toho pravého.

17.07.2021 5 z 5

Tri minúty Tri minúty Anders Roslund

Knize nemám co vytknout. Je to napínavý thriller, který nás zavede do prostředí drogové mafie v Kolumbii. Závěr se mi též líbí, protože není uspěchaný, jako u většiny knih, ale dosti podrobný.

12.07.2021 4 z 5

Slzy mrtvé jeptišky Slzy mrtvé jeptišky Roxann Hill

Kniha se dobře čte. Je to oddechovka. Není příliš složitá.

12.07.2021 2 z 5

Puls Puls Stephen King

Kniha je velmi dobře napsaná a čtivá. Dokáže vtáhnout do děje, že se příběh odehrává před očima čtenáře jako film.

29.06.2021 5 z 5

Amnézie Amnézie Kasper van Beek

Kniha mě zaujala svým dějem, proto jsem si ji koupila. Příběh byl zajímavý, ale kniha postrádala napětí, které bych u thrilleru očekávala, psaní v ich formě bylo nemastné, neslané. Celkově mi přišla kniha zvláštní svým stylem, což neberu jako negativum. Jako lehkou oddechovou četbu bych ji doporučila, ale myslím, že mohla být daleko lépe propracovaná.

19.06.2021 2 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Kniha se dobře čte a má spád. Zápletka není ale příliš složitá a kniha nemá hloubku, ale klouže po povrchu. Na oddechové čtení je dobrá, ale znám lepší.

16.06.2021 2 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Kniha se četla velmi dobře, měla spád. Byla temná díky prostředí, které bylo zasaženo smrtelnou nemocí a nedošlo k žádnému happy endu ani na konci, i když pachatel byl dopaden. Nebyla ale příliš zamotaná a složitá a jsou detektivky, které se mi líbily mnohem více.

10.06.2021 3 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Kniha, které není co vytknout. Vynikající styl psaní
a zápletka. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Z českých a slovenských autorů píše dle mne pan Červenák nejnapínavější detektivky, které nejsou jen povrchním čtením, ale mají svou hloubku.

03.06.2021 5 z 5