Malýmedvěd Online Malýmedvěd komentáře u knih

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Čteno dceři před spaním. Líbilo se nám to oběma. Bajky pěkné a nápadité. Brumbálovo vysvětlování už dceru trochu nudilo a já se s ním souhlasím, jen mám drobné výhrady, ale i tak celek je lehce nadprůměrný.

04.11.2018 3 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Geniální, krásně provokuje a nutí přemýšlet co dělá člověka člověkem. Kritika společnosti a primárně bolševismu je nemilosrdně drsná, stejně tak, jako popis „ruského mužika“.
Co se stane, když moc má lůza a co z člověka dělá lůzu, to jsou otázky, které budou nadčasové. Tyto otázky mají tisíce odpovědí a tady v této knize, je jich hned několik k dispozici.

22.10.2018 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Moc pěkná knížka o morálce, spravedlnosti, o nás, o davu, o většině, o svědomí. Knížka nutí přemýšlet a přitom vůbec nepůsobí mravokárně, nebo školometsky. Je to určitě díky vyprávění z pohledu malé dívky, ale i díky skvělému zpracování. Když se někde děje nějaká nespravedlnost, máme všichni ohromnou schopnost ji poznat. Děti mají tento cit navíc ještě neotupělý a nebojí se nespravedlnost pojmenovat jménem. Zatímco většina nás ostatních, máme „důvody“ ji nevidět, omlouvat ji, zdůvodňovat ji, nebo se k ní přidat. Ať už jsou naše důvody jakékoli, je dobré, že na to někdo umí upozornit. Po přečtení takovéto knihy, budete mít chuť být lepší, budete mít chuť být jako Atikus, Přeji nám všem, ať se nám to daří naplnit, Ať umíme bojovat za spravedlnost, ať umíme nemlčet, ať umíme nepřidávat se k většině.

20.10.2018 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Moc pěkná kniha, které nutí přemýšlet a uvízne v hlavě. Je to zajímavá sonda do myšlení a chování v uzavřené skupině po velké katastrofě. Napsané je to moc dobře, začátek má sice pozvolný rozjezd, ale od cca 150 stránky už to skoro nejde odložit. Ke knize je potřeba přistupovat trochu s nadhledem. Kniha je poplatná době vzniku, má v sobě prvky idealizmu i komunismu, některé technikálie nesedí, některé strategické otázky jsou podle mne mimo, popis ženských rolí může dnes někoho urážet, ale přesto je to dobrá kniha, která stojí za přečtení. Pár věcí, které mi uvízly:
- role „sounáležitosti“ v kolektivu, v rodině, ve společnosti. Tento prvek je zde hezky a zajímavě použit
- co dělá dobrého vůdce
- jaká je role náboženství ve společnosti
- co člověk udělá aby přežil
- jak je člověk zranitelný a závislý na tolika věcech, lidech, zvířatech, počasí, atd.

09.10.2018 4 z 5

Chlapec na mostě Chlapec na mostě M.R. Carey (p)

Hezky a snadno se to čte. Je to napínavé a konflikty mezi členy posádky jsou zajímavě rozehrané a mistrně popsané. Na druhou stranu, aby to mělo spád, tak to jen tak klouzá po povrchu a na dřeň se vlastně ani nejde. Což nepovažuji za chybu, je to prostě styl autora a pro prodejnost asi ideální. Jak říká v komentáři "Laepsus", snaha o vyváženost se nedá zamaskovat a pro mě to je až úsměvné. Nicméně, ve výsledku je to "easy reading" a jako oddechovka super. Jednu hvězdu strhávám za ten překombinovaný konec na letecké základně, to už je na mne trochu přes čáru (epilog k tomu nemá daleko také). První kniha za konec dostala u mne právě tu pátou hvězdu, tahle kniha ji nakonec, kvůli konci, ani neměla šanci získat.

07.10.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi silný příběh. Knížka plná smutku ale i naděje, knížka o nenávisti ale i o lásce. Knížka o nelidskosti, ale i o lidskosti. Kniha o vině i odpuštění. Kniha o samotě i o rodině. Nadprůměrně kvalitně vyprávěný příběh, který vás vtáhne, nepustí a nakonec semele a zanechá spoustu otázek. Klobouk dolů.
Jenom pár otázek, které ve mně uvízly:
-jaké to bylo po tom, když už bylo po všem?
-skončilo to vůbec někdy?
-jak žít s okolím, které je už jinde?
-jak žít sám se sebou?
-jak žít se sebeobviňováním? (že jsem to zavinil, že je to kvůli mně)
-jak se smířit s tím, že zrovna já to přežil?
-jak oplácet lásku druhých?
-jak projevovat zájem o druhé?
-jak se vypořádat s ukončeným vztahem?
-kdy odpustit?
-jak žít?

19.09.2018 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Moc pěkná knížka. Backman umí moc dobře vyprávět, drží Vás v napětí a Vy se nemůžete od knihy odtrhnout. Je to plné emocí a chytrých postřehů. Čtenář se dokáže výborně vcítit do všech postav, dokonce i do záporáků. Dokážete přesně pochopit proč se hrdinové chovají právě tak, jak nám ukazuje. I když nás neustále přesvědčuje o „naší vině“ jako chybujících jedinců, o vině celé společnosti, o surovosti okolo nás, stejně je to pořád Backman a i na tom chuligánovi a i na tom slizkém politikovi vždycky najde alespoň jednu dobrou věc. V podstatě nás přesvědčuje, že se můžeme změnit jak jako jednotlivci, tak jako společnost. Backman má prostě rád všechny lidi a stále jim dává nové šance a snaží se v tomto postoji vychovávat i nás čtenáře. Nicméně s tou výchovou a těmi růžovými brýlemi se to má jako s kořením, každému chutná jiný mix a jiné dávkování. U mě to tentokrát nebylo 100%, ale i tak musím říci, že knížka je to super a rozhodně stojí za to si ji přečíst

14.09.2018 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Výborná kniha, která nutí přemýšlet hned od začátku, až do konce. Kniha která uvízne v mysli. Ani se tomu nechce věřit, že člověka zaujme takto kondenzovaný vypravěčský styl, kdy se toho na jedné stránce odehraje tolik, co jinde vydá na celou knihu. Jak může zaujmout vyprávění, kde se nedodržuje chronologie času, kde postavy mají neskutečně podobná jména, která se neustále opakují? Jak může zaujmout vyprávění o historii rodu, do kterého se neustále míchá "záhadno a mystično" a některé příběhy se vyprávějí znovu a znovu? Čtenáři rychle dojde, že jde o záměr a navíc mistrovsky uchopený. Téma opakujících se lásek, vášní, jmen, charakterů, lidských chyb i lidských úžasných činů, je společné nejenom všem členům rodiny Buendíů, ale vlastně nám všem lidem. Stejně tak, jako že naše životy provází samota a to i v lásce i v rodině i ve stáří. Nikdy bych nevěřil, že se dá takto vyprávět příběh. Klobouk dolů.

09.09.2018 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Motiv i zpracování se mi líbilo. Rozvedení myšlenek jako, že náš strach, je naše největší síla, že touha přežít je extrémně silný pud, že účel světí prostředky a pro dobro celku lze obětovat jednotlivce, je dobře zasazené do sci-fi která je aktuální dnes a bude i do budoucna. Autor výborně trefil vliv sociálních sítí a to víc jak 20 let před tím, než vzniklo něco jako FB, klobouk dolů.

29.08.2018 4 z 5

Appaloosa Appaloosa Robert B. Parker

Dobrá oddechová knížka, žádné složitosti, má to rychlý spád, hrdina je z drsné školy, pro ránu se nechodí daleko a zastřelit člověka je skoro „normální“. Postavy schematické a psychologie osobností skoro nulová, ale to nepatrné minimum, co tam je, celou knihu zachraňuje a výsledek neurazí.

29.08.2018 3 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

I třetí díl se mi líbil. Je to svižné, napínavé a čte se to úplně samo. Namíchat správný poměr přísad je vždy těžké a ne všem se lze trefit do vkusu. Já bych přidal na rozpracování psychologie postav a ubral stránek s bojovými scénami. Oceňuji, že některé věci zůstaly nevysvětlené a zbylo tak trochu tajemna, na druhou stranu konec je "naplánovaný" a až pohádkově málo uvěřitelný. V každém případě Rayen je zručný vypravěč a celá tato trilogie nabízí hezký a v zásadě oddechový výlet do světa fantasy, který potěší.

23.08.2018 4 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Je to dobré vyprávění, které se mi v zásadě líbilo. AR drží tempo i napětí a čte se to úplně samo. Od jedničky se trochu změnil styl, už to není velká odysea, ale sledování více nitek. Druhý díl klasicky končí tak, že nelze skončit a musíte se vrhnout na další pokračování. Je to pořád mix více motivů přátelství, láska, pomsta, intriky, politika, kouzla, bitvy a mnoho dalšího, ale nějak převládají ta bojová témata a za mne tomu chybí wou efekt. Některé dary obdařených mi připadají až zbytečně překombinované. Knížka neurazí, je dobrá a určitě si své čtenáře najde.

19.08.2018 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Velmi povedená a výborná fantasy kniha. Má v sobě vše co od velké ságy očekáváte, dobře vymyšlený svět, zajímavé postavy, výbornou zápletku, intriky, bitvy, lásku, tajemno a opravdu spoustu dobrodružství. Děj krásně plyne a čte se to úplně samo. Vyprávění se převážně věnuje jedné hlavní postavě, což nepovažuji za chybu, spíš je to prostě styl vyprávěče. Jediné co bych vytkl, je "příliš dokonalý" hlavní hrdina. Ocenil bych, kdyby dělal více chyb a byl si méně jistý sám sebou. Je to kniha, která by se dala přečíst na jeden zátah, kdyby člověk neměl žádné jiné povinnosti a nemusel jíst a spát. Doporučuji všem milovníkům fantasy žánru.

06.08.2018 4 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Krásná dětská knížka plná fantazie. Chytrá i výchovná a plná milého anglického humoru.

05.08.2018 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Kniha na mne velmi silně zapůsobila a musel jsem na ni hodně a dlouho myslet. Autorce se bezvadně podařilo zachytit atmosféru místa a charaktery postav. Dlouho před nástupem skandinávských hororů, tady můžeme sledovat popis krutostí, z kterých nás mrazí. Rozhodně však nutí přemýšlet a klást si otázky, co bych v dané situaci dělal já? Kniha si plně zaslouží titul "klasika".

05.08.2018 5 z 5

Za mne velká spokojenost. Knížka mne nenechala v klidu, chvílemi mne až i rozčilovala, rozhodně ale často nutila se zamýšlet nad podstatou. Určitě uvízla pod kůží.

02.08.2018 4 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Po letech druhé čtení a ano, je to překonáno, na druhou stranu je to pořád hezká ukázka scifi žánru z 50. let. Stejně tak jako film 7 statečných dnes nikoho neuchvátí, ale pořád se na to dá dívat, stejně tak tohle se dá pořád číst, i když existuje tisíce lepších.

28.07.2018 3 z 5

Evangelium ohně Evangelium ohně Michel Faber

Krátký příběh, který je spíše taková delší povídka. Moc zajímavý nápad a pěkně profesionálně zpracováno. Dalo by se z toho asi vytěžit i víc. Mě se to líbilo i takto krátké, ale na druhou stranu ani mne ta kniha nenadchla, ale ani neurazila a u mě získala přesně ty tři hvězdy.

27.07.2018 3 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Klasika, Forsyth jak ho známe. Děj pěkně běží, je plný detailů a téma je důkladně nastudované a celek budí vyvážený a profesionální dojem. Dobré oddychové čtení na léto k vodě.

25.07.2018 3 z 5

Orel v oblacích Orel v oblacích Wilbur Smith

odloženo po 50 stranách, něco tak hloupého a schematického u jsem dlouho neměl v ruce

09.07.2018