Malevil

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v sedmdesátých letech tohoto století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30444/big_malevil-s5P-30444.jpg 4.51875
Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Svoboda
Originální název:

Malevil, 1972


více info...
Nahrávám...

Komentáře (337)

Kniha Malevil

komtesa
29. července

VIKY KLENIK - BYLO MĚ JIŽ 76 LET ALE PAMATUJI SI DOUFAM DOBŘE ŽE MALEVIL BYL ZFILMOVANY FRANCOUZI A ČLOVEK LITOVAL ŽE NEUMI DOBŘE NEMECKY BYLA NA RAKOUSKE TELEVIZI V TECH LETECH JSEM SE ČASTO NA NI DIVALY PROTOŽE V BRNE BYL DOBRY SIGNAL TAM JSEM VIDELY HODNE FILMU I PISNI -MLUVIM O DOBE 70 -80 LET
KNIHU MAM DODNES A ČETL JSTE BIDNE ROKY JE TO NĚCO PODOBNYHO TAKY NADHERA VYCHAZELY DOBRY KNIHY JEN SI ČLOVEK MUSEL BUD VYSTAT FRONTU JA JSEM BALA V ODEONU TAK JSEM MĚLA MENŠI PROBLEM SE ZHÁNĚNIM KNIH DOUFAM ŽE SE NA MĚ NEZLOBITE ŽE JSEM VAS OSLOVILA KOMTESA

Sitth
14. července

Velká klasika, ta dlouho jsem o knize slyšel a stále jsem ji odkládal, až jsem ji dostal ke 40.narozeninám. Byl jsem zvědavý jak se kniha popere s tlakem roku 2022, když byla vydána v 1974. Ale je to dobré, je to nadčasové, kvalitu to rozhodně časem neztratilo. Dávám 5/6


VikyKleinik
03. května

Jeden z mých nejoblíbenějších románových příběhů. Často na něj myslím.

Důvod, proč se mi Malevil tak líbí tkví v autorově schopnosti přesného vedení čtenáře svým brilantně vybroušeným a rozvětveným příběhem. V případě, že autor nenudí, v ději nemá díry a zdařile navozuje pocit, že vše v knize je přesně takové, jaké má být, pak je čtenář opravdu vtáhnut. Příběh má zajímavou zápletku, je skvěle vyprávěn, postavy táhnout, emocionálně si to čtenáře zaháčkuje... Podobné potěšení z kvalit a postupujícího děje mi přineslo jen To (jako jediná z Kingových knih) a Havlíčkův Neviditelný.

Kéž by Malevil někdo schopný zfilmoval.

Ženám může vadit, že je kniha poplatná své době a ženské postavy tu jsou docela ploché, ale mě to nikterak nevadilo, protože příběh má až skoro sociologický charakter, ač jde o fiktivní postapokalyptickou prózu v rámci představy - co kdyby současný řád vlivem katastrofy padl a o zdroje najednou začaly bojovat různé přeživší tlupy. Jako malý jsem četl komiksy The Walking Dead i hrál adventury na motivy komiksu. Přeživší byli obklopeni zombíky, ale nejhoršími nepřáteli vždy byli jiní lidé, jiní skupiny lidí. Merle práve brilantně rozpracovává nepřátelství a rivalitu mezi dvěmi skupinami, z nichž kazdá své společenství mocensky/hierarchicky/politicky uchopila jinak. Nedivil bych se, kdyby autor byl přesvědčený komunista, protože protagonistická skupina je komunitou sobě rovných lidí, jejichž kompetence přežít je založena na vzájemných dobrých vztazích. Často jsem si totiž říkal, že by se skupině nezadařilo, kdyby nebylo pečováno o tento aspekt - kdyby vztahy byly zlé, kdyby se na sebe postavy nemohly spolehnout. Už chápete, proč to tak stavím vedle Kingova TO? Dalším sdíleným prvkem je kvalita vyprávění. King někte říkal, že nemá pocit, jako by příběh stavěl/vymýšlel/konstruoval - spíše mu připadá, jako by příběh už byl napsán a on ho jenom musel "vycítit" a sepsat... I příběh Malevilu jako by měl měl svou vlastní dokonalou soudržnost, jež činí dílo býti něčím velkým. Přitom je to ale odvyprávěno s takovou přirozeností a lehkostí - takto je to odvyprávěno až do samotného velkého vyvrcholení mezi oněmi dvěmi skupinami.

koniklecka
03. května

Tuto knihu jsem četla dobře před 10 lety a stále na ní vzpomínám a odkazuji. Plánuji si ji přečíst nejspíše znovu, protože v současné době je více než aktuální. A to to má být sci-fi :-)

Dresia
01. května

Knihu jsem četla ještě za totality a musím si ji přečíst znovu, protože přesně takhle to bude na Zemi vypadat, jestli vrchní hrdlořez zmáčkne červené tlačítko.

Teopa
18. dubna

Drsný děj a k zamyšlení vzhledem k současné situaci.

petr_
11. dubna

Knihu jsem četl několikrát, je dobrá v tom, jak popisuje základy civilizace v době jejího přerodu. Je psaná v době studené války, a konec světa mohl přijít tak znenadání, jak bylo popsáno, mašinérie zbraní hromadného ničení byla v té době hodně vyspělá a obyčejný člověk neměl tušení, kdy může dojít k nějaké fatální chybě.
Autor se vlastně zamýšlí nad hodnotami, které tvoří naši civilizaci, a staví je do kontrastu s postapokalyptickým prostředím. Nutí čtenáře přemýšlet, o jejích atributech a o jejich trvanlivosti pro další vývoj.
Zároveň vytvořil krásný čtivý příběh, ke kterému se rád vracím.

Lacie
25. března

(+ SPOILER) Je vrcholem štěstí, když lidé po katastrofě ve svém středu najdou následováníhodného vůdce. K tomu pár sklepení, zásob a přeživších hospodářských zvířat – a život dostane opět zelenou.
Kniha nebyla vlastně ničím objevná, lidstvo se klasicky rozdělilo na ty schopné, kteří se starají o obživu civilizovaných skupin, na ty zlé, co se je snaží okrást, a na smolaře, postupně se měnící v divou zvěř. Přesto byl celý příběh napsaný poutavě, postavy byly živé a řešily pro nás nepředstavitelné problémy, včetně morálních. Například konflikt monogamie a potřeby rozmnožování, kam v takové situaci patří láska? Ke konci mi to však začalo pokulhávat. Možná příchod Evelyny a podivný vztah k Emanuelovi, možná postupné narůstání pocitu neomylnosti samotného Emanuela, ještěže nakonec příhodně zemře na v dnešní době banální záležitost a vůdcovství se ujme pragmatický Tomáš.

1 ...