Orel v oblacích

Orel v oblacích https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2808/bmid_orel-v-oblacich-Tlb-2808.jpg 4 127 17

Mladý pilot David Morsan končí službu u letectva JAR a chystá se na svatbu s žurnalistkou z Izraele. Obřad se odehrává v Jeruzalémě, kde zaútočí arabští teroristé a David se mstí. Vstupuje do služeb izraelského letectva a v jednom vzdušném souboji je nadosmrti poznamenán...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

Eagle in the Sky , 1974

Smolař
10.02.2022 3 z 5

Top Gun meets Vzpomínky na Afriku. Ale jo. Rozhodně to špatný nebylo. Je to má prvotina od W. Smithe, protože Čtenářská výzva. Jen jsem čekal, že to bude víc o letadlech a smíchu rotačních kanonů při palbě na nepřátele Izraele (slušně řečeno).
Takhle je z toho spíš cestovatelská příručka, jejímž průvodcem je rozmazlenej fracek. Milostná linka je imho až moc v popředí a často sklouzává do klišé. Ta mě v knihách téměř nikdy nezajímá. Chvíli to vypadá, jak červená knihovna.
Myslim, že v jistym bodě knihy to měl W.S. utnout a příběh ukončit. Po izraelský epizodě už mi to přišlo strašně natahovaný.
Ale, jak řikám, dá se a přes všechny nedostatky to prostě nějak tahlo ke čtení.

bábuška
24.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Mladý muž, který tolik miluje létání, že se vzdá rodinného bohatství a pro lásku k mladé Židovce Debře, odjede do Izraele a vstoupí do jejich armády. Situace v Izraeli je výbušná a služba u letectva je víc jak náročná. Knihu bych zařadila spíš jako mužské čtení, ale děj mně tolik zaujal. Při jednom z útoků je usmrcena mladá manželka jeho přítele, samotná Debra je připravena o zrak. David veden nenávistí při jednom z útoků, neuposlechne rozkaz nadřízeného, vrhne se do leteckého souboje, při něm zahyne jeho přítel a on sám vyvázne sice životem, ale se zcela ohořelou hlavou. Léčení potrvá celých třičtvrtě roku, několik plastik změní zcela jeho podobu, z armády je okamžitě propuštěn. Uchýlí se do Jižní Afriky, kde jeho rodina vlastní veliké pozemky s přírodní rezervací. Čeká jej další boj s pytláky a práce uvést rezervaci do původního stavu. Jak je krásně popsána krajina Izraele, tak nyní i bujná vegetace jihoafrická. Láska a starost o Debru vše překoná a všechny nesnáze jsou překonány. Byla jsem s touto četbou velice spokojená, i když jsem autora dosud neznala.

ferda16
16.09.2019 5 z 5

Nádherný a velice silný příběh. Moc hezké téma a v této knize snad ještě více vygradované štěstí v neštěstí či naopak? :-) Už věříte, že hůř být nemůže a opět Vás autor překvapí. Knížka je napínavá až do konce. Rozhodně stojí za to přečíst.

Kory98
22.08.2019 4 z 5

Velmi silný příběh, který myslím okouzlí mužské i ženské čtenáře. Když už si myslíte, že nemůže být hůř, tak zaručeně je... Závěr je možná podle některých přeslazený, ale za všechny ty útrapy si jej hlavní hrdinové podle mě zaslouží.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Zdekat
10.03.2019 1 z 5

Kniha do čtenářské výzvy, červená knihovna, nebo si ji tak aspoň představuji. Napsané čtivě, W. Smith psát potavě umí. Ale příběh o pohádkovém, krásném, nechutně bohatém a nakonec i velmi morálně uvědomělém pilotovi, který se zamiluje do své "femme fatale" a chvíli chce on ji a ona jeho ne, pak zase naopak... No. Vše ještě doplněné spoustou klišé - například kvůli partnerovi krásky má hrdina morální zábrany se o dívku ucházet, jaké překvapení když se zjistí že je to jen bratr - nic neprozrzuji, protože to musí být každému čtenáři jasné hned, jak se ukáží na scéně...

Elapheg
09.02.2019 5 z 5

Nemohu si pomoci, ale mě kniha rozhodně nadchla. Částečně to může být proto, že jsem si kdysi přál být pilotem. Proto mě velice zaujaly všechny části knihy. Hlavními postavami jsou David Morgan, který miluje lítání, Debra Mordecai, dcera generálmajora Mordecai izraelského letectva, do které se David zamiluje, její bratr Joe, se kterým bude David nakonec společně létat. David má židovské kořeny po matce, proto přijme po náhodném setkání s Deborou pozvání do Izraele, který mu učaruje a David se rozhodne v něm zůstat. Protože je to zkušený bojový pilot, přijme ho generálmajor Mordecai do své letky. Joe má krátce před svatbou se svou Hannah, na kterou je sezváno mnoho hostů, mezini nimi i David a Debra. Bohužel, zde dojde k tragickému útoku arabskými teroristy. Po tomto útoku, přijme David za vlastní mstít se všem nepřátelům, kteří se snaží narušovat izraelský vzdušný prostor. Při jednom ze soubojů je David poznamenán na celý život. Kdysi tak pohledný mladík se začne pro mnohá znetvoření vyhýbat lidem. Podaří se mu znovu najít lásku, o kterou při teroristickém útoku přišel? Podaří se mu najít nový smysl života a klid v duši a místo na zemi, kde by mohl být opět šťastný? Ať už mě autor zaváděl do vzdušných soubojů, do postupného zrání Davida z mladíčka v muže, ať už mě zaváděl do láskysplných scén, či do dějů, kdy šlo vážně o život, nikdy jsem se s touto knihou nenudil, protože kniha je plná zvratů. Většinou jsem jen četl a četl a chtěl vědět, jak to vše nakonec dopadne. Za mě maximální spokojenost. Dokonce je mi i dost líto, že tato krásná kniha již skončila. Myslím, že ve mně bude pár dní ještě doznívat poselství této knihy. Za mne jednoznačně pět hězdiček. :-)

Malýmedvěd
09.07.2018

odloženo po 50 stranách, něco tak hloupého a schematického u jsem dlouho neměl v ruce

lukas6683
28.09.2016

Na tohoto spisovatele snažím pravidelně jako na klasiku. Na knize Orel v oblacích se mi líbí její kaskadovitost. Nejdřív cestujete po světě, následně sedíte v kokpitu letadla, abyste mohli bojovat o holý život, poznat sama sebe a najít svůj ztracený ráj v divočině. Knihu jsem přečetl za 4 dny a rozhodně z ní nejsem zklamaný. Příběh je rozhodně někde jinde (v porovnání s Taitou a Řekou Bohu),pro někoho může hranicit s červenou knihovnou, mě ale rozhodně nezklamal. Wilbour je krása!

Chaki
13.08.2016 4 z 5

je to jedna z knih které bych zařadil k těm slabším z repertoáru W.S... ale i tak je to více než slušný standard, protože je to pořád Wilbur ;)

rengers
25.09.2014 3 z 5

Četl jsem od něho už deset knížek, ale ta byla pro mně zklamáním. Je to jako bych četl román Kráska a zvíře, akorát s tím rozdílem, že kráska je slepá a zvíře je člověk s ohořelou hlavou. Také si říkám jestli to napsal Wilbur Smith? Po přečtení několika jeho knížek, tahle do jeho kategorie vůbec nezapadá!? Přečtěte si třeba Píseň slonů nebo tetralogii Sága rodu Ballantyneů.

JAnlauf
10.04.2014 5 z 5

První polovina je těžká romantika, druhá už dobrodružství podle mého gusta. Zajímavé taky je, jak se můj pohled na hlavního hrdinu vyvíjel stejně, jako postava (předpokládám, že to byl autorův záměr). Ze začátku mi ten dokonalý hezounek strašně lezl na nervy a až postupně si získával moje sympatie.

Vlasta610
17.01.2013 5 z 5

Spokojenost veliká, vždy jsem se těšila, až si ke knize sednu.

petka-2007
30.12.2012 4 z 5

Jako vždy u tohoto spisovatele - spokojenost!

klokan1905
21.12.2012

Já jsem byl s knížkou moc spokojený... Mohla by být i delší, tedy jak to probíhalo dál... víc raději neprozradím, čtěte ;-)

pavlinapavlina
14.07.2012 1 z 5

Kniha o lidskosti, touze, bolesti, sebeúctě, lásce.

IamTaiPan
13.03.2012 1 z 5

Jedna z nejhorších Smithových knih. Raději zkuste jeho "africká dobrodružství"

terorismus Izrael letectví Jeruzalém

Wilbur Smith