Evangelium ohně

Theo Griepenkerl, skromný akademik s olympským egem, při návštěvě vyrabovaného mosulského muzea shodou okolností narazí na devět papyrových svitků, které po téměř dva tisíce let ležely skryté v duté soše. Po překladu z aramejštiny se ukáže, že jde o páté evangelium od očitého svědka posledních dnů Ježíše Krista. Jenže když se Theo rozhodne podělit o tento senzační objev se světem, ani ho nenapadne, jaký dopad bude mít toto evangelium na křesťany, Araby, vražedné maniaky a zákazníky Amazonu. Faber si dovedně pohrává s mýtem o Prométheovi – ale namísto otázky „co se stane, když lidem dáme oheň“ si klade otázku „co se stane, když lidem dáme náboženskou pravdu, která pálí staré jistoty?“ Evangelium ohně je uhrančivý román o síle slov rezonujících napříč staletími a o transformující moci vyprávění od nespolehlivých vypravěčů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56757/big_evangelium-ohne-WGw-56757.jpg 3.267
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo

The Fire Gospel, 2008

Kniha Evangelium ohně

michaela2338

Moje první setkání s Michelem Faberem. Je zajímavé sledovat, jak autor uchopí nápad - prvotní myšlenku, se kterou si začne pohrávat a sleduje, kam ho jednotlivá vlákna zavedou. Pohrává si s možnými důsledky. Je to cynické, přesto v řadě případů trefné. Postavy nejsou nikterak sympatické, mluví na rovinu a netrápí se politickou korektností, což vyprávění osvěžuje. Způsob, jakým tento příběh odvyprávěl, byl příjemně svižný.

Greenfingers
07.06.2021

Opět tleskám M.Faberovi a jeho dvornímu překladateli Viktoru Janišovi. Při čtení této rozsahem nevelké knížky jsem se náramně bavil - byl to humor podle mého gusta.
Nemyslím si, že by autor chtěl nějakým způsobem napadat důstojnost nábožensky založených čtenářů. Ač sám ateista, přiznává v jednom z rozhovorů, že věřícím nelze jejich víru upírat,neboť je zřejmě potřebná.
Kniha je napsána a přeložena velmi svižně a poutavě. Rozhodně doporučuji!

EvaUrban-Novak
19.01.2020

Delsi povidka, plna ironie a cerneho humoru, ale nenasla jsem v ni jedinou postavu, ktera by mi byla sympaticka. Snad jen Jezise, ktery se na krizi choval naprosto lidsky, tedy zjevne trpel. Jako neverici jsem nepochopila, proc by prave tahle pravda (podle nove nalezeneho Pateho evangelia) o jeho umirani mela mezi vericimi vyvolat nejake problemy.

Ale napriklad kapitola o komentarich ctenaru na internetu byla szirave vtipna, uz jen i to, s jakou nedockavosti objevitel svitku a autor knihy tato hodnoceni vyhledaval. Nebo kdyz potom v rukou unoscu v duchu premital o tom, o cem by asi tak mel spravne premyslet tvari v tvar mozne smrti..... Kratke, svizne, skvele napsane i prelozene ( Viktor Janiš).

Iki1
14.01.2020

Naprosto průměrně zpracovaný příběh, který se románu nepřibližuje. Spíše se jedná o nafouknutou povídku, jak to ostatně v knize radí nakladatel hlavní postavě. Autor tu čtenáři předkládá přímočarý děj, který ani na konci nijak nepřekvapí pointou. Je nastavován evangelickými vsuvkami. Na konci jsem měl pocit, že autor dost promarnil nabízenou šanci.

Finn69
03.06.2019

Nemůžu říct, že by mě tahle delší povídka? novelka? nějak zaujala, na tohle téma už tu byla spousta lepších věcí. Nenadchne, neurazí...

gan112
13.12.2018

No bolo to skôr divné, ako smiešne, a skôr "hlúpe" ako "učené", ale taký bol asi zámer autora. Čiže hodnotím knihu vysoko lebo Faber vie písať, aj keď sa to často nedá pochopiť, respektíve dá sa to vyložiť len po svojom. Keď si len zoberiem že každá z postáv je napísaná podivínsky (pozemsky slabošsky, jednoducho, príde mi akoby postavy nemali vlastnú vôľu), tak to vyznie celkom na vážkach reálnosti. Faber dá v knihe na frak všetkým, postavám, filozofiám... skrátka ide o druh výsmechu, satiry. Nemá v úcte nič z toho čo sa príbehom len mihlo, nič neskončí kladne. Ja by som sa aj chcel nad knihou zamyslieť, ale akosi mi na to nedala priestor, akoby sa "hovadila" sama do seba. To však nie je kritika, skrátka z môjho pohľadu fakt a zámer.

Malýmedvěd
27.07.2018

Krátký příběh, který je spíše taková delší povídka. Moc zajímavý nápad a pěkně profesionálně zpracováno. Dalo by se z toho asi vytěžit i víc. Mě se to líbilo i takto krátké, ale na druhou stranu ani mne ta kniha nenadchla, ale ani neurazila a u mě získala přesně ty tři hvězdy.

SSTknihy
15.06.2018

Další v řadě mysteriózních trillerů, pohrávající si s myšlenkou, že všechno bylo možná úplně jinak, než jak tomu dodnes věříme. Když vědec a archeolog Theo nalezne svitky, v nichž se píše docela prozaicky a bez zázraků o posledních dnech života Ježíše Krista, doufá, že jejich knižní vydání pomůže lidem otevřít oči a oprostit se od zotročení slepou vírou. Jenomže místo osvícení a prozření se dostaví nepochopení, strach, nenávist a hysterie. Lidé prostě nejsou připraveni na takové změny a raději se budou zuby nehty držet své pravdy.