Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?

od:

Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?

Sní androidi o elektronických ovečkách? Jeden z nejslavnějších sci-fi románů. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2918/blade-runner-sni-and-2918.gif 4.4543
Série:

Blade Runner (1.)

Originální název:

Do Androids Dream of Electronic Sheep? (1968)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (71)

Přidat komentář
Mato14
dnes

Táto knižka sa mi veľmi páči. Mám prečítané oba zväzky poviedok Minoriti Report a toto bol môj prvý román od Dicka. Pri predstave, že toto dielo autor písal pred mnohými rokmi, a aj napriek tomu nestráca cit pre originalitu a čoraz väčšiu aktuálnosť, zostáva človeku stáť rozum. Už len tá predstava, že ľudstvo je tak technicky ďaleko je úžasná. Samozrejme tam nechýbajú akčné scény poprepletané s filozofickým zmýšľaním hlavného hrdinu. Na svoje si tak prídu nadšenci akcie, ako aj viac hĺbaví ,, humanoidi biologického charakteru,,. Aj preto dávam 5*

Lenka.Vílka
09. března

S autorem mám stále stejný problém a kdyby to nebyla taková klasika a jít o případ jiného spisovatele, asi jsem s ním už dávno skončila. Zatím jsem měla vždy problém se začtením se. Téma je dobré jako vždy a od druhé poloviny jsem se bavila a bylo to víc než super. Ale než jsem se začetla, tak se mi první polovina táhla. Vždy zapomenu na autorovu snahu mě v první polovině uspat a v druhé polovině odpálil. Ale je hezký, že spolu máme tenhle specifický vztah...

bukiet
06. března

Kvalita nemůže zestárnout. Stále nutí k zamyšlení, stále nutí hledat jiné vrstvy textu a příběhu. Tentokrát čteno ušima, interpretováno vynikajícím Martinem Myšičkou.

Pan_Skala
14. února

Většinou sci-fi moc nečtu, ale tohle jsem chtěl prostě zvládnout dříve než uvidím nového Blade Runnera. Ve výsledku to nebylo špatné a přiznávám, že poslední třetina mě chytla tak, že jsem prostě to už musel dočíst.

Vota
30. ledna

Knihu jsem si pořídil po shlédnutí obou filmů a můžu jen doporučit. Těm z vás kdo má rád Cyberpunk se do toho zažere stejně tak jako já a navíc mi kniha pomohla vysvětlit některé věci, které ve filmu nebyli dobře vysvětleny.

laepus
29.12.2017

Nejdu do plného počtu - něco tomu chybí. Je tady plno věcí k přemýšlení, plno otázek k zodpovězení, plno otázek vůbec k položení. Chybí mi tady i trochu víc akce a jasnější záporná postava. Na druhou stranu - líbí se mi to zřejmé a všeprostupující napětí, ta provázanost našeho lidského života s výdobytky techniky (mercerismus, náladovač...), také kontakty lidí s androidy - ať už s těmi, kteří ví, že jsou androidi a snaží se to skrýt, nebo s těmi, kteří to o sobě ještě netuší (nebo to pak alespoň tvrdí). Deckard je výborně napsaná postava, postava s vývojem a (sebe)poznáním. I několik nečekaných zvratů se stane, které s dějem příjemně zamíchají. Nicméně, mám-li to porovnat s filmem, který znám a miluju, budu se muset přiklonit k filmu, i když to hlavně bude tím, že jsem se k němu dostal dříve než ke knize, protože těch změn je tady opravdu dost a na některé (takřka úplné vynechání Roye Batyho) jsem si prostě nebyl schopen zvyknout. Z knihovny však Blade Runnera rozhodně nikdy nevyhodím, na to je to příliš dobrá literatura :)

veronika0269
09.12.2017

Mrzi mne, ze jsem knihu necetla driv, nez jsem videla filmy. Myslim, ze ve sve dobe to muselo byt prelomove. Zajimavejsi nez samotna dejova linka je vykresleni fungovani spolecnosti. Pribeh Ricka Dekarda mne moc nezaujal, vlastne mi v knize nebyla sympaticka zadna postava. Navic to cele skobcnci/neskonci. Po shlednuti obou filmu pro mne kniha byla spis dokreslenim obrazku o tomhle ponurem svete.

Plysolida
06.12.2017

ufff, děsná představa, že nás za dva roky čeká taková budoucnost :)

Annieren
15.11.2017

Nečekala jsem, že se do knihy až takhle začnu. Asi bych měla začít dávat sci-fi více šancí.

Dolina
08.11.2017

Kniha velice dobrá - svou hloubkou dokonce lepší než film. Nesedl mi ale styl, kterým je to napsané. Nevím proč.

Mikino00
28.10.2017

S Dickovou tvorbou mám docela problém, nikdy jsem ji zcela nepřišel na chuť a filmy natočené podle jeho děl se mi vždy líbily více. Byl to právě kultovní film Blade Runner, který mě přiměl dát Dickovi ještě jednu šanci. Zpočátku jsem byl zaskočen, jak odlišný film od knihy je, a velebil genialitu filmové verze. Časem jsem však přišel knize tvz. na chuť a ponořil se zcela do depresivně vyhlížející budoucnosti Dickova světa. Rozpory, které hlavní hrdina řeší v prostředí, kde nic není jak se zdá, mě společně s nečekanými zvraty (linka kolem Rachel) provedly až k hořkosladkému konci a výslednému konstatování, že kniha má svou váhu jak po stránce dějové, tak myšlenkové a čtenářsky se řadí k nejpřátelštějším Dickovým románům. Film i kniha jsou tedy každý ve své rovině i svém vyznění odlišné a přesto skvělé.

Lordan
28.10.2017

Moje první setkání s Dickem skončilo velmi dobře. Oproti filmu je tu dost rozdílů a více se zde filozofuje. Finále má v knize úplně jiné vyznění než ve filmu. Film na to jde spíše akčně (s Battyho nezapomenutelnou hláškou o slzách v dešti), kniha se zamýšlí nad lidstvím a lidskými emocemi. Může být jednou skutečně robot/android lidštější než člověk sám? A neochováme se mi lidé někdy jako roboti?

Nevimm
18.10.2017

Přišlo mě to dost o ničem, ale špatně se to nečetlo. dodatek: Viděl jsem film 2049 a změnil jsem hodnocení ze 3-4*, i když tohle je hlavně předloha k prvnímu dílu.

amaenium
15.10.2017

Velmi čtivé a poutavé, stihla jsem ji přečíst za jeden den, přesněji večer.
I přes to, že se knižní předloha liší od filmu, myslím, že oba mají své kouzlo a svá pro a proti. Líbila se mi Deckardova až posedlost živým zvířetem a bylo mi líto jeho kozy. Naopak mi přišla postava manželky jako naprosto zbytečná a nesympatická.
Tento fantastický příběh se mi velmi líbil.

Izzy46
13.10.2017

Čtivé, ale... ze zajímavého námětu s velkým potenciálem je využito jen velmi málo. Občas naivní, až nedomyšlené. Finále bez špetky napětí.

Disease
11.10.2017

Není to úplně to nej od Dicka a za její "věhlasnost" může do velké míry filmové zpracování. Nicméně právě ve srovnání s filmem vede kniha na celé čáře.

Koza3
05.10.2017

Třídenní sprint v podobě přečtení knihy a shlédnutí filmu před premiérou pokračování Blade Runner 2049 mi dalo novou sci-fi krev do žil. Příběh nájemného lovce, který má oddělat několik androidů by mohl být klasickým akčním klišé, kdyby šílený Dick nezakomponoval klasické otázky na smysl života, nezpochybňoval vlastní existenci a smysl náboženství, emoce lidí a strojů. Tohle všechno z toho vytváří prvotřídní top-class drama, které mi v krvi zůstane ještě dlouho. Bohužel Dickův styl otevřenosti a nevysvětlování ve mě zanechává pocit z nenaplněného konce, uspěchaného závěru, který nemá logické vyústění. Možná to tak má být, ale pro mě to znamená o jednu hvězdu dolů z jinak možného ultimáta. Už se těším až začnu projíždět fóra a zjišťovat názory ostatních čtenářů kteří tvrdí, že... ale to už je spoilerování :-)

jiri0728
03.10.2017

Film a kniha se míjí, jak jen to je možné. Rick Deckard je úplně jiným typem postavy a celkové poselství obou děl je odlišné. Přesto je spojuje svět budoucnosti, které se její technologické výdobytky vymkly z kloubů a kde chladné uvažování a požitkářství je preferováno. Pochyby vedou ale Deckarda k relativizování nastavených pravidel a v touze po tom získat tolik vytoužené skutečné zvíře. Tento zdánlivě triviální cíl je považován ve světě náhražek za něco téměř nedosažitelného. Deckardovi chybí výrazný protipól jako ve filmu, ale i tak postavy, které potkává při svému lovu androidů přispívají k jeho proměně. Zajímavé, dickovsky paranoidní a určitě nestárnoucí sci-fi o budoucnosti, která (zatím) nenastala.

Schary
04.09.2017

Dost mrazivý příběh, v kterém potřebné city chybí androidům a bohužel i lidem...

tlllk
15.08.2017

empatia na ktorej si civilizovaný svet tak zakladá zobrazená ako obranný mechanizmus koristi dáva celkom nový pohľad na podstatu umelej inteligencie . Empatický tiger by skapal hladom. Tak sme Ovce alebo Tigre....?

Eneo
30.06.2017

*dočte knihu a jde překontrolovat svého kocoura - co kdyby náhodou*

Isew
12.05.2017

Pro mého manžela je to kultovní film. Dvakrát se mi ho pokoušel pustit, dvakrát jsem u něj usnula. Tak jsem to zkusila s knížkou. A neusnula jsem. Philip K. Dick je můj oblíbený autor. Má skvělé nápady a s nostalgií vzpomínám na ty dny, kdy jsem louskala jednu jeho knihu za druhou, v metru zapomínala vystoupit a na konci každé knihy jsem si řekla, to je jako všechno? To jsem si řekla i tady. Ale nijak mě to nepřekvapilo, protože ho už znám. Kdysi dávno nám někdo přednášel o tom, že jsou dva druhy lidí, ti co projekty rozjíždějí a ti co je dokončují. Přišlo mi to jako blábol, ale Philip K. Dick je přesně ten, který rozjede skvělý projekt, ale už ho neumí dokončit. Škoda, že nepsal ve dvojici, kdy by ten druhý knihy dokončil, protože jeho knihy by si pořádný závěr zasoužily. A to i Blade Runner. Zůstává dost otázek. A to jako opravdu dost. Nemám ráda knihy s příliš otevřeným koncem, tak ubírám hvězdičku.

Gurus
02.05.2017

Tak nevím co se mi libilo vice. Jestli kniha nebo film... Film jsem viděl několikrát a to různé verze :) takze se povazuji za docela velkého fanouška a říkal jsem si jaká bude asi ta kniha. Z počátku se mi nelibila, ale P.K. Dick umí psát:). Ke konci jsem si říkal, ze nechci, aby ta kniha už skončila, že chci ještě zůstat ve světě Blade Runnera.

Radous
17.04.2017

Knížku jsem si chtěl přečíst, abych ji mohl porovnat s filmem (ani vlastně nevím, jestli už jsem ho kdysi viděl, nebo ne). Spíš než román mi to celkově přišlo jako rozsáhlá povídka. Bylo zajímavé sledovat postupné proměny postav.

Janadvorackova
12.04.2017

Doteď nevím, jestli se mi líbí film. Viděla jsem ho kdysi jako malá, pak jako větší a teď v poslední době taky jednou. No a fakt nevím. Film mi přišel, že hodně cílí na atmosféru, která jediná se tam projeví jen díky Vangelisově hudbě. A kdyby ji dělal někdo jiný, tak to nebude mít ten účinek. Děj filmu mi připadal vzdálenější od reality, než jeho námět.

Naopak v knize je spousta zajímavých detailů a živých postav a jejich nicotné denní maličkosti, které mi ten příběh konečně oživily. Část s umělou kočkou byla odhadnutelná, ale fakt mě pobavila. Ocenila jsem i možnost jednotlivé postavy konečně od sebe oddělit - ne jako ve filmu, kde se vše dělo "jako v mlze, jíž všichni propluli a pak byl konec."
Není to nej., co jsem kdy četla, ale vzhledem k době vzniku a tématu, fakt smekám.

Kaik
26.03.2017

Toto je snad první případ, kdy se mi film líbil výrazně víc než kniha. Napsáno podivně roztěkaně, neuceleně. Myšlenka a odkaz samozřejmě OK, ale čtení samotné mě nebavilo.

boxas
25.03.2017

Originál, který se už mnoho autorů snažilo napodobit, nebo ho přímo vykrást...ale originál je jen jeden.
Těžko říct, co je lepší, mně se líbí i film, myslím ten starý s H. Fordem.

Eyghon
19.02.2017

Na to, že to má být špička sci-fi literatury, tak je tam moc keců o ničem. Psychedelie a nesmyslné náboženství udělaly z téhle knihy roztahanou delší povídku. Mám radši technickou sci-fi než bláboly o lidství a umělém životě. Film jsem neviděl, ale po přečtení knihy ho odložím na neurčito.

Devorah
13.02.2017

Bohužel jsem viděla film, bohužel TEN film je pro mě jeden z nejlepších sci-fi, jaké jsem kdy viděla. Bohužel se film jen inspiroval knihou, která má v některých věcech zcela jiný děj a také konec. To je pro mě jedno velké zklamání. Pokud beru knihu nezávisle na filmu - což mi stále ještě nejde - má spád, je dobře napsaná, člověka až mrazí, co by se mohlo v budoucnosti stát. Je zcela mimo mé chápání, kde P. K. Dick bral inspiraci, tolik skvělých sci-fi knížek, co napsal, nicméně vzhledem ke konci, který mi přišel lehce vyšumělý - dávám jen 4 hvězdy.

Hellrampage
16.01.2017

Pre mňa bezkonkurenčne zatiaľ najlepšia Dickova kniha. Čítala sa jedným dychom ale nie je to na plný počet, pretože koncu čosi chýbalo. Všetko to skončilo príliš rýchlo a jednoducho. Jednoduchší bol aj text, pretože u tohto autora som zvyknutý na oveľa väčšie divočiny. Aj tak som bol nadmieru spokojný, pretože pokročilú umelú inteligenciu môžem. A teraz ešte pozrieť film. 90%