Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?

Jeden z nejslavnějších sci-fi románů. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2918/big_blade-runner-sni-androidi-o-elektri-12x-2918.jpg 4.4867

Blade Runner 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo

Do Androids Dream of Electronic Sheep?, 1968

Kniha Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?

mina_harker

Dobrá sci-fi, plná bezútěšné atmosféry. Film se knihou inspiroval jen lehce.

Pítrs85

Zvláštní knížka, jsem rád za každou originalitu, ale v tomto případě úplně nevím, jak jí uchopit, resp. co tím chtěl autor přesně říct. Byla anebo nebyla v tom nějaká symbolika? Kritika konzumní společnosti? No to už je venkoncem jedno, s příběhy, kde jsou létající auta, létající lidi a podobné radosti, mám trochu problém, pač většinou jsou hloupé nebo ještě hloupější. To ale není případ Blade Runnera, příběhu, který ve vás bude po přečtení ještě nějakou chvilku rezonovat. A ano, jasně- zapomeňte na ten neónový film s Harrisonem Fordem, filmaři si propůjčili jenom zrnko z Dickova románu. A je to možná škoda.

Nlua
09.12.2021

Preklad te knize zrovna nepomaha...

"Ve dveřích kanceláře se objevil Milt Borogrove v tuhé ošumělé zástěře, rozložitý a se zrnitou kůží."

"Garland řekl: „Souhlasím.“ Píchl prstem proti nájemnému lovci Philu Reschovi"

"A tohle světlo –,“ zaměřil je, „zůstane zaměřené na tvoje oko. Nehýbej se, udržuj bulvu co nejklidnější.“

"Jako oblouk čistého ohně uháněl John R. Isidore odpoledním nebem z práce domů."

"Vidíte? Přinesl mi přírodní jídlo.“ „Jídlo,“"

"Samozřejmě, syntetické bytosti to nezachytí, ani ty Garlandovy."

"Vedl Pris nahoru do svého bytu, tmavého, prázdného, přeplněného a vlahého jako vždy."

„Kompenzoval jsem vyzařování jeho mozku,“ vysvětloval Roy. „Jejich souhrn nic nespustí, zachytí až někoho dalšího. Člověka.“

"Baty se pokusil násilnými prostředky prožít fúzní zkušenost – a když se mu to nepodařilo, zosnoval vraždu několika lidských bytostí…"

"vyjeli na střechu, kde příjemný lidský posluha v bílém obleku zaparkoval jeho vznášedlo."

"Snížil výšku a chvíli plachtil se vznášedlem nad povrchem."

A tak nejak podobne by se sem dala nakooirovat cela kniha...

nai.ivka
14.11.2021

Náladové varhany bych občas brala, když se mi nechce nic dělat, navodila bych si radostnou chuť do práce. Jinak, škoda, že jsem se k téhle knížce dostala až po R.U.R., Solaris a Duně, které mě před lety hluboce zasáhly. Zkusím film.

p0stm0derna
03.11.2021

Budeme se i v budoucnosti pachtit šedivými dny za nejednoznačnými úspěchy, bez víry, bez zastání, bez výsledku, ale plni očekávání, smutní, vyčerpaní, za stálých kompromisů, prohřešků, zakolísání ? Jako doteďka? No potěš koště.

jaroiva
31.10.2021

Zatím druhá kniha od autora, kterou jsem četla. Jsou všechny takové... neuchopitelné?
Ale líbilo se mi to, to nemohu říct. Čekala bych ještě jeden zvrat na konci, ale i tak dobrý :).
Film jsem neviděla, jménem mě zmátl film Blade, který je někde úplně jinde, takže jsem byla nakonec překvapená, co to vlastně čtu.
Určitě ale kniha stojí za přečtení.

roso.mak
31.10.2021

Mám pocit že sci-fi jsou jenom dvojího druhu. Nabušená akčňárna, kde se bojuje proti mzákům (nebo lidem na špatné straně) a dobývají planety a sci-fi, kde nám autor cpe svoje filozofické myšlenky metafyzické neuchopitelno a vlastně se tam moc neděje.

Vzhledem k tomu, že toto je druhý případ, tak mi najednou filmové zpracování připadá strašlivě přehledné.

NarcisSamec
16.08.2021

Zajimáve počtení, knížka je velmi krátká - téměř žádný popis ničeho, ale rozhovory a zápletka, která fakt šla předvídat jen těžce si zaslouží potlesk. Jsem rád, že jsem tuto knihu četl.