Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?

Sní androidi o elektronických ovečkách? Jeden z nejslavnějších sci-fi románů. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2918/blade-runner-sni-and-2918.gif 4.3790

Blade Runner 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo

Do Androids Dream of Electronic Sheep?, 1968

Kniha Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?

petgona

Bolo to take...divne. Neviem, ci mi nieco uniklo, ale cely cas som mala pocit, ze som si zabudla precitat prvy diel.

Krukron

Snad poprvé jsem se před psaním vlastního hodnocení této krásné knihy musel podívat na hodnocení ostatních. Je to zvláštní pocit, který mi nějak nejde popsat. Vlastně jsem ztratil pojivo s filmem i s knihou. Je až s podivem, jak mi přijdou obě díla od sebe vzdálená. Nemyslím to ve špatném ba naopak. Jsou to asi dvě strany téže mince. Jen já jsem se opravdu tak nějak ztratil v obou případech..Kniha je opravdu výjimečná.

Prospero

Monolog "Slzy v dešti" je zařazen do mnoha seznamů největších okamžiků v historii filmu a je veden jako dost možná nejdojemnější řeč před smrtí v dějinách kinematografie.. A tady někdo napíše, že filmová adaptace této knihy je přepálená nuda. Tomu jsem se fakt musel od srdce zasmát.

Kdykoliv ten film vidím a dojde na tuhle Hauerovu scénu.. Tak mi běhá mráz po těle. Jako dítě jsem u této pasáže brečel. Ten twist, že hrdina, se kterým procházíte celý příběh je vlastně padouch, co celou dobu loví jenom někoho, kdo chce prostě přežít.. A ten někdo, kdo je celou dobu považován za toho špatného, nakonec stejně zachrání našemu "hrdinovi" život, aby následně klečel v dešti, pomalu umíral, přestože ze všeho nejvíce toužil žít.. A loučil se slovy, že ať je život a Vesmír sebekrásnější a stál by za věčnost.. Stejně to nakonec všechno zmizí a nezbyde nic a nikdo, kdo si ho bude pamatovat. A to je na tom to nejsmutnější.. Nejsmutnější není to, že Vesmír jednou zanikne, celý ochladne a zhasne, ale to, že si nikdo nebude pamatovat jeho krásu. Smutné je to, že po vás nakonec nezbyde ani vzpomínka. Jedinou vaší útěchou vám tak může být jenom to, že jste byli součástí Vesmíru jak za svého života, tak budete jeho součástí i za jeho smrti.

Až já budu umírat.. Budu myslet na to, co jsem miloval.. Možná to bude se slzami v očích, možná to bude v dešti, ale budu umírat s úsměvem na tváři.

Ondra148

Asi jsem čekal něco jiného ... Dobrá kniha, ke které se už ale nevrátím.

MadamC
06.11.2020

Moc se mi to líbilo. Náladové varhany mě dostaly! Věřím, že spousta lidí by je chtěla již dnes... Také sousloví krabička empatie je úchvatné.
Děsivá proměna naší Země je také celkem reálná. Země bez Slunce, plná harampádí a radioaktivního prachu, vláda přemlouvající lidi, aby emigrovali na Mars a "andíci" snažící se naopak z Marsu dostat na Zem.
Autor krásně vystihl jací zvláštní tvorové jsme a jakých absurdit jsme schopni docílit.
Vždy mě potěší filosofický přesah a věřím, že za pár let zde najdu zase úplně jiné přesahy.
O knize by šlo psát dlouho, protože je zde více rovin, ale asi hlavní věta, která za mě vystihuje nejlépe celou knihu: "Všechno je pravda, všechno, co si kdo kdy myslel."
Poslouchala jsem jako audioknihu. Tak 4,5*.
Rozhodně doporučuji. Pokud však chcete jen sci-fi bez "filosofických keců", tak radši sahněte po jiné knize.

Marxt5
21.09.2020

Můj první vstup do tvorby P. K. Dicka, a rozhodně mě nezklamal. Myšlenky mi často připomínaly 1984, jinak šlo o parádní sci-fi jízdu, kterou prolínaly velmi zajímavé myšlenky, například o myšlení androidů/robotů. Kniha se četla rychle a pohodlně, jazyk Dicka je, na rozdíl od dejme tomu Gibsona, mnohem srozumitelnější.
Určitě doporučuji.

Welinie
03.09.2020

A já si myslela, jaká to bude pecka. Úplně mě to nezaujalo ani nechytlo, do čtení jsem se často nutila. No nic, další díl ani číst nebudu.

callahanh
06.08.2020

U Philipa K. Dicka nemá smysl porovnávat filmové verze s jeho knihami, protože většinou jde spíš o inspiraci a volné zpracování než nějaký věrný přepis. U Blade Runnera to je zrovna tak. Dick totiž vizi budoucnosti pojímá hodně filozoficky, v pomalém tempu a de facto s minimem děje. Jeho styl psaní je ovšem hodně specifický a jeho díla se nečtou úplně jednoduše a ani toto není výjimkou. Děj se odehrává během pár dní a jde spíš o komorní příběh s málo postavami, v němž jsou důležité atmosféra, vize budoucnosti a samotný příběh je až na vedlejší linii. Jeho náhled na tehdy vzdálenou budoucnost není z dnešního pohledu až tak nereálný, protože určitá odosobněnost a stádnost už fungují, a ačkoli je to trochu vyhnané do extrému, pořád je to varující. Nejvíc asi překvapí to, jak vzdálené jsou si jednotlivé postavy v knižní a filmové podobě, protože Deckard podle Dicka rozhodně není tak charismatický a drsný, ale naopak často pochybuje, působí průměrně a nemá takový tah na branku. Celkově vzato je filmová adaptace přístupnější a stravitelnější, protože Scott v ní osekal veškeré Dickovy úvahy o náboženství, kterých je tu přece jen trochu moc a vyhnal celý příběh do trochu větší deprese. Knižní podoba je trochu zvláštní a určitě vyžaduje čtenářskou zkušenost a toleranci, protože Dick nejde čtenářům úplně naproti. To se nejvíc projeví v závěru, které nenabízí úplně uspokojivý vrchol, končí jako by v polovině zápletky, nedává moc řešení a spíš nechává čtenáře na zvláštních pochybách. Blade Runner není úplně jednoduché čtení, ale rozhodně stojí za to se jím prokousat, jeho největší nevýhodou je "jen" to, že drtivá většina čtenářů ho bude číst až po filmu a bude mít diametrálně jiná očekávání a určitá filozofičnost může spousty z nich odradit. 70 %