Minority Report a jiné povídky

Philip K. Dick zaujímá v moderní science fiction ojedinělou pozici. V 50. a 60. letech patřil k nejplodnějším autorům žánru. Mnohé z jeho románů byly již přeloženy do češtiny, např. Blade Runner, Muž z vysokého zámku, Tři stigmata Palmera Eldritche, Ubik či Temný obraz. Jeho zvláštní, neurotické příběhy, obracející se často spíše do vnitřního vesmíru hrdinu než do vesmíru vnějšího, se však příliš odchylovaly od tehdejšího kánonu vědecko-fantastického žánru, který zosobňovali Isaac Asimov či R. A. Heinlein. Teprve po Dickově smrti byla jeho tvorba objevena jako přehlížený klenot žánru a nyní je málokterému spisovateli sci-fi věnována větší kritická pozornost. Po příbězích tohoto autora nyní často sahají filmoví tvůrci. Tato sbírka je koncipována jako soubor Dickových povídek, které byly zfilmovány, doplněných několika dalšími reprezentativními ukázkami jeho tvorby. Kromě povídky, na jejímž základě vznikl hit Stevena Spielberga Minority Report s Tomem Cruisem v titulní roli, nechybí samozřejmě ani předloha k divácky úspěšnému snímku Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8171/big_minority-report-a-jine-povidky-5VB-8171.jpg 4.3180

Kniha Minority Report a jiné povídky

FirstDaw8ID

Moje první seznámení s autorem. Samozřejmě, že jsem již některé filmové adaptace viděl, od autora jsem ale ještě nic nečetl a když jsem tuto sbírku povídek objevil v bazaru za 30 korun (i když s nehezkou filmovou obálkou) rozhodl jsem se, že se do toho pustím.
Svazku určitě vévodí tři povídky. První Zapamatujeme si to za vás se slevou / Total Recall (*5), asi jediný povídka s humornými prvky a nejen proto stojí za to. Druhá série (*5) má skvěle vybudovaný a odvyprávěný příběh, plný dávky paranoii, i když předvídatelnost ke konci příběhu lehce zamrzí. Elektrický mravenec (*5) je geniální kousek. Děrné pásky sice zastaraly, filozofické otázky ovšem nikoliv. Menšinová zpráva / Minority Report (*4) je samozřejmě takovým pomyslným středobodem celého svazku, na pár stránkách autor odvypráví svižný, napínavý příběh plný zvratů a podezírání. Povedené včetně rozuzlení, na plný počet to ale není. Být tak Měňavkou (*3) je vcelku tragikomický příběh, získává ode mě tři panožky nahoru. Z povídky Víra našich otců (*3) mám smíšené pocity, ta paranoia spojená s autoritářským režimem vypadala na velice zajímavou kombinaci, ale druhá část s večírkem a pak celkové zakončení ve mně zanechává dojem, že z toho mohlo být mnohem víc. Válečná hra (*2) mě vůbec nepřesvědčila. Když obrátíte Monopoly naruby, zasejete nenápadně do mladých myslí rozvracečské myšlenky? A poslední Tak pravil mrtvý (*2) mě do určité části bavila, pak to začalo být nezáživné, natahované a konec tomu vůbec nepomohl. Velká škoda, už jen koncept zmrtvýchvstání stál za to.
Kdybych to vzal průměrem, vychází mi celkové hodnocení *3,6, což je asi odpovídající, pocitově ty opravdu povedené povídky převálcují ty méně povedené a jak je ostatně psáno v doslovu, Philip K. Dick napsal 46 románů v kvalitě od podprůměrných až po téměř geniální a stejný pocit mám i z tohoto povídkového výběru.

kap66

(+ SPOILER) Skoro mě napadlo, jestli nejsou Dickovy povídky lepší než romány; na menší ploše originální nápady vyniknou víc a většinou ani nestačí uletět mimo hranice pochopitelnosti. Jen někdy jsem měla pocit, jako bych zažila okno nebo se vytratil odstavec, ale to zřejmě k Dickovu psaní ovlivněnému chemií patří.
Nejlepší:
Minority Report: mám ráda paradoxy související s cestováním v čase, což je tady pojato ještě jinak vzhledem k omezenému předpovídání budoucnosti; přitažlivá myšlenka řešení zločinnosti, probouzející ale morální pochybnosti.
Druhá série: důmyslné využití návnad z minulosti ve válce v budoucnosti; směřuje k prokouknutelné pointě, ale i tak ji oceňuji.
Elektrický mravenec: nápad bezvadný, vybavení hlavní postavy trochu legrační, ale nevadí; jedna z těch, u nichž mě napadlo, jestli by ji napsal autor bez ovlivnění chorobou a drogou.
Total Recall: překročení bludného kořene po zdánlivě bezpečném a nevinném splnění přání.
Ostatní jsem hodnotila třemi až čtyřmi hvězdami, takže celkově – nadprůměrná sbírka.

TaNya_
10.05.2021

Moje první setkání s PKD a vyrazil mi dech. Zbožňuju ten pocit, když v půlce knížky zjistím, že jsem nejspíš narazila na dalšího oblíbeného autora.

petrn
24.08.2019

Jako u hromady jiných sbírek povídek i jiných autorů je i tato jako na horské dráze - některé povídky (minority report, total recall) byly super, některé měly zajímavou pointu (být tak měňavkou, tak pravil mrtvý), některé byly ale jen nudné vyplnění stránek. Jako celek nemůžu říct, že bych knihu vzal do ruky a nemohl odložit až do konce, občas jsem se tím spíš musel prokousávat

TERRORDROME
04.01.2018

Všetky poviedky som komentoval zvlášť, takže len stručné zhrnutie - dojem je značne roztrieštený. Dick vždy rozohrá nejaký pozoruhodný nápad, len aby ho napokon nejak odsekol či rovno zabil pointou ktorá býva niekedy až smiešna a to sa ťahalo takmer všetkými poviedkami. A musím konštatovať, že čo sa týka filmových adaptácií, tie nad predlohami často vyhrávajú. Nedám sa ale odradiť, jazda pokračuje...

pavel9410
18.12.2017

Znal jsem nektere povidky z filmu, ale celkove to bylo pro mne dost prekvapeni. Sci-fi uz jsem dlouho necetl, do teto knizky jsem se dal jenom diky ctenarske vyzve a rozhodne nelituji.

eromu
18.09.2017

Philip K. Dick tu krásně ukazuje, že není třeba dlouhých románů, aby byl vytvořen úžasný příběh. Začala jsem knihu číst, protože miluju Total Recall s Arniem, chtěla jsem znát odpovědi, které jsem ve filmu nemohla najít a dočetla jsem povídku s ještě více otázkami. Jsem si moc nepomohla...
Stálo to za to, Elektrický mravenec mě ale úplně dostal.

Jacck
23.07.2017

Philip K Dick trpěl schizofrenií a jeho tvorba je tím ovlivněna - jeho díla jsou plná telepatie, čtení myšlenek, nejistoty ve vnímaní, nejistoty, co je skutečnost a co není. Jeho scifi povídky se sice většinou odehrávají v budoucnosti, ale nejsou téměř vůbec o technologii, spíš o lidech. Tato sbírka povídek je ideální pro ty, kteří chtějí poznat Dickovu tvorbu, než se pustí do větších románů. Spousta jeho povídek byla zfilmována Hollywoodem do velmi uspěšných filmů - Total Recall, Blade Runner, Minority Report a další méně známé. Veškerá Dickova tvorba má nezapomenutelnou zvláštní atsmoféru a je naprosto originální.