Minority Report a jiné povídky

Minority Report a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8171/mid_minority-report-a-jine-povidky-5VB-8171.jpg 4 196 30

Philip K. Dick zaujímá v moderní science fiction ojedinělou pozici. V 50. a 60. letech patřil k nejplodnějším autorům žánru. Mnohé z jeho románů byly již přeloženy do češtiny, např. Blade Runner, Muž z vysokého zámku, Tři stigmata Palmera Eldritche, Ubik či Temný obraz. Jeho zvláštní, neurotické příběhy, obracející se často spíše do vnitřního vesmíru hrdinu než do vesmíru vnějšího, se však příliš odchylovaly od tehdejšího kánonu vědecko-fantastického žánru, který zosobňovali Isaac Asimov či R. A. Heinlein. Teprve po Dickově smrti byla jeho tvorba objevena jako přehlížený klenot žánru a nyní je málokterému spisovateli sci-fi věnována větší kritická pozornost. Po příbězích tohoto autora nyní často sahají filmoví tvůrci. Tato sbírka je koncipována jako soubor Dickových povídek, které byly zfilmovány, doplněných několika dalšími reprezentativními ukázkami jeho tvorby. Kromě povídky, na jejímž základě vznikl hit Stevena Spielberga Minority Report s Tomem Cruisem v titulní roli, nechybí samozřejmě ani předloha k divácky úspěšnému snímku Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem.... celý text

ber-tram
ber-tram
13.10.2023 5 z 5

Každá povídka překypuje dějem, každý účinkující je konfrontován s nějakou hádankou o své identitě, existenci. Co na tom, že bez dokonalého rozluštění čili bez pointy, tím vice znepokojivě ba výstražně. Nebožtík Dick k lidstvu stále vysílá palčivé signály, a jak jsem rozpačitě přetrpěl jeho romány Blade Runner a Muž z vysokého zámku, povídkami přesně zasáhl kmitočtové pásmo mého přijímače! 18/23

Luigi1
Luigi1
18.08.2023 4 z 5

PKD opět zabodoval

Sagikkun
Sagikkun
04.07.2022 4 z 5

Geniální povídky nadčasového autora. Dick měl v hlavě opravdu mnoho myšlenek a nápadů, přičemž tato sbírka z nich vybírá a dává dohromady víceméně jedny z těch nejlepších. Jeho styl psaní je velmi specifický, často až jde proti klasickým prvkům a postupu vyprávění, o to více u příběhů sází na jejich samotné náměty a závěrečné pointy. A za mě to funguje.

Jeho obyčejní hrdinové se připletávají do neobyčejných situací, ve kterých si nemohou být jistí absolutně ničím a nikým, ani sebou samými (aneb jak Dick využil svoji pravděpodobnou mentální poruchu ku kreativnímu prospěchu, což je pro umělce obecně velmi příhodné a paradoxně tak díky těmto "odchylkám" vznikají nejvýznamnější díla).
Futuristické prostředí jakoby sloužilo pouze jako kulisa, umožňující a dopomáhající k odvyprávění bizardních, až schizoidních příběhů plných paranoie. Hodně laicky řečeno, jako kdyby Kafka psal sci-fi. Nejde tu primárně o létající auta či jiná hi-tech udělátka, ale o stav beznaděje a nejistoty, do kterého se kvůli těmto technologiím hlavní hrdina dostane a jehož okolní prostředí často vlastně nemá daleko k přítomnosti (proto bych se ani nebál dát povídky přečíst někomu, kdo obvykle moc nemusí klasické sci-fi). Fanoušci Matrixu nebo Black Mirror si tak určitě přijdou na své, přičemž Dickův nezpochybnitelný vliv na žánr se rozhodně nezastavuje pouze u těchto dvou titulů.
Kromě skvělého Minority Report a Total Recall, sloužící jako hlavní taháky knihy, bych ještě vyzdvihnul Druhou sérii a Elektrického mravence.

Od páté hvězdy mě tak dělí pouze povídka Tak pravil mrtvý, která je zbytečně nejdelší a (možná proto) nejméně zajímavá z celé sbírky (Dick toho napsal mnoho, možná až příliš mnoho, což se zákonitě podepíše na několika slabších kouscích, jako je tento); a nespočet menších a větších chyb napříč celou knihou, což mě několikrát přivedlo k zamyšlení, zda-li text tenkrát vůbec prošel nějakou korekturou.

FirstDaw8ID
FirstDaw8ID
18.03.2022 4 z 5

Moje první seznámení s autorem. Samozřejmě, že jsem již některé filmové adaptace viděl, od autora jsem ale ještě nic nečetl a když jsem tuto sbírku povídek objevil v bazaru za 30 korun (i když s nehezkou filmovou obálkou) rozhodl jsem se, že se do toho pustím.
Svazku určitě vévodí tři povídky. První Zapamatujeme si to za vás se slevou / Total Recall (*5), asi jediný povídka s humornými prvky a nejen proto stojí za to. Druhá série (*5) má skvěle vybudovaný a odvyprávěný příběh, plný dávky paranoii, i když předvídatelnost ke konci příběhu lehce zamrzí. Elektrický mravenec (*5) je geniální kousek. Děrné pásky sice zastaraly, filozofické otázky ovšem nikoliv. Menšinová zpráva / Minority Report (*4) je samozřejmě takovým pomyslným středobodem celého svazku, na pár stránkách autor odvypráví svižný, napínavý příběh plný zvratů a podezírání. Povedené včetně rozuzlení, na plný počet to ale není. Být tak Měňavkou (*3) je vcelku tragikomický příběh, získává ode mě tři panožky nahoru. Z povídky Víra našich otců (*3) mám smíšené pocity, ta paranoia spojená s autoritářským režimem vypadala na velice zajímavou kombinaci, ale druhá část s večírkem a pak celkové zakončení ve mně zanechává dojem, že z toho mohlo být mnohem víc. Válečná hra (*2) mě vůbec nepřesvědčila. Když obrátíte Monopoly naruby, zasejete nenápadně do mladých myslí rozvracečské myšlenky? A poslední Tak pravil mrtvý (*2) mě do určité části bavila, pak to začalo být nezáživné, natahované a konec tomu vůbec nepomohl. Velká škoda, už jen koncept zmrtvýchvstání stál za to.
Kdybych to vzal průměrem, vychází mi celkové hodnocení *3,6, což je asi odpovídající, pocitově ty opravdu povedené povídky převálcují ty méně povedené a jak je ostatně psáno v doslovu, Philip K. Dick napsal 46 románů v kvalitě od podprůměrných až po téměř geniální a stejný pocit mám i z tohoto povídkového výběru.

kap66
kap66
20.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Skoro mě napadlo, jestli nejsou Dickovy povídky lepší než romány; na menší ploše originální nápady vyniknou víc a většinou ani nestačí uletět mimo hranice pochopitelnosti. Jen někdy jsem měla pocit, jako bych zažila okno nebo se vytratil odstavec, ale to zřejmě k Dickovu psaní ovlivněnému chemií patří.
Nejlepší:
Minority Report: mám ráda paradoxy související s cestováním v čase, což je tady pojato ještě jinak vzhledem k omezenému předpovídání budoucnosti; přitažlivá myšlenka řešení zločinnosti, probouzející ale morální pochybnosti.
Druhá série: důmyslné využití návnad z minulosti ve válce v budoucnosti; směřuje k prokouknutelné pointě, ale i tak ji oceňuji.
Elektrický mravenec: nápad bezvadný, vybavení hlavní postavy trochu legrační, ale nevadí; jedna z těch, u nichž mě napadlo, jestli by ji napsal autor bez ovlivnění chorobou a drogou.
Total Recall: překročení bludného kořene po zdánlivě bezpečném a nevinném splnění přání.
Ostatní jsem hodnotila třemi až čtyřmi hvězdami, takže celkově – nadprůměrná sbírka.

TaNya_
TaNya_
10.05.2021

Moje první setkání s PKD a vyrazil mi dech. Zbožňuju ten pocit, když v půlce knížky zjistím, že jsem nejspíš narazila na dalšího oblíbeného autora.

petrn
petrn
24.08.2019 3 z 5

Jako u hromady jiných sbírek povídek i jiných autorů je i tato jako na horské dráze - některé povídky (minority report, total recall) byly super, některé měly zajímavou pointu (být tak měňavkou, tak pravil mrtvý), některé byly ale jen nudné vyplnění stránek. Jako celek nemůžu říct, že bych knihu vzal do ruky a nemohl odložit až do konce, občas jsem se tím spíš musel prokousávat

TERRORDROME
TERRORDROME
04.01.2018 3 z 5

Všetky poviedky som komentoval zvlášť, takže len stručné zhrnutie - dojem je značne roztrieštený. Dick vždy rozohrá nejaký pozoruhodný nápad, len aby ho napokon nejak odsekol či rovno zabil pointou ktorá býva niekedy až smiešna a to sa ťahalo takmer všetkými poviedkami. A musím konštatovať, že čo sa týka filmových adaptácií, tie nad predlohami často vyhrávajú. Nedám sa ale odradiť, jazda pokračuje...

pavel9410
pavel9410
18.12.2017

Znal jsem nektere povidky z filmu, ale celkove to bylo pro mne dost prekvapeni. Sci-fi uz jsem dlouho necetl, do teto knizky jsem se dal jenom diky ctenarske vyzve a rozhodne nelituji.

eromu
eromu
18.09.2017 5 z 5

Philip K. Dick tu krásně ukazuje, že není třeba dlouhých románů, aby byl vytvořen úžasný příběh. Začala jsem knihu číst, protože miluju Total Recall s Arniem, chtěla jsem znát odpovědi, které jsem ve filmu nemohla najít a dočetla jsem povídku s ještě více otázkami. Jsem si moc nepomohla...
Stálo to za to, Elektrický mravenec mě ale úplně dostal.

Jacck
Jacck
23.07.2017 5 z 5

Philip K Dick trpěl schizofrenií a jeho tvorba je tím ovlivněna - jeho díla jsou plná telepatie, čtení myšlenek, nejistoty ve vnímaní, nejistoty, co je skutečnost a co není. Jeho scifi povídky se sice většinou odehrávají v budoucnosti, ale nejsou téměř vůbec o technologii, spíš o lidech. Tato sbírka povídek je ideální pro ty, kteří chtějí poznat Dickovu tvorbu, než se pustí do větších románů. Spousta jeho povídek byla zfilmována Hollywoodem do velmi uspěšných filmů - Total Recall, Blade Runner, Minority Report a další méně známé. Veškerá Dickova tvorba má nezapomenutelnou zvláštní atsmoféru a je naprosto originální.

Kmotr99
Kmotr99
28.04.2017 4 z 5

Povídky Philipa Dicka jsou opravdu skutečně bizarní a jeho vize budoucnosti značně pochmurné a depresivní. Všechny v zásadě spojuje zajímavá a nevyčerpatelná otázka reality a věrohodnosti lidského vnímání světa. Nejlepší mi přišli spíš dějově jednodušší povídky zaobírající se jedním jasným problémem (Minority Report, Total Recall, Elektronický marvenec, Druhá série). Už méně se mi líbili některé překombinovanější příběhy, které se mi zdály ne příliš uvěřitelné a více "fiction" než "science".

Lenka1386
Lenka1386
10.02.2017 4 z 5

Tak tahle knížka pro mě byla velice milým překvapením. Četla jsem kvůli výzvě, jinak sci-fi zrovna moc neholduju. Ale smekám! Povídky měly spád, nic se tam zbytečně dlouho nerozpatlávalo, námět byl pokaždé zajímavý, nejvíc mě asi bavila Druhá série a Total Recall. Moc fajn, vřele doporučuju.

Allebith
Allebith
06.08.2016 3 z 5

Ikdyž nejsem skalní fanoušek filmových adaptací (přestože jsou některé skutečnými filmovými klenoty), bylo pro mě nesmírně zajímavé pročíst si ty "slavné" knižní předlohy. Povídky od Dicka jsou takové zvláštní. Alespoň pro mě. Vždycky byly a budou. Nicméně ikdyž nejsem schopná se vžít do všech, tak např. na Měňavky nebo Druhou sérii nejsem schopna zapomenout stejně jako na Androidy snící o elektrických ovečkách (předlohu Blade Runnera).

papajapa
papajapa
05.06.2016 3 z 5

K teto knize jsem se vratila v ramci ctenarske vyzvy po nekolika letech. Musim priznat, ze Dick mel az nadcasove napady, ktere se klidne muzou jeste stat :) Nejvice se mi libila povidka Druha serie, ale ani ostatni nebyly spatne.

Karcoolka2210
Karcoolka2210
16.05.2016 4 z 5

Slušná zbierka poviedok. AJ

danny_21
danny_21
20.10.2015 4 z 5

Mé první setkání s P. K. D. bylo ve formě povídkové a dojmy jsou rozporuplné. Námětově jsou to pecky, následné rozpracování ale často pokulhává a jakoby se zastaví na půli cesty a odbočí nebo zakončí směrem, který mi ne vždy vyhovoval. U mě bodovaly hlavně Minority report, Elektrický Mravenec a typ č. 2 - 75 %

ajalon163
ajalon163
06.06.2015

Výborná knížka od skvělého autora, aneb jak jsem se ke sci-fi dostala...

józi.odkudkam
józi.odkudkam
22.02.2015 5 z 5

Výbor povídek obsahuje zfilmované Minority a Total recall. Jsou dost dobré, nejvíc se mi ale líbila "Druhá série" pohrávající si s definicí života a "Elektrický mravenec", který absolutně dokonale ujetým způsobem rozvíjí téma vjemů a jejich následné interpretace lidskou myslí. Stručné, výstižné, myšlenkově nadupané dílko. Nelze, než doporučit. průměrných 5*****
Naprosto obludná obálka s Tomíkem!

Eridan
Eridan
22.09.2014 4 z 5

Kniha povídek má vše, co do Dicka očekáváte - především pořádnou dávku paranoi, skepse ke smyslovému vnímání, relativizace subjektivního a objektivního popisu reality. Povídky mají různou kvalitu. Kdybych je měl krátce okomentovat a zhodnotit: Minority report - plně vám zaměstná všechny mozkové závity. Některé momenty povídky se mi zdají nedotažené, ale celkově má neuvěřitelný spád a absolutně vás pohltí. 85%. Druhá série - asi nejslabší dílko celé knihy. Děj je předvídatelný, nicméně některé popisy velmi působivé. Průměr. 55%. Elektrický mravenec - lehce depresivní psychedelická hříčka o relativnosti smyslového vnímání. Velmi zajímavé otázky. 75%. Tak pravil mrtvý - poměrně komplikovaný děj se spoustou dialogů. Znepokojující závěr, který tomu dává šmrnc. 65%. Válečná hra - oddechovka. Žádná těžká otázka se v této povídce neřeší. 55%. Být tak měňavkou - hezká povídka s antirasistickými motivy a paradoxním závěrem. 80%. Víra našich otců - motivy vietnamu a vlivu televize, halucinogenů a osvícení a touze po zapomenutí na pravdu v jednom koktejlu. 65%. Total Recall - oproti filmu takřka bez akce a vše plyne jen jako dialog. Hlavní hrdina navíc skoro nemá slovo. 60% z úcty k legendě.