Minority Report a jiné povídky

Philip K. Dick zaujímá v moderní science fiction ojedinělou pozici. V 50. a 60. letech patřil k nejplodnějším autorům žánru. Mnohé z jeho románů byly již přeloženy do češtiny, např. Blade Runner, Muž z vysokého zámku, Tři stigmata Palmera Eldritche, Ubik či Temný obraz. Jeho zvláštní, neurotické příběhy, obracející se často spíše do vnitřního vesmíru hrdinu než do vesmíru vnějšího, se však příliš odchylovaly od tehdejšího kánonu vědecko-fantastického žánru, který zosobňovali Isaac Asimov či R. A. Heinlein. Teprve po Dickově smrti byla jeho tvorba objevena jako přehlížený klenot žánru a nyní je málokterému spisovateli sci-fi věnována větší kritická pozornost. Po příbězích tohoto autora nyní často sahají filmoví tvůrci. Tato sbírka je koncipována jako soubor Dickových povídek, které byly zfilmovány, doplněných několika dalšími reprezentativními ukázkami jeho tvorby. Kromě povídky, na jejímž základě vznikl hit Stevena Spielberga Minority Report s Tomem Cruisem v titulní roli, nechybí samozřejmě ani předloha k divácky úspěšnému snímku Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/8171/minority-report-8171.jpg 4.3157
Povídky, Sci-fi
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Minority Report a jiné povídky

petrn
24.08.2019

Jako u hromady jiných sbírek povídek i jiných autorů je i tato jako na horské dráze - některé povídky (minority report, total recall) byly super, některé měly zajímavou pointu (být tak měňavkou, tak pravil mrtvý), některé byly ale jen nudné vyplnění stránek. Jako celek nemůžu říct, že bych knihu vzal do ruky a nemohl odložit až do konce, občas jsem se tím spíš musel prokousávat

TERRORDROME
04.01.2018

Všetky poviedky som komentoval zvlášť, takže len stručné zhrnutie - dojem je značne roztrieštený. Dick vždy rozohrá nejaký pozoruhodný nápad, len aby ho napokon nejak odsekol či rovno zabil pointou ktorá býva niekedy až smiešna a to sa ťahalo takmer všetkými poviedkami. A musím konštatovať, že čo sa týka filmových adaptácií, tie nad predlohami často vyhrávajú. Nedám sa ale odradiť, jazda pokračuje...

pavel9410
18.12.2017

Znal jsem nektere povidky z filmu, ale celkove to bylo pro mne dost prekvapeni. Sci-fi uz jsem dlouho necetl, do teto knizky jsem se dal jenom diky ctenarske vyzve a rozhodne nelituji.

eromu
18.09.2017

Philip K. Dick tu krásně ukazuje, že není třeba dlouhých románů, aby byl vytvořen úžasný příběh. Začala jsem knihu číst, protože miluju Total Recall s Arniem, chtěla jsem znát odpovědi, které jsem ve filmu nemohla najít a dočetla jsem povídku s ještě více otázkami. Jsem si moc nepomohla...
Stálo to za to, Elektrický mravenec mě ale úplně dostal.

Jacck
23.07.2017

Philip K Dick trpěl schizofrenií a jeho tvorba je tím ovlivněna - jeho díla jsou plná telepatie, čtení myšlenek, nejistoty ve vnímaní, nejistoty, co je skutečnost a co není. Jeho scifi povídky se sice většinou odehrávají v budoucnosti, ale nejsou téměř vůbec o technologii, spíš o lidech. Tato sbírka povídek je ideální pro ty, kteří chtějí poznat Dickovu tvorbu, než se pustí do větších románů. Spousta jeho povídek byla zfilmována Hollywoodem do velmi uspěšných filmů - Total Recall, Blade Runner, Minority Report a další méně známé. Veškerá Dickova tvorba má nezapomenutelnou zvláštní atsmoféru a je naprosto originální.

Kmotr99
28.04.2017

Povídky Philipa Dicka jsou opravdu skutečně bizarní a jeho vize budoucnosti značně pochmurné a depresivní. Všechny v zásadě spojuje zajímavá a nevyčerpatelná otázka reality a věrohodnosti lidského vnímání světa. Nejlepší mi přišli spíš dějově jednodušší povídky zaobírající se jedním jasným problémem (Minority Report, Total Recall, Elektronický marvenec, Druhá série). Už méně se mi líbili některé překombinovanější příběhy, které se mi zdály ne příliš uvěřitelné a více "fiction" než "science".

Lenka1386
10.02.2017

Tak tahle knížka pro mě byla velice milým překvapením. Četla jsem kvůli výzvě, jinak sci-fi zrovna moc neholduju. Ale smekám! Povídky měly spád, nic se tam zbytečně dlouho nerozpatlávalo, námět byl pokaždé zajímavý, nejvíc mě asi bavila Druhá série a Total Recall. Moc fajn, vřele doporučuju.

Allebith
06.08.2016

Ikdyž nejsem skalní fanoušek filmových adaptací (přestože jsou některé skutečnými filmovými klenoty), bylo pro mě nesmírně zajímavé pročíst si ty "slavné" knižní předlohy. Povídky od Dicka jsou takové zvláštní. Alespoň pro mě. Vždycky byly a budou. Nicméně ikdyž nejsem schopná se vžít do všech, tak např. na Měňavky nebo Druhou sérii nejsem schopna zapomenout stejně jako na Androidy snící o elektrických ovečkách (předlohu Blade Runnera).