Planeta, která neexistovala (I)

Planeta, která neexistovala (I) https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8798/planeta-ktera-neexistovala-i-8798.jpg 4 124 17

Philip K. Dick, mnoha fajnšmekry považovaný za nejlepšího sci-fi spisovatele v dějinách naší sluneční soustavy, v tomto reprezentativním výboru z rané tvorby přenáší čtenáře do alternativních světů na své verzi zeměkoule, planetě Terra. Zápletky buduje na tématech, jimiž zůstal věrně posedlý i po zbytek svého neobyčejně tvořivého života: cesty časem, hrátky s realitou, svár člověka a technologií, definice lidskosti, komunikace s obyvateli paralelních vesmírů, geneze světa, vývoj lidstva po nukleární katastrofě, kontrola společnosti, telepatie a paranoia. Kromě několika vydařených horůrků a humorných hříček výbor obsahuje zejména chmurně ironické antiutopie, ve kterých Dick varuje především před ztrátou lidskosti, touhou po moci, ekologickou bezohledností a konzumem závislým na technickém pokroku. Jeho nápadité a překvapivě pointované povídky jsou často i jakousi imaginativní metafyzikou, literárně filozofickými tezemi o možné povaze naší reality. Sbírka vychází ve dvou svazcích. První díl sbírky, která celkem zahrnuje 27 dystopicky a hororově laděných sci-fi povídek, vydaných časopisecky v letech 19521955 nastiňuje většinu témat, kterými se kultovní sci-fi autor později zabýval ve svých románech: nukleární válku a její dopad na přeživší lidstvo, boj s mutanty a s mimozemšťany, objevování cizích planet a civilizací, zdokonalování a prodlužování lidského života až k absurditě, vynalézání dokonalých drog, bez nichž se nelze obejít, tvoření lidských replik, které jsou ve všem lepší než lidé a dokonce se v krizových situacích chovají lidštěji. Kromě vydařených horůrků a humorných hříček výbor obsahuje chmurně varovné antiutopie o možné povaze naší reality.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Argo

Second Variety , 1989

danny_21
30.01.2024 3 z 5

Průměrná sbírka povídek z ranného Dickova období, většina z nich jsou se zajímavým nápadem, některé i zpracováním zakončením, jiné slabší - u mě nejvíc bodovaly Druhá série, Svět který si vysnila a Výprava na povrch. Jako slabé jsem hodnotil Za dvířky a Vesmírné pytláky, nakonec mám ale čím dál silnější pocit, že autorova povídková tvorba je lepší než ta románová - 55 %

Hellrampage
11.12.2023 4 z 5

Ďalšia fajn poviedková zbierka od Dicka. Niektoré poviedky boli čisto hororové, čo ma prekvapilo, iné zase post-apokalyptické. Je to síce jeho raná tvorba ale každá jeho poviedka sa dobre čítala.

Luigi1
19.08.2023 3 z 5

Některé povídky se daly číst bez přestání jiné nestály za nic

Disease
24.06.2021 4 z 5

O něco méně dickovatější než předchozí Wub, ale literárně pořád kvalita. Hodně povídek působí bradburyovským dojmem.

opic 12
06.10.2019 4 z 5

Dick ze začátku...
Tak jsem si dal repete Planety,která neexistovala.I po letech však existuje živoucí planeta PKD.
I po letech stále funguje i když se tu mistr teprve rozpinkával.Spolehlivě tyto jeho světy baví a nutí k zamyšlení.A tu mě napadá,že se zase až tak nezměnilo.Víme více i když podobně tápeme.Odpovědi mlhavé otázky zůstávají.Téma lidství,tak to je samozřejmě věčné a dokud budeme na povrchu planety Tera,tak to tak zůstane.Technologie velmi aktuální a A.I. jakbysmet.
A co s povahou reality ? Kdy lidský mozek je vesmírem a vesmír je...vždy to nikdo neví,nebo snad...Co je projekce naší mysli a co není,pokud vlastně je.Kolik rozměrů má a kolik skrývá dalších ? 86 miliard neuronů (miliarda sem miliarda tam) jak fungují mysl a vědomí a proč je tak vše jak je a proč ne jinak ? Je to haluz a zamotanina.Rozum nepobírá,pokud dovolí.Bude to stačit ? Bude na to někdy stačit náš osobní software ?
V padesátkách to začalo.Povídkama ve velké kadenci.Philip Dick se nadechoval a dodnes je to výrazná stopa.Pro mě nepopiratelně vůbec jedna z největších srdcovek v žánru všeobecně.

afinabul
17.04.2019 4 z 5

Náboj Pána PKD, už začína byť zreteľný.

jarynek
03.04.2019 5 z 5

Povídky z autorova ranného období, v nichž již možno nalézt některá témata, která se proplétají celou pozdější tvorbou PKD jako např. život po jaderné katastrofě, hrozba strojů, otázka rozpoznání reality od fantazie. Ke klasickým sci-fi kouskům tentokrát PKD přidal několikrát i povídky hororového střihu. Ačkoliv v některých případech se dá závěr celkem dobře odhadnout, přesto dychtivě čtete až do konce, protože jedinečný autorův styl stejně vždy přinese něco nověho.

Zedisková
02.08.2018 4 z 5

Velmi zdařilé literární dílo. Velmi se mi to líbilo po všech stránkách

TERRORDROME
03.02.2018 3 z 5

Pôsobila to skôr dojmom priemeru, vyložene slabých poviedok bolo len pár ( hlavne Za Dvierkami ), viacero ich malo zaujímavé nápady a myšlienky, ale nie všetky boli aj odpovedajúco spracované a mali tendenciu sa rozplizávať ( Cestujúci, Svet Ktorý si Vysnila ). Ale niektoré trafili do čierneho ( Projekt zem, Niektoré Formy Života ). A poviedku Druhá Séria už poznám z iných zbierok.

józi.odkudkam
15.06.2016 4 z 5

Planeta, která neexistovala (díl 1.) je výborem pěkných a méně známých kousků z autorovy ranné tvorby. A i když první dvě povídky zas tak moc pěkné nebyly a tu třetí a poslední už znám odjinud, musím pořád trvat na tom, že Planeta, která neexistovala (díl 1.) je výborem pěkných a méně známých kousků z autorovy ranné tvorby.
4 údernické ****

vlkcz
29.04.2016 4 z 5

Některé z povídek dnešním pohledem mohou vypadat poněkud naivně a přímočaře, na druhou stranu je třeba uvědomit si, že Dick je psal v době, kdy právě povídky tohoto typu teprve tvořily žánr. Takže poměřování s tvorbou pozdějších autorů není úplně fér.
Pokud bych měl vybrat tři, které mě zaujaly nejvíc, tak by to byl Jonův svět, Cestující a naprosto nepřekonatelný Svět, který si vysnila.

Jack.Bledsoe
04.02.2016 5 z 5

Nádhera!! Užil jsem si každou z povídek. Najdete tu dva typy příběhů - malé horůrky, kterých je pár, a pak čistokrevné sci-fi ze staré školy, většinou vypovídající o nepoučitelnosti a (sebe)destruktivních sklonech lidstva. Před mistrovou fantazií smekám, nechal jsem se unášet jeho vypravěčstvím a všechno jsem viděl úplně živě, jako film. Nebo jako realitu. Nebo jako to, co nazýváme realitou... :)

PS: Ať mi nikdo netvrdí, že "Typ číslo dva" není Terminátor! Ta podobnost obou příběhů je neskutečná, i v řadě detailů. A jelikož to Dick vydal v 50.letech... tak by mě moc zajímalo, jak to bylo s tím apokalyptickým snem Jamese Camerona:))

pistalka
15.06.2013 4 z 5

Časté opakování námětů povídek a drobné nedostatky sbírky se dají omluvit, zohledníme-li skutečnost, že se jedná o Dickovy rané příběhy, napsané během poměrně krátké doby. Tématicky se zde poněkud tendenčně objevují podobné motivy jako v pracích jiných SF autorů oné doby, což se dá vzhledem k vyhrocené bipolární situaci USA vs. SSSR a neustálé hrozby nové světové války a jaderného konfliktu pochopit. Neubráním se srovnání s například Aldissovými povídkami padesátých let: psal o podobných věcech (cesty časem, konflikt lidského s technickým, úplné odlidštění) a užíval podobných motivů (svět po nukleární katastrofě apod.), Dick ale v čase obstál daleko lépe a jeho povídky jsou i po šedesáti letech čtivé, psané svěžím jazykem a vybavené výbornými (ač třeba snadno odhadnutelnými) pointami, které zachraňují i ty slabší kousky (kterých však v poměrně vyváženém souboru mnoho nenalezneme). Těším se na další autorovy knihy.

Stařenka s koláčky (3/5), Za dvířky (2/5), Typ číslo dva (5/5), Jonův svět (5/5), Vesmírní pytláci (4/5), Nové pokolení (4/5), Některé formy života (3/5), Mračna Marťanů (3/5), Cestující (4/5), Svět, který si vysnila (3/5), Výprava na povrch (4/5), Projekt Země (3/5), Trampoty se světy (4/5).

lazarus
09.03.2013 5 z 5

Pěkný výběr povídek. Tuším, že tři nestály za nic, ale zbytek byl výborný. Osobně mám od Dicka raději romány. Povídky jen tak na cestu autobusem

3DD!3
23.09.2012 5 z 5

Některé jsou lepší, některé horší, ale hodně z nich má nestandartní pointu a často je to poslední věta, která pozvedne danou povídku výše než podobné kusy jiných autorů. Z výběru je hodně povedená TYP ČÍSLO 2 a moc pěkně se vyvine VÝPRAVA NA POVRCH. Dick ve svých začátcích navíc drží čistší narativní strukturu, než v pozdějších komplexnějších a filozofičtějších románech. O to jsou tyhle ranné povídky čtivější. Těším se na zbylou polovinu.

Hellboy
06.12.2010 5 z 5

Výborný soubor 13 Dickových povídek z jeho nejranějšího období. Již v první polovině 50. let měl vybroušený styl a jsou zde jasné náznaky témat z jeho pozdějších prací. Jsou zde i ne sci-fi povídky, a každá z povídek je postavená především na výrazné pointě. Ty jsou obecně spíše lehce odhadnutelné, ale i tak stojí příběhy za čtení a zamyšlení.

Čtyři povídky, které mě zaujaly nejvíce:
-"Jonův svět" (cestování v čase, hehe:))
-"Nové pokolení" (strach z budoucnosti řízené roboty... k tomu už máme hodně blízko)
-"Svět, který si vysnila" (nemožnost rozeznat realitu od fantazie, to je dickovská klasika)
-"Trampoty se světy" (jednoduché a snad i předvídatelné rozuzlení, což mu neubírá nic na působivosti)
(Jinak "Mračna marťanů" obsahují motiv později rozvinutý v románu "Svět, který stvořil Jones")
Celkem: 90%

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Povídky, které napsal Dick na začátku své kariéry (a hlavně ve velice krátké době), ukazují obrovský potenciál a originalitu tohoto nadaného spisovatele. Z praktických důvodů je sbírka povídek "Planeta, která nikdy neexistovala" rozdělena na dvě části.

V první bych vyzdvihl povídky:
- Typ číslo dva (!)

Část díla

všech 13 částí díla

Philip K. Dick
americká, 1928 - 1982
2004  86%Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?
2007  74%Muž z vysokého zámku
2005  87%Temný obraz
2006  85%Planeta, která neexistovala (I)
2002  85%Minority Report a jiné povídky

Kniha Planeta, která neexistovala (I) je v