Karlík a továrna na čokoládu

Moderní pohádkový příběh je plný fantazie, hravosti a jemného humoru o chudém chlapci, kterému se splní jeho velký sen. Vhodné pro děti mladšího školního věku. Karlík žije ve městě, kde stojí slavná Wonkova továrna na čokoládu. Chlapec si však čokolády moc neužije, protože jeho rodina je velice chudá. Jednoho dne se na něj ale usměje štěstí a on má možnost, spolu s dalšími čtyřmi dětmi a jejich doprovodem a svým dědečkem, navštívit proslulou továrnu na sladkosti. Sám pan Willy Wonka je provede mnoha zajímavými sály, v nichž se vyrábí ty nejúžasnější, nejsladší, nejoriginálnější dobroty. Ukáže jim, jak se mísí čokoláda vodopádem, předvede jim žvýkačkový automat, televizní čokoládu i cvičené veverky, které louskají ořechy tak, jak to nikdo jiný neumí. Největší překvapení však na Karlíka čeká na závěr celé exkurze. Doplněno fotografiemi z filmu Tima Burtona. Dotisk v r. 2007 (ISBN 978-80-200-1436-8)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33975/karlik-a-tovarna-na-cokoladu-33975.jpg 4.51009

Willy Wonka 1.

Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky

Vydáno: , Academia

Charlie and the chocolate factory, 1964

Kniha Karlík a továrna na čokoládu

Adellll

Skvělá klasika, která mě i po tolikáté dokáže perfektně uvolnit a vtáhnout do tak známého příběhu:).

Abukšákul

Mladší syn konstatoval, že to byla nuda a dává 2,5 * staršímu se líbila na 4,5*. Výraz umpalump se u nás drží nadále =) Mě jakožto zástupci dospělých Dahlovy knihy moc neoslovují. Musím ale uznat, že z těch, které jsme četli byla tahle zatím nejlepší.

Monnyska

Skvělé, návrat do dětských let. Příběh krásný, tolik čokolády na pár stránkách. Pustila bych se do ní hned znovu :)

maris123

Čteno v originále, autorův jazyk je velmi hravý, ale kupodivu nikoli obtížný.

Dela111

K přečtení této pohádky mě přivedlo její skvostné filmové zpracování.
Je to krásný pohádkový příběh, který v sobě spojuje kouzelný děj s tím, co má většina dětí moc ráda - s čokoládou. No které dítě by se nechtělo podívat do továrny na čokoládu a jiné sladkosti, ve které se dějí úžasné věci?
Ten příběh je milý, hravý, plný fantazie, nic tu není nemožné. Vedle kladného hrdiny, malého Karlíka, jsou tu i záporné dětské postavy s negativními vlastnostmi. Nechybí tady ani humor, obzvlášť některé poznámky pana Wonky vyloudí na tváři úsměv.
Hezké počtení nejen pro děti :-).

ElikaS

Karlíka jsem si zamilovala jako film, který je úžasný, takže jsem se moc ráda pustila do audioknihy, kterou výborně namluvila Bára Hrzánová, spolu se synem. A stejně jako film, i knížku jsme si moc užili. Svět, který Dahl vytvořil je fantastický, dobrodružný a pro děti rozhodně poučný. Celý příběh má něžnou, milou atmosféru a v mnoha situacích se i skvěle pobavíte.

RoBertino27

Nejspíš jako mnoho dětí mé generace jsem ke Karlíkovi dospěl ve formě obrovského fenoménu zvaného "román na pokračování". Tenhle byl k mání v Mateřídoušce a dokonce jsme ho v hodinách češtiny četli nahlas. Dodnes mě mrzí, že tuto originální verzi s úžasnými kresbami Jaroslava Maláka nemám - čas bývá neúprosný.
Jde sice o dětskou knihu - a pro nás byla Wonkova Medosladká rajská pochoutka tajemným snem - leč mám dojem, že pan Dahl do příběhu vtipně vpašoval odsouzení těch nejběžnějších špatných vlastností - od přecpávání a přezíravost díky mamonu, přes zlozvyky (zde v podobě žvejkaček) až k závislostem (Miky Telekuk) - a to ještě tehdy autor netušil, jak se světem zatočí mobily a sociální sítě vůbec. Proto Karlíka považuji za ideální dílo, které by rodiče svým ratolestem měli povinně předčítat, aby si také leccos připomněli. Ještě slovíčko o filmu - na rozdíl třeba od moderně pojaté a zcela předlohu devalvující Války světů je Burtonův film velmi vlídným zpracováním. Ale nenechte se mýlit - můj názor je určitě ovlivněn velmi povedeným Veruka Salt Song.

Monya.grch

Krásné, stejně jako filmové zpracování . Přečteno za jedno odpoledne.