magnolia magnolia komentáře u knih

Jediný příběh Jediný příběh Julian Barnes

Dost zvláštní kniha, hodnotím se záměrným odstupem po dočtení (a to jsem ji nejprve odložila, že ne, že to nepůjde. Náhodou jsem souběžně sledovala seriál s úplně jiným tématem, kde se vyskytla dvojice stejně věkově rozdílná, a tak jsem vytrvala i ve čtení. ) V románu jde o mnoho témat, některé myšlenky jsou zajímavé a způsob psaní také, navíc ta dobová atmosféra a Anglie, takže jsou to 3* zasloužené. Jen mi bylo líto Susanina sklouznutí k alkoholismu, její úpadek a projevy byly popsány hodně působivě a realisticky. Chlast je past, tak to je a bude.

20.12.2019 3 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

To byla strašná kniha, do které se mi ani nechtělo, ale když Houbařka byla tak zajímavá...
Ústřední tragický motiv je zmíněný hned na začátku a dál je to o tom, jak hlavní hrdinka dospívá, studuje, žije (má dost štěstí v neštěstí) a od jisté doby hledá a pátrá... a tím postupně otravuje a ničí ostatní i sebe. Čtivé to celkem je, jen mi vadilo, že se často píše o něčem, co vypadá, že bude důležité a ono není... a tak plynou krátké kapitoly a v některých se neděje nic zásadního. Lidé se tam chovají jako v béčkovém hororu, bacha - to je podezřelé (co říká nebo dělá) - a nic z toho. Dočítala jsem už docela znechucená, po přeskakování popisovaných případů vraždících matek, až ke konci, který to nevylepšil.

01.09.2019 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Dočteno, dokombinováno. Je to docela rozdíl, jak jsem byla nadšená z té první, před pár lety... Asi proto, že tu chyběl někdo takový, s odlehčeným stylem psaní o té naší české současnosti (když už MV není, co býval). Během čtení jsem v hodnocení střídavě ubírala a přidávala. Knížka by mohla pokračovat dál a dál, jako ty seriály, které nesleduji. Nadšení se nedostavilo, ale knihu jsem dočetla, při čtení jsem si odpočinula, občas se pobavila a proč to nepřiznat, krátce i zamyslela.

29.10.2018 3 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Je to dar, umět psát takovým způsobem, o svém životě a s takovou otevřeností vůči těm, kdo budou vzpomínky číst. Je to krása, radost i smutek a velmi čtivá záležitost, až na poslední část, ta mě drtila, ale i to byl život Tove D. A škoda, že není pokračování.

20.03.2023 5 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Současný, český a psychologický román z venkovského prostředí. Vedle hlavní postavy Lucie jsou tu také překvapivě rozepsané i další postavy, se kterými prožijeme jejich obavy a starosti... těch radostí mnoho není. Je to dobré, i když spíše melancholické, smutnější. Ovšem je to prvotina a docela zajímavá, autorka je rozhodně nadaná (i když bych někdy něco malinko ubrala a něčeho naopak přidala).

17.02.2023 4 z 5

Děda kamnář a toulavý Pecivál Děda kamnář a toulavý Pecivál Klára Smolíková

Nevím, jak by se knížka líbila dětem, možná, že jí chybí nějaké větší dobrodružství nebo zápletka. Já ji však ohodnotím plně, a to za obrázky - ty jsou prostě skvělé. Ale pochválím i paní autorku, protože ruční práce a řemesla se mají připomínat (jen pro zajímavost - knížka byla vydána k 25. výročí založení Cechu kamnářů ČR) a příběh je takový milý, ze života. Tak budu doufat, že udělá radost i někomu z dětských čtenářů. (Knížka je dost tenká, nemá velká písmena pro začínající čtenáře a je tedy určená spíše pro předčítání.)

09.09.2021 5 z 5

Velká výstava Velká výstava Marie Hermanson

Tahle knížka byla příjemným překvapením. Její obálka i popisovaná doba mi připomněly seriál Babylon Berlin a já se připravovala na spíše temnější příběh. A bylo to zajímavé, napínavé, trochu romantické a často takové hravé čtení, díky rozmanitým a dobře zpracovaným postavám i samotnému ději, včetně napínavé zápletky s Albertem Einsteinem. Bavily mě všechny linie a osudy, vykreslení atmosféry i zákulisí výstavy, pracovních prostředí a osudů všech postav. Je to hezké čtení, nejen na léto (děj románu se odehrává v deštivých i slunečných červencových dnech) - přenese vás do jiné doby a na jiná místa, vede též k zamyšlení...

16.07.2021 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Celou dobu jsem se snažila najít cestu k hlavnímu (rozporuplnému) hrdinovi... a nepodařilo se. Po dočtení jsem půl hodiny házela sníh a ani při tom jsem nevymyslela žádný lepší komentář (jedna hvězda je za kulíka a ty ostatní ptáčky).

16.01.2021 3 z 5

Škoda že tu nejsi se mnou Škoda že tu nejsi se mnou Graham Swift

Už ten název mě nalákal...
Lepší shrnutí dojmů z četby než petrarka72 nedokážu a palec dávám všem, kdo četli a přispěli komentářem, není to jednoduché čtení. S prvními stránkami jsem trochu bojovala, bylo potřeba se naladit na autorovo psaní, které je protkáno úvahami, co kdo mohl a měl říci, co naopak neřekl... Ale když jsem se naladila, už to bylo jako film (nebo skutečnost?), a to je pro mne vždycky známka toho, že autor umí. Postavy a jejich myšlenky, melancholie a lítost, dramatické okamžiky, láska a smíření.

28.09.2020 4 z 5

Mezi ženami Mezi ženami John McGahern

Tak nejdříve poděkuji uživateli přede mnou, díky kterému jsem si knížku vyhledala (ve skladu!) a přečetla s velkým zaujetím. Je to vyprávění o ne úplně běžné rodině a odehrává se někdy v 50. letech minulého století a tento fakt jsem si musela často připomínat, protože některé situace mě házely do dob mnohem starších. Ale mnohé bylo zase jako dnes - lidské povahy, chování a vztahy v rodině, semknutost i prosazování svých názorů. Je to velmi působivý psychologický román, ale záleží na každém, jak moc si jeho čtení bude užívat. Mě se četl skvěle, ocenila jsem mezilidské a emotivní momenty i třeba popis senoseče (ale nedočkala jsem se přiblížení některých událostí z rodinné historie, tak si je domýšlím podle sebe). Nečekejte vesnickou idylku, ale život, obyčejně a přitom mistrně zachycený.

08.07.2020 5 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Mě se tahle vzpomínková knížka líbila, i když jsem v devadesátkách už byla dospělá a zažila je úplně jinak. Ale některé dětské zážitky jsou podobné, vzpomíná kdekdo, jenom to každý neumí tak pěkně podat. Autorka toho o sobě takovým sympatickým způsobem hodně prozradila a navíc je to opravdu vtipné čtení. Po nějaké vážné četbě je to ideální knížka, ale i jen tak, pro zasmání, zamyšlení a jiný pohled na to co bylo a co je. Už se těším na její další tvorbu, stejně povedenou nebo ještě lepší.

09.11.2019 5 z 5

Burgessovi chlapci Burgessovi chlapci Elizabeth Strout

Maine (mám moc ráda knihy z Maine) a New York. Bob a Jim. Susan a Zach. Helen a Jim. Pam, Abdikarim, Margaret... postavy, které samy vyprávějí nebo jsou součástí tohoto tak současného příběhu. Hlavním tématem románu je rodina, mateřství a sourozenecké vztahy, a také umění či schopnost zvednout se ze dna a jít dál... ať už s pomocí jiných nebo vlastními silami. Moc se mi to líbilo, proto jsem si knihu dala dvakrát za sebou (to se mi často nestává). E.S. píše tak, jak to mám ráda, o lidských povahách a trápeních, nesoudí a nesnaží se šokovat, dává naději ... a používá slova a věty, které mají smysl a hloubku.

08.09.2019 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Je to v pořadí třetí knížka od Ruty S. a zase je to moc dobrá kniha, navíc taková, že si ji může přečíst dospělý i dospívající čtenář. Také jsem měla obavu z tématu a bála se zklamání. A také jsem už zase potřebovala nějaký silný příběh a ten jsem dostala (na zajímavé téma, o kterém jsem ani já nic nevěděla). Krátké kapitoly mi vyhovovaly, hrdinové byli různí, prostředí, dramatické i dojemné situace jsou popsány velmi působivě. A když si přečtete i závěrečné poděkování, nikdo nemůže autorčinu přípravu zpochybňovat. Já ji obdivuji a děkuji za připomenutí a zážitek. (A podívejte se pod modrý přebal, nejlépe po přečtení ... i pro tohle mám tak ráda papírové knihy).

22.01.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove se povedl. Líbily se mi nadpisy jednotlivých kapitol, vracení se v čase, hlavní ženské hrdinky, ostatní pestré postavy a humor, kterého bylo přesně tak akorát. Některé kapitoly byly velmi působivě napsané, některé věty také. Opět knížka, kterou jsem si užívala jako film. Konec mohl být o něco méně dokonalý (bez těch peněz a i kdyby pomohl jen sousedům), ale to je jen drobnost. Příběh je to hezký.

28.06.2014 4 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Bylo to příjemné překvapení, tahle knížka s povedenou obálkou. Krátké kapitoly, nazvané podle vypravěčů, kterými jsou hlavní hrdina Sami a jeho nejbližší lidé. Knížka začíná na pohřbu, končí svatbou a je vtipná takovým tím dobrým způsobem. Postavy románu a jejich problémy jsou zajímavě různorodé. Ke konci jsem byla trochu méně nadšená z vývoje jedné vztahové situace a připadalo mi, že přibylo dojímání na úkor humoru. Přesto doporučuji k přečtení, je tu mnoho výstižných popisů i myšlenek a bylo to takové osvěžující čtení do podzimního času.

14.11.2022 4 z 5

Úžasná knížka, vtipně a poutavě napsaná (nerada mám to časté přirovnávání k B. MacDonaldové, ale tady jsem si to nejednou říkala - podobný nadhled a odvaha). Obdivuhodná žena - prožít, vydržet a ještě o tom napsat tak pěkně... doporučuji. Jenom mi tam chyběla fotografie autorky, ale na googlu je, i s manželem a přímo z místa pobytu.

21.08.2022 4 z 5

Starci života Starci života Zuzana Kaiserová

Teda, to je překvapení od neznámé Zuzany Kaiserové, která se umí dokonale převtělit do mužského a dost svérázného hrdiny. Anotace napoví, text na zadní části přebalu dokonale zmate, ale čtení je to skvělé, a to zejména proto, že je (převážně) velmi vtipné. A když někde není vtipné, je k zamyšlení. Ač nekouřím a nesnáším opilce, tady jsem na obé narážela takřka na každé druhé stránce. A bavilo mě to - k tomu ještě: ne tak obvyklé prostředí i postavy + obálka knihy. Doporučuji, zvláště teď, v létě.

01.07.2022 5 z 5

Co se stalo Co se stalo Caitlin Wahrer

Zajímavý psychologický román otevírá několik důležitých témat, týkajících se mezilidských vztahů a přibližuje situaci hlavního hrdiny - vyrovnávání se s traumatem oběti znásilnění. Nakonec jsem byla ráda, jak se celý příběh uzavřel, i když to bylo tak jako "po americku". Za přečtení kniha určitě stojí, jen bych vyprávění občas malinko zrychlila - jako prvotina, myslím, velmi dobré.

19.02.2022 4 z 5

Jenom matka Jenom matka Roy Jacobsen

Zpočátku jsem se moc nevyznala v postavách a vztazích - nějaký čas už uplynul od přečtení předcházejících dílů. Ale po několika kapitolách mě znovu pohltil ostrov a další dny a osudy jeho obyvatel. A především Ingrid, která píše dopisy a ne vždy je odesílá a nejlepší pocit má, když se jí povede "něco vyřídit" a je rozhodně víc než jenom matka. Mám ráda takovéto na pohled nenápadné knížky, mám ráda Roye Jacobsena (a chtěla bych umět norsky, hezky mi ta řeč zní).

06.02.2022 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

No prostě další Aristokratka. Ono se toho mnoho nestane, ani jsem se moc nezasmála... ale stejně si přeju, aby pan kastelán pokračoval (to, že si jako vypravěčku všech dílů vybral Marii je zábavné, béžové, růžové - trochu ho podezírám, že mu někdo při psaní radí :)

07.12.2020 3 z 5