Maevie Maevie komentáře u knih

Anna z Avonlea Anna z Avonlea Lucy Maud Montgomery

Ve druhém díle se z Anny stává mladá slečna, která pozbyla většinu své dětské ztřeštěnosti, fantazie a dobré srdce ji ale zůstává. Autorka přichází s několika zajímavý náměty a opět nechává Annu, aby je opředla svými vzletnými názvy a čtenářům představila prostřednictvím svých barvitých popisů. Anna balancuje mezi světem dětí a dospělých, ztrácí tak část své dětské bezprostřednosti, která dělala první díl tak kouzelným, stále je to ale pokračování, které pohladí na duši.

22.12.2020

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Povedené pokračování série, ve kterém se na scénu polorozpadlého hradu Kostka vrací všechny známé postavy. Bočkovo vyprávění i styl a hladina humoru zůstávají stejné jako u předešlých dílů, body navíc ale u mě Aristokratka na koni získává za novou postavu zapomenuté a náhle se zjevující tetičky a svižnější vyprávění.

14.06.2020 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Neuvěřitelně nadupaná sedm set šedesáti stránková nálož, kde vám první mrtvola přistane na stole na první stránce první kapitoly. Já, Poutník vás zavede na ty nejhorší místa zeměkoule, kde se setkáte s profesionální špionáží, únosy na objednávku, terorismem, dokonalou vraždou i hrozbou celosvětové nákazy, to vše v doprovodu agenta, který rozhodně nepatří mezi prosté americké pistolníky.

29.03.2020 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Kundera vměstnal do jedné knihy tolik témat, kolik by jinému autorovi vystačilo na celou profesionální spisovatelskou kariéru. Nakonec je ale Žert vyprávění jen jednoho života, ze kterého bychom si všichni měli vzít ponaučení. Ludvíkova postava může vzbuzovat lítost. Jeho trest nám za jednu žertovnou pohlednici může přijít příliš přísný. Je těžké k hlavní postavě zaujmout negativní postoj, a proto jeho myšlenky a činy přisuzujeme mladistvé nerozvážnosti, nedostatku zkušeností a možná i tehdejší době. O to víc nám konec přijde hořký, když si uvědomíme, že první půlku života byl Ludvík samolibý a tu druhou pomstychtivý. A celou tu dobu sebestředný – zaměřený na sebe, nevnímající změny u ostatních, dobrovolně zaseknutý v minulosti a přiživující svoji nenávist.

07.06.2019

Lazar Lazar Lars Kepler

Určitě zatím nejkrvavější díl celé série. Ale v téhle keplerovce děj vyloženě pádí. Není kapitola, kde by se příběh neposunul o kus dál, nepřišel další zvrat a čtenář nebyl vtažen do děje o trochu víc.

01.06.2019 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

King nás zavede do malého obyčejného městečka, představí nám jeho obyvatele se všemi jejich vlastnostmi, zkušenostmi, strastmi a přáními a přesvědčí nás, že udělat jeden malý žertík za nejlepší věc, kterou kdy můžeme vlastnit, je obhajitelné a neškodné. Zahrne nás tisíci drobnostmi a detaily, které ve druhé části románu najednou dostanou svůj smysl a vše zapadne na své místo jako skládačka.

Nezbytné věci není jeden příběh, je to několik osobních mikro příběhů postav, které nám King předkládá s celým jejich životem. Chápeme je, rozumíme jim a snad se na ně za ty malé žertíky ani nezlobíme. Dokážeme pochopit, jak jsou tyhle pro jiné bezcenné věci pro ně nezbytné. A není to vlastně obraz skutečného světa?

26.04.2019 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Příběh startuje pomalým, rozvláčným stylem, aby čtenáře na konec k sobě připoutal a nepustil ho, dokud se nedostane na poslední stránku. Ano, opravdu je to ve srovnání s dnešními detektivkami bichle. Ale také je to skvěle vybudovaný příběh s promyšlenými dialogy a propracovanými postavami.

26.04.2019 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Vracíme se do Medvědína a autor nám předkládá další silně emotivní příběh. A jak se odvíjí, nutí nás klást si všechny ty otázky, na které neznáme odpověď. Jak bychom se zachovali my? Můžeme někoho za jeho činy odsoudit? Jak je možné, že se kladná postava zachová tak bezmyšlenkovitě špatně? Backman je mistr ve vykreslení postav. A tady udělal opět dobrou práci, ani jedna jeho postava totiž není ani bílá, ani černá.

25.04.2019 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Je až neuvěřitelné, že se nejedná o českého autora. Mawerovi se podařilo vystihnout uvolněnou atmosféru a naději, která v lidech dřímala před začátkem sovětské okupace. Sledujeme příběhy dvou párů, které spojil jiný příběh - nešťastný příběh jedné malé země.

10.04.2019 5 z 5

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Vzrušující, temné, na dětskou literaturu možná až moc kruté. Neumím si pro Stínadelskou trilogii představit lepší zakončení.

06.10.2018 5 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Velká hodnota celé tvorby Jaroslava Foglara je v morálce. Stínadelská trilogie je navíc temná, dobrodružná a čtivá. Snad si k ní tak najde cestu i mladá generace čtenářů.

17.09.2018 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Můj problém u postapokalyptických knížek je, že děj je většinou dost obdobný. Sice i zde se vyskytuje klasický scénář útěku z civilizace na venkov a boj o záchranu lidstva, ale oceňuji skvělý nápad s trifidy a především myšlenky o lidstvu a jeho jednání, do kterých se autor nebál pustit. Doufejme, že nic z toho se nevyplní.

31.05.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nádherná kniha, která se dotýká strašného tématu. Jak už to tak u těch nejlepších knih bývá...

25.04.2018 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Krátký, ale nádherný příběh s poselstvím pro děti i dospělé, který by se měl číst povinně nejenom o Vánocích.

27.03.2018 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Další skvělá Kulhánkovina, kde najdete absurdní děj a hodně černého humoru a krve. Už dlouho přemýšlím, jestli mám raději Vyhlídku na věčnost nebo Noční klub, a stále se nemohu rozhodnout. Ono taky vybírejte mezi takovými šílenostmi Co ovšem mohu potvrdit je, že Vyhlídka je opět jízda, kde děj neustále fičí a z postav padá jedna hláška za druhou. O absurdní zápletce se ani zmiňovat nebudu, to žádného fanouška už překvapit ani nemůže :)

06.02.2024 5 z 5

Po knížce bych doporučila sáhnout až po přečtení Svědectví o životě v KLDR. Zatímco v pořadí druhá vydaná kniha vás navnadí příběhy ze Severní Koreje, Mezi dvěma Kimy vám poskytne vhled do korejských reálií a příležitost seznámit se s autorkou a její neobvyklou zkušeností.

06.02.2024 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Zatím všechny knihy, které jsem od Mornštajnové četla, oplývaly tísnivou atmosférou a Listopád není výjimkou. Příběh jako takový je zajímavý a vůbec nevadí, že je smyšlený. Naopak, kvůli označení alternativní minulosti jsem očekávala trochu více spojení s českými reáliemi. V Listopádu jsem ale našla „jen“ dystopický příběh, který mohl být inspirován i jinými knihami nebo státy. Zklamáním pro mě byl „klišoidní“ závěr, očekávala jsem, že autorka příběh ukončí přesně opačným způsobem.

06.02.2024 4 z 5

Čekala jsem od knížky řadu zajímavých tipů na evropské treky, a v tom jsem se bohužel zklamala. Kniha je spíše deníkem než cestopisem, zatímco konkrétních informací o stezkách obsahuje jen pomálu, důvěrných informací a osobních pocitů je v ní přehršel. Nic proti tomu, autorka má právo psát o svém intimním životě, jak uzná za vhodné, ale uvítala bych, kdyby taková kniha nebyla označována za cestopis.

30.05.2022 3 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Laskavý příběh o třech lidech, kteří v sobě navzájem najdou oporu během těžkých chvílích samoty a vytvoří tak pozoruhodnou rodinu, kterou sice nespojuje společná krev, je ale plná porozumění, naslouchání a opravdového přátelství. Na podobné téma bylo napsáno mnoho knih a Příběh Arthura Truluva se rozhodně zařadil mezi ty lepší. Jak už tu bylo několikrát napsáno, pohladí po duši.

25.04.2022 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Druhá povídková kniha je ještě o chlup napínavější a barvitější než ta první. Působí také celistvěji a mnohem více vypovídá o charakteru a morálnosti Geralta. Je nám dovoleno více poznat i další ústřední postavy budoucího příběhu – Yennefer, Ciri a Marigolda. Mezi stěžejní příběhy bezpochyby patří Meč osudu a Hranice možností, ve kterých se střetává svět lidí se světem ostatních tvorů a kde Geralt, sám uvězněný někde mezi, musí volit dle svých morálních zásad.

13.02.2022 5 z 5