Mabie Mabie komentáře u knih

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Knihu jsem si vybrala původně kvůli Čtenářské výzvě, ale je to něco úplně jiného, než jsem čekala.
Je to příběh o ženách, které za časů hospodářské krize v letech 1933-1943 provozovaly “knihovnu na koních”. Zájemcům rozvážely knihy do jejich domovů a zajímavé je, že tento program Koňské knihovny poskytoval knihy více než sto tisícům obyvatel i do těch nejzapadlejších koutů USA.
Nebyla by to kniha od Jojo, kdyby chyběla romantická linka, zajímavá zápletka, nekonformní postavy nebo velmi zdařilé popisy přírody, ale mě uchvátil ten nadčasový koncept pojízdné knihovny. Líbilo by se mi to i dnes.
Téma knihy mě opravdu překvapilo a líbilo se mi.

11.03.2022 4 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Začátek knihy beze zbytku využívá motiv postavy, která trpí ztrátou paměti a hlavní hrdina Corwin, aby se zorientoval a nenápadně získal co nejvíce informací, projevuje neuvěřitelný důvtip a lstivost. My se takto dozvídáme o něm i ostatních daleko víc, než ze zdlouhavých popisů.
Corwin si nárokuje trůn svého otce Oberona a celé je to o spojenectví a zradě, hrdinství a slabošství, politikaření a spoustě bitev. Na tak nevelkou knihu je toho skutečně hodně a díky zkratkovitému stylu vyprávění je tu rozvinuto mnoho různorodých linek, poznáme množství postav i dějových zvratů.
Nárok na trůn si činí devět dosud živých princů a každý z nich má jedinečné schopnosti, touží po moci a vlastní svůj magický balíček neuvěřitelně mocných tarotových karet. Karty jsou královským dědictvím, svazují osudy rodiny a mohou propojovat jednotlivá vyobrazení karet, ať už jsou to osoby nebo místa.
Karetní žargon se prolíná celým příběhem: „Uvidíme, bratře, kdo má víc trumfů v rukávu.“
„Osud nám rozdal takové karty.“
Kdo má rád fantasy, bude spokojený, snad jen, že se nedočká přílišných emocí, protože princové a princezny Amberu vnímají čas i prostor jinak, neboť jak říká i princ Corwin:
„Vyrostl jsem v přesvědčení, že jsme neporazitelné bytosti, čiré, chladné a tvrdé jako diamant; jako naše portréty na trumfech.“
Sérii knih o Amberu vnímám jako důležitou položku fantastické literatury a doporučuji ji i jako ohlédnutí za více než půlstoletí starou legendou.

09.03.2022 4 z 5

Lék na smutek Lék na smutek Táňa Keleová-Vasilková

Smutná kniha, která by se dala shrnout slovy: “za každou velkou lásku se platí bolestí”.
Hlavní, co se mi v příběhu líbilo, byla myšlenka, že lidé mohou svou existenci bez každodenních drobných radostí vnímat jako výrazně kratší, než je tomu u člověka, který našel lásku, svůj vyměřený čas prožil intenzivně a uměl se těšit z maličkostí.
V paměti mi z tohoto příběhu za nějakou dobu asi moc nezbyde, příběh byl - prostě smutný.

07.03.2022 3 z 5

Julinčina pekárna Julinčina pekárna Táňa Keleová-Vasilková

V poslední době je kolem tolik stresu a napětí, že toto byla přesně ta jednoduchá, nenáročná a odpočinková kniha, u které jsem nemusela přemýšlet. Příběh i hlavní postava jsou spíš nemastné, neslané, ale mám ráda vaření a vůni pečiva a z této knihy jsem vůni pečeného chleba cítila velmi intenzivně. Kromě toho tu zaznělo i pár velmi dobrých myšlenek:
“Mlčení vytváří zeď, která nám nedovoluje přiblížit se k druhým, poznat je.”
“Pochopila jsem, že život je dar, vzácný dar a jen na chvilku, a když ho promrháme, když neuděláme to, po čem toužíme, o čem víme, že musíme udělat, prostě na to doplatíme. Už navždy si jako okovy poneseme své nesplněné sny.”
“…náš život je o mnoha promlčených věcech. Neříkáme je, nevyslovíme… ze strachu, z neschopnosti věci řešit… někdy z lenivosti a pohodlnosti. Ale nemělo by to tak být.”
Předpokládám, že za pár týdnů už nebudu ani tušit o čem kniha vlastně byla, protože příběh sám o sobě je “nijaký”, ale pokud od knihy nic velkého nečekáte, dopřeje vám nenáročnou oddechovku.

06.03.2022 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kniha je o věcech, které známe z jiných částí světa - i v dnešní době jsou místa, kde je klér všemocný, muži jsou ti kdo velí a ženy nejsou nic.
Příběh služebnice je příběhem o tom, jak za relativně kratičkou dobu zmanipulovat dav, vymýt lidem mozek, ze svobodných lidí vyrobit poslušné ovce a z žen vyrobit zástup bezejmenných otrokyní, jejichž jediným úkolem je plození dětí.
Hodně depresivní, ale oceňuji jak příběh, tak popis života v Gileádu. Vzhledem k tomu, že kniha vznikla v 80. letech minulého století, autorka překvapuje nadčasovostí svého díla. Velice reálná dystopie!
Určitě se podívám po druhém dílu a nejspíš i po filmové verzi.

04.03.2022 5 z 5

Knihkupectví u jezera Knihkupectví u jezera Jenny Colgan

Knihkupectví u jezera je kniha, která vás (zvlášť v dnešní době) potěší pohodou a pozitivní energií.
Chůva a osamělý muž se třemi dětmi je ideální téma na “červenou knihovnu”, ale ačkoliv je to romantický příběh, má i řadu vedlejších linek - matku samoživitelku, dítě s poruchou, podivného otce a jeho zanedbané děti. Kdo má ale rád knihy, potěší ho příběh, který se částečně točí okolo pojízdného knihkupectví, částečně okolo historické knihovny a vzácných knih, ale hlavně okolo Skotska. Čistá příroda, otužilí a svérázní obyvatelé i celková atmosféra tohoto malebného koutu světa ve vás po dočtení vyvolají pocit, že se do popisovaných míst chcete vydat.

28.02.2022 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Čtenářská výzva člověku občas předhodí druh literatury, který by se mu normálně do ruky nedostal. Pekárna v Brooklynu je právě taková. Není to žádná těžká četba, ale kniha, která přináší jednoduchý příběh, okouzlující postavy, exotické prostředí - zkrátka nenáročná romantická oddechovka. Protože jsem v New Yorku prožila několik týdnů, oceňuji popis tohoto kosmopolitního města i s vykreslením jeho jedinečné a kouzelné atmosféry.

24.02.2022 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Problém tří těles je komplikovaný příběh, který řeší otázku “zničení lidstva na základě jeho chování” a je situovaný do alternativní Číny, do virtuální reality nebo na jinou planetu. Hluboké myšlenky, těžký text a téma z pohledu jiné mentality i historie. Jak už tu kdosi v komentářích zmínil, jsou to právě čínské reálie, s čím je nutné se vypořádat.
Autor má neotřelé nápady, ale měla jsem občas problém nejen pochopit, ale i jen si představit “co a jak”. Nejsem technicky zaměřená a velkou část příběhu jsem si připadala jako na semináři teoretické fyziky, přesto chápu, že to bylo důležité kvůli dalšímu pokračování. Osobně bych uvítala celou “technicko/vědecko/společensko/filosofickou” část výrazně stručnější, ale to by už asi byla jiná kniha ;-)
V příběhu nebylo příliš mnoho postav, ale i tak mne trochu trápila jejich čínská jména a hlavně jejich charaktery téměř bez emocí.
Ačkoliv mám sci-fi ráda, nebyla jsem v tomto případě cílová skupina a hodně mě překvapuje, kolik technicky vzdělaných čtenářů u nás máme. Já jsem evidentně daleko jednodušší a lidská sebestřednost versus “všedruhový komunismus” byl souboj, který mi přinášel docela intenzivní pocity marnosti. Pro mne tedy tato klasika skončila už prvním dílem.

23.02.2022 2 z 5

Princezna z Větrné rokle Princezna z Větrné rokle Ludmila Kolářová

Původní knihu jsem jako malá dostala od své babičky a jako dospělé se mi potvrdilo, že “když chceš o něco přijít, máš to půjčit”. Jak šly roky, zapomněla jsem, jak se kniha jmenuje. Po letech jsem ji začala shánět pro své děti, ale knihu nikdo neznal. Až letos jsem ji konečně našla a třebaže je otrhaná a její věk je na ní vidět, obsahuje celkem deset kouzelných pohádek s nádhernými ilustracemi.
Kniha je psaná krásnou, libozvučnou češtinou, kterou najdete jen v takto starých knihách a jednotlivé pohádky jsou naprosto jiné, než ty klasicky známé. Od dětství mi kromě prstýnku z vlasů z ústřední pohádky O princezně z Větrné rokle v mysli utkvěla ještě postava dědečka, kterého tlačil každý polštář. Byla to vedlejší postava z pohádky O včelce a zlaté včelce a pointa byla, že si dědeček i pod ten nejměkčí polštář dával ruku. A podle této drobnosti jsem ji nakonec vypátrala.
Je to opravdu povedená kniha, kterou moc doporučuji. Kdybych měla vybrat svou nejoblíbenější pohádkovou knížku, byla by to právě tato.

16.02.2022 5 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

Souhlasím s Ales.BD - originalita skribování v druhém díle trochu vyšuměla a zbytečně překombinované a nepřehledné rodinné vazby snížily čtivost.
Příběh je pořád velmi pěkně propracovaný a nabízí originální svět, kde je možné prostřednictvím magie přiohýbat fyzikální zákony. Jednotlivé postavy, akce i věci jsou do detailu promyšlené a dávají dobrý smysl. Stejně jako v prvním dílu i tento příběh poskytuje trochu děsivou paralelu s technologickými vymoženostmi, morálním rozpadem a ztrátou hodnot současné společnosti. Oceňuji také humor, který je většinou lehce přisprostlý, ale pro danou situaci vždy tak akorát. Je tady daleko více akce a násilí a ve třetím dílu se asi máme na co těšit.
Podle mého názoru je druhá část Záhutí pořád ješte dosti povedená urban fantasy, plná “fantasy programování”, intrik, mocenského boje a hledání základních životních hodnot, třebaže zdaleka nedosahuje kvalit Čaropisců.

16.02.2022 4 z 5

Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Turid Rugaas

Psi jsou jakýsi katalyzátor pohody, takže když umíme koukat a víme co hledat... Tato kniha by měla být povinná pro všechny chovatele a řada našich předsudků a špatných interpretací by pak netrápila nejen naše psy, ale ulehčilo by to i naše soužití v rodině. A nejen se psy.
Psí “řeč těla” v pár bodech, kterou moc doporučuji.

14.02.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Nic od Julie Caplin jsem dosud nečetla a v rámci ČV se toto jevilo jako vhodný adept.
Na odpočinkovou literaturu je to tak akorát: pohybujete se v prostředí nádherných švýcarských hor, lyžujete, užíváte si místni speciality, dorty, sýry. To všechno dohromady je jak pár kousků lahodné švýcarské čokolády, zabalené do krásného dárkového balení.
Dostala jsem co jsem si přála - romantický feel good román, který mi zvedl náladu.

10.02.2022 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Knihu jsem si vybrala kvůli Čtenářské výzvě a neměla žádná přehnaná očekávání.
Od první stránky se pomalu stupňovalo napětí a příběh se zamotával tak, že během krátké doby jsem zjistila, že kromě Peta jen málokdo je tady “slušný člověk”.
 Autor si kvalitně nastudoval nejen fungování systému sociální péče, postupů při vyšetřování, různé absurdity v soudním soukolí, ale třeba i způsoby, kterými vás mohou vyšetřovatelé nebo státní úředníci legálně vydírat. Oceňuji, jak věrohodně popsal fungování a projevy psychopata, který nemá absolutně žádné morální ani jiné zábrany - tak realisticky, až z toho mrazí.

Velmi zdařilý psychothiller - čtivá kniha, která má svižné tempo, zajímavé téma a opravdu dobrý, překvapivý závěr. Člověk si po jejím přečtení váží nudného domácího stereotypu. :-)

05.02.2022 4 z 5

Štěkání – Zvuk psí řeči Štěkání – Zvuk psí řeči Turid Rugaas

Útlá, malá knížečka, k přečtení během krátké chvíle, přesto plná dobrých rad pro majitele psů, kteří chtějí porozumět psí řeči a odnaučit své psy nechtěné štěkání. Naše fenky jsou “živé domovní zvonky” a štěkají, kňučí a celkově vyvádějí, když přijdu domů a ony mě vítají. Zamyslela jsem se nad autorčinou poznámkou, že odnaučovat někoho projev radosti, je prostě hloupost, takže nás se doporučované rady, jak odnaučit nechtěné štěkání, asi moc týkat nebudou. :-)

03.02.2022 5 z 5

Dům duchů Dům duchů Isabel Allende

“Paměť je křehká a běh života příliš krátký a všechno se děje tak rychle, že nestačíme postřehnout vztah mezi událostmi, že nedokážeme změřit následky svých činů. Věříme na výmysl času - na přítomnost, minulost a budoucnost, ale je možné, že všechno se děje současně…” říká autorka v závěru příběhu.
Kniha je sondou do relativně krátkého, nicméně brutálního období v dějinách Chile. Po sentimentálně pojatém začátku se zhruba od čtvrtiny knihy příběh rozvine v poetický, aby nakonec skončil depresivním popisem historických událostí v době okolo vojenského převratu. Na závěr přesto zůstane jiskřička naděje, že bude líp.
Kniha určitě není pro každého, ale pokud vám sedí magický realismus, poskytne vám téma, prostředí, jednotlivé postavy i samotný způsob vyprávění autorky ojedinělou exkurzi do historie této latinskoamerické země.
Na mne tady bylo těch bláznivých postav trochu mnoho, proto ubírám jednu hvězdičku.

02.02.2022 4 z 5

Útěk z Falaise Útěk z Falaise John Flanagan

Klasický “Hraničář”, příběh, kde dobro vítězí a zlo je tvrdě potrestáno. Mám Flanagana ráda, třebaže mi připadá, že nápady mu v posledních dílech trochu dochází. Ale to bývá problém většiny delších sérií. A nebudu originální ani s výtkou, která tu zazněla už tolikrát - i já vnímám rozdělení příběhu na dva díly, jako zradu na čtenáři.

28.01.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Jdu lehce proti proudu.
Samotný příběh je drsný a syrový, styl psaní strohý, místy až telegrafický. První polovina knihy - popis dětství - neúměrně rozvleklá v poměru k druhé polovině knihy.
Ve velice hezky vykresleném prostředí cukrovaru se příběh hlavní hrdinky rozvíjí od lásky a rozmazlování v dětství, přes šťastné a nevinné dospívání až do kruté reality mladé dospělosti. Zuzana končí v koncentračním táboře jako “pokusný králík” úchylného gestapáckého doktora a ani přežitím pekla koncentráku a návratem domů její utrpení nekončí. Tak jak je vše (příběh, prostředí i postavy) velmi věrohodně vykresleno, konec je nereálný a vlastně trochu devalvuje předchozí klady.
Mám velmi rozporuplné pocity, čekala jsem (hlavně na základě hodnocení) víc.

28.01.2022 3 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Povídky moc nečtu, ale toto bylo realistické a většinou hodně smutné. Obdivuji zdravotníky, jejich práce, pokud se dělá poctivě, z nich musí ukusovat jejich vlastní život. Občas si jako pacienti neuvědomujeme, že i pod bílým pláštěm jsou obyčejní lidé se svými obyčejnými starostmi.
Asi nejvíc se mi líbila povídka “Do důchodu”, ale i ostatní byly čtivé a jako kratičká audiokniha to celé bylo fajn.

27.01.2022 4 z 5

Všechno je dar Všechno je dar Natalie A. Rollko

Kniha plná myšlenek noblesního člověka. Není to žádný román, spíš soubor glos a názorů, na druhou stranu nic, co by člověk “zhltnul” na posezení, pokud se chce nad jednotlivými postřehy zamyslet.
Kniha obsahově minimalistická, přesto plná inspirativních myšlenek. Myšlenka, že “jsme jediným živočišným druhem, který umí vyprávět pohádky” se mi moc líbí, stejně jako řada jiných poznámek v duchu: “Být, nebo mít?”
Určitě se vydám na návštěvu žďárského zámku, abych si prohlédla jak pokračuje jeho obnova a rozhlédla se po okolí. Kniha se mi opravdu líbila.

26.01.2022 5 z 5

Pražské legendy Pražské legendy František Langer

Kniha má nádherné ilustrace Cyrila Boudy, které jí přidávají kladné body. Pověsti jsou ale psané dosti staromódním jazykem a pro dnešní generaci jsou opravdu “hůře stravitelné”.
Celkově jsem čekala trochu víc.

25.01.2022 3 z 5