Dům duchů

Román je příběhem rodiny senátora Estebana Trueby.Na pozadí groteskních i dojemných historek vylíčila spisovatelka vývoj Chile od počátku 20. století až po fašistický převrat v roce 1973. Tento román byl úspěšně zfilmován - 1993 - s Meryl Streepovou v hlavní roli.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2354/dum-duchu-LXi-2354.jpg 4.7250

La casa de los espíritus (1982)

Vydáno:, BB art

Kniha Dům duchů

perfis1280
18.12.2018

Uzasna magicka kniha.

Teresita
21.09.2018

Není to extra čtivá kniha, ale je velice kvalitní. Jsem ráda, že jsem si díky výzvě přečetla, dozvěděla jsem se hodně o dějinách, kultuře a způsobu života lidí v Chile. Román vypráví příběh rodiny Truebů v průběhu tří generací, zachycuje skutečné události (vláda komunistů, vojenský puč, diktatura) a zmiňuje skutečné osobnosti (básník Pablo Neruda, prezident Chile - strýc autorky).

Kutcho
14.07.2018

S prižmúrenými očami plný počet hviezdičiek. Prvá polovica ma bavila asi najviac. To bolo obdobie magickosti, zvláštnych bytostí, vzostupu ale aj miernych pádov Valleovcov a Truebovcov a rozvoja postáv. Druhá polovica bola moc politická, našťastie v poslednej štvrtine kniha spojila obidve tieto časti a čitateľ môže sledovať, ako sa navzájom ovplyvňujú.
Postavy sú veľmi dobre vykreslené a každej sa dostáva dostatok priestoru. Rovnako spôsob posunu deja je veľmi plynulý a celkovo je kniha dobre čitateľná.

Sparkling
26.06.2018

Líbil se mi styl psaní, vyprávění bohaté na detaily, dokonce mi ani nevadily prvky magického realismu. Užívala jsem si i spletité vztahy mezi mnoha postavami, rodina Truebových by ani nepotřebovala další společnost vedlejších postav, vystačila by si sama. Z nějakého důvodu jsem se ale dost nudila.
(Jako první jsem viděla film a Clara se nemohla vyhnout převzetí podoby Meryl Streep, která oplývá stejnou nadpozemskou aurou jako postava, kterou představovala...)

KLADIK
19.02.2018

Teď musím jen s nostalgií vzpomínat na jednu z nejúžasnějších knih mého života. Nevím co napsat. Došly mi slova na psaní komentáře.

IvikaS
22.01.2018

Silný příběh.

000nugatovej
31.12.2017

Chvílemi jako bych četl Sto roků samoty. Ovšem Marquez to není, spíše jeho kopie. Pak se ale děj přehoupne do dějů z dob prezidentování Allendeho a následného teroru vojenské junty. A najednou předchozí motivy získaly smysl a román dostal šmrnc.

snimcibdim
10.09.2017

Autorku jsem objevila díky Marquezovi a patří mezi ty, které jsou pro mě nezapomenutelné. Tento román je mě navíc velmi silně oslovil proto, že akcentuje skutečné události a není to jen fikce od A do Z. Patří mezi knihy po jejichž přečtení člověk neví, jestli má být na své lidské pokolení být pyšný nebo stydět za to, čeho jsme schopni.

MayB2
27.07.2017

O existenci Domu duchů jsem se dověděla z komentářů u Sto roků samoty, a tak jsem jukla do Městské knihovny – a hele – ta kniha je tak v kurzu, že jsem si ji musela zarezervovat. Po půl roce na mě došla řada a musím říct, že kniha vyplnila vysoká očekávání. Tohle mám ráda – když dějiny cloumají osudy malých lidí, navíc pokud má každá postava svůj jedinečný charakter a vášně a ještě k tomu je příběh okořeněný fantazijními motivy.

SteveP1
17.01.2017

Tak tohle bylo NĚCO, pro mě mimořádná kniha. Román zachycuje život tří generací rodiny Truebů a příběh je to opravdu fascinující a strhující. Je to hutné čtení a najdete v něm vše - špínu, pot, tvrdou práci, násilí, mučení, korupci i smrt, a najdete v něm i lásku, přátelství, vděčnost, odpuštění a porozumění. Styl autorky je velmi podmanivý, její jazyk je precizní, bohatý a výstižný, píše velmi sugestivně a přesvědčivě. Přitom je její dramatické vyprávění mnohdy stejně vzrušující jako kouzelné a lyrické. Charaktery a psychologie postav jsou velmi dobře vykresleny, jsou to postavy zajímavé a složité, postupně se vyvíjející a zrající, a svou podstatou opravdu živé a skutečné. Náročnějším čtenářům vřele doporučuji.
PS: Filmové zpracování knihy je také moc dobré, a i když je příběh místy mírně pozměněný, určitě vás nezklame. Herecké výkony M.Streep, J.Ironse, A Banderase a W.Ryder jsou excelentní.

Aroucaria
30.08.2016

Naprosto fascinující příběh jihoamerické rodiny. Asi nebudu mít objektivní "oko", neboť jsem mohla navštívit Jižní Ameriku 2x a zcela se zamilovat. Takže očarována i kouzlem země a zatuchlostí knihy staré vazby, která již dlouhou dobu odpočívala u kamaráda v knihovně, jsem totálně propadla jejímu kouzlu. Když jsem se zasnila, tak jsem k tomu knihu očuchávala a dostávala se do do naprosto jiných dimensí.

kraslicanka
20.08.2016

kniha byla velmi zajímavá. akorát některými kapitolami jsem se musela prokousávat a možná, že až si jí přečtu za pár let, budu se na ní dívat jinak.

RyxiraAmyGinger
09.08.2016

Na téhle knížce mě mrzí jenom jedna věc. Že si ji nemůžu znova přečíst jako poprvé.

čertina
02.07.2016

Kniha se čte sama,na takové čtení se jen tak nezapomíná.Škoda,že jsem o ní nevěděla dříve,seženu další knihy od této autorky.

Floriška7
03.06.2016

Knížka, na kterou si i po nějakém čase vzpomenu.

sadlo
05.05.2016

Četla jsem v češtině, 2x, tak se mi líbí.Nezapomeňte na další knihy této autorky Dcera štěstěny a Sépiový portrét. To jsou dva díly. Výborné čtení.

makemake
28.04.2016

Koupil jsem si jí dávno pradávno, tuším ještě za cca 46,- Kč těsně po revoluci, kvůli názvu, samozřejmě, protože mě tehdy zajímalo všechno kolem duchů, záhad, minulých životů. Barrabas připluje po moři, začal jsem číst....a už jsem nepřestal. Nádherný příběh plný typických latinskoamerických reálií a nezbytného magického realismu, smutných postav, přízraků a nadpřirozených schopností, kde se mezi příběhem důležité rodiny tiše odvíjí historie Chile a rodiny nejznámějšího chilského socialisty Salvadora Allendeho. Krásná záležitost, která se čte sama! Filmová podoba není špatná, ale knížka je prostě knížka!

Finn69
19.04.2016

Doporučil bych především fanouškům magického realismu, tahle kniha nezapře inspiraci Sto roky samoty. A není podle mého o nic horší.
Autorka nás v částečně autobiografickém příběhu provede historií Chile dvacátého století, zejména pak nástupem Pinochetovy diktatury. Ona sama je příbuznou prezidenta Allendeho, který v průběhu puče přišel o život a musela poté emigrovat, její sympatie tedy samozřejmě patří levicovému prezidentovi. Ale nejde jen o politiku, byť má v příběhu podstatnou roli - je to hlavně rodinná sága zobrazující proměnu celé země a myšlení lidí v průběhu minulého století, nenásilně obohacená o řadu magických prvků. Mě to moc bavilo, ještě jednou doporučuji a doufám že se nezklamete :-)

kraslicanka
07.01.2016

prosím, můžete mi někdo poradit, kde bych mohla sehnat tuto knihu?

Tess.96
29.09.2015

Rozhodně se jedná o mojí nejoblíbenější knihu vůbec. Četla jsem jí již po třetí a stále mi příběh přijde originální a neuvěřitelně poutavě napsaný. Když jsem dočetla poslední kapitolu, měla jsem chuť začít číst od znova a prožívat ty pocity dokola.

Zuziiik
28.08.2015

Tak tohle je jedna z mých top. Nevím, co k ní více říct, prostě si ji přečtěte......Četla jsem ji asi před pěti lety a dodnes na ni vzpomínám.......

kobyb
25.07.2015

Nádherná knížka, určitě doporučuji, stojí za to přečíst. Knižka se mi nadlouho uloží do paměti. K osudu této chilské rodiny bych se ráda znovu vrátila, bohužel okolnosti mi to nedovolí, za svůj život bych chtěla přečíst ještě spoustu knih, proto se nemůžu vracet již k přečtenému a v tomto případě mě to moc mrzí.

Zafiro
15.07.2015

Příjemné překvapení. Kniha se mi četla velmi dobře, až jsem se od ní nemohla odtrhnout (místy jsem se docela zasmála díky povedenému překladu). Každá postava je něčím zajímavá. Především pak zaujmou vzájemné vztahy mezi postavami (sestra Estebana, Clara, Esteban a Blanca). Magická atmosféra jen podtrhuje samotný děj.

Axana
06.03.2015

Jedna z mých best 10, a to jsem jich přečetla ópravdu hodně. Nádhera.

Kee
26.01.2015

Není důležité, co život udělá s námi, ale to, co my uděláme s naším životem.

Rozhodně nejbohatší a nejhlubší knížka, kterou jsem za poslední půlrok četla.

Clara del Valle
25.12.2014

Nádherná kniha, srdcovka. Přečtěná už dvakrát, rozhodně ne naposledy. Miluji postavu Clary.

K příspěvku pode mnou... stačí se podívat, kdy bylo napsáno Sto roků samoty a kdy Dům duchů. Ne nadarmo je Isabel Allende někdy obviňována z plagiátorství Márquéze, její styl vypravování je opravdu hodně podobný, hlavně v této knize, ta je chvílemi psaná skoro jako přes kopírák. Přesto v mých očích to hodnotu knihy nedevalvuje. Jen mi přijde jako totální hloupost napsat, že místo Márquéze by se měla učit Allende.

nemer
08.12.2014

Navzdory racionálnímu založení mě tato kniha pohltila natolik, že jsem vzala na milost i magický realismus a nechala se jím okouzlit. Marquezovi ani nikomu jinému se to nepodařilo. Resp. místo Márqueze by měla být na školách zmiňována právě Allende, v životě jsem o ní během studií neslyšela, a že jsem dávala pozor, ale jako by ani neexistovala (čistě můj osobní názor, Márqueze nemám ráda a zatím mě od něho nic nebavilo, podle mě je Allendeová lepší, to plagiátorství nevidím, číst M., hlavně jeho Sto roků samoty, je pro mě utrpení) Ani sečtělí lidé z okolí Allende neznají. Učili jsme se o kdejakém patlalovi, ale o I. Allende nikde ani zmínka, narazila jsem na ni náhodou a mrzí mě, že až tak pozdě. Kniha je skvostným vypravováním. Nesmírně lidské, poutavé čtení a výjimečné podání, kdy autorka nepodsouvá, co je si čtenář povinnen myslet, ale čtenář si dělá (zdánlivě) obrázek sám, činí z knihy unikum.

marvan00
03.11.2014

Mé první setkání s magickým realismem, byl jsem knihou skutečně okouzlen. A to natolik, že když jsem posléze sáhnul po Marquezových Sto roků samoty, byl jsem jimi naopak zklamán, Dům duchů mi přišel o dost lepší. Mám dojem, že ženský pohled je z podstaty věci magickému realismu tak nějak blíž.

teacup
08.08.2014

V první část knihy byla znát silná inspirace, jako byl Allende byla "Marquez v sukni", a to až tak, že Truebovi by klidně mohli být sousedé Buendíů z Maconda. Naštěstí záhy Allende chytla vlastní směr a pustila se do líčení společenské situace, přírodních katastrof a politických převratů sledovaných prostřednictvím čtyř generací jednoho rodu. Z tohoto hlediska je to kniha famózní, spisovatelka přesně ví, o čem vypravuje a i čtenáře neznalého moderních jihoamerických dějin vtáhne do děje. Hlavní postavy jsou netradiční, ale velmi silné, takže vás zajímá, co bude dál. Prakticky každá stránka v knize znamená nový dějový zvrat, novou dějovou linku. Přes řadu poměrně drsných scén se mi moc líbí celkové vyznění knihy, že věci nejsou jen dobré nebo špatné a že pomsta není řešení...

Silkwe
25.05.2014

Tak tohle jsem opravdu nečekala - přečteno v rámci mé osobní výzvy přečíst 1001 knih... Velmi příjemné překvapení, nikdy bych neřekla, že mě tato kniha tak pohltí. Ale stalo se. Velmi poutavé čtení. (Četla jsem s tím, že o autorce nic nevím, vč. země původu, takže mě potěšilo, že jsem správně identifikovala "Básníka" atd.).