Princezna z Větrné rokle

Princezna z Větrné rokle https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56592/princezna-z-vetrne-rokle-56592.jpg 5 4 1

O princi, jezerní víle a zlatém prstýnku O pasáčkovi a rudé růži O škaredé princezně, chudém Janovi a ještě o někom O rusalce z jezera leknínů a smutné princezně O včelce a zlaté včelce O dvou králích O princezně z Větrné rokle O zpívajícím princi O princi s bělostnýma rukama O princezně a modrém z nebe

Mabie
16.02.2022 5 z 5

Původní knihu jsem jako malá dostala od své babičky a jako dospělé se mi potvrdilo, že “když chceš o něco přijít, máš to půjčit”. Jak šly roky, zapomněla jsem, jak se kniha jmenuje. Po letech jsem ji začala shánět pro své děti, ale knihu nikdo neznal. Až letos jsem ji konečně našla a třebaže je otrhaná a její věk je na ní vidět, obsahuje celkem deset kouzelných pohádek s nádhernými ilustracemi.
Kniha je psaná krásnou, libozvučnou češtinou, kterou najdete jen v takto starých knihách a jednotlivé pohádky jsou naprosto jiné, než ty klasicky známé. Od dětství mi kromě prstýnku z vlasů z ústřední pohádky O princezně z Větrné rokle v mysli utkvěla ještě postava dědečka, kterého tlačil každý polštář. Byla to vedlejší postava z pohádky O včelce a zlaté včelce a pointa byla, že si dědeček i pod ten nejměkčí polštář dával ruku. A podle této drobnosti jsem ji nakonec vypátrala.
Je to opravdu povedená kniha, kterou moc doporučuji. Kdybych měla vybrat svou nejoblíbenější pohádkovou knížku, byla by to právě tato.

1944  100%Princezna z Větrné rokle
1977  96%Myš, která prochází zdí