Luvy Luvy komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

To je jeden z nejsilnejsich pribehu z pera ceske autorky, ktery jsem kdy cetla. Tajil se mi dech.

09.01.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Dočetla jsem druhý díl s odstupem. Chytl mě víc než první díl. Je to má srdcovka.

20.11.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Knihu jsem četla asi tři měsíce, rychleji to nešlo. Textem i tématem jsem se musela prokousávat a chtělo se mi ho mnohokrát odložit. Jenže celou dobu jsem pociťovala zvědavost, kam autorka své myšlenky dál povede, tak jsem četla a četla a asi 50 stran před koncem jsem se přistihla, jak jsem fascinována postava i, slovy i obraty v textu. Je to opravdu krásná a těžká kniha.

05.01.2021 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Historici se pohoršují nad tím, že se ten příběh neodehrál, jak paní Sosnarová popisuje, někteří tvrdí, že si ho dokonce vymyslela celý.
Mne osobně je to ale úplně jedno, protože o tom, že si tyto a taky mnohem horší věci děly, není žádných pochyb, jsou průkazné.
Tato kniha je beletrií a tam se meze představivosti nekladou.
Je to velmi silná výpověď ženy, která se nechala zlomit. Je to citlivě napsané, čtivé a děsivé. Přeji si, aby se historie už neopakovala.
A čtenářům bych doporučila, aby se o tento strhující čtenářský zážitek nepřipravili tím, že se nechají odradit těmi pár historiky, kteří řeší pravdivost románu...
Stejný problém se řešil v případě knihy vzpomínek na jistý severokorejský tábor. Ani v tomto případě ale není důležité, jestli to protagonista skutečně prožil. Důležité je to, že se ta zvěrstva odehrávají. Teď, teď a taky teď. V roce 2024.

21.03.2024 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Absolutní srdcovka!

12.11.2021 5 z 5

Můj grónský rok Můj grónský rok Eva Kollerová–Střihavková

Vtipne, dojemny konec a ano, bylo to i oddechove, u knihy jsem si odpocinula, coz jsem chtela, takze jsem spokojena.

09.01.2021 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Zásadní kniha mého dospívání. Kdyby byly všechny knihy tak báječné, tedy ty historické, nemuseli bychom mít učebnice. Takové knihy tříbí fantazii i lásku k historii. Jsem z této knihy nadšená dodnes. Některé věty bych dokázala přeříkat ještě teď.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krasne, ale velice smutne. Pribeh byl dobre vystaveny, nechybelo napeti. Kniha me bavila.

11.01.2021 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Nejlepsi roman teto autorky, teda alespon podle me. Realisticke postavy, jejich uvazovani i prostredi. Ocenuji autorcin jazyka vsem vrele doporucuju.

06.01.2021 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Není to nic objevného, ale to je málokterá kniha. Čte se dobře, je svěží a rozhodně její čtení není ztrátou času. Líbila se mi netypická hlavní hrdinka, bavilo mě její uvažování. Taky se mi líbí jednotný styl obálek této autorky, v knihovně vypadají hezky. :-)

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Super tema, super zpracovane. I kdyz je to priserne smutne, cist by to meli vsichni.

29.12.2020 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Tohle je moje srdcovka. Nádherná kniha, která mě nepřestane dojímat.

20.12.2020 5 z 5

Posílám to dál Posílám to dál Lucie Bílá

Připadá mi taková ryzí. Neumí používat vzletné výrazy nebo cizí slova, mluví úplně obyčejně a přitom poměrně hluboce.
Vím, spousta lidí si řekne, že Bílá ztělesňuje afekt, ale mně se ta její životní filozofie - šířit pozitivno (ale ne za každou cenu) líbí, a proto mi to její diblíkovství, které se k jejímu věku nehodí, nevadí.
Kniha je velmi milá.

30.11.2023 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Krasna kniha, lepsi nez film :)

10.01.2021 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Jedna z mych nejoblibenejsich knih. Na autorce, potazmo hlavni hrdince obdivuju schopnost poprat se i s temi nejtezsimi situacemi v zivote. Cte se to uplne samo. Klidne bych takove veci mohla cist porad, bohuzel, podobne literatury moc neni.

05.01.2021 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Zasadni kniha meho detstvi a dospivani. Neni to klasicka dejiva literatura, kde se tesite nakazdiu stranku a jste zvedavi, co prijde. Tady jde spis o atmosferu, jazyk a pokusy o ztotozneni s hlavnim hrdinou. Nadherna kniha.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

To je klasika. Krasna klasika, krasny jazyk, zchvatne popisy postav, veci, myslenek. V te knize je toho tolik, pritom je tak utla. Krasa!

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Skvele naosana a vystavene drama z prostredi stare ceske vesnice. Lze se z neho naucit spoustu veci, treba se dozvedet neco o realijich ceskeho venkova. Drama me bavilo, je kratke tak akorat. Postavy skvele. Nadcasovka.

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

To bylo super pocteni! Miluju tyhle oblasti, i kdyz jsme tam nikdy nebyla. Skvely popis prostredi a postav. Mile, humorne, prijemne oddychove cteni, doporucuju vsem, kdo jsou lini cestovat, ale zaroven chteji poznat vzdalene destinace bez nabubreleho intelektualstvi, uzila jsem si kazdou stranku.

Svet podľa Garpa Svet podľa Garpa John Irving

Kniha, kterou si přečtu co pět let a jsem z ní pokaždé stejně hotová!

20.12.2020 5 z 5