LuckaK.088 LuckaK.088 komentáře u knih

S tebou mě baví svět S tebou mě baví svět Marie Poledňáková

Skvělé, zábavné a oddechové počteníčko. Zvlášť po Zabijákovi Emila Zoly jsem přesně tohle potřebovala. Dávám ale 4 hvězdičky, protože mám pocit, že nebýt tak dokonale zfilmované kultovní komedie, asi by mě knížka tolik nepobavila (pořád jsem před sebou měla scénky z filmu).
V knize jsou více rozebrány povahy hlavních postav - kupříkladu mě překvapilo, že Dáša je taková žárlivka (z filmu to prakticky nevyplývá).
A co se mi stává opravdu málokdy, tak za mě filmová verze předčila knížní předlohu. Což ale vůbec nebrání doporučení si knížku přečíst, příjemně se u ní odreagovat a zavzpomínat na kultovní scénky z nezapomenutelné české komedie.

28.09.2023 4 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Pamatuji si, že v předmaturitním období, kdy tato kniha patřila do povinné četby, na mně zanechala hluboký dojem. No a po 20 letech tomu není jinak a musím dát 5 hvězdiček.
Je smutné sledovat postupný úpadek Gervaisy, pracovité dívky se zlatým srdcem a skromnými sny: "Pracovat, mít co jíst a kde bydlet, vychovat děti, nebýt bita a umřít ve vlastní posteli." Už před 20 lety jsem si tolik přála, aby to s Gervaisou dopadlo jinak. Bohužel by tím ale román ztratil na své poutavosti.
Jelikož se jedná o literaturu 19. století, je třeba počítat s květnatými a velmi bohatými popisy všeho. Mně osobně to ale nevadilo, naopak jsem dokázala lépe vstřebat tehdejší atmosféru.
Doporučuji k přečtení nejen proto, že nese důležité poselství (alkohol = pomalý zabiják lidské důstojnosti, hodnot, života), ale také proto, že díky podrobným popisům máme možnost srovnat, jak se za zhruba 150 let úplně změnil styl života a myšlení lidí. Například když jsem četla o porodu Gervaisy na rohožce a jejích prvních myšlenkách, že si chudák Coupeau bude muset sám ukrojit chleba k večeři, kterou mu uvařila v porodních bolestech... Musela jsem se vrátit do vzpomínek, na co jsem myslela já po porodu. No a určitě ne na to, jestli bude mít chudák manžel co večeřet - spíš něco v tom smyslu, že mu podvážu spodek :-)
A hrozně by mě zajímalo, co se bude honit hlavou lidem za 150 let, až budou číst knihu z naší doby. To se ale bohužel nedozvím (pokud v blízké době nevynaleznou zázračný elixír mládí :-)).

28.09.2023 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

3,5*
Kniha byla rozhodně čtivá, zhltnutá za jedno odpoledne, ale to závěrečné rozuzlení mi nějak nesedlo. A dle předchozích komentářů zjevně nejsem jediná. Škoda... Podle anotace jsem čekala něco jiného. Určitě se ale zase do nějaké knížky B. A. Paris pustím.

25.09.2023 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Mark Watney je marsovský MacGyver, úplně jsem to viděla. Moc jsem nevěřila, že mě bude knížka bavit, ale opravdu bavila (díky čtenářská výzvo). Jelikož po sci-fi šáhnu jen výjimečně, spíše jsem čekala, že se tím nějak prokoušu a nezanechá to na mně dojem. Spletla jsem se. Technické popisy mnou sice jen propluly (to mi mozek nebere), ale na čtivosti knížky to neubralo. Příběh je totiž napínavý, propracovaný a humor Marka perfektní.
Koukejte! Kozy! (.Y.) - tak to mě vážně rozsekalo :-D
Ještě musím zkouknout film, ať mám ucelený obrázek.
Doporučuji i nemilovníkům sci-fi.

25.09.2023 5 z 5

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

I druhý díl této série je velmi čtivý, i když už nás tolik nepřekvapí jako první (zvrhlost a psychonátlak již očekáváme). Maličko mě rušily ty stále stejné a opakující se sexuální scény, spíš mě zajímal ten postupně odkrývající se příběh. Konečně se dozvíme více z minulosti obou hlavních postav a důvody jejich narušeného chování začínají dávat smysl. Druhý díl je psán i z pohledu Aidena (kladné plus).
No a závěr nás samozřejmě opět hodí do pozoru a navnadí přečíst si i díl poslední. Nebudu výjimkou a jsem zvědavá na závěrečný díl.

22.09.2023 4 z 5

Zvrhlý král Zvrhlý král Rina Kent

Dočteno se smíšenými pocity. Tohle bylo opravdu docela zvrhlé čtení, a jak anotace upozorňuje, v Aidenovi těžko hledáte hrdinu. Knížka je ale velmi čtivá. Maličko mi připomněla Amo Jones, kdy si člověk při čtení říká - „To jako vážně?“, ale přitom nemůže přestat číst. Chcete přijít na kloub tomu, proč se hlavní postavy chovají, jak se chovají a rozkrýt jejich minulost. Závěr pak přinutí litovat, pokud u sebe nemáte druhý díl. No já ho mám a už jsem se samozřejmě pustila do pokračování :-)

21.09.2023 4 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Uff, pocitově velmi těžké čtení. Občas sáhnu po knížce s tématem holokaustu a koncentračních táborů, i když se čtou s těžkým srdcem a nevírou, že se něco takového mohlo dít. Jeden si pak uvědomí, jaké pitomosti občas řeší, a že by měl být vděčný za život, který žije.
U těchto knih nehodnotím formu ani styl psaní. 5* dávám za autorův neuvěřitelný osobní příběh.

Pár všeříkajících citací z knihy:

"Sám sebe se s podivením ptám: Kde se vzala síla všechno přežít?"

"Normálně uvažující člověk, který nic podobného nikdy neviděl ani neprožil, není schopen pochopit nechutnou hanebnost lidí, kteří se přímo nebo nepřímo zúčastnili brutálního vyhlazování. Co cítily ty nešťastné oběti? Může člověk nalézt slova, aby vyjádřil jejich utrpení? Nejde to, je to zhola nemožné."

18.09.2023 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Přečteno na základě ČV a vůbec nelituji. Knížka byla skvělá. Forma vyprávění velmi zajímavá - vyprávěno z pohledu Carrie, výpovědí svědků, citace z posudků komise... Občas jsem se sice v textu trochu zamotala, zvlášť v "závorkových vsuvkách", ale celkový dojem z knížky mi to nepokazilo. Ani mi to nepřišlo jako klasický horor, u kterého bych se bála. Spíš příběh o tom, kam až dokáže dohnat dívku šikana a fanatická matka, s připočtením telekinetických schopností :-)

17.09.2023 5 z 5

Dokonalá hra Dokonalá hra Vi Keeland

Sladká romanťárna, u které se skvěle odreagujete...

17.09.2023 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Opět kniha, od které se nelze odtrhnout (jako od každé od Colleen). Krásný příběh plný bolesti, smutku, naděje a lásky. U závěrečného epilogu slza ukápla. Doporučuji.

14.09.2023 5 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Klasická Colleen, která to prostě umí :-) Její knížky se velmi těžko odkládají. Moc se mi líbí, že nepíše klasickou červenou knihovnu, ale vkládá do příběhů vážná témata. Popisuje pocity a myšlenkové pochody hlavních postav tak skvěle, že se do nich jednoduše vcítíte. I když nejsem cílovka, její knížky si vždycky ráda přečtu.

12.09.2023 4 z 5

Zasloužených 5 hvězdiček. Propracovaný historický román, na kterém je vidět, že si autorka opravdu dala velmi záležet. Jediné, co mě mrzí, že i když člověk drží Kateřině i palce u nohou, dějiny bohužel nezvrátí.

10.09.2023 5 z 5

Příště se zmrazit nenechám Příště se zmrazit nenechám Petr Mandík

Tak já jsem se teda u této knížky dobře pobavila. Vzhledem k tomu, že je ke stáhnutí zdarma, nečekala jsem moc a přitom byla mile překvapena. Nejedná se o žádné propracované sci-fi, ale i tak mě knížka bavila a přečtení nelituji. Především scénka teleport-sprcha-tablety do myčky, ta mě zcela dostala a rozesmála nahlas :-)

06.09.2023 4 z 5

Do svítání tvá Do svítání tvá Teresa Medeiros

Tak do 3/4 knížky jsem si říkala, že dám 5 hvězd. Skvěle jsem se bavila, děj neskutečně ubíhal, chemie hlavních postav úžasná, vtipné dialogy, nešlo přestat číst. Závěr knížky mi ale úplně nesedl, přišel mi zbytečně překombinovaný a natahovaný. Každopádně určitě stojí za přečtení a mohu jen doporučit.

05.09.2023 4 z 5

Kráska a netvor Kráska a netvor Teresa Medeiros

Klasická oddychová červená knihovnička pro jedno příjemně strávené odpoledne. Četlo se krásně, pěkná jednohubka.

05.09.2023 4 z 5

Havraní princ Havraní princ Elizabeth Hoyt

Velmi milé překvapení. Přečteno za jedno odpoledne. Postavy, dialogy, jiskření hlavních postav super. Ovšem komorník Davis, ten mě úplně dostal :-) Mohu jen doporučit.

12.07.2023 4 z 5

Manželství beze slov Manželství beze slov Carla Cassidy (p)

Taková průměrná slaďárna, která ale dobře poslouží na jedno oddychové odpoledne. Knížka nezklamala, nečekala jsem od ní zázraky.

04.07.2023 3 z 5

Ani peklo, ani ráj Ani peklo, ani ráj Linda S. Howington

Moje oblíbená autorka. Především proto, že míchá romantiku s napětím, a to mi vážně sedí. Tato knížka nezklamala, ale určitě jsem od autorky četla mnohem lepší počiny.

04.07.2023 3 z 5

Chci jen dítě Chci jen dítě Susan Elizabeth Phillips

Skvělá knížka na odreagování. Slovní přestřelky a naschvály Jane mě opravdu bavily. Vtipná, romantická jednohubka na odpoledne. První knížka od této autorky, ale určitě ne poslední. Doporučuji.

28.06.2023 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

4,5* Skvěle vykreslená atmosféra i prostředí. Autor dokáže udržovat napětí, knížku nelze pomalu odložit. Vraha jsem tipovala někoho jiného, takže překvapení jako bonus navíc. Určitě budu v série Eriky Fosterové pokračovat. Doporučuji.

19.06.2023 4 z 5