LuckaK.088 Online LuckaK.088 komentáře u knih

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Vydání z roku 1971 se u nás předává již po generace. Četli prarodiče, rodiče, já, a nyní i moje děti. Nesmrtelná klasika, kterou si vždy jednou za čas ráda přečtu.

09.11.2023 5 z 5

Já a ty, navždy Já a ty, navždy Jo Watson

Velmi milé překvapení od pro mě zatím neznámé africké autorky. Romantická, úsměvná, nenáročná a odpočinková kniha. Zřejmě ještě po nějaké od autorky v budoucnu sáhnu.

08.11.2023 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Vynikající alegorická bajka o vzniku totalitního režimu. Skvělá metaforická přirovnání (prasata jako vůdci, ovce jako nemyslící stádo, kůň Boxer jako dříč). Kniha je nadčasová – kdo zažil, najde si v ní přesná podobenství, kdo nezažil, měl by brát jako varování.

„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“

06.11.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

"Mezi životem a smrtí stojí knihovna. A v té knihovně se police táhnou donekonečna. S každou knihou máš možnost vyzkoušet si život, který jsi mohl vést."

Zajímavé téma, spousta krásných myšlenek a ponaučení. Čtení jsem si užila a příběh ve mně zanechal hluboký dojem.
Žijme svůj život, dokud můžeme a zaplňme nepopsané listy, protože: "Smrti se nechodí naproti. Smrt k tobě přijde sama."

05.11.2023 4 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Tragikomický román – jedno malé lázeňské městečko - 5 dní – 8 románových postav - žádná zbytečná slova navíc - mnoho podnětů k zamyšlení.

„Smutný společník není dobrý společník.“

„Stejně jako zamilovanost činí milovanou ženu krásnější, tak úzkost z obávané ženy dává vystoupit každému jejímu vadnému rysu do nepřiměřené velikosti.“

„Tím, že uděláte vrahy ze všech lidí, vaše vlastní vraždy přestávají být zločinem a jsou pouze nezbytným znakem lidského rodu.“

„Strom přece není doma tam, kde nemůže růst. Strom je doma tam, kde je pro něho vláha.“

„Politika je na životě to nejméně podstatné a nejméně hodnotné. Politika je špinavá pěna na řece, zatímco vlastní život řeky se odehrává mnohem hlouběji.“

„Žárlení vyplňuje mysl ještě úplněji než vášnivá duševní práce. V mysli nezbude ani vteřina volné chvíle. Kdo žárlí, neví, co je nuda.“

Hra s ohněm Hra s ohněm L. J. Shen

„Jestli nemáš strach, nemáš odvahu.“

Sympatická a nevzdávající se Grace, která je zjizvená na těle, a naproti tomu zdánlivý darebák a rváč West, který je naopak zjizvený na duši. Naprosto výstižný mýtický Fénix jako symbol. Moc hezky se to četlo.

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla (asi nebyla úplně ideální volba sáhnout po této knize hned po černoušcích A. Christie). Ale zhruba od 80. strany už to jelo a nešlo zastavit. Dvě samostatné linky vyšetřování, které spolu zdánlivě nesouvisí. Mrazivý thriller s překvapivým závěrem. Pokud bude mít někdo stejný problém s rozjezdem, doporučuji vytrvat, stojí to za to.

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Klasika od paní Němcové. Povídka z 19. století odehrávající se v malé vesnici Vestec nedaleko Prahy. Povídka o čistém přátelství, o pověrčivých lidech s předsudky, a především o nebojácné a svojské Báře, která i přes veškeré své odlišnosti dojde ke štěstí.

„Jednomu svědčí karafiát, druhému růže, třetímu fiala. Každé kvítko najde svého obdivovatele, každé má svoji krásu.“

27.10.2023 4 z 5

Hodina děsu Hodina děsu Stephen King

Dobře se to četlo. Jak už to u sbírek bývá, některé povídky lepší, některé slabší. Za mě naprostá topka povídka Prám, slabší Nona a Úžina. Název sbírky Hodina děsu není úplně výstižný – děsivou hororovou povídku obsahuje jednu (Prám), zbylé čtyři jsou spíše povídky s prvky tajemna a fantastična.

26.10.2023 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Naprosto skvělá detektivka, od které jsem se nemohla odtrhnout (ráno jsem si nastavila budíka o hodinu dřív, jen abych mohla číst než půjdu do práce). Viníka jsem si taky netipla správně. Za mě bravurní dílko, ke kterému se jednou moc ráda vrátím.

24.10.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Touhle knihou jsem úspěšně dokončila letošní čtenářskou výzvu a za mě velká spokojenost. I když je to trochu jiná Colleen než ji známe – více thriller než romantika. Tentokrát není třeba si připravovat kapesníčky, ale emocí se ve vás vystřídá mnoho. A po dočtení zůstanete s otevřenou pusou a budete přemýšlet, co tedy byla pravda a co lež.

23.10.2023 5 z 5

Markýz, který nenáviděl ženy Markýz, který nenáviděl ženy Barbara Cartland

2,5 *
S počtem "Miluji tě!" knihu perfektně vystihla reader.007 pode mnou. Naprosto souhlasím.
Tak 3/4 knížky jsem byla s touto historickou romancí spokojená. Líbilo se mi putování na moři do Egypta, že jsou obě hlavní postavy inteligentní a sečtělé, jejich hašteření o rovnoprávnosti žen... Pak ale přišel závěr, který byl oproti všemu předtím vyřčenému tak přeslazený, až mě rozbolely zuby. Bohužel, za mě je závěr knihy důležitý, takže jen slabší 3 hvězdy...

21.10.2023 3 z 5

Smrtící nahota Smrtící nahota J. D. Robb (p)

Detektivka pro velký holky zasazená do budoucnosti, kdy střelné zbraně jsou sběratelským muzejním kouskem, prostituce se provozuje na základě legálně uděleného povolení, těhotenství a genetické vady jsou regulovány a ve vzduchu létají vznášedla.
Hlavní vyšetřovatelka Eva Dallasová je sympatická, s tajemnou minulostí, na niž se snaží své vzpomínky vytěsnit. V tomto díle hledá sériového vraha prostitutek.
I když jsem od půlky vytušila jádro pudla, tak za mě spokojenost. Kniha měla napětí, romantiku, originalitu a styl psaní mi připomínal Sandru Brown a Lindu Howard, které patří mezi mé oblíbené autorky. Takže s Evou Dallasovou jsem ještě určitě neskončila.

20.10.2023 4 z 5

Sparrow Sparrow L. J. Shen

Klasika – špatný kluk, hodná holka, od nenávisti k lásce. Tisíckrát omílaná, ale na nás ženy pořád fungující linka. A zvláště, když to napíše autorka, která umí psát chytlavě. A k tomu krásná obálka. 4 hvězdičky.

16.10.2023 4 z 5

Výhra Výhra Patricia Wood

Ach Pere, co ty jsi jen se mnou při čtení tvého příběhu dělal. Občas jsem si pobrečela (ale neboj, smrkance jsem utírala do kapesníku), zuřila jsem, usmívala se, měla z tebe radost. Tvůj příběh popisovaný v podstatě dětskýma očima (ano, vím, že nejsi retardovaný, jen pomalý) byl dojemně krásný a plný emocí. A názorně jsi nám ukázal, že peníze nejsou ta pravá výhra.
Knihu se mi podařilo koupit zde na bazaru, protože v knihovně nebyla k dostání, a jsem za to moc ráda. 5 hvězdiček a vřele doporučuji.

11.10.2023 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Musím se přiznat, že jsem ostuda, protože tohle byla moje první knížka od Agathy Christie. Přitom mám detektivky moc ráda, ale až nyní jsem vzala do ruky knížku od ikony detektivních příběhů. Jak jsem psala - musím se stydět.
A jak jsem tušila, samozřejmě jsem dělala chybu. Četlo se to skvěle, prostředí anglického venkova 1.pol. 20. století mě bavilo. I když tam bylo dost postav, je to napsáno tak, že se s nimi postupně a nenásilně seznamujete. V hlavě nevzniká chaos z toho, kdo je kdo a není třeba obracet stránky nazpět. Na závěrečné rozuzlení bych nikdy sama nepřišla.

08.10.2023 4 z 5

Odkud vane kouř Odkud vane kouř Sandra Brown

Opět velmi zdařilý román od mé oblíbené autorky, který obsahuje vše potřebné - tajemství, napětí, lásku, překvapivé rozuzlení. Sledujeme zde propletené osudy hned několika postav. A jak už to u autorky bývá zvykem, nakonec je vše jinak, než jsme si na počátku mysleli.

07.10.2023 4 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Sabrina Jeffries

Série Swanleovy staré panny je celá za mnou a mohu jen doporučit. Všechny díly byly podařené. Za mě nejlepší druhý a čtvrtý díl. Bylo to moje první setkání s autorkou a velmi milé překvapení. Až budu mít zase chuť na červenou knihovničku, určitě sáhnu po další autorčině sérii.
Jen ty kýčovité obálky, ty teda vážně nemusím :-)

02.10.2023 4 z 5

Před bouří Před bouří Diane Chamberlain

Knížky této autorky jsou pro mě sázkou na jistotu. Autorka píše příběhy ze života, ale velice poutavým způsobem. K tomu nám vždy přidá nějaké tajemství, které pomaloučku rozkrýváme. A většinou přidá i špetku romantiky. Doporučuji.

02.10.2023 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Dojemné čtení, náročné téma. Celou dobu si kladete otázku, co je vlastně správně a jak by měl vypadat „dobrý“ konec. A zjistíte, že to vlastně netušíte. Přejete Kate, aby dostala šanci se uzdravit, ale zároveň Anně, aby si prosadila svou a mohla o svém těle svobodně rozhodovat. No a ten neočekávaný závěr, ten mě teda rozložil.

Akorát strhávám jednu hvězdičku za styl psaní, který mi úplně nesedl. Psáno z pohledu několika postav, u kterých se navíc prolíná současnost s minulostí, až jsem se v ději občas ztrácela. Kapitoly z pohledu Anny na mě působily občas neuvěřitelně. Také mám doma 13letou slečnu a nedovedu si představit, že by používala takové přirovnání. A i když víme, čím si Anna prošla a prochází, tak stejně jsem postrádala rozdíl ve vyjadřování dospělých a dospívajícího dítěte.

02.10.2023 4 z 5