Zabiják

Koupit

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hromádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé. Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá. Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44734/zabijak-44734.jpg 4.41764

Rougon-Macquartové 7.

Vydáno: , Československý spisovatel

L'Asommoir, 1876

Kniha Zabiják

bdolezalka

Smutný příběh o tom, jak alkohol dokáže ničit životy a jak lidé, kteří mu propadnou, ničí nejen svoje životy ale i životy lidí kolem. V knize je ukázáno mnoho podob alkoholu, jedněm přináší obživu, druzí ho konzumují jen příležitostně při společenských událostech, další jsou sice pěkní "ožungři", ale stále jsou schopni fungovat a chodit do práce, až po tu krajnost, kdy člověk alkoholu zcela propadne a nechá se jím zabít. Kniha byla poměrně dost popisná, což je vzhledem k době jejího napsání naprosto normální. Pan Zola dokáže popisovat velmi barvitě a skvěle vystihnout ducha situace a celé doby. Občas jsem se musela i smát jeho černému humoru, například alkoholický třas v ruce "jeho ruka tančila čardáš" atd. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a celou dobu jsem jí fandila a doufala, že se dokáže sebrat. Nicméně nedokázala jsem cítit nad jejím osudem lítost, stále jsem měla pocit, že se celou knihou nese názor, že každý je svého štěstí strůjcem a je jen na něm, jak naloží s kartami, který mu život rozdává.

Janek

Naturalismus par excellence. Brrr, až čtenáři zůstává špína za nehty a sucho v ústech.

Felsenberg

Geniálně popsaný pád a rozklad jedné ženy i pařížské společnosti 19. století. Jak to dopadne, když se rádi podíváte sklence na dno. Chlast už zničil tolik lidí. A všude přítomná bída. Jak my se máme krásně. Já Gervaise říkal, ať zůstane s kovářem...

ondra295
07.12.2021

Asi nejsmutnější je se dostat v knize do fáze, kde Gervaisa dosáhne na svůj vrchol a pak už jen sledovat postupný pád jak její, tak celé její rodiny. Alkohol nezabíjí hned, ale systematicky a spodina francouzské společnosti ukazuje, že každý, kdo si s ním začne, je takřka nenávratně ztracen. Je to depresivní četba, plná syrové reality - při určitě parafrázi bohužel aktuální i dnes. Kromě alkoholu je tu i zajímavá kritika pokrytecké společnosti, která s vámi vychází dobře, dokud jste úspěšní, ale obrátí se k vám zády, jakmile své postavení ztratíte.

Ilia
16.09.2021

Knihu jsem si vybrala k maturitní četbě. Trochu jsem se bála rozsahu knihy, rozhodně ale nelituji, že jsem se do ní pustila. Četla se skoro sama a dokázala mě vtáhnout do děje. Rozhodně jsem nečetla naposledy. Doporučuji knihu všem, skvěle vyobrazuje špatné lidské vlastnosti, alkohol jako zabiják lidských snů i životů a osobnost mladinké Gervaisy, kterou naprosto změní její okolí.

anna2378
02.09.2021

Moje první dočtená kniha od Zoly a nejspíš ne poslední.
Výborný naturalistický příběh hlavní postavy Gervaisy, kterou jsem v průběhu děje jak milovala tak nenáviděla.
Nejvíce na mě zapůsobila postava malé dívenky od sousedů, která se starala o své dva mladší sourozence, a do toho jejich otec. To ve mně emoce jen hrály.
Jsem zvědavá na pokračování v podobě Nany, jestli podělila vše zlé, co je v této knize popsáno.
Asi od poloviny je zřejmé, kdo je tím pravým zabíjákem. Knihu rozhodně neodkládejte!

martunka
21.08.2021

Zola opět nezklamal! Krásný a silný příběh...

Laura99
06.08.2021

Četla jsem ji někdy v mládí poprvé a stále se k ní vracím. Málo knih čtu dvakrát a více, ale tato mě vždy přitáhne.