Útěk z Osvětimi

Šokující skutečný příběh člověka, jenž unikl z pekla Osvětimi Věrohodné a dramatické vyprávění očitého svědka, osvětimského vězně číslo 1418, kterému se jedné noci v záři světlic, reflektorů a svištění kulek podařilo uniknout jisté smrti… V těsné blízkosti městečka na břehu Visly, 120 kilometrů od Krakova, stál největší koncentrační tábor na všech územích okupovaných Němci. Když jej 27. ledna 1945 osvobodili sovětští vojáci, našli tu několik tisíc nemocných a vyhladovělých lidských trosek, jež zázrakem přežily. Zahynul zde jeden a půl miliónu lidí. Čtěte svědectví o odvaze a statečnosti válečných zajatců a o zdánlivě nemožném činu, jímž byl útěk z Osvětimi. Celkem se uskutečnilo sedm set pokusů o útěk, zhruba čtyři sta skončilo neúspěšně. Dopadení uprchlíci byli obvykle ubiti a po každém útěku, který se podařil, následovalo zabíjení těch, kteří patřili do blízkého okolí uprchlíka. Autor knihy napsal skutečný příběh o útěku skupiny zajatců, kdy vytoužené svobody dosáhlo jen pět z nich. Je to šokující a neuvěřitelný příběh člověka, jemuž se jako jednomu z mála podařil útěk z pekla. Ani pak však neměl zdaleka vyhráno…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19601/utek-z-osvetimi-19601.jpg 4.6313
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Víkend

Escape From Auschwitz, 2007

Kniha Útěk z Osvětimi

mot33

Slušně napsáno poměrně kratká kniha 200 stran takže žádné odbočky.

1Booklover
07.07.2021

Děsivý, naprosto nepředstavitelný pravdivý příběh člověka, který unikl z pekla.
Rozhodně není lehké tento příběh číst, protože představa, že se skutečně udál, je šílená, děsivá a srdcervoucí.

Lenka4
21.05.2021

Nepřekvapivě drsné líčení ztrácí sílu v místech, kdy se autor snaží reprodukovat dialogy a vyprávění svých spoluvězňů. Některé z těchto částí dokonce působí, jako by je psal někdo jiný, ale možná se jedná jen o literární neobratnost. Přínosné je, že příběh má pokračování po letech u soudu. Dobře je zachyceno psychické trauma člověka, který má znovu pohlédnout do tváří svých někdejších mučitelů.

Lothar.777
27.04.2021

Útěk z Auschwitzu na ruský způsob. Samozřejmě pojato trochu rusky, autor po útěku asi dostal převýchovu u NKVD, takže všeho s rezervou. Ale pohled z ruský strany má něco do sebe, popisuje spoustu situací, které jsou známé, hodně se zaměřuje na Rusy. V podstatě celá knížka je o Osvětimi, pak deset stránek útěk přes kus Evropy, další zajetí a útěk a shledání s Rudou armádou, která ho za dobře vykonanou práci dala do trestný jednotky kvůli zevrubnému výslechu a tím to tak nějak končí. Pak je dvacet let pauza a proces s příslušníky SS. No, názor lépe si udělat osobně.

bookwoman
12.04.2021

Ani nevím, jak to okomentovat. Šílené, smutné, nepředstavitelné. Myslím si, že bychom o tom však měli vědět a tato kniha je (i přesto všechno zlé v ní) skvělá. Zajímavé byly i fotografie vprostřed knihy. Určitě doporučuji, příběh rusa Andreje Pogoževa byl velmi poutavý a myslím, že nám to může hodně předat.

rumund
15.12.2020

Výborná kniha silného a pravdivého příběhu chlapíka, kterému se podařilo uniknout z koncentračního tábora. Přesně tyto typy knih přímo hltám a sháním do své sbírky, všude možně.

knihomolkajanca
23.11.2020

Čtení této knihy jsem docela dlouho odkládala, jelikož ale chci splnit letošní Čtenářskou výzvu, tak nakonec i na tento kousek došlo. A nebylo to vůbec špatné počtení. Proč jsem ho vlastně tak odkládala?

Možná proto, že člověk ví, že jej u čtení nečeká nic pěkného. Kniha zachycuje spoustu utrpení, syrovou brutální realitu. Tím, co jsem si zde přečetla, jsem ale překvapena nebyla, jelikož vím, co se koncentračních táborech dělo. O to více ale oceňuji duševní zdatnost Andreje. Zažít to, co on, a pak znovu pohlédnout vrahům u soudu do tváře, to chce opravdu sílu. A stejně tak obdivuji odvahu, že se vůbec pokusil o útěk. Myslím, že spousta lidí by dávno propadlo zoufalství, beznaději a ztratilo by chuť bojovat. Nikdo z nás si nedokáže představit, co tehdy lidé museli prožívat. Já si to vlastně ani představovat nechci. Každopádně moc dobrá kniha a určitě doporučuji její přečtení.

Areska7
04.11.2020

Toto téma mne asi nikdy nepřestane udivovat a to, jak se člověk k člověku může tak chovat...nelidsky. Většinu knih, které jsem na toto téma četla byly z pohledu židovských zajatců. Tato se odlišuje, je to vyprávění vojáka a je to poznat na formě a cítila jsem tu sílu, disciplínu a hrdost.