Útěk z Osvětimi

Útěk z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19601/bmid_utek-z-osvetimi-17C-19601.jpg 4 439 112

Šokující skutečný příběh člověka, jenž unikl z pekla Osvětimi Věrohodné a dramatické vyprávění očitého svědka, osvětimského vězně číslo 1418, kterému se jedné noci v záři světlic, reflektorů a svištění kulek podařilo uniknout jisté smrti… V těsné blízkosti městečka na břehu Visly, 120 kilometrů od Krakova, stál největší koncentrační tábor na všech územích okupovaných Němci. Když jej 27. ledna 1945 osvobodili sovětští vojáci, našli tu několik tisíc nemocných a vyhladovělých lidských trosek, jež zázrakem přežily. Zahynul zde jeden a půl miliónu lidí. Čtěte svědectví o odvaze a statečnosti válečných zajatců a o zdánlivě nemožném činu, jímž byl útěk z Osvětimi. Celkem se uskutečnilo sedm set pokusů o útěk, zhruba čtyři sta skončilo neúspěšně. Dopadení uprchlíci byli obvykle ubiti a po každém útěku, který se podařil, následovalo zabíjení těch, kteří patřili do blízkého okolí uprchlíka. Autor knihy napsal skutečný příběh o útěku skupiny zajatců, kdy vytoužené svobody dosáhlo jen pět z nich. Je to šokující a neuvěřitelný příběh člověka, jemuž se jako jednomu z mála podařil útěk z pekla. Ani pak však neměl zdaleka vyhráno…... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Víkend

Escape From Auschwitz , 2007

Jack Bauer
23.11.2013 5 z 5

Pravdivý dnes už pro mnohé těžko uvěřitelný příběh z koncentračního tábora Osvětim. které se podobají jeden druhému jako vejce vejci, přesto je každý jiný. Napsáno vělmi čtivě, od knihy se nedá odtrhnout dokud ji nepřečtete. Na knihách z Osvětimi mě fascinuje, kde se v SS vzalo tolik bezcitnosti a zrůdnosti. To mě hlava nebere. Kniha jen pro silné žaludky, ale přesto by si ji měl přečíst každý, aby tyto zrůdnosti nebyly nikdy zapomenuty. I v dnešní době se na světě dějí takové zrůdnosti o kterých ani nevíme nebo raději nechceme vědět. Nic se nezmněnilo.

mintberry
21.08.2013 5 z 5

Velmi silný příběh, ze kterého mrazí. I přesto bych knihu doporučila...

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

U téhle knihy si můžeme udělat zase další obrázek na "život" v Osvětimi. Tentokrát z pohledu politického vězně, sovětského vojáka.
Tento pohled nám pomůže poskládat to obrovské puzzle, je dalším dílkem do skládačky toho, jaké poměry tam panovaly, jak trestali, jak se chovali nejen k vězňům, i k sobě. Tohoto vojáka vlastně zachránili jeho známosti, které si stihl udělat, jeho dobrá povaha a hlavně pobyt v lazaretu.
Kniha se četla velmi dobře, rychle. I když, myslím, že nic nového mi nedala, doporučuji všem, kdo se zajímá o KT.

zampik75
31.03.2013 5 z 5

Doporučuji všem, které zajímá téma holocaustu. Čtivý, silný příběh, z jehož autentičnosti mrazí.

antonio13
14.01.2013 5 z 5

Velmi čtivě napsáno.Jen ta hrůza a děs musel být hrozný.Ještě, že to jen čtu a né prožívám.Přečteno na jeden zátah.Doporučuji k přečtení.Je to jedna z knih o koncentračním táboře napsána tak, že se u toho nemusí až tak moc přemýšlet, nejsou zde velmi podrobné fakta a události, tak jak se této tématice věnuje spousta jiných knih a proto se hezky čte.I když hezky číst taková zvěrstva co se děla...dost dobře nejde.

Monique
04.01.2013 4 z 5

Emotivní příběh o neskutečném utrpení a síle lidské vůle a naděje.

Alibero
22.05.2012 4 z 5

Drsné a pravdivé. Těmito slovy bych knihu označila. Knihy z 2. Světové války jsou sami o sobě zajímavé. Mi si žijeme v hedvabí a proto zjistit některá fakta jsou pro nás jistě otřesné. Porto jsem si knihu vybrala. Vypadala zajímavé a po přečtení jsem proklínala Hitlera a jeho stoupence. Je to napsané tak pravdivě, tak drsně a zajímavě, že jsem se od knihy do poslední stránky neodthla.

Ellis
02.02.2012 5 z 5

Pár výpovědí a příběhů z KT jsem už přečetla. Tahle knížka je celkem tenká, ale o to více nabitá děsivým popisem zvráceností páchaných ne lidmi, ale bestiemi. Velmi dobře napsáno, je to působivé a je to strašné. Tomu, koho zajímá holokaust, určitě doporučuji.

dalimoni
28.12.2011 5 z 5

Určitě působivá výpověď ruského občana, který přežil Osvětim a podařilo se mu z ní utéct. Dávám 5 hvězdiček, ale o něco lepší se mi zdála kniha od Vrby Utekl jsem z Osvětimi, která podrobněji popisuje život v táboře a je i napínavěji napsaná. Každopádně jako obrázek krutého holocaustu je to velmi působivě napsáno.

habakkuk
25.07.2011 5 z 5

Přidávám se ke spokojeným čtenářům. Kniha je opravdu dobře napsaná a mohu jen doporučit.

dusin
15.02.2011 5 z 5

Pro mě neskutečně dobře napsané. Přečteno na jeden zátah. Doporučuji!

Dudek
15.01.2011 4 z 5

Po několika přečtených knihách jsou svědectví z koncentračních táborů hodně těžko hodnotitelnou literaturou. Knihy jsou si vzájemně hodně podobné, ba téměř totožné, většinou se liší pouze v detailech. Stejné je to vlastně i s Útěkem z Osvětimi. Dění v lágru, popis celé té zvrácené mašinerie se ničím neodlišuje od podobných knih. Jedinou věcí, která je jiná, je samozřejmě způsob, kterým se Pogožev do zajetí dostal. Nejspíš tu nemá cenu kritizovat styl, který autor zvolil, nebo stylistickou stránku věci. Svědectví z druhé světové války, vyprávění očitých svědků, to jsou věci, které v literatuře vytvořily svou vlastní skupinu. Jakýsi žánr, který v absolutní většině případů boduje. Téma je natolik silné, že zakryje chyby ve vyprávění. Navíc vytýkat něco tak malicherného, jako je průměrný sloh a jiné nedůležité věci je v těchto případech nedůstojné. Pogožev vypráví tak jak spousta vězňů před ním a nejspíš i spousta svědků po něm. Nesnaží se lacině šokovat, není přehnaně naturalistický, přesto se mu daří držet diváka v napětí.