lucifess lucifess komentáře u knih

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Jednoduše wau! Knihu jsem skoro vdechla. Dostala jsem na ní doporučení od kamarádky a rozhodně nelituji. Silný příběh, vše uvěřitelné, přesvědčivé a realistické. Skvěle napsáno. Rozhodně doporučuji.

20.01.2021 5 z 5

Od té doby, co jsem byla na exkurzi v Osvětimi čtu všechny knížky, které se osvětimského pekla týkají. V popisných seznamech jmen jsem se ztrácela, ale chápu, že je to tím, že kniha je více faktická než vyprávěcí. O bloku 10 jsem slyšela, ale jaké pokusy se zde na ženách prováděly ne. Z jiných knih jsem věděla, že se zde provádělo testování sterilizací a z dalších zdrojů, že jedním z typů bylo "aplikování" látek na bázi plynu a kterých tato kniha naopak nemluví. Každopádně díky za to, že takové knihy jsou a byly sepsány. Ke všem přeživším holokaustu chovám hluboký obdiv, já si to nedokáži představit, že bych zde dokázala přežít jediný den.

16.01.2021 4 z 5

Obézní planeta - Past zvaná obezita a jak z ní uniknout Obézní planeta - Past zvaná obezita a jak z ní uniknout David Lewis

Zajímavé pohledy na obezitu z mnoha stran i kultur. Drobné příběhy prokládané výstupy výzkumů, laboratorních testů a různých studií byly pro mě čtivou kompilací. Obezita a způsob stravování na celém světě se žene nezadržitelně vpřed směrem k přijmutí nadváhy a obezity jako nemoci a běžnému standardu naší populace. Doufám, že nenastane doba, kdy jedinec s "normální" váhou nebo hubený člověk bude vlastně exot.

12.01.2021 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

První kniha tohoto roku od které jsem čekala více.
Román mi nepřišel lehce humorný, ba naopak. Měla jsem spíš stísněné pocity při čtení a úzkost.
Co se týká jazyka, úplně jsem u toho viděla a slyšela svoji babičku a prababičku, to bylo jediné pozitivní a rozhodně neobvyklé v dnešní době a díky za to.
Je mi jasné, že takové postavy a příběhy se vyskytují ve všech koutech (republiky?úsvěta?), nejen v této dědině a je mi z toho smutno.

05.01.2021 3 z 5

Láska za ostnatým drátem Láska za ostnatým drátem Hana Radulić

Přečteno v podstatě na jeden zátah. Čtu, čtu a najednou je konec. Vůbec jsem ho nečekala. Čekala jsem ještě více popisu místa a osvětimského života jako takového, ale i tak se mi kniha velice líbila, jestli se to u tohoto tématu dá vůbec napsat.

29.12.2020 4 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Oddychová klasika, která nezklame.
Když jsem se odprostila od toho, že v knize nebudu hledat filmovou adaptaci, bavilo mě to o to víc.

27.12.2020 4 z 5

Kdo učil mlčet kámen Kdo učil mlčet kámen Jan Skácel

Poezie není moje parketa, četla jsem knihu v rámci čtenářské výzvy a dlouho jsem se nutila vůbec se do toho pustit.
Tímto autorem jsem byla ale velmi mile překvapena a ráda jsem se s ním seznámila.

18.12.2020 4 z 5

Poslední palác Poslední palác Norman Eisen (p)

Velmi zajímavá kniha. Kapitoly o samotném paláci, jeho stavbě a rodině Otty jsem naprosto hltala, četlo se to samo a klidně bych toho snesla ještě víc. Obrovský hrdina a frajer pro mě byl pan Pokorný, který se o palác staral a palácem žil, ať už v něm bydlel kdokoliv. Další kapitoly se postupem knihy četli již hůře, ale rozhodně byly zajímavé. Téměř závěrečné kapitoly s Shirley Temple Black byly dějově zase s větším spádem, ale to bylo dané i dobou, kdy u nás tato velvyslankyně působila. Je zajímavé vidět, jak cizinci vnímaly dobu režimů, jak o ní smýšleli.

18.12.2020 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Autor je pro mě takovou osvědčenou klasikou a ráda jsem sáhla po knize s novým vyšetřovatelem, respektive vyšetřovatelkou. Příjemné nenáročné čtení, nemám co vytknout a těším se na další knihu. Aneb když nevíš, co číst, sáhni po jakémkoliv Bryndzovi a nebudeš litovat.

16.11.2020 5 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Knihu jsem si chtěla přečíst už před 20 lety a když se mi v létě se mi dostala do ruky, byla to jasná volba. Příběh je lidsky hrozný, válka, bída, hlad, bezmocnost a nevědění, co přijde další den. V dnešní době si to nedokážeme ani představit. S názory a postupy Cesiry jsem často nesouhlasila a nemyslím si, že to je jen příběhem z minulosti.
Šlichtička, kterou v tu dobu jedli v různých obdobách ve všech domácnostech je také určitě nezapomenutelná. Rozetta mi byla sympatičtější, ale vyloženě náklonnost k nějaké postavě jsem neměla. Postava Concetty mi byla vyloženě protivná.
Uvědomila jsem si u čtení knihy, že jsem šťastná, že jsem gramotná, mám možnost kdykoliv cokoliv studovat a neznám, co je hlad a válka.

04.11.2020 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Výborná kniha. Velice čtivá. Je opravdu až k neuvěření, že se těmto 3 ženám povedlo skrýt těhotenství v podmínkách koncentračních táborů. Že přežily a ještě dokázaly porodit živé dítě. Vůle žít číší z každé stránky. Přednosta stanice Horní Břízy je machr a pomoc celé vesnice mě dojala. Jsem jako Češka hrdá.

14.10.2020 5 z 5

Pivo na Loiře Pivo na Loiře Tommy Barnes

Vtipná knížka na dovolenou. Flákače nemám ráda a vyhýbám se jim, ale Tommy mě bavil a těšila jsem se, co dalšího se mu stane a jak se k tomu postaví. Být Rose, už jsem se na něj dávno vyprdla. Pes Burt je můj favorit.

19.09.2020 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Kniha mě bavila, ráda si od autorky přečtu i něco dalšího. Závěr byl pro mě trošku zklamání, čekala jsem jiný konec nebo ještě větší rozpracování. Budu doufat, že lidí jako je Amy v reálném světě moc nechodí nebo se s nimi nikdy nedostanu do křížku.
Celkově napínavá knížka u které jsem se nenudila.

15.09.2020 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Asi jsem definitivně propadla jsem kouzlu severských detektivek a thrillerů. Vynikající knížka od první do poslední stránky. Napínavé a nepředvídatelné.

04.09.2020 5 z 5

Pražská buzna Pražská buzna Jiří Markvart

Nebylo to vůbec špatné, začátek mě velmi bavil a bylo to velice vtipné. Ke konci už to bylo pořád jen to samé do kola a já ztrácela zájem. Dočetla jsem, ale další pokračování už bych do ruky nevzala, ani jako blog, stačilo. Každopádně díky za exkurzi do gay světa :)

01.09.2020 3 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Velmi zvláštní čtení. Četlo se to rychle, je to celkem krátké.
Možná jen nejsem literárně tak vyspělý čtenář, ale nedocením na plno tuto knihu/povídku. Nemám chuť se podívat na její zfilmování a nerozumím, za to je tak oceňovaná.

26.08.2020 3 z 5

Pořád fajn čtení, ale ze všech dílů za mě nejhorší. Vůbec to není o hraběcí rodině, což mě bavilo nejvíc. Jde o pro mě nesouvisející 2 dějové příběhy, které jsou mimo. Letos by měl vyjít další pátý díl, tak doufám, že si série pro mě napraví reputaci.

23.08.2020 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Opět jedním dechem. Téma a celá povedená rodinka mě velmi baví. Už čtu další díl. Brzy mi ale dojdou...co budu číst? :)

21.08.2020 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Už dlouho jsem si chtěla knihu přečíst a na dovolené se mi dostala do ruky. Začátek perfektní, strhující, čtivý. Postupem knihy nadšení lehce opadávalo. Čekala jsem nějaké ve finále větší propojení nebo závěr. Končilo to pro mě moc neurčitě a otevřeně, "uprostřed věty". I tak ale hodnotím velmi kladně a ráda si od autorky přečtu i něco dalšího.

21.08.2020 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Přečteno téměř v jednom kuse. Nezklamalo! Už jsem skoro na konci dalšího dílu.

17.08.2020 5 z 5