Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v Osvětimi

V mužské části osvětimského koncentračního lágru nechalo vedení SS na jaře 1943 oddělit dvoupodlažní budovu kasáren, blok 10, od ostatního táborového území. Prováděly se tam lékařské pokusy na zhruba 800 židovských ženách. Dva doktoři na nich zkoušeli metody sterilizace, jíní je podrobovali dalším experimentům. Autor líčí, co se s těmi ženami dělo, jak zvládaly úkoly všedního dne a s jakými následky se přeživší vězeňkyně – bylo jich kolem 300 – musely po válce vyrovnávat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/202525/zeny-z-bloku-10-lekarske-pokusy-v-o-LwU-202525.jpg 4267

Die Frauen von Block 10 (2012)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Ikar (ČR)

SSTknihy

Když se řekne „lékařské pokusy na lidech v Osvětimi“, většina lidí si automaticky vybaví postavu děsivého „anděla smrti“ Josefa Mengeleho. Jenomže těch lékařů, kteří pod hlavičkou výzkumu a hledání nových lékařských postupů, zneužívali stovky a stovky nevinných lidí jako živá pokusná morčata, bylo mnohem víc. Jedním z nejděsivějších míst byl právě blok č.10, kde každé ráno vyvolávala služba ty ženy, které se ten den měly podrobit děsivým procedurám, které měly navždy zničit jejich zdraví, ženskost, lidskou důstojnost a v mnohých případech život sám.
Autor neuvěřitelně detailně a citlivě popisuje každodenní život v Osvětimském pekle, ne s cílem šokovat, ale udělat z objektů lékařských zvěrstev opět lidské subjekty. Děsivým dovětkem je pak závěrečná část knihy, popisující zoufalý boj těchto žen za odškodnění, uznání nebo alespoň omluvu, kterých se jim z oficiálních míst dostalo zoufale málo.

Neami2

Kniha byla působivá, ale hůř se mi četla, jelikož to bylo podáno spíše jako dokument, ne jednotlivé příběhy.

chiara

Velice emotivní kniha o utrpení žen určených k lékařským experimentům v Osvětimi.
Dokumentaristicky podáno několik příběhů žen, které na vlastní kůži prožily lékařské pokusy v osvětimském koncentračním táboře ale je zde zároveň zahrnuta spousta dalších jmen nebo čísel těch, které tímto utrpením prošly.
Musela jsem knihu několikrát odložit, nezvládla jsem přečíst v jednom kuse tu dávku hrůz, beznaděje, bolesti a zároveň snahy o přežití. Statečnost!
Poslední a pro mne snad ještě horší bylo čtení posledních kapitol „Osvobození“ (nová svoboda rychle ztrácela svůj lesk…) a „Léta poválečná“ o tom, jak se ženy vracely po válce do „běžného života“ a jak s nimi bylo jednáno a nakládáno. Lékařské prohlídky, posudky, odsouvání soudních rozhodnutí, protahování soudních vyrovnání. Politické vyrovnání, to jak se k němu Spolková republika postavila – téměř tak nechutné jako dění v koncentračním táboře.

pazdy15

Tak hned na úvod říkám , že bych dal 3 hvězdy ... Ale jen pro to , že jsem četl mnohem větší "masakry" z lágrů a v mnohem poutavějším a akčnějším provedení a tato mi nepřišla jako ta, co vyžaduji (akční příběh, děj) . Nicméně to mě vůbec neomlouvá , a naopak musím uznat věrohodnost a konkretizované zpracování příběhu ! Je to odlišné, při porovnání např. knih "Treblinka, slovo jako z dětské říkanky", anebo "Vpekle plynových komor". Právě ta poslení zmíněná je mnou hodnocena jako vrchol všech sepsaných autobiografií z lágrů vůbec ! Proto nemohu dát 3 z 5 ale 4 ... Velmi dobrá kniha ;)

Astarothh

Další kniha o holokaustu opětovně dokazující, jaký byl nacismus a její pohunci zvrácená a odporná ideologie. Kniha vypráví o doktorech, kteří sterilizovali za drsných podmínek vězenkyně v Osvětimi. Když pominu ty, co zemřely, po válce většina z nich už nemohla mít děti a těžko se domáhala odškodnění...

Plaknel

Velmi zajímá knížka. Sice se mi četla, tak trochu zvláštně a i dlouho.
Konečně jsou popsání i jiní lékaři, co dělali pokusy na lidech.
Jsem ráda i za fotky z bloku 10, který je veřejnosti nepřístupný.
Utrpení těch žen i mužů je šílené a můžeme jen doufat, že už se snad nebude nikdy opakovat.

monika72131

čte se docela obtížne, některé pasáže, opravdu člověk kolikrat musí vstřebat, jelikož pokusy na ženám byli utrpením

tereza2627

pěkná knížka

nicole1990

ke knížce jsem se musela docela nutit nezaujala mě tolik jako jiné knížky o holocaustu ale dočetla jsem ji.. dám jen 2 hvězdičky .... hlavně se tam nepsalo vůbec o mengelem všude v každé knížce píšou jen o něm ale těch co dělali pokusy na lidech bylo víc ale nikde nejsou zminované

PavlínaAlžběta

Dokumentární kniha velmi emočně silná, ale budu upřímná, na tuto knihu musí být nálada a atmosféra. Pravdivý neskutečně smutný, drsný příběh zanechá na každém čtenáři něco. Knihu si přál otec loni k Vánocům, a opravdu silně zasáhne emoce, necítila jsem při čtení dobře, jako by se mi utahovala smyčka kolem krku a po přečtení nemůžete číst hned knihu jinou. Já četla knihu letos na podzim a to ještě atmosféru umocnilo. Té bolesti, utrpení, psychického týrání na bezbranných bytostech a děsu jsem nezažila v jiné knížce tolik, jako zde. A to jsem přečetla mnoho knih z koncentračních táborů. Toto by si měl přečíst každý kdo umí vůbec číst, každý z celého světa, na tyto hrůzy se nesmí zapomenout a Němcům nikdy neodpustit!

Dandy1

Dávám dvě hvězdičky, protože je to psané velmi nezajimavě, i když obsah zajímavý je. Bohužel, troufám si říct, že i dnes se mezi lékaři najdou psychopati. Naštěstí je drží na uzdě zákon.

DK197
29.12.2017

Další kniha dokládající hrůzy koncentračních táborů. Co víc říct, než že je to otřesné? A ačkoli mi v čtenářském zážitku překážel dokumentaristický styl psaní, na druhou stranu bych ho vlastně měla ocenit. Neždímal emoce ani patos - podával fakta. A přehršel jmen? Nikdy si je nebudu pamatovat, ale oni nemohou za to kolik životů nacisté zničili. A s velkou úctou se klaním snaze, co největšímu počtu lidí věnovat pár řádků. Z čísel udělat lidskou bytost s životním příběhem. Také mě velice zaujalo vyprávění, co bylo s "doktory" po osvobození a celkové politické stanovisko k obětem. Hrdých 80%.

katma
20.12.2017

Kniha je velmi zajímavá. Při čtení jsem jí musela odkládat, a přemýšlet nad přečtenou části. Docela mě zasáhlo jak mohli lidské bytosti, takhle ubližovat jiným lidským bytostem. A hlavně, že je všude mluveno jenom o Mengelem a ostatní jsou odsouváni do pozadí, i když je jasně zřetelné, že někteří se svými experimenty byli snad ještě horší.

ivcapauli
06.12.2017

drsné ..pravdive ..smutne ..hrozna doba

NADEI
05.11.2017

Hrůzy války,hrůzy Osvětimi, hrůzy pokusů na bezmocných vězních a všechny jejich zdravotní i psychické dopady na lidský organizmus. Ze začátku mě mrzelo, že je kniha napsaná formou dokumentu, ale nakonec to bylo asi dobře....

Vampiras
27.08.2017

Pojato dokumentarne, clovek jez jde po celkovem pribehu se nejednou zasekne v datech a jmenech.

Lotka
02.06.2017

Psáno formou dokumentu.

Denisa153
16.05.2017

V knize bylo hrozně moc jmen a dat, takže jsem se ztrácela. Jinak z popisů některých pokusů mi šel mráz po zádech.

simon_a
14.04.2017

Zacatek se cetl spatne kvuli hodne jmen a dat. Nemam silu si to zapamatovat. Jinak ale uzasne napsana, sileny, co se delo :( knihy takoveho tipu miluju, jsou tezke, ale ctive. Foporucuju kazdopadne!

Tereza.K91
01.02.2017

Od této knihy jsem čekala trošku víc. Myslela jsem si, že kniha bude napsná více do detailů, všech pokusů.

St.Evelin
30.12.2016

Téma 2.světové války je mi blízké, ani nevím proč. Možná proto, že ta minulost vlastně není ještě tak dávno, možná proto, že jsou lidé, kteří holocaust popírají. Na tato zvěrstva se ensmí zapomenout!
Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, přišlo mi to čtivo příliš "těžké". Po pár stranách jsem se nemohla odtrhnout, což byl někdy problém, jelikož kniha je psaná bez příkras a "povinné" přestávky byly samozřejmostí, jinak bych knihy psychicky nezvládla dočíst.

edulinka10
08.11.2016

Musíme si stále připomínat zrůdnost války...smekám před lidmi, kteří dokázali přežít...

relam
30.09.2016

Neskutečné, brutální, nepochopitelné !!!

ivesab
14.09.2016

Ze začátku mně kniha úplně nezaujala, čekala jsem, kdy se začne s hlavním tématem knihy. Nakonec jsem se od knihy nemohla odtrhnout, i když jsem si musela dělat pauzy, protože čtení tohoto tématu je náročné. Jen jsem měla problém z velkým množstvím jmen v knize, i když chápu, že to byl záměr autora uvést konkrétní osoby.

kannibal28
23.08.2016

nebola to sranda títo ženy si museli vela vytrpeť strachu a bolesti

katy238
02.07.2016

Tragické čtení o událostech, které nesmí být nikdy zapomenuty.

kaka
24.05.2016

Četla se těžce, musela jsem si dát vždy menší pauzu...syrově podaná, plná faktů, která by měl znát každý člověk...nejde zase o tak moc vzdálenou historii. Celkový dojem velmi dobrý

wesulle
10.03.2016

Čekala jsem víc. Byla napsáná pro mě nepochopitelným stylem, což ovšem nesnižuje hrůzy, které popisuje. RIP

Pistácie
06.03.2016

Neskutečná kniha, při které běhá po zádech mráz, chlupy se ježí, člověk jen čte a skoro nedýchá. To, co si lidé prožili v Osvětimi, a nejen tam, ale především to, co čekalo potom všechny, kteří přežili, my si nedokážeme ani představit.

martunka
29.02.2016

Musím uznat, že tato kniha se mi četla těžce. Přece jen jde o téma,které asi zasáhne každou ženu. Zároveň oceňují ,že se autor zabývá dalšími lékaři, kteří působili v Osvětimi. Protože většinou se mluví jen o Mengelem.