lucie5197 lucie5197 komentáře u knih

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Klevisová je skvělá. Umí nenuceně navodit atmosféru, více než dobře vykreslit charaktery a udržovat v napětí. Téměř každou postavu z Hůrky se dalo podezírat, každá mohla mít motiv a i jsem chvilku věřila, že v tom bude mít prsty více osob, nakonec pro mě odhalení vraha nebylo až takové překvapení, ale vlastně mi to ani tak nevadilo. Detektivní zápletku jsem zde vnímala spíše jako vedlejší, daleko více jsem si užívala autorčinu schopnost psát, je to osvěžující nečíst dokola opakující se fráze a stereotypní dvojku detektivů, kteří mají mnohem více vlastních psychických problému, než samotný vrah, jak bývá zvykem u 80% detektivek. A ještě více jsem ráda, že to těm béčkovým bestsellerům natřela česká autorka! Protože upřímně tohle se četlo daleko lépe, než většina z nich. :-)

22.09.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Klevisová je sázka na jistotu, pokud hledáte oddechovou detektivkou s bravurně vykreslenými charaktery a atmosférou, která vás vtáhne do děje. Celou dobu máte pocit, že jste tam také a pozorujete zpovzdálí všechny ty zapeklité příběhy postav. Jsem opět spokojená :-)

22.09.2022 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nesbo má u mě vždycky jisté hvězdy, už jen za to jak to umí se slovy. Je skvělé a obdivuhodné napsat detektivku se skvělou zápletkou, napětím a ještě lépe vykreslenýma postavama, ale co nejvíce ocenuji je samotné umění psát čtivě, záživně a tak jak to prostě Nesbo umí..za což jsem mimochodem vděčná i překladatelům. Na tuhle jsem se obzvlášt těšila a samozřejmě nezklamala. Líbí se mi, jak se nebojí odrovnávat hlavní postavy, nebo vám totálně změnit pohled na ně.. Vážně jsem si myslela, že mám pachatele odhaleného, už jsem skoro byla i zklamaná a přece jen mě dostal! Závěr byl nečekaný, perfektně promyšlený s tím správným wow efektem. Ted už zase jen netrpělivě čekat na další.

25.09.2020 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Hloupější dialogy už jsem dlouho nečetla.. Proč?? Proč má něco takového takto vysoké hodnocení? Příběh sám o sobě by nebyl tak špatný, ale ty postavy.. Otravná, nudná a nezajímavá Mia a její záblesky minulosti..normálně mám ráda, když se do příběhu prolínají i osobní příběhy hlavních postav, ale v tomhle případě bych to vynechala. Rádoby zkušený starší detektiv, který každou větu začínal "Aah co?".. Chvilkama jsem měla pocit, že je to jen parta pubertáku hrající si na detektivy. Jsem vážně ráda, že jsem si tu trilogii nepořídila a narazila na tenhle díl v knihovně, protože tohle bych mít doma nechtěla. Ač jsem se snažila, tak jsem opravdu nebyla schopná tuhle knihu dočíst.. a ani nemám zájem zkoušet první díl, který dle zdejších recenzí je povedenější. Očekavála jsem dobrou severskou kriminálku a místo toho jen velké zklamaní.

13.04.2020 1 z 5

Zrkadlový muž Zrkadlový muž Lars Kepler

Mám tuhle autorskou dvojici opravdu ráda a proto jsem ochotná někdy odpustit, když už je to trochu přitažené za vlasy. Čehož jsem se po posledním dílu (stalker) bála, ale byla jsem příjemně překvapená. Chytlo mě to od první stránky, opět napínavé, promyšlené a hlavně to celé do sebe skvěle zapadalo. Jsem ráda, že jsem si tuhle knížku nějakou dobu šetřila, ted se mohu těšit na brzké setkání s Joonou.

06.11.2022 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Klevisovou začínám mít opravdu ráda. Knížka byla od začátku čtivá, líbila se mi atmosféra celého ostrova a i ta propletenost postav, ne každý autor se s tím umí vypořádat natolik dobře, vůbec jsem neměla pocit, že by se v tom dalo špatně orientovat. Vlastně si u autorky daleko více užívám tu popisnost a pohledy různých postav, ač žádná nich nebyla úplně sympatická, rozhodně byla ale většina podezřelá. :D Nechybělo napění a ani překvapivý konec, takže jsem spokojená. I tak bych ráda vypíchla jednu takovou bizarnost. Malé množství lidí na jednom ostrově, kteří si prakticky vidí až do talíře a nad nimi dvě nevyřešené vraždy a přesto nikomu nedělá problém si do domu pustit naprosto cizího člověka, který sice tvrdí, že je kriminalista z čech, ale tak to může říct každý, že..jenomže namísto podezření mu ještě navíc vypráví své životní příběhy! :D

17.02.2022 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

,,Také vítr roznášel některá semena. Když se objevila voda, objevily se také
vrby i vrby košařské, louky, zahrady, květiny, a tak i jakýsi důvod žít."
Úchvatné, inspirující.. tolika moudra v tak krátké knížečce.

12.07.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Ach pane Reede, zamilovala jsem do vás dříve, než Animant!
Měla jsem z této knihy trochu obavy, zdála se až moc skvělá..od úchvatné obálky až po příběh z prostředí knihovny, který mi zároven připomínal mou oblíbenou Austenovou.
Naštěstí se zklamání nedostavilo a protože jsem ještě příjemně ovlivněná příběhem, tak dávám plný počet. Ze začátku mě trochu překvapila ich-forma, už dlouho jsem nečetla knihu takto psanou, ale celkem rychle jsem si zvykla. Animant byla rozhodně sympatická postava, konečně sebevědomá a ráznější hlavní hrdinka po všech těch dívkách v nesnázích. O panu Reedovi ani netřeba psát :D Samozřejmě šlo o předvídatelných příběh, ale tady mi to vůbec nevadilo.. knihu bych zvládla za pár hodin, ale bavilo mě si to protáhnout a těšit se na pokračování. Co bych ale vytkla, tak to byl konec, který mi vzhledem k počtu stran přišel hrozně uspěchaný, doufala jsem, že se dočkáme i několika stran o jejich vztahu, nějakého prohloubení, náhledu do budoucnosti..

31.01.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Už nějakou dobu vnímám šílenství okolo Cartera, nakonec jsem tedy také podlehla a dle všech recenzí do toho šla s velkým očekáváním, což nedoporučuji.
Oba detektivové vcelku sympatičtí i když nic originálního, opět narážíme na klasický stereotyp. Je to čtivé a nutí vás to pokračovat nehledě na to kolik je hodin a jak moc vás bolí oči, ale zároven to není nic složitého a je to předvídatelné, pachatele jsem tušila zhruba od půlky i když jsem do poslední stránky doufala v nějaký velký šok. Dialogy jsou jednoduché, nepropracované.. překladatelské "jejda" mě nutilo protáčet oči. Zjištuji, že čtenářům ke spokojenosti vlastně stačí málo, o čemž svědčí hodnocení. To co Carter nepřidá na kvalitě se snaží dohnat brutalitou, smůla na mě to moc nezabírá. Už jsem četla daleko lepší, každopádně tomu ještě dám šanci a něco dalšího od něj přeci jen zkusím.

06.02.2021 3 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Na další díl s Tilly a Poem jsem se těšila, sice je to klasická až skoro klišé dvojice detektivů, ale sympatická. Chytlo mě to od první stránky a nenudila jsem se ani chviličku. Lehce mě zklamalo, že kniha postrádala to napětí co měla předešlá, od začátku bylo jasné, kdo je pachatelem, doufala jsem, že tam dojde k nějakému velkému převratu, ale v tomhle případě se to nekonalo, žádné velké ohromení. Ale nijak to tím neztrácí na kvalitě, o to více to bylo promyšlenější, nebyla tam žádná nevysvětlená místa, vše bylo objasněné a vše do sebe zapadalo. Jsem ráda, že má první letošní knížka nezklamala! :)

08.01.2021 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

(SPOILER) Má první kniha od této autorky a vlastně jsem po ní sáhla náhodou a jsem ráda. Pravděpodobně si za pár hodin/dnů uvědomím nějaké nedostatky, či nelogičnosti. Alee, protože jsem stále v opojení (dočteno před pár minuty), tak jsem nadšená. Od knížky jsem se nemohla odtrhnou, snad jen jsem Jackovi přála horší smrt a konec by si to celkově zasloužilo lepší.

27.03.2023 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

To je to nejslabší hodnocení co zatím této autorské dvojici dávám. Jsem jejich fanynka o tom žádná, ale toto mě zklamalo. První půlka se četla dobře, jako vždy ohromně čtivé, napínavé. Postupně to klesalo, jakmile se u Keplera objeví Jurek, nebo jakákoliv spojitost stává se příběh překombinovaný, nelogický a celkově přitažený za vlasy. V tomhle případě poměrně brzy opadlo napětí, přeci jen byl záporák rychle prozrazen a ač jsem furt čekala na nějaký šokující zvrat, tak se nekonal. Předešlý díl byl výrazně lepší a ač chápu, že se Joonovo život točí kolem Jurka, myslím že už ho bylo dost a budu doufat, že další bude opět bez něj.

24.01.2023 3 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Po dlouhé době červená knihovna, která mě opravdu bavila. Annabelle byla sympatická postava, přijde mi paradoxní, že sebevědomé, inteligentní ženy s názorem častěji "potkávám" v 19-20stol, než v té dnešní době, kde je autoři raději popisují jako naivky, co mají sice možnosti, ale ony raději prince na bílém koni, kvůli kterému přehodnotí veškeré hodnoty. Uvědomuji si, jak moc feministky zním, ale chci tím spíše říci, že je daleko lepší číst o ženských postavách, které mají výraznější charakter. Jako je Elizabeth Bennetová, Jo March, Anna Elliotová a spousta dalších, které se i tak uměly prosadit a byly slyšet. Jistě, že i Annabelle změní láska, ale furt jí funguje zároven i rozum. Líbí se mi, že to není zrovna puritánské, nebudeme přece tak naivní, abychom si mysleli, že ve Viktoriánské Anglii se nic takového nedělo :D Klidně bych si o těch dvou ještě přečetla nějaké pokračování, zatím se těším na další díl.

05.11.2022 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Méně je někdy více- asi takto bych to popsala ve zkratce. Jinak to bylo čtivé, napínavé a některé popisy i dost zajímavé, zaroven ale neskutečně překombinované a nelogické. Mám ráda u tohoto žánru takovou tu chvilku, kdy se to začně rozplétat a vy si řeknete ,,Ahaa!" a začne vám to vše zpětně dávat smysl..což se u této knihy ale nestane. V tomhle případě by vůbec neškodilo kdyby to bylo kratší a hlavně jednodušší, protože na závěr už jsem měla pocit, že i sám autor se v tom tak trochu ztrácel. I tak jsem ráda, že jsem k této knize konečně dostala a že nenastala chvilka, kdybych jí chtěla zavřít.

07.07.2020 3 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Vzhledem k tomu, že jsem tuto knihu koupila jen do počtu k akci, tak jsem vlastně fakt příjemně překvapená. Bylo to čtivé, napínavé, svížné a hlavní postavy sympatické.. i když tedy už jsem celkem otrávená z té stereotypní detektivkové dvojice: geniálního, ale okolím neoblíbeného morouse a jeho asociální, nebo až autistické ale ještě více geniální kolegyně.. Už by to chtělo nějakou změnu, něco nového. I přesto mi ti dva byli sympatiční a jejich charaktery nebyly psané až tak na sílu, což jsem ocenila. Na zavěr jsem trochu žasla nad až skoro senzibilní schopností hlavního vyšetřovatele, konkrétně při zjištování identity vraha.. ale nebudu spoilerovat :D Těším se zas na něco nového od této dvojice.

12.06.2020 4 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Upřímně nejsem moc odvařená ze všech těch německých autorek se kterými se roztrhl pytel, protože je to vše jak přes kopírák. U této knížky mě zaujala anotace, takže jsem tomu dala ještě šanci. A jo je to naprosto plné klišé, dokonce to má i scénu, kde se vzájemně natírají barvou :D Pobavila mě "práce" au-pair, vůbec bych se nedivila kdyby díky této knížce měly agentury xx nových zájemkyn, dle této knížky totiž práce aupairky neobnáší nic jiného, než poznávání a zamilovávání se do nadprůměrně hezkých kluků, spousta zábavy, barů a vířivek a práce jen ta, kterou si vyberete :D I přesto všechno to vlastně nebylo tak zlé. Bylo to čtivé a oddechové, což by tenhle typ knih být měl, hlavní postavy nebyly nesympatické, ale zároven jsem se s nimi ani nijak víc nesžila, na to byly takové ploché, tuctové. Jako nenáročná kniha na léto dobrý :-)

19.08.2022 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Bryndza je jeden z autorů, který na vás vyskakuje v podstatě všude, natolik že je to vlastně otravné, což je důvod proč jsem se mu tak dlouho vyhýbala. Nakonec mi ho tedy vnutila knihovnice a asi mi to až tak nevadí. Erika je vcelku sympatická hlavní postava, to je rozhodně plus, protože zatím mi všechny ostatní ženské hlavní postavy v detektivkách lezly na nervy. Neměla jsem vyloženě problém se od toho odtrhnout i když se to rozhodně četlo dobře.. závěr mě ale zklamal. Vrah nebyl až takové překvápko, ale furt jsem doufala, že k tomu budou mít nějaké dobré vysvětlení, navíc mi vrah moc nekorespondoval s tím náhledem do jeho mysli, který se tam občas objevil. Očekávala jsem něco promyšlenějšího, složitějšího.. ten konec mi přišel jako spíchnutý horkou jehlou, neuspokojilo mě to a navíc tam bylo i několik nezodpovězených otázek. I tak zřejmě sáhnu po další knize od tohoto autora.

15.09.2021 3 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

(SPOILER) Tak takhle byla rozhodně nejlepší z těch tří. Dokzala navodit atmosféru, chvilkama to působilo i celkem strašidelně, sympatické postavy a zvládla jsem jí za den, takže rozhodně čtivá od začátku. Nadšení mi vydrželo téměř do konce..ale ten konec mi to celé zkazil. Darcy zřejmě miluje dobré konce a pohádky, tohle už bylo absurdní, čekala jsem že na závěr udělá ještě ze všech zlých přízraků neškodné a kamarádské duchy a budou všichni spolu žít štasně navěky věku. Asi bych byla i spokojenější kdyby nechala zabít všechny postavy, potvrdilo by to žánr a konečně by se vymanila z té podobnosti s předchozíma knihama. Poučení na závěr, když stařenku oběsíte, přetáhnete po hlavě a párkrát podpálíte.. nic se neděje, ona stejně obživne.

29.06.2020 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Zatím mám pocit, že autorka je lehce přecenovana. Všude čtu a slyším chválu, ale upřímně..byl to takový průmer. Rozhodně o něco lepší, než Tajmeství, ale opět bych to nenazvala hororem, snaha sice byla, ale tu atmosféru to jaksi nedokáže naladit. Je to celé takové ploché, nedotažené. Když už máte pocit, že se konečně začtete a rádi se k tomu vracíte, tak je konec, který je mimochodem opět až moc růžový a ideální. Tak snad ten další díl překvapí.

26.06.2020 3 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Knihu jsem si pořídila na základě velice pozitivních ohlasů a tedy byla jsem zklamaná.
Autorka píše celkem dobře, je to i poměrně čtivé, ale zároven nic, co byste nečetli už tak stokrát. Od chvíle co se Tori dostane do rukou kniha je vám jasná hlavní zápletka a i když jsem do poslední chvíle doufala v nějaký zvrat, tak jsme se bohužel nedočkala. Postrádala jsem napětí a to byl důvod proč mi tuhle knihu trvalo příšerně dlouho dočíst, nebylo nic, co by mě k tomu tolik lákalo. Charaktery postav mi nepřipadali zrovna moc propracované, bylo to takové povrchové seznámení a romantické části nevynahradili postrádající rafinovanou zápletku. Za mě průměr a nejspíš nezkusím od autorky nic dalšího.

30.12.2022 3 z 5