Lubisek Lubisek komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Jelikož jsem studentem gymnázia, knihu jsem samozřejmě musel číst v rámci čtenářského deníku a později k maturitě. Knížka je velice útlá, a tak jsem po ní samozřejmě sáhnul jako první. Popravdě řečeno, ještě nikdy se mi nestalo, abych si knížku musel předčítat nahlas - zde to bylo poprvé. Některé pasáže jsem musel číst vícekrát, abych pochopil autorovu myšlenku. Docela mě překvapil, že byl jazyk velmi přijatelný. Očekával jsem více archaismů, přechodníků a slov, kterým nebudu úplně rozumět.

Sám od sebe bych knihu asi nikdy nečetl, ale v rámci čtenářského deníku a i čtenářské výzvy je to povinnost. Prostě literární český skvost - v rámci možností i pro mě příjemné čtení.

09.10.2019 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Páni, opravdu parádní knížka - čtivá, rychlá a napínavá od začátku do konce. Knížka má stupňující tendenci, začne velmi nevinně a nakonec se řeší otázky psychiky, týrání, znásilnění, apod. Nemalou roli zde hrají také LŽI. Komu a čemu se dá věřit? Nad touhle otázkou jsem přemýšlel prakticky celou knihu. Jak knížka rychle začala, tak bohužel i rychle skončila. Závěr bych si dokázal představit tak ještě o 20 stránek delší, ale i tak naprostá bomba. Líbilo se mi střídání pohledů (současnost, minulost).

Rychlé kapitoly taktéž přinášely intenzitu. Velmi se mi líbily testové otázky, nad kterými se člověk zamyslí na hooodně dlouhou dobu. Erotika zde byla popsána taktéž docela dobře. Nemám rád, když se v tom autor/ka vyžívá, k tomu tady nedošlo, za což jsem nesmírně rád. Parádní počtení na víkend. Zasloužených 5 hvězd. :)

06.10.2019 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

No...přemýšlím, kde vlastně začít. Je to moje třetí seznámení s autorem a bohužel zatím nejméně povedené. Už nějakou dobu se snažím přijít na to, co mi na knížkách Johna Greena vadí. Je to překlad? Nebo jen opravdu jednoduché užívání slov, které mi přijde velmi triviální. Chápu, že to John zřejmě dělá schválně, ale mně to prostě nesedí. Ale abych se věnoval trochu obsahu knihy. Chyběl mi zde děj - prakticky zde žádný nebyl. Zmizení Davisova otce? Aby se Davis opět po letech potkal s Azou? A samozřejmě si ji bude okamžitě na první pohled pamatovat. Ale dobrá...beru to, jen mi to nějak asi nesedlo. Na druhou stranu mám rád používání citátů a následné jejich vysvětlování. Jen zde toho bylo až možná příliš. Chápu, že se příběh zabývá hlavně obsedantně kompulzivní poruchou, jen se to omílalo pořád dokola (až zbytečně). Nejoblíbenější postavou byl pro mě jednoznačně Davis - "zazobaný" kluk, pro kterého si život připravil spoustu překážek a strastí. Díky tomu se však chová velmi mile a váží si světa. Také mi trochu chyběl typický autorův humor, který do svých knih přidává - bylo to prostě takové strohé. Knížka ovšem vede opět k zamyšlení, jen to u mě napoprvé nesklidilo ocenění. Třeba svůj názor změním, pokud se ke knížce někdy vrátím.

Podtrženo, sečteno - PRŮMĚRNÁ AUTOROVA KNIHA - 3 hvězdy.

03.10.2019 3 z 5

Harry Potter: Pobertův plánek Harry Potter: Pobertův plánek Erinn Pascal

Knížka, která by asi neměla chybět ve sbírce každého POTTERHEADA. Sám bych si tuhle knihu asi za tolik peněz nikdy nekoupil, ale jelikož jsem měl nedávno svátek, tak mi bylo jasné, co si budu přát. Líbí se mi nápad s hůlkou. Ve sbírce se knížka opravdu vyjímá, nicméně obsah není nijak speciální a zajímavý. Kousky mapy jsou udělány opravdu pěkně, ale informace, které knížka obsahuje, jsou všem fanouškům této série již známé - žádné nové perličky se zde neobjevily. Ale jako dárek potěšilo. A pro nejmenší fanoušky je to určitě něco DOKONALÉHO. :)

01.10.2019 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Druhý případ Harryho Holea jsem četl neprodleně po tom prvním, a tak musím uznat, že je zde vidět opravdu velký pokrok. I když je tematika docela podobná, tak se příběh od prvního velmi liší. Dostáváme se opět na jiné místo a zápletka je ještě více propracovanější. Do poslední chvíle nemáte ponětí, kdo oním vrahem je. Posledních 100 stránek knihy jsem četl s velkým napětím a nemohl jsem se dočkat, až konečně dojdu na konec knihy. Oproti prvnímu dílu mě potěšil závěr. Konečně se mi dočkalo finálové rozmluvy mezi vrahem a Harrym. Tváří v tvář - oba čelí smrti. Jediné, co mi zbývá říct, je to, že se brutalita dále stupňuje, tak jsem zvědav, jaké to bude dál. U druhého dílu již dávám 5 hvězd. :)

29.09.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Každá série se musí nějak rozběhnout. A musím uznat, že se tahle rozběhla přinejmenším solidně. Moje první seznámení s tímto fantastickým norským spisovatel opravdu stálo za to. Musím přiznat, že jsem čekal nějaký thriller s napínavým dobrodružstvím a temnou atmosféru, nicméně opak byl pravdou - části ohledně historie Austrálie a všelijaké mýtické příběhy se mi také velmi zalíbyly. Knížka se rozbíhá hlavně v druhé polovině, od té doby už jsem ji nedal z ruky a přečetl ji jedním dechem. :) Zejména posledních pár (3 - 4) kapitol bylo opravdu strhujících, jen ten konec byl možná maličko více urychlený. Doufal jsem, že mezi vrahem a Harrym proběhne na konci ještě nějaký rozhovor ve velkém napětí, to se ovšem nestalo. I přesto nesmírná spokojenost a jsem zvědav na další díly. A také tu 1 hvězdičku navíc si pro ně schovám. :)

21.09.2019 4 z 5

Pusinka Pusinka Sophie Hannah

Hodnotím bezprostředně po dočtení knížky a musím uznat, že to rozhodně nebylo vůbec špatné. Začátek byl trošku nudnější a stránky příliš neutíkaly. Postupem času jsem se do knihy však začetl mnohem více. Začalo mě zajímat, kdy se setkají jednotlivé dějové linky, a jak to s uneseným dítětem vlastně je. Musím podotknout, že v některých částech jsem se až divil, že knihu napsala žena, jelikož některé úseky ve kterých převažoval sadismus, byly opravdu drsné (až zbytečně). Nakonec mě ale kniha docela příjemně překvapila, závěrečná kapitola a všechno vysvětlení bylo opravdu zajímavé. Zasloužené 4 hvězdy. :)

12.09.2019 4 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Mé první seznámení s Grishamem nedopadlo vůbec špatně. Knížku jsem si vzal s sebou na dovolenou k moři a musím říct, že to bylo velmi příjemné a pohodové čtení. :) Rozhodně autor využívá v psaní svou práci, a tím se děj knihy stává velmi reálným. :) Prakticky ihned na začátku se dozvídáme, co se děje a kdo je za zločiny zodpovědný, a tak nás v závěru nečeká žádné překvapení. Prostě jen v klidu dočtete poslední stránku a knihu zaklapnete, což mě trochu mrzelo. Chtělo by to v některých momentech více napětí. :) Nejvíce se mi z knihy líbila povídka ihned na začátku. LEPŠÍ 3 HVĚZDY. ;)

17.08.2019 3 z 5

Advokátova dcera Advokátova dcera Anthony Franze

Pro mě zatím největší překvapení, které jsem kdy četl. Od knížky jsem moc neočekával, ale od začátku do konce byla naprosto parádní. Velmi mi vyhovovalo členění na krátké kapitoly. Příběh se tak odehrával velice rychle a čtení nebylo vůbec náročné. Líbí se mi prolínání mezi tím, co se stalo v minulosti, tak tím, co se odehrává právě teď. Autor mě opravdu velice uchvátil a jsem opravdu rád, že jsem po této knize sáhnul. Závěr je taktéž velmi dobře vylíčen, žádný zkažený konec. Tudíž hodnotím 5 hvězdičkami - DOPORUČUJI...:)

24.06.2019 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Může obsahovat SPOILER!

Pro mě byla Papírová města druhou knížkou od autora, která se mi dostala do ruky. A musím ji hodnotit podobně (či spíše úplně stejně). Styl psaní Johna Greena mi docela vyhovuje. Je vidět, že píše především pro mladší a užívá často nespisovnou formu.

Ze začátku jsem knihu hltal stránku za stránkou, líbilo se mi, jak rychle ubíhaly úkoly, které plnila Margo společně s Quentinem. Když potom Margo zmizí, knížka se začíná trochu natahovat, ale vůbec to nevadilo. Během toho, kdy se Quentin snaží přijít na to, kde se Margo schovává, jsou v knize řešeny stereotypní problémy dospívajících, které jsme si všichni prožili, a tak se v knížce snadno najdeme. Musím uznat, že konec knihy mě docela překvapil a zároveň potěšil, i když jsem čekal ještě o trošku větší BUUM, nějaké NEUVĚŘITELNÉ ROZUZLENÍ.

Na Johnovi mám rád, že nás nutí zamyslet se nad jeho knihami, ale zároveň se u čtení můžeme dokonale pobavit. Velmi talentovaný autor, ale 5 hvězd si knížka bohužel nezaslouží. Teď už si jdu pouze pustit film, tak jsem zvědav. :)

20.06.2019 4 z 5

Já, JůTuber 4 Já, JůTuber 4 kolektiv autorů

Tak jsem dočetl celou tuhle sérii. Očekávám, že již pokračování nebude, vzhledem k tomu jaké mají jednotlivé díly ohlasy. Mně se to docela líbilo, jelikož jsem vždy u knihy pouze odpočinul a nějak extra jsem nepřemýšlel nad tím, co vlastně čtu. :D Teď se naopak chystám pustit do čtení mnohem náročnějších titulů. :) Jinak bych řekl, že zde byl příběh Manuela Středy zatím ze všech nejlepší, nicméně dotazy na JůTubery mě moc nenadchly. Koneckonců se vším všudy uděluji průměrné 3 hvězdy.

17.06.2019 3 z 5

Já, JůTuber 3 Já, JůTuber 3 kolektiv autorů

Nevím jak ostatním, ale mně se to prostě DOCELA LÍBÍ... :D Je to taková oddechovka, přesně na léto, které se již blíží. :) Nad příběhem Manuela Středy se občas pousměju, občas usměju i hlasitěji a baví mě to... Knížka, která se dá s přehledem přečíst za jeden den (i za pár hodin). Neurazí, nenadchne, akorát si u ní dobře odpočinete. :)
Jinak v tomto dílu se mi asi zatím nejvíce líbily rozhovory s YouTubery.
Tak protentokrát 4 hvězdy (budu hodný..) :D

03.06.2019 4 z 5

Já, JůTuber 2 Já, JůTuber 2 Martin Rota

Jako minule 3 hvězdy. NENÍ to nic extra, NENÍ to úplný propadák (za mě). Já mám ten příběh docela rád. Je nenáročný, pohodový a velmi rychle utíká. Já jsem toho názoru, že by si člověk čas od času měl od čtení odpočinou a přečíst si právě takovou nenáročnou knihu. :) Řekl bych, že to bylo o trošku i lepší než první díl, zvláště rozhovory s YouTubery. Tak uvidím, kam se postupně dostaneme. Zbylé dva díly již na mě čekají. :)

05.05.2019 3 z 5

Já, Jůtuber Já, Jůtuber Tereza Hodanová

Knížku už mám doma opravdu delší dobu, ale až teď jsem se k ní konečně dostal. Řekl jsem si, že si chci udělat pohodový květen roku 2019, a tak si přečtu všechny díly, které na mě čekají na poličce. :D Určitě to NENÍ žádná BUUUM kniha, ale po dočtení rozhodně NEJSEM ZKLAMÁN.
Příběh se mi docela líbil (asi to bude tím, že jsou "hrdinové" v mém věku). Občas jsem se i zasmál. I když už teď YouTube není tak populární, rozhodně jsem si užil alespoň takový menší návrat k němu. :) Rozhovory s youtubery taky příjemné. Navíc velmi pěkně graficky zpracováno.
Podtrženo, sečteno..krásný průměr..3 hvězdičky. ;)

04.05.2019 3 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Opět parádní díl. Již po přečtení prvního dílu jsem si sérii zamiloval a jsem nesmírně rád, že jsem si pořídil celý komplet 12 knih. (i když jich už je 13) :) Vůbec netuším, jak série bude pokračovat, ale zdá se mi, že právě tento díl bude znamenat velký předěl mezi tím, co bylo a co bude. Knížka byla tajemná, plná dobrodružství. Také se v této sérii poprvé objevil prvek krutosti a série se stává strašidelnější. Navíc se kniha čte opravdu skvěle. A to hlavně tím, že každou kapitolu přeskakujeme z místa na místo. Opravdu paráda a těším se na další díl. ;)

01.05.2019 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

PÁNI! Opravdu fantastická kniha! Musím uznat, že je opravdu zajímavé, jak se mohou jednotlivé knihy z této série lišit (i když jsem zatím přečetl pouze dva díly). Zatímco v prvním se především seznamujeme s prostředím a hlavními postavami, tak druhý obsahuje úplný opak. Od začátku do konce je plná dobrodružství, bojů, plánů a nečekaných kroků. Opět musím vyzdvihnout jazyk, jakým je tato série psána. John použil opravdu nenáročná slova a děj tak plyne velmi plynule a příjemně. Čtení je naprosto bez přemýšlení a jednoduché. Po dlouhé době se stalo, že by mě konec knížky uchvátil tak, jako tomu bylo právě tady. Ten závěrečný boj je opravdu vynikající (i když závěrečné bitvě Harryho a Voldemorta se samozřejmě nevyrovná) :) Jsem v očekávání, jak John vymyslel pokračování. Ale co můžu říci už teď, je to, že se VELMI TĚŠÍM a určitě to bude EPICKÉ!! :)

20.04.2019 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Konečně jsem se dostal k sérii Hraničářova učně a musím uznat, že jsem velmi nadšený. Ano, kniha je psaná spíše pro mladší, ale to mi rozhodně nevadilo. :) První polovina je hodně popisná. Dozvídáme se o přátelství dětí a především o hlavní postavě Willovi. V druhé půlce se příběh odehrává velmi rychle. Převládají zde akční scény, za což jsem byl dosti rád. Závěr mě taktéž velmi potěšil a rozhodně se těším na druhý díl. :) Velmi oceňuji jazyk. Nejsou zde žádná dlouhá souvětí, ale naopak krátké, stručné a jasné věty (což je rozhodně dáno tím, že by to měla být fantasy knížka hlavně pro děti, či mladší). Já jsem nadmíru spokojen. I přesto ovšem uděluji pouze 4 hvězdičky, protože tu 1 si nechám ještě na příští díly. Opravdu vůbec netuším, co mě může ještě potkat. :)

12.04.2019 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Opět nenacházím žádná jiná slova, než slova chvály. Knížka již na první pohled vypadá dokonale. A uvnitř je ještě dokonalejší. Ten svět, ty postavy a hlavně ten příběh je prostě fantastický a skvěle propracovaný. Dle mého názoru, se v tomto druhém dílu objevuje více romantiky. Naopak čeho je tu méně, jsou rozhodně odbočky do minulosti (i když i tohoto se v díle samozřejmě dočkáme). Nechci srovnávat, zda byl lepší první díl, či tento. Myslím, že pro nás je daleko důležitější, jestli brzy vyjde i třetí díl.

SPOILER (trochu). Konec opět naprosto skvělý, i když trochu (možná dost) smutný. Jsem rád, že vše zůstává otevřené.

PS: ,,Žádný slzy,
žádný funus."

31.03.2019 5 z 5

KONEČNĚ JE TO TADY! Pro mě nejočekávanější knížka tohohle roku. Ano, je to hlavně kvůli tomu, že doplní mou sbírku všech možných knih, které se nějak vztahují k Harrymu Potterovi. Stejně jako první díl je knížka naprosto identická s filmem. Nutno však podotknout, že je to na jednu stranu trochu jiné čtení a někdy i příjemnější. Film byl naprosto geniální a scénář obsahoval to, co jsem si představoval. JSEM TEDY NAPROSTO SPOKOJENÝ. Navíc velké plus knížky je DESIGN. Je to opravdová nádhera. Doufám, že se za 2 roky dočkáme pokračování, jelikož jsem ve velkém očekávání. :)

20.03.2019 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Rosamund Lupton

Knížku jsem si vzal na týdenní pobyt v Alpách, jelikož je tématika alespoň trošičku podobná, a tak jsem si říkal, že by to mohlo být fajn. :) Začátek byl velmi rychlý a potěšil mě. Nicméně jsem se těšil na trochu více napětí a propletenější děj, což se nakonec moc nepodařilo. Konec mě taky docela zklamal - žádná gradace děje. Očekával jsem nějaké BUUUM na závěr, které bohužel nepřišlo. :( Nicméně hodnotím příběh jako průměrný. 3 hvězdy jsou ideální. ;)

05.03.2019 3 z 5