Dokonalé ticho

24. listopadu se Angličanka Yasmin s desetiletou dcerou Ruby vydají na cestu přes severní Aljašku. Pátrají po Rubyině otci Mattovi, který se při katastrofálním požáru inuitské vesnice ztratil v polární divočině. S každou další mrazivou mílí se hrouží stále hlouběji do nekonečné polární noci. A Ruby, která je od narození úplně hluchá, musí čelit temnotě, v níž se nemůže dát vést ani zrakem. Nehodlá milovaného otce opustit za žádnou cenu. Avšak zima je svírá v ledových spárech stále pevněji… a kdosi je ve tmě sleduje. „Rosamund Luptonová ve vrcholné formě!“ Daily Mail „Elegantní, ledově jedinečný thriller – nic podobného už letos číst nebudete.“ The Observer...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291663/dokonale-ticho-xrn-291663.jpg 3.4210
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Ikar (ČR)

The Quality of Silence, 2015

Kniha Dokonalé ticho

klaraj093

Škoda že Luptonová píše tak málo.. Její knihy mě baví.. Tato byla sice kratší, ale o to mrazivější a napínavější!

soukroma

Velmi ekologický, jedovatý a mrazivý thriller z toho jediného možného prostředí - polárního kruhu na Aljašce. Příběh měl své mouchy, o uvěřitelnosti se dalo hodně pochybovat, ale zejména střední pasáž pohybu na dálnici Daltonce se čtyřicetitunkou o 18 kolech, v naprosté tmě, zato se sněhovou bouří kolem, to mne vážně dostalo.
Autorka si krom pěkně podaných přírodních reálií dálného severu (a Země vůbec) pomohla ještě tichem (soukromým i místním i vesmírným), divokou zvěří, Inuity a samozřejmě těžaři, i nějakou tou romantikou, ale budiž - vyšel jí z toho vcelku krátký, čtivý a velmi napínavý kousek k odreagování i zamyšlení (o frakování toho zřejmě nastudovala haldy, ale čtenář se zas tak moc z knihy nedozví, to je asi hlavní moucha na kráse). 90%

(Četla jsem před delší dobou předchozí dvě autorčiny knihy, které mne nijak zvlášť neoslovily, zejména svou mysteriozností, které se tady naštěstí zcela vyhnula.)

Makaja

No pokud je toto vrcholné dílo autorky, pak jiné číst asi nebudu. Za prvé mě to nebavilo, za druhé jsem jako matka desetiletého dítěte žasla nad tím, že matka klidně vystavovala dcerku nebezpečí a za třetí se mi nelíbil, nebo spíš nezdál, ten konec. Četla jsem to na etapy a prokládala jiným čtivem, vůbec mě to totiž nevtáhlo.

Dita333

Prvních 200 srtran poměrně nudných. Příběh přitažený za vlasy. Nicméně zbytek knihy docela odsýpal a bylo to čtivé, pokud si odmyslíte nereálnost situací.
Za co hodnotím velmi kladně je navození zimní arktické atmosféry.
Dobré oddychové čtení pro zimní měsíce.

RendyaDav

Kniha mě ničím nezaujala , byla příliš nudná ...

Lemurka

Kniha mě nebavila, dočetla jsem jen abych se dozvěděla, jak to vlastně je... Některá místa jsem i přeskakovala. Přitom se z toho dalo vytěžit více, neotřelé téma, zajímavé prostředí Aljašky, hluchá holčička ... Rovněž mi přišlo neuvěřitelné, že by nějaká matka vystavila své dítě takovému nebezpečí. A ten úplný konec? Ten jsem teda nejspíš nepochopila...

beefeather

Jednu hvězdu ubírám za nereálnost děje (příliš chytrá desetiletá holčička, žena bez předchozích zkušeností řídící tahač po Aljašce (mám muže kamioňáka, něco o tom vím...)). Ale za vylíčení mrazivého prostředí - četla jsem v zimě a bála jsem se pak vyjít před dům, že zmrznu, střípky ze života zvířat (musela jsem si najít ptarmigana v encyklopedii, abych zjistila, že je to bělokur - nechápu, proč nebyl přeložen?), napětí a nakonec i za ten zvláštní konec bych určitě dala hvězd plný počet!

Luca235
03.12.2019

Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec dávám 4, a to zejména za postavu Ruby a umístění děje do neotřelého prostředí Aljašky. Co mi, stejně jako mnoha jiným čtenářům, vadilo, je nereálnost mnoha situací. Trochu jako klasický americký akční film, kdy hlavní hrdinové umí všechno a přežijí nemožné. Ale jako čtení na dlouhou cestu - proč ne.

Afghánec
Afghánec