Lubisek Lubisek komentáře u knih

Co nám oheň vzal Co nám oheň vzal Mariana Enríquez

Hned na úvod musím říci, že povídky běžně nečtu.

Možná i z toho důvodu jsem si nedokázal vypracovat ke knížce vřelý vztah. Nedá se říci, že by mě jednotlivé povídky neoslovily, ale něco mi v nich prostě chybělo.
Časté otevřené konce mi příliš nevyhovovaly - má touha poznat to, co se stalo dál, byla větší.

Nicméně musím říct, že autorka dokázala perfektně vykreslit prostředí Argentiny (a vlastně téměř celé Jižní Ameriky). Po jazykové stránce mi na knize taktéž nic nevadilo.
PODTRŽENO SEČTENO: Příjemné rozšíření znalostí o světe a objevení jiného žánru. :)

18.06.2020 3 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Po dvou letech jsme se konečně dočkali rozuzlení celé série!

Hned ze začátku je jasné, že se jedná úplně o odlišný případ než v předešlých dílech.
Na scénu se vrací Wolf, který se snaží vyřešit pravděpodobně svůj poslední případ - (sebe)vraždu jeho bývalého kolegy Finlaye, jenž je nalezen úplně sám v zamčené místnosti.

Jak to celé dopadne? Jedná se skutečně o sebevraždu? A co bude nadále s Wolfem?
Na tyto otázky najdete odpověď právě v tomto finálovém dílu.

Na závěr jen můžu říci, že je vidět pokrok v autorově psaní. Není to příliš brutální, klade důraz na promyšlenost vraždy a propojení mezi přítomností a minulostí. Konec možná trochu "přeslazený", když si vybavím předchozí díly, ale velmi příjemný. :)

18.06.2020 4 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Moje druhá knížka od Harlana - a je to ještě lepší než napoprvé (Cizinec)! :)

Velmi zajímavý příběh. Prolínání pohledů dodává knize na čtivosti a napětí. Kapitoly jsou členěny ideálně. Končí tak, že vás prostě nutí pokračovat ve čtení, jelikož musíte vědět, jak to celé bude pokračovat.

Ze začátku máte pocit, že všechno víte úplně nejlíp. Jsou vám vlastně odhaleny tváře vrahů. Ale teprve až na poslední stránce se vám všechny informace spojí dohromady a až teprve po dočtení té finálové stránky vám celý příběh dává smysl - prostě a jednoduše všechno zapadne do sebe.
FANTAZIE! ;)

24.04.2020 5 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Druhá kniha od Adamse - a kromě úplně jiného prostředí se prakticky vůbec nic nezměnilo. Je to neskutečně nereálné. :) Není úniku se mi líbilo, malý počet postav, skvělá hrdinka, které jsem fandil, ale tady...

Ano, taky jsem fandil Eversmanovým, ale už to bylo prostě příliš. Abych přešel ale k ději. Ten je velmi napínavý, velmi rychle utíká. Knížka je krátká a o napětí není nouze. Nicméně kvůli té nereálnosti budu muset strhnout bohužel 2 hvězdy.

Rád bych zde ocenil černý humor, to bylo opravdu brilantně zasazené do takhle vyhrocené situace. Takže podtrženo sečteno - knížka je velmi čtivá, rychle uteče (zabere vám zhruba dva večery) a rozhodně se nebudete nudit. Ale je to vlastně "úplná blbost" (totální sci-fi) :D

21.04.2020 3 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

SAMUEL ZNOVU NEZKLAMAL!
Opět velmi povedený díl. Poprvé máme možnost pozorovat úplně jinou Miu. Autor lehce navazuje na díl předchozí, proto rozhodně doporučuji si přečíst sérii od začátku.

Kniha má neuvěřitelný spád - je také kratší než dvě předešlé. Velmi povedená. Bjørk opět dokázal propojit minulost se současností, to velmi oceňuji. Naopak mi trochu vadí, že je motiv prakticky vždycky stejný (či spíše podobný). Celou knihu prakticky nemáte možnost vraha uhodnout. A když zjistíte jeho totožnost, najednou vám to všechno dojde. To je opravdu pecka.

Závěr byl neskutečně napínavý. Zhruba posledních 50 stránek už jenom listujete a listujete a listujete. Musím ale říct, že mě trochu zklamal dle mého názoru trošku uspěchaný konec.
(SPOILER) - Zdá se mi to, nebo vůbec nebylo vysvětleno, jak se všemi těmi vraždami souvisela žena v zelené kšiltovce a kdo to vůbec je?

Nicméně fantastická detektivka. Úctyhodné 4 hvězdy. :)

19.04.2020 4 z 5

Drž mě pevně Drž mě pevně David Levithan

Příjemná oddechová knížka.

Rozhodně je lepší číst Willa Graysona, Willa Graysona před tím, než se pustíte do tohohle muzikálu. David využil spoustu scén právě z této knížky.

Jelikož se jedná o muzikál, tak se čte kniha velmi rychle a dobře. Za jeden večer přečteno. Příjemný děj, některé písničky milé a zábavné. Konec k zamyšlení.
Ale lépe než 3 hvězdičkami se to dle mého názoru hodnotit nedá. :)

12.04.2020 3 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

OPRAVDOVÁ BOMBA!
Hned ze začátku musím říct, že se opět potvrdilo, jak důležité je číst série od prvního dílu. Kdybych četl Sovu první, asi by mě to tak nebavilo (teda, příběh ano, ale osudy hlavních postav ne).

Děj byl naprosto fantastický. Na rozdíl od prvního dílu je ve druhé knize k vidění "pouze" jedna vražda. Která je ale zcela unikátní a nedá spát jak vyšetřovatelům, tak ani nám, čtenářům.

Na každé ze 400 stránek se děje něco, co je v konečném důsledku nesmírně důležité. Někdy už si řeknete, že jste na vraha přišli...a o pár stránek je vše zase jinak.
U Bjørka se mi hodně líbí střídání pohledů, ze kterých příběh vidíme. Perfektně rozvíjí paralelně příběh, který se nakonec spojí dohromady a vytvoří podklad pro opravdu EPICKÝ konec.

Musím říci, že po dlouhé době mě závěr knihy opravdu uchvátil - pozvedl knížku ještě o 1 level výše, což už se prakticky nedalo! 5 hvězd :)

11.04.2020 5 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Další kniha od Johna Greena (tentokrát ještě ve spolupráci s Davidem Levithanem) pokořena!
Musím říct, že jsem spokojen. Jestli však čekáte nějakou těžkou LGBT tematiku, nedočkáte se jí. Všechno probíhá až moc jednoduše (gay je snad každý druhý). Později však zjistíme, že hlavním tématem knížky je OPRAVDOVÉ PŘÁTELSTVÍ.
A teď už k ději:

Ze začátku mě zajímal převážně (ne)vztah Willa Graysona č. 1 s Jane a fandil jsem jim. Když se na scénu dostává Will Grayson č. 2, tak se všechno začne velmi zamotávat a knížka nabírá na čtivosti. Opravdu, čte se prakticky sama. Jediné, co mi ze začátku docela vadilo, bylo nepoužívání velkých písmen u kapitol Willa Graysona č. 2.

Měl jsem nějaké tušení, že oba Willové nakonec skončí spolu, což by se asi vybízelo vzhledem k názvu a anotaci. Ale knížka je zcela o něčem jiném. Řekl bych, že Willové jsou v knize pouze pro zpestření a hlavní roli zde hraje Drobek a jeho život. Není to vyloženě postava, která by mi něčím vadila, ale celou dobu jsem měl pocit, že mi je tak nějak jedno, co se s ním stane.

Všehovšudy příjemná oddechovka s typickým Greenovským koncem. Nicméně musím podotknut, že tentokrát konec dostal knížku o celý 1 level výše. To se opravdu povedlo! (poslední kapitola, či spíše poslední 3 stránky)

3,5 - 4 hvězdy

25.03.2020 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Další skvělý skandinávský spisovatel detektivek. Knihu jsem vzal do ruky a během tří dnů prakticky neodložil. Samuel rozhodně věděl, jak udržet čtenáře v napětí. Velmi povedený úvod do série. :)

Rozhodně jsem si oblíbil Holgera. Úplně jiný vyšetřoval, než například Harry Hole a to je rozhodně dobře, že se pořád nesetkáváme se stejným typem kriminalisty. Roli Harryho zde obstarala spíše Mia, která prožívala velmi těžké životní chvíle potlačované prášky a alkoholem.

Líbily se mi krátké kapitoly a prolínání příběhu. Chvíli jsme mohli sledovat Muncha a během pár stránek jsme zase byli s Miou na ostrově - tohle rozhodně oceňuji. Dodalo to knížce na spádu a na napětí. Dobrá práce!

Prostě parádní postavy (navzdory tomu, že někdy bylo náročné se zorientovat ve jménech - zvláště, když si autor tak oblíbí písmeno M: Mia, Marion, Miriam, Margaret, Malin, Marianne, …), parádně promyšlený děj, parádní zápletka a parádní rozuzlení, ale...
(!!MOŽNÝ SPOILER!!)
...ten konec jsem si představoval ještě o level výše, zbytečně moc uspěchaný. Celý příběh byl dosti uvěřitelný, ale ten závěr? Ano, chápu, že chceme mít happyend, ale že by byla 6ti letá holka tak úžasná a vrah udělal nakonec tak obrovskou chybu, když byl prakticky celou dobu neomylný?
...a Mia? Snad nesmrtelná. :D Aby zvládla takový tlak po všem, co zažila na Hitře? A přežít ten závěr? No těžko říci...

Každopádně jsem se ani stránku nenudil, rozhodně výborná detektivka. A rozhodně brzo a velmi rád budu číst pokračování.
4,5 hvězdy bych dal, ale zaokrouhlím zde níže. :)

19.03.2020 4 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Asi bych měl začít tím, že jsem jako první viděl film. Což není nikdy ideální, a to i přesto, že se film náramně povedl. :) Knížka je velmi útlá a čtivá, a tak mi nedělalo problém ji, jak se říká, zhltat. :D

Rozhodně se jedná o velmi povedený příběh. Dosti podobný filmovému zpracování, i když jsou zde samozřejmě vidět patřičné rozdíly. Je to hodně sladké (převážně na konci), což je však určitě účelem. Jen mi přijde, že všechny situace probíhají prostě hrozně jednoduše, ale možná to tak skutečně je. :)

Jediná věc, která se mi ve filmu líbila více než v knížce, je první skutečné osobní setkání Simona a Bluea. V knížce je to podle mě popsáno zbytečně moc rychle. :/ A protože jsem již z filmu věděl, kdo je Blue, tak jsem si v knize všímal náznaků, které zde rozhodně byly nemalé. A opravdu se to dá rozluštit docela snadno. (ale kdybych četl knihu dřív...těžko říct)

Příjemná oddychová četba, která si zaslouží chvályhodné 4 hvězdy.

27.01.2020 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Mé první seznámení s Harlanem...a byla to JÍZDA OD ZAČÁTKU AŽ DO KONCE. :)
Knížka se čte neuvěřitelně rychle. Stránky vám doslova letí pod rukama. A vy se ani nenadějete a jste na konci příběhu. Tohle je opravdové umění.

Jak již jsem řekl, je to vůbec poprvé, co čtu knihu od tohoto autora, a tak mě velmi překvapilo, že děj začíná hned od první stránky. Hned zpočátku se na scéně objevuje tajemný Cizinec, který v příběhu hraje vlastně nejdůležitější roli.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER:
Celý příběh je opravdu zajímavý. A závěr? Ten mi vyrazil dech. Postupem příběhu je vám odhalena identita tajemného Cizince, dokonce se i dozvídáme, kdo je zodpovědný za různé vraždy. Nicméně na konci si uvědomíme, že to byla pouhopouhá předehra k tomu, co se dočteme na posledních stránkách. A to rozluštění hlavní dějové linie: Záhadného zmizení Adamovi manželky Corinne.

Musím podotknout, že když jsem dočítal poslední řádky, měl jsem téměř slzy v očích. Bylo to popsáno velmi krutě, ale bohužel reálně. A vidina toho, že vše může dobře dopadnout, se rázem rozplynula.
Opravdu velmi napínavý, dechberoucí a strhující konec.
HLUBOKÁ POKLONA. ;)

23.01.2020 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Po téměř roce jsem konečně přečetl další knihu od fenomenální spisovatelky fantasy sérii, ve kterých hraje hlavní roli grišovská síla. A JAKO VŽDY, NEZKLAMALA!

Musím podotknout, že jsem nečetl první sérii GRIŠA a začal jsem až u ŠESTI VRAN. Tato série byla naprosto dokonalá. Šest různých lidí s různými osudy, kteří mají téměř nesplnitelný úkol - z každé stránky doslova sálalo napětí. Navzdory tomu, že jsou jednotlivé série rozděleny, jsem toho názoru, že je mnohem lepší číst je opravdu všechny (pěkně od začátku), jelikož se v nich objevují nemalé spoilery z knih předešlých.

Opět to byla parádní jízda. V knize se odehrávají paralelně 2 příběhy. Jeden v Ravce, kde se král Nikolaj snaží zbavit démona, který se v něm probouzí a jenž v něm zanechal samotný Temnyj. Na druhé straně ve Fjerdě, kde je Nina Zeniková pověřena nelehkým úkolem od samotného Nikolaje a velitelky Nazjalenské.

Leigh má opravdu vypravěčský talent, a i když se na některých stránkách příliš moc neděje, jsou stejně poutavé, jako ty ostatní. Od závěrečné části jsem se již nemohl odtrhnout a četl jsem dále a dále. Nutně jsem potřeboval vědět, jak vše dopadne, i když již před čtením jsem věděl, že bude konec nejspíše otevřený.

A tomu tak také bylo. Nicméně konec slibuje nesmírně zajímavý začátek druhého dílu a já se již teď nemohu dočkat. Opět perfektní práce. :)
PS: Ta obálka? FANTAZIE!

18.01.2020 5 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Tahle kniha by podle hodnocení měla být autorovou nejhorší. Mně to ale vůbec nepřijde. Řekl bych, že se mi kniha líbila zatím nejvíce (když vynechám Hvězdy nám nepřály). Příběh měl smysl. Hledání sám sebe - a hlavně uvědomění si sám sebe. Líbil se mi uzavřený konec, kterého se od Johna moc nedočkáme, ale sem se to prostě hodilo. Vlastně happyend, který snad v žádné jiné knížce od autora nemáme (četl jsem 4 knihy). :)

Collin se mi zamlouval hned od začátku. Velmi zábavnou roli hraje v příběhu taktéž Hassan. Nakonec se mi líbilo i utvoření párů (prostě to tak mělo být). A závěrečný příběh, který vypráví Collin o Kateřinách je prostě dokonalý. O:)
SPOILER: Co mě naopak nepotěšilo, je část, kdy naši dva hlavní hrdinové nachytají TDC (Toho druhého Collina) s Katrinou při sexu. Panebože, to by museli být naprosto hloupí, aby prováděli pohlavní styk na takhle veřejném místě (navíc když věděli, že mají přijít i ostatní z lovu). Ale chápu, posunulo to příběh dále. :D

Na závěr už jen musím říct, že by se člověk neměl řídit hodnocením, ale měl by si hodnocení utvořit sám až po dočtení. Knížka mi ležela doma už delší dobu a musel jsem se do ní dosti přemáhat, abych ji rozečetl - nakonec se mi to velmi líbilo (po poslední knize Jedna želva za druhou PŘÍJEMNÉ PŘEKVAPENÍ) :)

23.12.2019 4 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Opět mi nezbývá než smeknout pomyslným kloboukem. V tomto dílu se mi velmi líbil jeho rychlý začátek. Prakticky hned na 10. stránce je Evanlyn unesena (myslím, že to říci můžu, jelikož je to opravdu na začátku - i v anotaci). Postupem času se spojují dějové linie z předchozího dílu, a tak se konečně setkává Will a Evanlyn s Horácem a Haltem ve Skandii.

Poprvé v sérii dochází ke spojení dvou úhlavních nepřátel (Araluenci a Skadijci), kteří bojují proti ještě zdatnějším Temudžajům. Jak bitva dopadne? Na to budete muset přijít sami. Já vám pouze mohu říci, že je boj vykreslen opravdu fantasticky - Willovo vedení na mně zanechalo opravdu velký dojem.

Konec rádoby uzavřený, proto jsem zvědav, co se bude dít dále. :) 5 HVĚZD (ZASLOUŽENÝCH)

25.11.2019 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Pániii..už dlouho jsem neměl při čtení takhle zatajený dech. Kniha mě naprosto pohltila.

Zpočátku jsem byl trochu naštvaný, jelikož jsem čekal delší odhalování toho, kdo je za zločin zodpovědný (dozvídáme se to již někde okolo 70. stránky), nicméně potom se to všechno rozjelo. Jeden zvrat střídal druhý. A když už jsem si konečně říkal, že z toho Darby vyvázla, přišla nějaká další rána.

Jediné, co bych příběhu vytkl, je jeho nepravděpodobnost - dost dobře si neumím představit mladou dívku, která dokáže zvládnout to, co během několika hodin Darby (já sám bych byl mrtvý do 5 minut, tím jsem si jist). K velmi pozitivnímu hodnocení přispěl i závěr knihy (tedy, až do epilogu). Epilog mi zamotal kompletně hlavu. Musel jsem si ho přečíst dvakrát, a ani teď si stále nejsem jistý, že ho chápu správně. Ale možná tak to autor myslel. :)

Celkově bych dal knize asi 4,5 hvězdy (někde se mi líbila více, někde méně), za ten závěr se ovšem přikloním k lepšímu hodnocení.

17.11.2019 5 z 5

Calico Joe Calico Joe John Grisham

Rozhodně velmi zajímavá knížka. Něco úplně jiného, než co od Johna Grishmana známe. :) Nejsem nějakým skalním fanoušek baseballu, ale jeho pravidla znám, a tak jsem byl rád, že jsem se konečně dostal k nějaké knize, ve které se nachází právě tato tematika. Autor v prologu vysvětluje právě pravidla baseballu - jsou podány zajímavou, někdy až vtipnou, nenáročnou formou.

Co se týče příběhu, převážně pak jeho konce - ano, je to předvídatelné, ale zde se to prostě hodí. Já sám jsem si samozřejmě oblíbil Joea a prakticky celý příběh nenáviděl Warrena. Přesto autor dokázal to, že mi bylo právě Warrena na konci příběhu líto. To se rozhodně povedlo - nevíte, zda máte brečet a nebo se "radovat". Líbilo se mi také, že zpočátku byly kapitoly psány na přeskáčku - jedna z roku 1973, další pak o 30 let později. Celkově tedy krátká knížka na odreagování, ale také zamyšlení.
Úctyhodné 4 hvězdy. :)

14.11.2019 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Koupil jsem si knížku, abych věděl, jestli má cenu kupovat si autorovu zatím dvojdílnou sérii Smrtka. Po přečtení vím na 100%, že si tuto sérii chci přečíst co nejdříve. Už ten námět knihy je naprosto dokonalý. Neal se stal jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů (samozřejmě nesmím zapomenout na Jarroda). Postavy byli vykresleny naprosto úchvatně. Každá úplně jiná, ale každá tak krásně jiná. Navíc se mi líbilo střídání kapitol, které pokaždé vypráví někdo jiný ze svého pohledu. Závěr byl taktéž velmi epický - kapitoly se začaly střídat rychleji a rychleji a čtenáři se úplně tajil dech. I když je celý příběh prakticky neuskutečnitelný, stejně jsem měl pocit, jakoby se to někde dělo. Každý se v různých pasážích najde - navíc se mi opravdu líbilo autorově přemýšlení o světě.

POZOR: (MOŽNÝ SPOILER)
viz následující ukázka:

Chytím ji za ruku, pokusím se zabránit tomu, aby voda stříkala. Ona mě zkusí druhou rukou odstrčit. Potom si zvedne kelímek ke rtům. Vím, že to je všechna voda, kterou má. Všechna voda, která zbyla. Když ji vezmu, ta žena zemře. Když ji nevezmu, zemře můj bratr. A tak udělám něco strašného. Dám jí facku. Dám jíí prudkou facku. Žena vypadne z koncentrace a mně se podaří sebrat jí kelímek z ruky. Přes okraj se přelije další voda. Už jí mnoho nezbývá - nanejvýš půl deci - na uhašení žízně to nestačí, ale bratra by to naživu udržet mohlo. Couvnu od ní. ,,Oheň je skoro až u dveří," řeknu jí. ,,Musíte odsud pryč." Ale i kdyby to udělala, jak si tím pomůže? Je sama uprostřed pustiny. Jestli ji nezabije požár, zemře tady žízní. Přesto se k ní otočím zády a odejdu. Protože jsem se rozhodla. Jestli musí zemřít, aby bratr žil, tak jí vodu vezmu a nechám ji zemřít. Henry měl pravdu. NĚKDY PŘEŽIJÍ ZRŮDY. A JÁ TEĎ JSEM ZRŮDA.

DOKONALOST...5 hvězd

03.11.2019 5 z 5

Tajuplný kód Tajuplný kód Nils Reschke

K této knížečce už bych se asi v pozdějším věku nikdy nedostal, a tak jsem rád, že když už ji mám doma, tak se mi ji podařilo přečíst. O příběh zde samozřejmě vůbec nejde, i když je docela zajímavý. Do děje jsou parádně zasazeny otázky z oblasti fyziky, což dělá knihu zajímavou. Příjemné počtení pro studenty středních škol. Dá se říci...taková škola hrou. Zajímavý námět a nápad. Rozhodně se nedá nic vyčítat.

19.10.2019 3 z 5

Poslední dobou jsem přečetl knížky, které budu potřebovat k maturitě, a tak jsem rád, že je "mám za sebou". Oněgin je však opravdu naprostá klasika ruské literatury. Tím, že se jedná o román, který je ovšem ve verších, děj utíká neskutečně rychle. Stejně jako minule u Revizora jsou zde některé vtipné pasáže (či pouze verše).

Můžeme sledovat zajímavou proměnu Evžena, v prvních 4-5 hlavách se chová velmi zvláštně, je sebestředný, velmi sebevědomý a pohrdá ostatními. Zatímco na konci se z něj stává úplně jiný člověk. Poslední pár slok bylo opravdu fantasticky propracovaných (tím netvrdím, že ostatní nebyly). Byly vidět ty emoce, smutek, očekávání...a přesto nic...

Opravdu mě dílo překvapilo. I autorovo pojetí některých veršů (často posledních v jednotlivých hlavách), kdy kominukeje s námi = čtenáři. Dále jsou taktéž vtipné různé poznámky v závorkách, které autor využil k vytvoření rýmu. A samozřejmě musím vyzdvihnout dopis Taťjany Evženovi - ten musí znát snad opravdu každý! :)

14.10.2019 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Opět povinná četba k maturitě. Revizor je dílo, které je velmi nenáročné na čtení a celkově na pochopení. Nadčasová satirická hra, která je založena na neschopnosti úředníků v Rusku. Místy jsem se až smál, jak někdo může Chlestakovovi vše věřit. Autor místy používá humor, hlavně u postav Dobčinského a Bobčinského (např. když se oba současně skloní, aby políbili ručku Anně a srazí se hlavami.)

V celkovém hodnocení je to tedy velmi jednoduchá četba k maturitě - nenáročná, oddechová, rychlá. Není to žádné veledílo, ale přesně vystihuje ruskou společnost - parádní satira. Jen zapamatovat si jména hrdinů...to je tedy nadlidský úkol. :)

12.10.2019 4 z 5