Co nám oheň vzal

Velmi současný mix špinavého realismu, fantastična Julia Cortázara a hororu Edgara Allana Poea a Shirley Jacksonové. Povídky argentinské autorky přibližují zemité prostředí buenosaireské metropole i jejích předměstí se vší syrovostí, krutostí i krásou. Jsou zároveň klasické i originální, realistické i fantastické, feministické i anti­-feministické, politické i apolitické, hrůzostrašné i humorné. Autorka v nich mistrně míchá žánry, narativní prostředky, velká témata i drobné motivy a jejich prostřednictvím vytváří nelítostný a současně závratně poutavý obraz skutečnosti, která svádí čtenáře, aby pronikl ještě dál a hlouběji a odhalil její podstatu. Banální každodennost se často a bez varování mění v cosi neznámého a čtenář zjišťuje, že svět kolem něj je pouze slupka složité reality, jejíž některé vrstvy zůstávají skryty a jejich existence se vyjevuje jen v krátkých záblescích. Ženy upalující se na protest proti domácímu násilí, dospívající dívky hnané úzkostí, děti ulice, mladé ženy znuděné manželstvím nebo devítiletý sériový vrah malých dětí, ti všichni jako protagonisté příběhů přispívají ke zneklidňujícímu vědomí přítomnosti jiného řádu v našem známém světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297755/co-nam-ohen-vzal-i3i-297755.jpg 4.161

Las cosas que perdimos en el fuego (2016)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Host

Kniha Co nám oheň vzal

lushi
30.11.2018

Děsivé příběhy nečtu, proto knihu nemůžu hodnotit žánrově nebo porovnáním s podobnou literaturou. Povídky pro mě byly opravdu strašidelné, některé mě hodně vyděsily a nebyly vhodným čtením před spaním. Některé povídky byly spíše mysteriózní, jiné spíše realistické (a ty pro mě byly nejvíc děsivé). Celkově se mi kniha hodně líbila, povídky jsou poutavé, navíc z ne příliš běžného prostředí (minimálně pro mě).

Špínobubla
18.01.2018

Když jsem si přečetla popisku, že je tu podoba s E.A. Poem, měla jsem obavu, ale některé povídky jsou skutečně děsivé. Některé se vydařily a jsou výborné, jiné méně, pro mne ale milé překvapení.

Manifest blech
21.11.2017

Krátké povídky španělského autora jsou velmi ryzí, hodně mi připomínali severské autory. Do brutality nezašly, čistě ryzí a brutálně průzračné.

Yaromil
19.10.2017

"Oddechové" čtení, avšak se silnými tématy, které je náležitě okořeněno o prvky lehkého nadpřirozena. Autorka dokázala po celou dobu udržet mojí pozornost, ba co víc, těšil jsem se na každou z dalších povídek a vyloženě žádná nezklamala.

embi
13.09.2017

Tucet vynikajících originálních povídek. Chtěla jsem některé vyzdvihnout, ale nejde to. Všechny jsou dokonalé.

sabulicka
02.08.2017

Tato kniha povídek opravdu stojí za přečtení. Příběhy byly realistické, mytické, drsné, ale hlavní je, že byly čtivé Někdy jsem se přistihla, že čtu s otevřenou pusou. Autorka umí opravdu vtáhnout do děje!

Marcela52
14.07.2017

Kniha povídek ze současné Argentiny je výborně napsaná, ale přeci jen jde o příběhy hodně drsné a tak se přiznám, že pro letní pohodu jsem zvolila méně drásající literaturu a knihu nedočetla. Nicméně několik povídek jsem přečetla s chutí, a věřím, že pro náročnějšího a otrlejšího čtenáře to bude mimořádný zážitek.

puml
22.06.2017

Výborná kniha povídek. Směs Horacia Quirogy s Julio Cortázarem na pozadí současné Argentiny.

Popis temných stránek duše, ale i temných hlubin internetu. Realita se vlévá do snu a sen do reality. V některých povídkách ani nepostřehnete ten moment, kdy se zdánlivě banální děj zvrtne v noční můru, jen s tím rozdílem, že tohle často není sen, protože "ve snu člověk necítí bolest". - Doporučuji.

bosorka
30.05.2017

Málokterá sbírka povídek mě zaujme, málokdy jsou povídky natolik chytlavé, aby mě udržely u čtení až do konce. Taky je to docela umění popasovat se s povídkou. Na krátkém prostoru vyložit většinu karet a ještě těch správných není nic jednoduchého. Mariana Enríquez to ale zvládla a vtáhla mě do podivného argentinského světa, nelehkého, ba až depresivního. K tomu okořeněného trochou toho jihoamerického magična. A to já ráda. Plus perfektní obal.

Simončelí07
05.05.2017

Výborná kniha, krásné povídky. Už jen obal knihy mě upoutal. Doporučuji

OndřejMergl
08.04.2017

Kniha obsahuje sbírku povídek, které ukazují krutou realitu našeho světa s nádechem duchařiny. Kniha se četla příjemně, některé povídky mě zaujaly, jiné ne, celkově nic extra výjimečného.

InaPoppy
01.04.2017

Kniha má u mě obrovské plus za vzhled. Ostrá růžová a následně hnědá s extra oranžovou. Uchváceno!
Co se týče povídek, autorka to popisovala se všemi krutostmi a otevřené konce z toho dělají ještě lepší dílo.

evasamankova
09.03.2017

Výborné povídky!

Silvuš
26.02.2017

Kniha obsahuje 12 krátkých povídek, které se vetšinou odehrávají v chudých oblastech Buenos Aires. Autorka se nebojí takových témat jako je užívání drog, černá magie, sérioví vrazi, sebeupalování, náboženský fanatismus apod. Mariana Enríquez umí vtáhnout do děje, šokovat a vytvořit opravdu tísnivou atmosféru. Všechny povídky jsou originální, drsné a znepokojující, takže pokud chcete zkusit něco nového, vřele doporučuji.

FiliaNoctis
23.02.2017

Boli to fantastické poviedky, neotrelé mysteriózne námety, ktoré sa čítajú samé. :) Prostredie nebezpečných drogami prešpikovaných argentínskych miest v kombinácii s atmosférou duchov a spoločnosťou hanobených individuí , brala dych. Navyše kniha sa nesie v jemnom duchu nezávislosti žien, ktoré vplyvom okolností zvažujú životné zmeny, ehm... :)

kalinkacz
02.02.2017

Já teda nejsem přímo čtenář, který by povídkové knihy vyhledával, ale sem tam objevím sbírku, která mě neskutečně baví... Tato sbírka je velice pestrá, netradiční a originální... Podle anotace nemáte moc pocit jistoty z žánru, který v povídkách převažuje... Tato sbírka je hodně strašidelná, mystická a psychologická... Rozhodně dílo, které stojí za přečtení...

V28
05.01.2017

Přestože mi povídky moc nejdou, než se začtu hned zas skončí, tak Mariana Enríquez umí člověka vtáhnout do děje a to hned od první stránky. Příběhy jsou čtivé, zajímavé, napínavé, originální, hororové a prostě skvěle vyprávěné. Takové knižní Relatos salvajes z Buenos Aires a další důkaz, že s knihou z Hostu nešlápnete vedle.

Sorrow
20.12.2016

Málokdy se setkám s tak trefně sepsanou anotací. Chcete-li tedy znát můj názor, přečtěte si právě ji. Lépe bych to popsat nedokázala. Co nám oheň vzal je rozhodně povídkovou sbírkou, která si zaslouží pozornost. Mísení stylů Edgara Allana Poea, Shirley Jackson či Kinga je v ní opravdu patrné. Náměty povídek jsou více či méně originální, v případě každé jednotlivé však neotřele zpracované. Prostředí argentinské metropole doslova hmatatelné...Jo, já knihu doporučuji, zejména fanouškům výše zmíněných spisovatelů :)