Lienilda Lienilda komentáře u knih

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

(SPOILER) Četlo se to hezky, ale pár věcí mi nedávalo smysl. SPOILER Proč nikdo nekontroloval pořádně pacienty doktora, ani potom co Erika dostala dopis od vraha? Jak vrah dokázal být alespoň tak IT zdatný aby nebyl na netu vysledovatelný? Jak naopak vrah dokázal vysledovat poslední oběť? Petersonovi že už je přes 40? Narážím na zmínku, že má mladší sestru které už je 40. Sice už je to nějaký pátek co jsem četla Dívku v ledu, ale po prvním díle jsem si ho představovala jako mladého kluka. No a jakým způsobem se Erika domáhala povýšení už bylo skoro přes čáru. Kdyby tohle všechno bylo dořešené, vyšla by z toho (dle mého názoru) mnohem lepší kniha.

27.11.2020

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Rowlingová je skvělá vypravěčka a počet stran mi naprosto nevadil. Užívám si to "pomalé" pátrání, výslechy, skvělé aktuální téma o trollingu na síti. Jen jsem to raději četla jako e-knihu a podle komentářů pode mnou jsem se dozvěděla, že v klasické knize jsou internetové chaty do několika sloupečků vedle sebe, aby to časově sedělo. Kdežto v e-knize to bylo všechno pod sebou, takže se člověk spíše domýšlel nebo si kontroloval podle zapsaného času jak ty chaty se prolínají. Chaty ve hře mě bavily. Až teda ten úplně poslední v e-knize naprosto nevyzněl, protože tam jsou sice 2 kratší rozhovory, ale dost důležité a časově se prolínající. Tím jak to bylo napsané pod sebou, místo vedle sebe, tak to naprosto nevyznělo.

Musím pochválit práci překladatele. Zajímalo by mě jak je v originále "Drek je sámoš a nuďáčí se" :) pár překlepů tam bylo a 2x relativně brzo po sobě, bylo zaměněno jméno Rachel a Robin. Ale to při takovém objemu knihy bez problému odpouštím.

Moc se těším až natočí tento díl pro seriál C.B. Strike, jak tam bude vypadat seriál Černočerné srdce i nakreslená hra.

PS: vztah Cormorana a Robin? na to začínám dlabat a užívám si to všechno kolem.

01.03.2024 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Pro mě čtivé, napínavé, rozuzlení nečekané. Sice je Erika baba na zabití a skoro v každém díle se o to někdo pokouší :) ale mně je vlastně docela sympatická. Po lehce slabším druhém díle dávám zase plný počet hvězd. Plánuji dočíst celou sérii.

03.12.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

K téhle knize nemám žádné výhrady a tak ani nevím co napsat. Prostě mi úplně sedla. Byla to jízda a těším se na další díl.

30.06.2020 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Moje první kniha od této autorky a určitě nebude poslední. Skvěle popsaný příběh o jedné rodině a tajemstvích, které postupně vyplouvají na povrch. Přesně tak to mám ráda.

Přečetla jsem za pouhé 2 dny, což se mi nestalo už hodně dlouho. Na druhou stranu, děti jsou na prázdninách, takže místo všech naplánovaných věcí co budu dělat, jsem jen četla a četla :)

12.07.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

"Carl dělil čtenáře na zajíce, želvy a ryby. On sám byl ryba a nechal se knihou unášet, někdy pozvolna, jindy rychle. Zajíci byli rychločtenáři, kteří se knihou hnali hlava nehlava a hned zas zapomněli, co před několika stránkami četli. Proto museli neustále listovat zpět a číst znovu. Tak to dělaly i želvy, protože ty četly tak pomalu, že mnohokrát uběhlo několik měsíců, než se knihou prokousaly. A občas si následujícího večera četly poslední stránku znovu, protože nevěděly, jestli ji náhodou nepřeskočily. Každé z těchto zvířat se však mohlo ve chvilce proměnit ve zvědavou čejku. Ta přelétla na konec a přečetla nejdřív finále a až potom zbytek."

Krásná kniha, určitě potěší v každém čase a zvláště v předvánočním. Obsahuje spoustu krásných myšlenek a postřehů o knihách a čtenářích. Že to bude pecka jsem víceméně čekala z hodnocení a jelikož jsem si na knihu v knihovně "vystála frontu" a těšila se dlouho, nakonec jsem z toho nebyla až tak unešená, jak jsem očekávala, že budu.

Hmmm a teď přemýšlím, co Leon (praktikant)? Čekala jsem že i on bude mít nějaké rozuzlení a díky Carlovi se z něho stane čtenář.

12.02.2023 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Po Ziburově knížce jsem sáhla, když mi bylo ouvej, ležela jsem v posteli a neměla chuť číst něco smutného. To mi toto 40dni dlouhotrvající putování splnilo dokonale a jsem moc ráda, že Ladislav v úvodu napsal, že teď by to napsal jinak než v 22, ale ponechá to jako důkaz o naivitě a suverenitě mladého muže:)
Ačkoliv jsem zatím četla jen 2 knihy a byla na jedné přednášce, asi se ze mě stává Ladikova fanynka a vyhlížím podzimní přednáškové turné "S mámou a tátou do Afriky" a novou knihu o pouti do Santiaga.

11.08.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

7. dil Eriky Fosterové. Šestý jsem četla více než před rokem a měla jsem dojem, že v závěru 6.dilu se Erika přestěhovala či zvažovala se přestěhovat za svým nemocným tchánem do Manchesteru. Proto jsem byla ze začátku zmatená, proč je najednou v Londýně a o tchánovi ani zmínka. Pročetla jsem si pár desítek komentářů níže a nikdo se nad tím nepozastavuje, asi si to tedy pamatuji špatně.

Jinak děj odsypa skvěle, měla jsem přečteno za dva dny :) Jen konec byl useknutý a ne úplně vysvětlené pohnutky/motiv pachatele a jeho činů. Na další díl s Erikou se budu těšit.

04.03.2023 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Rychle a dobře se to čte, případ je hrůzný, vrah je znám téměř od začátku a už jen čekáte jestli ho stihnou dopadnout

06.11.2021 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Od Markéty Lukáškové jsem ještě nic nečetla, jen slyšela pár dílů podcastu "Příběh, který se opravdu stal".

Obecně mívám problém s knihami, které jsou psány hovorově, tak jsem si myslela, že to ani nevydržím. Ale v druhé kapitole nastoupila babička a hned to bylo jiné vyjadřování než od vnučky. Přišlo mi to jako skvělý nápad. A přibližně když jsme se dostali k nebi a peklu, tak už jsem se do příběhu zamilovala. Líbilo se mi, určitě doporučím k přečtení svojí mamce.

17.11.2023 4 z 5

Ze začátku knihy jsem měla dojem, že čtu červenou knihovnu, ale velice rychle mě tento pocit přešel. Kniha je úžasně a čtivě napsaná, některé pasáže by sice mohly být zkráceny, ale až tolik mi to nevadilo. Kateřina byla velice silná a zásadová žena. Chápu její pohnutky, ale i tak mě nepřestávala překvapovat její zásadovost a boj za práva dcery i kdyby jí to mělo stát cokoliv.
Tímto jsem úspěšně dokončila Čtenářskou výzvu letošního roku a někdy časem si velmi ráda přečtu pokračování o dalších tudorovských královnách.

10.09.2023 5 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Neměla jsem žádná očekávání od této knihy, rok na mě koukala z poličky, protože jsem měla dojem, že jako autorčina prvotina to bude slabota... Ale musím přiznat, vlastně se mi to docela dost líbilo. Od autorky jsem četla všechny knihy a tuto bych zařadila podle oblíbenosti spíše do první půlky. Hlavně se mi líbilo vykreslení vztahu matka, dcera, babička a problémy se kterými se snažily vypořádat po svém. Utrpení Joy při nevolnostech v těhotenství jsem duševně prožívala úplně s ní.

28.01.2022 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Půjčila jsem z knihovny manželovi, který moc nečte a vážně ho to zaujalo a mnohokrát mi předčítal nějaké vtipné pasáže. Pak jsem si tenhle cestopis přečetla i já a je to vážně poutavé, vtipné a obohacující. Asi jsem i změnila názor na stopaře a když bude místo, možná nějakého svezu :)

07.10.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Silná kniha... stoji za to si koupit/půjčit, přečíst a přemýšlet...

Lituji jediného, že nebyla v knize více popsána současná situace uprchlíků v Jižní Korei.

23.01.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Hned na začátku mě překvapil stroze popisný způsob psaní bez přímé řeči, asi autorky osobní styl, ale chvilku mi trvalo než jsem si na něj zvykla. Kniha je rozdělena na 3 části, Dětství, Dospívání a Dospělost.
Část dětství poměrně nezajímavá, dospívání a dospělost už pro mě byly velice čtivé a jakmile čas dovolil hned jsem pokračovala ve čtení.
Po dospělosti jsem čekala další kapitolu, myslela jsem že kniha bude o celém životě od narození po smrt a ne že se někde v průběhu života utne. Nevěřícně jsem zírala na poslední stránku. Určitě by se mi líbilo dozvědět se, jak by Zuzanin osud pokračoval. Dovedu si to představit i natočené jako skoro thriller.
Kniha se nevyhne srovnání s Hanou od Mornstajnove. Ale podle mě Hanu ještě dlouho nic nepredci.

11.10.2020 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Po dvou letech jsem si první díl přečetla znovu, abych si ho zopakovala, protože mi už v poličce čeká druhý a třetí. A musím souhlasit se svým tehdejším hodnocením, 5 hvězd si zaslouží. Moc mě to bavilo, nejen že máme 2 vyšetřovatele, ale ke slovu se dostane i ajtak a další členové týmu. Oběti jsou malé holčičky, naštěstí jejich odchod ze světa není tak hrozivý jako v jiných skandinávských detektivkách. To bych nedala. Co jediné mi na knize vadilo je velké množství překlepů.

10.08.2020 5 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

(SPOILER) Nejprve mě zaujal název knihy, pak obálka a také to, že existuje i film (o kterém jsem dosud neslyšela). Čtení bylo vtipné, srdcervoucí, dojemné, těch skoků čase bylo nepočítaně, ale dalo se v tom vyznat. A všechny postavy v knize byly jednoduše báječně napsané. A teď už se jen v nejbližší době podívat na film. PS: co mi přišlo nereálné, že by Ruth a Idgie spolu žily a nikdo k tomu v té době neřekl ani půl slova. PS2: smažená zelená rajčata bych si asi ani teď po přečtení knihy nedala, já raději červená :)

27.07.2023 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Velmi zdařilý díl první série. Josie Quinn mi byla víceméně sympatická hned od začátku, i když v mnohém připomíná detektiv sefinspektora Eriku Fosterovou od Bryndzy a s ni jsem ze začátku docela bojovala. Ale asi si začínám zvykat.

Opravdu jsem mela v plánu pokračovat v této serii, 5 dílů v češtině, to se dá. Ale jak uz tu někdo psal a vyrazil mi málem dech, v angličtině už je vydáno 16 dílů a přitom se vydávají teprve od roku 2018. A to mě docela odrazuje, číst tak dlouhou sérii... a hlavně přemýšlím, jak to bude vypadat s kvalitou, když autorka jede jak mlátička:)

05.02.2023 3 z 5

Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Daniel Fiala

Čtenářský diář 2023 jsem si neměla v plánu kupovat, protože za a) ten pro rok 2022 jsem měla doma a moc se mi nelíbil, za b) jsem ho jako diář stejně nepoužívala, máme doma rodinný plánovací kalendář na stěně.
Ježíšek měl ovšem jiný názor a pod stromečkem jsem nový diář objevila, dnes si ho pročetla a musim ho opravdu moc pochválit... Obálka za mě super, obsah a členění vynikající, krátké rozhovory super, malůvky u narození spisovatelů boží (aspoň člověk trochu popřemýšlí k čemu to patří). Hodnotím velice kladně a když se mi tak líbí, přece si tam sem tam neco zapíšu.

25.12.2022 5 z 5

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Nádherná kniha, nádherné ilustrace, velký formát. Jen kdyby se tak blbě nedržela :) Proto bych pro začátek dětem na první čtení HP doporučila spíše ty menší neilustrované verze, také jsem je měla a stále mám... v knihovničce už čeká 4. ilustrovaný díl od Jima Kaye a 5. třeba najdu pod stromečkem. Na další díly v této verzi si asi dlouho počkáme.

05.12.2022 5 z 5