Libris_Na_Ex Libris_Na_Ex komentáře u knih

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Musím říct, že ze začátku jsem měla problém se začíst, ale postupně si mě kniha získávala víc a víc a na konci jsem byla nadšená. Vztah Tristana a Lucie byl strašně krásný a bavili mě jejich společné konverzace.

11.08.2022 4 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Bavilo mě to. Moc! Líbilo se mi, že Montgomery nebyl jenom sexy chlap, do kterého se hlavní hrdinka na první pohled zamiluje, ale hledali si k sobě cestu, hlavně přes diskuze o politice. To skvěle odráželo i to, že hlavní hrdinka bojuje za práva žen a snaží se studovat na Oxfordu, což mnoho mužům nedělá radost.
Trope Zakázaná láska mě taky bavil, jen mi přišlo, že se děj po půlce točil v kruhu: Líbíš-se-mi-ale-nemůžeme, nebo miluju-tě-ale-nemůžeme, což se velmi rychle ohraje. Byla bych radši, kdyby autorka tyhle pasáže osekala a místo toho ukázala svatbu, a jak se pár vyrovnává s přijetím společnosti.
Ale i přesto jsem si to velmi užila a můžu doporučit.

04.02.2022 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Jako bych četla slabší odvar série Off campus od Elle Kennedy.
Hlavní hrdina je potetovaný Bad boy, který není ale ničím spešl a podobného hlavního hrdinu by jste našli v hromadě dalších YA/NA knih. Hlavní hrdinka zase typická cool drsná holka.
Vtipný scény mě buď to absolutně nudily, nebo mi přišly strašně trapný.
Fajn byla minulost hlavní hrdinky a postava její mámy, ale už jsem četla mnohem zajímavější vážnější témata v romantikách.
A hřebíček do rakve bylo oslovení "Princezna". Fakt nemám ráda když kluk takhle oslovuje holku a drásalo mě to na skoro každé druhé stránce. A taky to pro mě zabíjelo jakoukoliv dobrou scénu.

09.01.2022 2 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Velmi poutavý rozhovor o letectví a všem okolo něj
Skvělý knižní zážitek

26.12.2021 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Ano, jsem jedna z těch, které příběh Addie LaRue, zcela pohltil a uchvátil.
Ale není to kniha pro každého. Není to young adult, není tady akce, jeden zvrat za druhým, nebo láska, která hory přenáší.
Tahle kniha, je pomalá, rozvážná, hloubavá a nádherná. Bavilo mě příběhem pomalými kroku procházet, objevovat ho a prozkoumávat všechno, co nabízí.
A hlavně Henry, to bylo zlatíčko a u jeho příběhu mi pukalo srdce, protože jsem přesně věděla co cítí.
Neviditelný život Addie LaRue je nezapomenutelný.
A hlavně, Addie LaRue je nezapomenutelná.

14.10.2021 5 z 5

Na první pohled to vypadá jako obyčejný průvodce po Evropských stezkách. Takhle kniha toho ukrývá ale mnohem víc. Ukazuje, že všechno nejde podle plánů, a to nejen putování. Ne vždycky je možné trail dotáhnout do konce, někdy prostě zůstanete celý den ve stanu a někdy taky začínáte, takže se musíte učit z vlastních chyb. Lůca tady ale odkrývá i životní ztráty a bolesti, které k tomu bohužel patří.
Za těch 300 stránek se budete smát i plakat (fakt hodně) a budete mít chuť nasadit batoh na záda a vyrazit do hor.

30.09.2021 5 z 5

Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků Ursula K. Le Guin

V knize bylo spousta myšlenek, které byly naprosto fantastické a plně jsem s nimi souhlasila. Autorka je opravdu velkým milovníkem fantasy, to je cítit z každé stránky.
Na druhou stranu jsem tam občas cítila až nenávist k lidem, co fantastice na chuť úplně nepřišli a z toho jsem radost neměla.

20.08.2021 3 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Ne vždy jsem se všemi názory Terezy soucítila, ale knihu má zpracovanou opravdu velmi pěkně.

12.08.2021 4 z 5

Daleko od stromu Daleko od stromu Robin Benway

Proč tahle kniha nemá mnohem větší hype? Přijde mi, že v Česku moc známá není, při tom by si to zasloužila!
Já nejsem člověk, kterého by kniha snadno rozbrečela, ale téhle se to povedlo na plné čáře. Sledujeme 3 sourozence, z nichž každý má svůj velmi nelehký příběh a mě dostávaly úplně všechny, i když asi úplně nejvíc ten Gracin. To byla fakt síla.
Takže pokud chcete něco, co vás totálně zničí, ta prosím, tady to je.

21.05.2021 5 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Já nemám slov. Bylo to nádherný!!!!
Historie Ruska oblečená do pohádkového kabátu. Navíc ta romantická linka, úžasná hlavní hrdinka, která není perfektní a ta nádherné popisy krajiny.
Není to série pro každého, ale mě zůstane v hlavě ještě hodně dlouho.

22.02.2021 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Na začátek bych chtěla říct, že nesouhlasím s "prohlášením", které s touto knihou putuje, a to že na ní knize není kromě vážnějšího tématu nic originálního. Já jsem do teď žádnou knihu, ve které by se campovalo nečetla. Ani o dvou lidech, mezi kterými by se dělo, to co se mezi hlavními hrdiny dělo tady (Velký experiment a následné nepřátelství). Už podle anotace jsem si to říkala a po přečtení si to myslím stále.
Jednu hvězdičku jsem ztrhla za začátek... vlastně první půlku, od které jsem čekala něco jiného než jsem dostala, takže to vlastně zkazily mé očekávání. Já čekala, že to jak se ocitnou sami v lese (což nám slibuje anotace) se začne odehrávat dřív. Skoro do půlky knihy jsem musela vytrpět "luxusní camp", který neměl s campováním nic společného a mé trampařské srdéčko dost trpělo. Plus teda Reagan a Brett, kteří byli sice dobře napsaní, ale je to ten typ postav co já nemám ráda.
No ale po začátku třetí části to začalo být opravdu skvělé a já dostala to na co jsem se těšila. I téma o rodičích a rozvodech mě bavilo a přišlo mi dobře udělané.
Takže jo, za mě supr contemporary.

26.08.2020 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Ano, kniha upozorňuje na velmi velký problém dnešní doby a je dobře, že se někdo do tohoto tématu pustil. Mám ale pár výhrad.
První he detektivní zápletka. Kniha byla trochu výstup z mé komfortní zóny a věděla jsem, že tam tato zápletka byla. To nic nemění na tom, že mě vyšetřování prostě nebavilo. To ale není chyba autorky, ale moje a já s ní počítala.
Těžší pro mě ale v první půlce knihy představování internetového světa čtenáři. Vysvětlený byl dobře, jen pro někoho, kdo se v něm orientuje, tam nebylo moc nic nového a šokujícího. Chápu, proč tam tomu byl věnovaný tak velký prostor, ale kombinace tohoto a prvního bodu mi čtení první půlky dost ztížila.
Druhá půlka už pro mě byla značně lepší - zajímavější a spoustu dobrých myšlenek.
Bohužel ale nemůžu hodnotit plným počtem hvězd.

21.01.2024 3 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Tahle kniha byla síla - hlavně části, kde se Tara konfrontuje s realitou. Dlouho mi zůstane v hlavě.

18.01.2024 5 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

3,5/5
Fakt jsem se těšila. A i to mělo potenciál, ale u mě to bohužel nevyšlo.
Všechny postavy, byly strašně zajímavé a komplexní, ale bohatě by jich stačilo míň. Takhle ani jedna neměla pořádně prostor a nedokázala jsem si k nim vybudovat vztah.
Svět je skvělý a perfektně to podtrhuje styl psaní, který je hodně filozofický a vědecký. Hodně často jsem si říkala, jo tohle by mohlo fungovat. Ale pokud si nevytvořím vztah k postavám, je pro mě těžké se soustředit, což se stalo i tady.
Zároveň nemusím zvraty, který přijdou najednou odnikud. Má cenu dodávat, že se to stalo i tady?
Takže jo, mohlo to být fakt dobrý a věřím, že budou lidi, které to bavit bude. Ale mě bohužel ne.

23.09.2022 3 z 5

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

ACH, tohle byla nádhera.
Začátek byl sice docela dost pomalý (i na mě), ale kniha mi to plně vynahradila. A pokud máte radši akční knihy, myslím, že tohle vás moc bavit nebude. Hlavní kouzlo Našich zakázaných vášních spočívá v atmosféře rozpadající se Šanghaje )vycházejících z reálných událostních, nádherném stylu psaní a hlavně v postavách. Roma a Juliett jsou skvělé komplexní postavy, žijící v nebezpečném světě. Měli by se nenávidět, ale přesto v sobě našli lásku.

22.08.2022 5 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Rozhodně jeden z lepších dílů. Mělo to hodně podobný vibe, jako Vikomt, který mě miloval (což je můj oblíbený díl). Stejně jako u Vikomta, to byla hate-to-love, jen o malinko slabší. Uvítala kdyby tam bylo víc hate, protože strašně rychle přešli k té části, kde už v sobě začínají něco cítit.

12.08.2022 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Vlastně to byla moc fajn kniha, jen mě až tolik nedostala, protože jsem věděla, jak skončí.

11.08.2022 3 z 5

Nick a Charlie Nick a Charlie Alice Oseman

Prostě další Srdcerváči. A přesně to jsem teď potřebovala.

04.06.2022 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Chápu proč se to lidem tolik líbí a mrzí mě, že u mě to nefungovalo.
Hlavní kámen úrazu je v hlavním námětu - hlavní hrdinové se potkávají jednou za rok v ten samý den. Tohle je něco originálního, o čemž jsem zatím nečetla. Bohužel pro mě to znamenalo, že jsem si nebyla schopná k hlavním hrdinům vybudovat vztah a bez toho mě knihy málo kdy chytí za srdce. Věci, které se mě měli dotknout, se mnou nic nedělali, měla jsem pocit, že nic opravdu nevidím a všechno je jenom z vyprávění a všechno bylo jenom lehce naťuknuté, ale ne pořádně rozpracované. Třeba Fallonina nesebejistost ohledně jizev, kterou Ben samozřejmě hned napraví.
Hlavní hrdinové pro mě neměli nijak zajímavější charakter, čemuž opět nepřispíval odosobněný formát.
V průběhu knihy se udály zvraty, které jsem buď odhadla, nebo mě vůbec nedostaly. No a pak přišel hlavní závěrečný zvrat, který byl... meh? Nemám ráda příběhy postavené na lži, což tohle úplně nebylo (byly i horší), ale stejně si mě to nezískalo.
Opět, myslím, že to spoustu lidí bude milovat, ale u mě to prostě nefungovalo.

11.02.2022 2 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Kostičas jsem četla poprvé někdy v roce 2016 a už tehdy mě to totálně uchvátilo, i když nechápu jak jsem v té době mohla pochopit ten komplikovaný magický systém. A to může být pro někoho hlavní problém s knihou, protože je tu strašně moc informací, které musíte vědět. Aby toho nebylo málo, pop prvních 50 stránkách, kdy máte pocit, že vám z toho všeho vybuchne hlava, se z Londýna přesouváte jinam, kde dostává váš mozek ještě více zabrat, přičemž jste ještě ani nestihli zpracovat to před tím. Ale vyplatí se to.
Svět i magický systém je PERFEKTNÍ. Kombinace Jasnovidectví a totalitního režimu v budoucnosti funguje (překvapivě) naprosto skvěle a dělá z knihy originální a jedinečné čtení. Má to zvláštní atmosféru a já tomu plně podlehla.
Skvěle fungují i postavy, především hlavní. Paige je hrdinka, která nemá na růžích ustláno, umí za sebe bojovat, ale není to drzá, arogantní, sarkastická mrcha. Je to prostě holka, která chce přežít, ve světe, kde jsou jasnovidci lidmi utlačování a spousta jasnovidců (a jiných bytostí) prahne po jejich schopnostech.
Navíc je tu moje milovaná romantická linka enemies-to-lovers, která je v kombinaci se Strážcem úžasná. Jak si k sobě postupně hledají cestu a budují důvěru je přesně to, co na téhle romantické lince zbožňuji.
No, teď vzhůru na re-reading dalších dílu, abych byla v dubnu ready na čtvrtý!

31.01.2022 5 z 5