LexiS LexiS komentáře u knih

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Tak k téhle knize jsem se dostala asi s 10 letým zpožděním, no nevadí.
Je mi naprosto jasné, že tehdy bych z knihy byla celkem paf. Každopádně, když už mám tolik fantasy načteno, tak to na mě nemohlo udělat takový dojem, jako kdysi.
Čte se to opravdu dobře, kdyby byl čas, tak za dva dny by určitě bylo po ní. Času tolik nebylo, takže to vyšlo na dny 4.
Autorka někdy píše, jako když jsem četla příběhy na Wattpadu, to mě celkem překvapilo.
Každopádně na mě to bylo neskutečně sladké a to romantické linky ve fantasy zbožňuji, ale tady je to vlastně hlavní téma a nic víc se tam neděje. Strašně se milujou i když se skoro neznají a nic spolu nezažili, nooo... Sem tam jsem musela protočit oči - někdy i víckrát po sobě.
Co mi vadilo neskutečně bylo Edwardovo hihňání. Velký strašlivý upir, co pořád tvrdí, jak je nebezpečný se hihňá?
Nehledě na to, že mi přišlo jeho chování často toxické - udělej tohle, udělej tamto, pohrdavě se zasmál, vyznělo to, že si myslí, že je Bella úplně blbá trubka a další úžasnosti.
Další díly si přečtu už jen pro porovnání s filmy, které mě až překvapily, jak moc jsou podle knihy. Teď záleží, jak jim to vydrží. Asi nemůžu říct, jestli je lepší kniha nebo film, s odstupem času mi film přijde strašně stupidní a herecké výkony příšerné, ale i přesto možná trochu nad knížkou vede.
Na další díly (i když je mám všechny doma) nespěchám a možná upřednostním Půlnoční slunce. Ať to mám hezky komplexní.
Každopádně je hezké se vrátit do generace knih, která moji čtecí éru začala.

26.02.2023 3 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Bardugo ty druhé díly duologie prostě umí!
První díl je vždy trošku rozvleklý, jak se člověk musí seznámit s celou situací, 150 vedlejšími postavami a vzájemnými vztahy. Ale druhý díl už je nabitý a je to prostě jedna velká jízda.
Neumím si představit, že by člověk předtím nečetl Grišu nebo Vrány, to vůbec. A právě tím je to tak dokonalé, tenhle propracovaný svět prostě funguje na jedničku!
Nikolaj a Zoja jsou naprosto perfektní postavy a jejich věčné pošťuchovaní bylo přesně pro mě!
Ninu jsem si v tomto díle oblíbila, jako nikdy předtím. Ačkoliv jsem nejdřív úplně nefandila nové romantické lince. Nakonec si mě i ona získala. Takže spokojenost.
*mini spoiler*
Zároveň bylo milé, vidět se zase se starými postavami a (muhaha) strašně se těším na další případné knihy z Grishaverse. Protože rozjeté je to nádherně.
Nu a co se týká našeho "záporáka," tak možná nejsem tak docela normální, ale mně je ho vždycky strašně líto, taktéž je naprosto dokonalá postava, protože vše co dělá, dělá pro Ravku.

09.02.2023 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Jak u Vran tak i tady se mi stalo, že jsem se nemohla začíst. I když to není úplně přesné, přečetla jsem ji tak za 3 dny, ale furt mě něco rušilo.
Posledních asi 100 stran bylo skvělých, kapitoly se zkrátily, všechno rychle plynulo. Paráda. Nakonec spokojenost.
Hned se vrhám na další díl, protože mě zajímá, jak to dopadne s Temnyjovými vyznavači. Protože stejně jako u Griši a možná i trochu víc, se i tady se ukazuje, že Temnyj neměl tak docela špatnou vizi ohledně Ravky. Jen by měl zapracovat na provedení.

06.02.2023 4 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Tohle bylo takové roztomile miloučké. Čtu převážně jen fantasy a i přesto, že jsem od knihy moc nečekala, tak se mi moc líbila. Trošku bych zkrátila popisné pasáže, kterých je v knize opravdu hodně. Dějově to moc nepřekvapí, velmi brzo jsem měla představu o tom, jak to bude, a nakonec i bylo.
Milostné trojúhelníky mě v knihách baví, takže i v tomto směru jsem nadšená. Už jen proto, že to není typický trojúhelník, kdy je to bad boy a ten hodnej, který vždycky utře. Tak jsem zvědavá, jak se to vyvine.
Rozhodně budu v sérii pokračovat.

21.01.2023 4 z 5

Temná krev Temná krev Elly Blake

No tak tohle bylo celkem fiasko. Kniha se neskutečně vleče. První část budete chtít hlavní postavy proplesknout zleva zpráva, protože se oba chovají jako největší pitomci.
Druhá část se vleče snad ještě pomaleji než první a člověk jen čeká, co se s hlavní hrdinkou stane.
Když už si člověk mysli, že to bude lepší, když míříme do finále, tak je neskutečně zklamaný. Kniha mohla končit třeba o 60 stran dřív.
Za mě bohužel zklamání. První dva docela dobré, ale třetí se teda nepovedl, byl takový hodně kýčovitý a předvídatelný. K sérii se už neplánuji vrátit.
Ale aby tohle nebyl jen negativní komentář, tak jsem si užila těch pár scén s Kaiem. Nejlepší postava ze série.

15.01.2023 2 z 5

Ohnivá krev Ohnivá krev Elly Blake

Taková pohodavá knížka, oba díly tak na stejno, zhruba na 3,5 hvězdy.
Čte se to dobře, ale že bych se vyloženě nemohla odtrhnout to zase ne. Dost předvídatelné.
Arkus si mě absolutně nezískal v prvním díle, takže jsem uvítala změnu v podobě Kaie. Zatím nejlepší postava vůbec.
Škoda třetího dílu, ekniham zrovna nefandim, takže bude trvat než se dokopu ho přečíst.

06.01.2023 3 z 5

Rituál Rituál Sergej Djačenko

Přiznám se, že jsem knihu kupovala kvůli filmu, který sice není žádná hitparáda, ale čím víckrát ho vídám, tím víc se mi líbí.
První zklamání přišlo snad hned s první kapitolou, kdy mi rychle došlo, že film je teda naprosto mimo. Jediné, co film a kniha mají společného je snad jméno Arman, jinak naprosto nic. Nevadí.
Začala jsem to brát tedy jako úplně jiný příběh a bylo to lepší... Teda skoro.
Prvních asi 90 stran bylo neskutečné utrpení, nevím který z těch dvou se choval víc jako totální idiot.
Potom už to celkem šlo, některé pasáže jsou opravdu hezké. Některé zase úplně zbytečné.
Největší kámen úrazu za mě byl ten, že některé pasáže byly neskutečně rychlé (svatba? konec? To bylo jako co?) a některé zase neskutečně pomalé (myslela jsem, že Arman snad v životě nedoputuje).
Chvíli jsem si myslela, že knihu ani nedočtu, ale většinou se donutím.
S otevřeným koncem jsem už počítala, ale až takhle otevřený jsem ho stejně nečekala.
Takže ve finále bych dala necelé tři hvězdy. Úplně špatné to nebylo, ale už se ke knize nejspíš nikdy nevrátím.

30.12.2022 3 z 5

Příběhy z Akademie Lovců stínů Příběhy z Akademie Lovců stínů Cassandra Clare (p)

Jak já se ráda vracím do světa Lovců stínů!Škoda, že kniha vyšla tak pozdě, jelikož slouží jako úvod pro Temné lsti. Na druhou stranu bylo příjemné si ujasnit všechno, co v nich nedávalo smysl.
Ale teď už ke knize samotné. Jedná se o deset povídek, takže to nemá tak komplexní děj jako ostatní autorčiny knihy. Navíc Simon nikdy nepatřil k mým oblíbeným postavám, takže jsem nečekala zrovna pecku. Ale ona to pecka byla, Simon si mě získal, navíc z každé povídky si čtenář může něco odnést. Vedlejší postavy sice nebyly tak propracované, ale každý měl důvod se chovat, tak jak se choval.
Musím vyzdvihnout i zajímavé grafické zpracování, které v jiných knihách autorky není.
Dále jazyk! Kdo už knihy od Cassie četl, tak ví jakým stylem píše a já to mám tak moc ráda! Navíc super překlad a po *sakra* dlouhé době kniha bez chyb a překlepů.
Za mě obrovská spokojenost.
Cassie je pořád jedna z mých nejoblíbenějších autorek vůbec a já mám chuť si dát rereading všech jejich knih (kéž by na to byl čas, že jo.) Naštěstí na mě ještě čekají Nejstarší kletby a Poslední hodina, na které se teď o to víc těším.

04.12.2022 4 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Tak teda to byla jízda! Od první stránky jsem byla do příběhu úplně hotová. Jasně pár věcí zde není úplně dovysvětlených, ale ty odpustíte hned po X-tém zvratu v knize.
Atmosféra je úplně geniální, vykreslení ostrova tak nádherné, že skoro cítíte mořskou sůl ve vzduchu. Do toho strašidelné části a super postavy. No musím říct, že mi to opravdu sedlo a hltala jsem stránku za stránkou.
Další plus za to, že jsem nemohla přijít na to, kdo za všechno vlastně může! To se mi nestává běžně, takže opravdu pecka.
Nu a upřímně, kdybych byla Annaleigh ve scene, kdy se vrátí na Highmoor z majáku, tak bych si to šla rovnou hodit.
Opravdu doporučuji!

05.11.2022 5 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Opačno pro mě bylo celkem příjemným překvapením. Zajímavý nápad, dějově je to možná už trošku překombinované, postavy příjemné. Velkým plusem pro mě bylo, že jsem až do poslední chvíle nevěděla, komu můžu vlastně věřit. Moc se mi líbilo fungování světa a magie.
Trošku zklamání bylo zasazení do viktoriánské Anglie. Z té snad v celém příběhu není vykresleno opravdu nic, dokonce ani styl mluvy k tomu nesedí.
No a poslední dva mínusy jsou rozhodně za vysvětlovací dialogy, které vysvětlují takovým stylem, že nakonec z toho člověk stejně nepobere všechno, aby to celé do sebe dokonale zapadlo, a za tu hromadu chyb v celé knize - to už jsem opravdu dlouho nezažila.
Obrovské plus má samozřejmě obálka - opravdu nádherná práce. Kniha končí vcelku uzavřeně, takže nad druhým dílem ještě popřemýšlím, pokud vyjde.

01.10.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

*Přemýšlivý výraz*
Po dočtení šesti vran jsem tak docela nechápala ten humbuk kolem. Ano, byla to dobrá kniha, ale začátek se strašně vlekl. Říkala jsem si, že když Kaz posbírá svoje Vrány tak snad se to rozjede a mně spadne čelist. No, rozjelo se to asi jako výtah - pomalu a rozhodně nezrychloval. Nejzajímavější mi přišly backstory postav. Ani útěk z Ledového paláce mě zas tak nenadchl. Nejspíš mi vadilo i příliš mnoho popisných částí. Hodnotila bych 3,5 hvězdami.
Nu a právě z toho důvodu jsem byla hodně skeptická vůči druhému dílu. Nemám tendenci série nedočítat, (to už by musela být sakra špatná). Takže jsem se do něj pustila a byla nadšená. Akce hned od prvních stran, zvrat za zvratem, no prostě pecka. Druhý díl je o tolik lepší, že si rozhodně zaslouží pět hvězd. Finále naprosto dokonalé. Postavy mi budou chybět.

16.08.2022 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

(SPOILER) Tohle byl podle mě nejlepší díl z celé série. Měl sice možná trošku pomalejší start, ale ten zbytek byl skvělý.
Na prvních dvou dílech mi neseděl vztah Aliny a Mala, chyběla mi tam nějaká jiskra, kterou jsem vnímala spíš mezi Alinou a Temnyjem nebo Nikolajem.
Až v samotném závěru jsem jim přišla na chuť a vlastně byla ráda, jak to celé dopadlo.
Každopádně je to jedna z mála sérii, kdy jsem hlavní dvojici tak úplně nefandila.
Já bych radši viděla více z Temnyje, kterého tam bylo pořád trochu málo.
To se projevilo i u smrtí Mala a Temnyje, protože jsem měla slzy na krajíčku spíš pro záporáka.
Perfektní byl Nikolaj a jeho smysl pro humor.
Tak jsem zvědavá na další díla autorky. Čekají mě Vrány. Navíc jsem nevěděla, jestli pořizovat Zjízveného krále, tak teď už vím, že určitě přibude do knihovny.

09.08.2022 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Měla jsem strašný respekt k těmto knihám a proto se mi do nich moc nechtělo. Strašně dlouho jsem je odkládala a dostala se k prvnímu dílu Griši až teď. A bylo to fajnové. Přečetla jsem to za jeden den.
Krásně to plynulo, ale asi jsem čekala větší wow efekt.
Každopádně námět "Dělám to pro mír" na mě opravdu funguje velmi dobře. Takže i když je Temnyj trošku zmetek, tak ho částečně i chápu. Tyhle postavy já můžu.
Trošku mi vadily rychlé dialogy, ty jsou podle mě nedotažené, jakoby autorka nějak nevěděla co dál.
Každopádně jsem zvědavá na druhý díl a později nejspíš zkouknu i seriál.

04.08.2022 5 z 5

Limea Limea Lin Rina

Celé to bylo takové strašně miloučké a slaďoučké. S Kronikami prachu se to měřit rozhodně nemůže.
Tahle kniha se odehrává cca v týdnu (když nepočítám konec) a *předvídatelný spoiler* hlavní hrdinové se do sebe bláznivě zamilují a vědí, že jsou pro sebe ti praví i když o sobě téměř nic neví.
Celkově je kniha dost uspěchaná, ale i tak se mi z nějakého důvodu celkem dost líbila. Vzala jsem si ji na dovolenou a hned to mělo úplně jinou atmosféru. Takže pokud na dovolené nechcete moc přemýšlet, tak doporučuji.
Graficky je to jedna z nejkrásnějších knih, co vlastním.

04.08.2022 4 z 5

Bohové a monstra Bohové a monstra Shelby Mahurin

Přiznám se, že jsem od celé série čekala mnohem víc.
Příběh jako takový neurazí, ale chyběly mi zde alespoň nějaké wow momenty. Děj prostě plyne, ale nic závratného se neděje. Nic nepřekvapí.
Každopádně ve všech třech knihách bylo chyb jak máku. Poslední dobou jde korekce pěkně do háje.

25.07.2022 4 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Po tom, co jsem zjistila, že má kniha tady o dost slabší hodnocení než první díl, se mi do dvojky moc nechtělo. Přečetla jsem třeba jen kapitolu a pak ji odložila.
A jsem celkem překvapená a nejspíš budu vyčnívat z davu, ale mně se to líbilo dokonce víc než jednička. Po mé několikadenní čtecí krizi jsem to vzala na dvě posezení.
Romantická linka mě v téhle sérii moc nebere, takže mi nevadilo, že je jí míň, než v jedničce, a že je taková nijaká.
Přidaly se i nové a zajímavé postavy, které měly ale málo prostoru. Škoda.
Konec byl famózní, tak mě nakopl na třetí díl, že se ho nemůžu dočkat.

19.07.2022 4 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Tak po všech těch vilách jsem konečně sáhla taky po knížce s čarodějnicemi a čtení jsem si moc užila.
Budu možná trochu vyčnívat z davu, ale nejvíc se mi z postav líbila Lou s její prořízlou pusou. Asi jsem zrovna potřebovala trošku divočejší hrdinku.
Jediné, co jsem těžce nedávala, tak to bylo sem tam její nelogické chování. Ten zatracený prsten využila všehovšudy snad jen 2x.
Kámen úrazu byl za mě Reid. Ten mi tam neskutečně nesedí, ale zase měl alespoň nějaký vývoj. A jsem zvědavá, co se z něho ještě vyklube.
Další vedlejší postavy moc prostoru nedostaly, tak uvidíme, jestli se to v dalším díle změní.
Francouzské názvy za mě úplně zbytečné, jen mě rozčilovaly.

14.07.2022 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tohle je taková milá výprava za starými známými. Žádná velká akce, ale přesto krásný příběh.

28.06.2022 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tohle bylo pohlazení pro mou romantickou duši. Špičkování mezi Feyre a Rhysem bylo naprosto dokonalé.
Po prvním díle jsem se dočkala opět mistrovského díla, které umí napsat snad jen Maasová.

20.06.2022 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Taaaak jsem se těšila na čtení, že jsem byla v šoku, když prvních asi 200 stran postrádalo šťávu. Naštěstí druhá polovina knihy už je lepší, ale pořád to není těch 5 hvězdiček, na které jsem zvyklá u Trůnu.
A teď už beru druhý díl a těším se na to, jak to bude dál.

17.06.2022 4 z 5