lenkaBajza lenkaBajza komentáře u knih

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Vzdávám to. Přečteno asi 300 stran za více jak měsíc a už to prostě dál nedám. Naprosto o ničem, pouhé tlachání, žádná hluboká myšlenka, nic, co by mě přesvědčilo knihu dočíst. Ke všemu musím za tak nepodařenou knihu zaplatit pokutu 30Kč knihovně za pozdní vrácení - stále jsem to nechtěla vzdát, ale už mi nic jiného nezbylo.

29.11.2021 1 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Do poloviny knihy to směřovalo k obyčejnému průměru s již známým tématem: ambiciozní šprtka a školní král-flákač, ale krasavec. To je přece jasné, že se tito dva musí dát dohromady:D Druhá část četby však nabrala trochu jiný spád, bylo to svižnější, bylo tam mnoho "nečekaných" zvratů a bylo to prostě lepší:)
Celkový dojem je takový, že mě kniha strašně rozčilovala - svou průměrností a nudným tématem. Zároveň a díky za to příběh oživily zvraty na konci příběhu, a to tak, že si snad budu muset přečíst další díl:D

04.11.2021 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zaujal mě autorčin styl psaní. Střídá strohé holé věty s neuvěřitelně dlouhými souvětími. Ale četlo se to dobře, bylo to svižné. Líbil se mi ten kontrast, kdy byli Židé deportováni do koncentráku, ale Zuzana, mladá Zuzana, byla zamilovaná a tudíž se cítila strašně silná a neohrožená. Celkově je příběh na válečné téma netypický, čteme o Zuzanině dětství, lásce, o válce i o životě po ní. Události v poslední části knihy-po konci války, byly dle mého nevyhnutelné (Zuzaně zůstal pouze Hanuš, a ten byl jaký byl), ale autorka opět dokázala vylíčit hlavní hrdinku jako tu nejsilnější. Doporučuji

04.11.2021 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Až do předposlední stránky jsem si říkala: příjemné čtení o životě tří žen. Bylo to sice napínavé, jak se postavy střídaly, honem jsem chtěla znát další osudy. Ale nic víc.
A nevím, jestli ta symbolika byla patrná opravdu až na poslední straně, spíš na poslední straně osvítilo mě:))
Ta symbolika je úžasná. Osudy tří žen, každá z jiného kontinentu, každá různé profese. Pro všechny je důležité jejich náboženství. Všechny touží po svobodě. Nikdy se neviděly, dá se říct, že o sobě ani neví, ale tvoří tři propletené prameny-bez jedné by nebyla druhá, bez druhé by nebyla třetí.
Čtivé, napínavé, na odeonku jednoduché čtení. Krásné čtení:))

08.10.2021 4 z 5

Matla - Kuchařka plná příběhů Matla - Kuchařka plná příběhů Roman Staša

Většina receptů jde snadno připravit, to velice chválím:)
Líbily se mi i rozhovory, některé jsem četla i dvakrát:))

08.10.2021 4 z 5

To je porod! To je porod! Leah Hazard

Bohužel zklamán, čekala jsem něco jiného. Čekala jsem zajímavé příběhy z porodního sálu. Tady se spíš řešily jen uniformy, nedostatek personálu a kapacity... když už byl nějaký porodní příběh, byl strašně krátký a nedotažený do konce, u většiny pacientů nevím, jak to s nimi vlastně dopadlo?!
Škoda škoda....

08.10.2021 2 z 5

Obtížné hodnotit filmový scénář... vlastně nevím, co bych měla hodnotit?? Fantastická zvířata miluju, film znám. Můžu si vybavit jednotlivé scény. Dialogy i scény jsou naprosto totožné s filmem. Přečtené velmi rychle:))

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Témata s městskými paničkami, které mají houby co dělat, špízují sousedy za záclonou, spí se sousedy, pomlouvají sousedy.... tak ty už mi fakt lezou na nervy. V této knize to ale překvapivě nebylo vůbec špatné, ale naopak velmi čtivé. Četlo se rychle, velké množství zápletek (tím pádem i velké množství potenciálních pachatel:)), výsledek velmi chválím:))

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Opět smekám před umem paní Mornštajnové. Krásný jazyk, poutavé a promyšlené příběhy, které do sebe nádherně zapadnout.
Z příběhu mne mrazilo. Ano, vím, že se jedná o fikci, ale situace, které připomínají hrůzy druhé světové války, by se prostě neměli nikdy opakovat, nikdy. A nikdo by nad tím neměl ani přemýšlet. Ale budiž:))
Příběh mne i tak velmi zasáhl, bylo to čtivé, napínavé. Nevím, jestli absurdní, nebo šíleně realistické.

10.09.2021 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Velmi,velmi zdařilé. Pan Moravec si témata jistě předem trochu nastudoval, je to znát a je to jen dobrě. Dialog tím působil mnohem přirozeněji, otázky byly věcné, plynule navazovaly.
Pan Beneš svůj obor vysvětlil nejlépe, jak pro běžné laické čtenáře mohl. Minimum odborností, mnoho zajímavostí. Supeer

11.08.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Absurdní,přitom tak realistické.

“Práce je naprosto a zcela dobrovolná! Jenže při neučasti bude omezen přísun žrádla!”

Takže asi tak!

14.07.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Příjemná letní četba. Příběh se mi líbil, byl propracovaný, postavy sympatické a jejich charaktery se krásně vyvíjely.
Možná to bylo trošku natáhlé. 3/4 knihy Lou řeší, že čas běží a ona musí něco udělat… bohužel na činy dojde až v posledních několika stranách.
Ale jo,bylo to super, těším se na film:)

06.07.2021 4 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Děj je dle mého strašně natáhlý. A ke konci, kdy se už začíná něco dít, autorka příběh pro změnu osekala na úplné minimum.
I přes tuto výtku hodnotím kladně, pro YA dobrý příběh-čte se svižně, je tam napětí, je tam magično, je tam láska… je tam vše. Dokonce si budu muset přečíst i daľší díly (zajímá mě, kdo je Sercery, k mé smůle to autorka prozradí zrovna až v posledním díle:D)

15.06.2021 4 z 5

Porodní bábou navždy Porodní bábou navždy Patricia Harman

Do poloviny knihy jsem dávala za pravdu zdejším komentářům-nejslabsi díl, nebylo to ono, děj se táhl, byl nezajímavý, řešilo se dokola to stejné...
Nicméně jsem si tuhle sérii a hlavní hrdinku oblíbila a druhou polovinu knihy jsem četla se slzami, sama nevím proč
Nebýt válečné dějové linky, nedá se to číst. Téma války je tam ale napsáno citlivě, poukazuje na myšéní tehdejší společnosti- ano,je to Hitler,kterého musíme zastavit. Ale bojujeme proti vojákům,chlapcům,kteří jsou stejně obyčejní, jako jsme my...

30.05.2021 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Díky za pana Kmentu a daľsí, kteří se nebojí šťárat ve věcech, ve kterých se mnozí neodváží.
Ráda bych, aby si tuhle knihu přečetl každý Čech! Je náročná, figuruje v ní velké mnozštví jmen, střídají se časy, děje... uf, opravdu náročné se v knize orientovat. Ale i přesto, to podstatné si odnesete...je to hnus, velebnosti!

21.05.2021 4 z 5

Nasraná máma - Nekorektní průvodce těhotenstvím od početí k porodu Nasraná máma - Nekorektní průvodce těhotenstvím od početí k porodu Tereza Maroušková

Ó díky, díky. Byla to neslutečná jizda:D
I kdyz jsem během svých těhotenství nadávala stejně sprostě jako autorka a rozhodně na tato období nevzpomínám v dobrém... děsně me to pobavilo, úplně jsem se viděla.
Do poloviny knihy mi trochu vadily příliš krátké kapitolky- spís příliš krátké myšlenky. Skákalo se od jednoho tématu k druhému moc rychle. Ale ten konec... ten to dohnal, hlavne prijezd do porodnice (nastesti jsem take prijela v noci:D)
Jeste se mi líbí ten kontrast, jak si autorka malovala budoucnost s dítětem... a když vidím, jakou realitu píše na instagram... :D
Doporucuji vsem tehotnym a matkam. Tem, které tento stav rozhodně neoznačuji za nejkrásnější období ženy (a to vás musí být většina,nebo vás fakt nechápu). Doporucuji i chlapům, kteří se diví,že se z nás v tomto skvělém období stávají krávy:D ( dle slov autorky:D).
Někomu nemusí sedět příliš vulgarismuů. I já myslela, že to bude na mě moc (vzhledem k tomu,ze autorku stalkuju na instáči a její projevy znám). Všechno to ale do sebe pasovalo,super:)

16.05.2021 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Jsem příjemně překvapená, četba mě bavila:) Líbí se mi příběh, ta ironie, kterou se tam autorce podařilo šikovně dát, líbí se mi kontrasty v charakterech hlavních postav.
V mé verzi knihy bylo však docela dost překlepů. Způsob psaní... no, moc mi to nevyhovovalo, na mě trošku archaicky poskládané věty. Z toho důvodu mi dělalo problém se pořádně začíst.

29.04.2021 3 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Achjo, jsem velmi zklamaná. Čekala jsem od autora víc. Začátek byl chaos, ale to mě u tohoto autora nepřekvapuje a nevadí. Ale příběh mě absolutně nevtáhl do děje (ani na začátku, ani uprostřed, ani na konci, prostě vůbec), během čtení mi myšlenky stále odbíhaly jinam... zkrátka mě to nebavilo! Myšlenka je super, úžasná fantazie autora také... ale nepovedlo se to předat na papír. Škoda...

12.04.2021 2 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Na přebalu se píše, že autor nebo příběh je nástupcem Stiega Larssona. Tak to ani omylem!
Začátek knihy mi dal zabrat, zorientovat se v postavách a časech... pak to ale nabralo docela spád. Celý příběh ale nemá s Larssonem (kterého zbožňuju), nic společného - postavy nejsou nijak zvlášť propracované, žádné velké zvraty, konec přinejmenším zvláštní. Jediné, co mě táhlo ke čtení - kdo je vrah?!
Velmi, velmi oceňuji to, že příběh ve mne dokázal vzbudit emoce - skutečně jsem se bála. Takové příběhy já ale nemám ráda, takže si od tohoto autora nic víc už nepřečtu:D

12.04.2021 3 z 5