Lele61 Lele61 komentáře u knih

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Umberto Eco napsal výborný historický román s detektivní zápletkou. Příběh má však ještě mnoho dalších vrstev a je zde patrný filozofický, politický i teologický přesah. Kniha se opravdu nečte lehce, ale určitě stojí za to. Dobře známé je rovněž filmové zpracování.

25.07.2023 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Karel Poláček nám ve svém čtivém románu přináší řadu dobrodružství party pěti kluků v čele s Petrem Bajzou, které zažívají v prostředí malého českého městečka. Knížka je určena zejména pro dospívající mládež. Dobře známé je potom i filmové zpracování.

24.07.2023 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Sapkowski skvěle umí jak povídky, tak ucelené příběhy ve formě románů. Zuří válka, všichni hledají malou Ciri a právě Geralt slíbil, že princeznu ochrání. Svižně napsaný román obsahuje všechno potřebné: hrdiny, se kterými se čtenář může ztotožnit a děj, který má spád. Určitě doporučuji.

24.07.2023 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Zápletka knížky se točí kolem toho, že potomek šlechtického rodu hrabě Kostka z Kostky, který žije v New Yorku s americkou manželkou a dcerou, získal nakonec v restituci zpět svoje rodové sídlo v Čechách a to se vším všudy. V románu vystupuje řada svérázných postav a není nouze o komické situace. Pohodová četba na pobavení. Viděl jsem i celkem povedené filmové zpracování.

23.07.2023 4 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Svižně napsaný napínavý příběh s tajemstvím a určitým historickým přesahem, jak je u Arnošta Vašíčka zvykem. Znalec náboženských sekt a magických symbolů doktor Runa pomáhá celkem bezradné policii při řešení série záhadných rituálních vražd. Celá věc souvisí s knihou Ďáblova bible a především s jedním listem, který z ní byl kdysi odstraněn. Román je známý i z povedeného televizního zpracování.

23.07.2023 4 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Volné pokračování předchozího románu Záhada hlavolamu. Zdánlivě ztracený "ježek v kleci" se znovu objeví na scéně a navíc se pomalu schyluje také k volbě Velkého Vonta. Čtenáře čeká další porce napínavých dobrodružství kluků z Rychlých šípu. Napsáno stejně dobře a čtivě jako první díl :-)

22.07.2023 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

V době svého vydání určitě velmi odvážná a kontroverzní kniha, dnes už prakticky klasika. Nabokov docela barvitě popisuje vztah dospělého muže s velmi mladičkou dívenkou, která ho vyloženě fascinuje po erotické stránce. Opravdu bravurně napsáno a navíc nádherným jazykem. Rozhodně doporučuji k přečtení.

21.07.2023 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Další sbírka dobře napsaných napínavých a čtivých povídek Sapkowského o bělovlasém Zaklínači Geraltovi z Rivie. Sapkowski zkrátka umí nejen romány, ale skvěle zvládá i povídky.

17.07.2023 5 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Hned na úvod se přiznám, že Viewegha zrovna nemusím. Je to dle mého názoru hodně přeceňovaný český autor. Proto jsem k této knížce přistupoval s určitou nedůvěrou. A ejhle! Ono se z toho vyklubalo docela příjemné překvapení. Román totiž patří k tomu nejlepšímu, co autor napsal. Začíná to už hodně netradičním námětem a pokračuje zajímavě podaným příběhem několika lidí (a také andělů) jejichž osudy se nakonec protnou. Je to svého druhů taková hořkosladká bilance a má to i určitý filozofický přesah. Musím říct, že se líbilo.

16.07.2023 4 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Je to snad ještě horší než Biomanželka (pokud to tedy vůbec lze). Nedoporučuji číst, byla by to ztráta času.

16.07.2023 odpad!

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Napínavý thriller o hašení požáru mnohopatrového mrakodrapu je typickým příkladem výborně napsaného katastrofického románu, který zároveň kritizuje nekvalitní způsoby práce stavebních firem. Je dobře znám i z filmového zpracování.

Dobré a ještě lepší jitro Dobré a ještě lepší jitro František Nepil

Soubor Nepilových krátkých fejetonů. Autor je skutečně skvělý vyprávěč a celé je to pohodové a velmi zábavné počtení, které dovede zlepšit náladu. Toto vydání je navíc výborně doplněné ilustracemi Miroslava Bartáka.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Kultovní dobrodružný román pro mládež Jaroslava Foglara. Popisuje příběhy party kluků z klubu Rychlých šípu v tajemné čtvrti Stínadla a také záhadný hlavolam "ježek v kleci". Nestárnoucí napínavá knížka, kterou mohu doporučit zejména dospívající mládeži. V mládí to byla samozřejmě moje oblíbená četba. Známé je i zpracování ve formě komiksu.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Mocný Don Corleone v čele svého klanu a nelítostný krvavý souboj jednotlivých mafiánských rodin o moc v newyorském podsvětí. Mario Puzo podrobně popisuje temný svět mafie s jejími velmi přísnými pravidly, která je přitom financována "špinavými" penězi z pašování, hazardu a obchodu s drogami. Dnes už klasický příběh je znám také z úspěšného filmového zpracování. Rozhodně mohu doporučit k přečtení.

15.07.2023 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula je už taková klasika v žánru "upírské" literatury a potažmo hororu. Bram Stoker umístil děj příběhu do kulis Anglie devatenáctého století. Hrabě Dracula se vydává ze svého tajemného sídla v Transylvánii do Londýna. Tam se ale proti němu postaví skupinka neohrožených vedená lékařem Van Helsingem a začíná boj. Velmi napínavý a čtivý román, který ani řadu let od jeho vydání nějak zvlášť neztratil na atraktivitě.

15.07.2023 5 z 5

Výborná dobrodružná fantasy se vším všudy. Obsahuje veškeré potřebné ingredience: mocný čaroděj Gandalf, sympatický hobit Bilbo Pytlík a skupinka neohrožených trpaslíků na cestě za obrovským pokladem bedlivě střeženým drakem Šmakem. To celé zasazené do prostředí Středozemě. Co víc si přát.

14.07.2023 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Dobrodružná putování kapitána Gullivera jsou už naprostá klasika. Prostřednictvím imaginárního cestopisu se Swift s využitím satiry pouští do ostré kritiky poměrů panujících v tehdejší Anglii.

14.07.2023 4 z 5

Sovák podruhé Sovák podruhé Slávka Kopecká

Další pokračování vzpomínek vynikajícího herce a také baviče Jiřího Sováka. Miluji všechny jeho filmy a moc rád si přečtu i zábavné historky z jeho bohatého hereckého života. Velká škoda, že už není mezi námi, jeho humor nám bude určitě citelně chybět.

10.07.2023 5 z 5

Fantastika, utopie, antiutopie Fantastika, utopie, antiutopie Julij I. Kagarlickij

Celkem zajímavá a podnětná kniha. Autor, který je literárním teoretikem, se nepokouší nějak shrnout dějiny sci-fi, ale předmětem jeho výzkumu je spíše hledání odpovědi na různé otázky, které sci-fi literatura klade, určení směrů jejího vývoje a zmapování základních problémů, kterými se sci-fi literatura zabývá. Takže sci-fi tak trochu z jiného úhlu pohledu.

09.07.2023 3 z 5

Lety zakázanou rychlostí Lety zakázanou rychlostí * antologie

Antologie sestavená Pavlem Kosatíkem (který napsal rovněž doslov) nám představuje výběr z české sci-fi 80-tých let. Obsahuje celkem 16 spíše kratších povídek + básně Karla Sýse a Zdeny Bratršovské. Jsou zde zastoupení jak již známí a zavedení autoři (Ondřej Neff, Jaroslav Veis, Eduard Martin, Ladislav Szalai), tak i některá méně známá jména. Povídky jsou velmi kolísavé kvality s tím, že těch horších je bohužel více. Pokud bych měl jmenovat tu nejlepší povídku, tak je to zcela jistě Bludiště od Neffa. Antologii jako celek potom považuji za průměrnou.

08.07.2023 3 z 5