Lele61 Online Lele61 komentáře u knih

Čarodějky z Eastwicku Čarodějky z Eastwicku John Updike

Další z případů, kdy jsem nejprve viděl výborný film s hvězdným hereckým obsazením a teprve posléze si přečetl knihu. Děj se točí kolem tří ženských hrdinek - čarodějek žijících na maloměstě a nečekané změny, kterou sebou přináší příchod charizmatického přistěhovalce Darryla s poněkud satanským vzezřením. Knížka celkově není špatná, hodnotím ji jako průměr, film se mi ale tentokrát líbil více.

18.08.2023 3 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Zřejmě nejlepší román bohužel předčasně zemřelého předního polského autora sci-fi. Popisuje obraz Země soustředěné pouze do izolovaných a automatizovaných velkých městských aglomerací a fungování totalitní společnosti, která člení lidi do jednotlivých tříd na základě jejich inteligence. Na základní potřeby má sice nárok každý, ale luxusnější statky lze získat pouze prostřednictvím "veksláků" jako je hlavní hrdina Sneer, kteří jsou schopni zvýšit inteligenční skupinu dané osoby. Posléze se Sneer začne zajímat o to, jak celý systém vlastně funguje a kdo ho řídí. Docela povedený román. Asi si přečtu také další díla tohoto autora a to přímo v originální polské verzi.

17.08.2023 4 z 5

Bořík, Bohoušek & spol. Bořík, Bohoušek & spol. Vojtěch Steklač

Další spousta nejrůznějších veselých příhod a rošťáren Boříka a celé jeho party. Opravdu výborná knížka pro děti a mládež. Knížku moc dobře znám z dob mého dětství a snad se bude líbit i současné mladé generaci :-) Plusem jsou krásné ilustrace Adolfa Borna, které příběhy provází.

16.08.2023 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Hlavní hrdinka Anna nejenže trpí agorafobii, ale ještě navíc je alkoholička. Žije si ve svém uzavřeném světě až do doby, kdy se do sousedství přistěhuje nová rodinka. Anna něco uvidí a pak se najednou stává nezřetelnou hranice mezi reálnou pravdou a pouhými představami a bludy a nic už nemusí být ve skutečností takové, jak se na první pohled zdá. Román má pomalejší trochu rozvleklý začátek, ale pak se děj pěkně rozjíždí až po překvapivé rozuzlení v závěru. Velmi solidní psychothriller. Pro milovníky tohoto žánru dobrá volba.

15.08.2023 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Román realisticky líčí životní osudy bohatého průmyslníka Oskara Schindlera, který zachránil více než tisíc Židů před transportem do koncentračních táborů a prakticky jistou smrtí. Charakterizuje postupný vývoj osobnosti Schindlera, který nakonec neváhal obrovsky riskovat když zaměstnal zmíněné Židy ve své továrně. Je to opravdu silný příběh, který doporučuji přečíst. Podle knihy natočil světoznámý režisér Steven Spielberg také výborný film.

15.08.2023 5 z 5

Konec řetězce Konec řetězce Fredrik T. Olsson

Dominuje především originální námět ohledně skrytého tajemství zakódovaného v DNA. Poutavý děj sleduje několik zdánlivě nesouvisejících linií, které se nakonec propojí, nechybí stupňované napětí, celkový spád, sympatický hlavní hrdina Sandberg a dobrá čtivost. Jedna drobná výhrada: kniha mohla být snad o něco kratší, některé popisy jsou až příliš rozvleklé. Závěrem konstatuji, že jde o velice solidně napsaný thriller se zajímavou zápletkou.

14.08.2023 4 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Nesporně zajímavá avšak čtenářský velmi náročná kyberpunková kniha o značně temné (i když možná nepříliš vzdálené) budoucnosti. Spousta originálních autorských nápadů. Téměř všemocné umělé inteligence, různé tělesné modifikace a samozřejmě všudypřítomný nelítostný boj o moc, vliv a informace. A mezi tím vším hlavní hrdina Case jako poněkud ztracený malinkatý pěšák ve velké šachové partii s nejistým koncem.

14.08.2023 4 z 5

Mráz přichází z Hradu Mráz přichází z Hradu Michal Viewegh

Knížka je deklarovaná jako volné pokračování Mafie v Praze (a je zhruba na stejné úrovni). Opravdu velké množství různých postav a postaviček vytváří svého druhu společensko-politické panoptikum. Kombinuje a propojuje se reálná skutečnost a čistá fikce, autor hodně pracuje s nadsázkou. Kratičké kapitoly zvyšují čtivost a přehlednost. Viewegh místy ukazuje, že když skutečně chce, psát dovede a také dobře ví, co na čtenáře platí. Napsal ale už lepší věci (a také bohužel pár horších). Celkově průměr, vracet se k tomu určitě nebudu.

13.08.2023 3 z 5

Vladimír Menšík - Pocta Vladimíru Menšíkovi Vladimír Menšík - Pocta Vladimíru Menšíkovi Slávka Kopecká

Velmi zajímavá kniha o našem fenomenálním herci je rozdělená celkem do 3 částí. Ta první obsahuje tři hry Jiřího Hubače, ve kterých hrál Vladimír Menšík hlavní role. Poměrně rozsáhlá druhá část je věnovaná vzpomínkám celé řady kamarádů herců. A konečně ve třetí částí jsou vzpomínky rodiny. V knížce je také vhodně umístěná poměrně obsáhlá fotografická příloha. Celá publikace je potom doplněná stručným povídáním o této herecké legendě a dobře zpracovanou filmografií. Přečetl jsem opravdu s chutí a mohu doporučit.

13.08.2023 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Jde opravdu o velmi silný příběh. Otřesné svědectví o obrovském utrpení a strádání Židů ve varšavském ghettu viděné očima talentovaného pianisty Wladyslawa Szpilmana. Ten nakonec celou válku přežil také proto, že mu pomohl jeden z německých důstojníků. Viděl jsem i výborný film, který podle románu natočil proslulý režisér Roman Polański. Knížku mohu určitě doporučit, i když se rozhodně nejedná o jednoduchou četbu.

12.08.2023 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Jedná se o opravdu velmi zvláštní knihu, která se rozhodně nečte snadno a má celkově ponurou atmosféru. Mrazivá až děsivá je potom pomalá vnitřní přeměna ústředního hrdiny Karla Kopfrkingla z počátečního bizarního podivína až na vyloženě nelidské monstrum. Viděl jsem i slavný film s výborným Rudolfem Hrušinským v hlavní roli.

12.08.2023 4 z 5

Fenomén Bohdalka Fenomén Bohdalka Jiřina Bohdalová

Tato knížka byla sestavená a vydaná k 80. narozeninám populární herečky Jiřiny Bohdalové. Krátce řečeno je to takové trochu pel-mel, tedy dosti nesourodá směsice různých textů a gratulací kolegů a přátel, dále vzpomínek, otázek a odpovědí. Nejzajímavější je asi bohatá fotografická část, kde lze nalézt řadu zajímavých snímků z rodinného i profesního archivu. Určeno spíše pro opravdu skalní fanoušky Jiřinky.

11.08.2023 2 z 5

Poslední útočiště Poslední útočiště Raymond Chandler

Raymond Chandler je typickým představitelem americké "drsné" školy. V tomto výboru čtenářům představuje celkem 12 povídek + úvodní esej "Prosté umění vraždy". Mohu s radostí konstatovat, že všechny uvedené povídky jsou vysoce nadprůměrné úrovně, žádná není vyloženě slabá. Hrdiny jsou vždy soukromí detektivové, kteří neohroženě a všemi dostupnými prostředky bojují za prosazení spravedlnosti. Jednotlivé příběhy jsou pak situované do nejrůznějších amerických prostředí, které autor velmi barvitě líčí. Celá povídková sbírka nese originální a nezaměnitelný Chandlerův autorský rukopis, který se vyznačuje logickou konstrukcí, výbornou charakteristikou postav a promyšlenými dialogy. Rozhodně doporučuji.

11.08.2023 5 z 5

Lety a pády Lety a pády Vladimír Renčín

Opravdu velmi obsáhlá a moc pěkně vydaná knížka kreslených vtipů Vladimíra Renčína. Autor patřil zcela určitě k vůbec nejlepším českým karikaturistům. Miluji jeho humor už od dob kreseb v Dikobrazu! Vždy jsem se těšil na nové číslo a přímo cíleně vyhledával jeho karikatury. Ony totiž všechny jeho kreslené postavičky úplně překypují takovým originálním druhem laskavého inteligentního humoru, který je pro něho typický. Byl to prostě Pan Kreslíř. V knížce je navíc krátké povídání o Renčínovi a pak také zajímavý rozhovor Rudolfa Křesťana s autorem. Knížku zcela jednoznačně doporučuji! Jeho vtipy vám určitě zvednou náladu.

10.08.2023 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Dnes už klasické dílo lehce erotické literatury. Sedm žen a tři mladí muži si vypráví celkem deset dnů každý den deset příběhů. Je to tedy suma sumarum sto příběhů vyprávěných pro odlehčení v kostele v italské Florencii, která byla zasažená morovou epidemii. Jak už to tak bývá některé z nich jsou lepší a zajímavější, jiné zase naopak horší. Celkově mi z toho vychází průměr.

10.08.2023 3 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Mark Twain vypráví čtenářům úžasný příběh, který opravdu vůbec nestárne. Tom Sawyer a jeho věrný kamarád Huckleberry Finn spolu zažívají řadu nejrůznějších velkých dobrodružství. Byla to skoro kultovní četba v době mého dětství a doufám, že i současné generaci kluků má stále co říct.

09.08.2023 5 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

(SPOILER) Příběh je založen na skutečných událostech a popisuje nejprve obvinění z vraždy hlavního hrdiny a jeho následné odsouzení na doživotí. Potom se stává hlavním námětem drsný všední život v tropickém pekle trestanecké kolonie na Ďábelských ostrovech. Sledujeme nezdařené pokusy o útěk spoluvězňů a konečně okolnosti toho závěrečného, který skončil úspěchem. Román má potřebný spád a zajímavý děj charakteristický pro tento typ dobrodružné literatury. Podle knížky byl natočen i úspěšný film.

09.08.2023 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal vypráví čtenářům příběh trochu upjatého správce pivovaru Francina, jeho krásné a velmi nekonvenční manželky Maryši a poněkud bláznivého a hlučného bratra Pepina, který nečekaně vpadne do jejich zaběhlého stylu života a převrátí jej úplně naruby. To všechno napsáno vskutku mistrovsky a čtivě, krásnou místy až poetickou češtinou a s velkým citem pro jazyk. Na motivy této knížky pak natočil režisér Jiří Menzel výborný a všeobecně známý film.

09.08.2023 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Michael Ende nám představuje fantazijní příběh Bastiána a záhadné tajemné knihy, který balancuje na pomezí dvou světů - toho reálného a pak říše čisté Fantázie. To vše viděno očima malého chlapce, který si osvojil a uchoval schopnost tvořit si svoje vlastní vize a poodkrývat tak dvířka vedoucí do jiné reality. Knížka (respektive její část) se dočkala také dobře známého filmového zpracování.

08.08.2023 4 z 5

Trojúhelník záhad a legend Trojúhelník záhad a legend Jiří Bílek

Bílek zde shromažďuje všechny možné dostupné informace z různých zdrojů a konkrétní fakta týkající se historie záhadných a neobvyklých jevů v oblasti dnes už legendárního bermudského trojúhelníku. Uvádí domněnky, hypotézy a teorie vysvětlující zmizení lodi a letadel v této oblasti. Na konci neformuluje žádné kategorické a zcela jednoznačné závěry. Jejich vyvození ponechává na samotném čtenáři. Publikace je také vhodně doplněna řadou černobílých fotografií, plánků a kreseb. Jde o užitečnou knížku pro všechny milovníky záhad.

08.08.2023 4 z 5