Konec řetězce

kniha od:

Konec řetězce https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295888/mid_konec-retezce-Yk5-295888.png 3.6 102
Koupit Koupit eknihu Bazar

Strhující pátrání po velkých životních záhadách sleduje několik zdánlivě samostatných dějových linií, které se posléze protnou v neuvěřitelném a děsivém příběhu. V Amsterdamu beze stopy zmizí mladá lingvistka, v zapadlé berlínské uličce dojde k vraždě neznámého muže, ze stockholmské nemocnice je po neúspěšném pokusu o sebevraždu unesen padesátiletý William Sandberg. Zprvu se zdá, že spolu podivné události nijak nesouvisí, postupně však vyplouvají na povrch hrůzné důsledky dávného, přísně střeženého tajemství. Bývalý vojenský špion William Sandberg se probere z bezvědomí na starobylém zámku, kam jej převezla tajná organizace, aby rozluštil obsáhlý šifrovaný text záhadného odesílatele. Williamova bývalá manželka, novinářka Christina, se s mužovým zmizením odmítá smířit a společně se svým asistentem Leem postupně odhaluje stále strašnější pravdu. Williamův úkol má pouze zastřít sktečné plány jeho únosců, a zatímco si špion se svou spoluvězenkyní, sumeroložkou Janine, láme hlavu nad zprávou, čas nemilosrdně běží... Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální záplatky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.... celý text

Série:

Kryptolog William Sandberg 1.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Slutet pa kedjan , 2014


více info...

Komentáře (34)

Komentáře 34 Recenze 8

Lele61
Lele61
14.08.2023 4 z 5

Dominuje především originální námět ohledně skrytého tajemství zakódovaného v DNA. Poutavý děj sleduje několik zdánlivě nesouvisejících linií, které se nakonec propojí, nechybí stupňované napětí, celkový spád, sympatický hlavní hrdina Sandberg a dobrá čtivost. Jedna drobná výhrada: kniha mohla být snad o něco kratší, některé popisy jsou až příliš rozvleklé. Závěrem konstatuji, že jde o velice solidně napsaný thriller se zajímavou zápletkou.

moni.ka
moni.ka
28.04.2023 5 z 5

Knihu jsem četla hned, jak vyšla - líbila se mi, ale nějak jsem na ní zapomněla. O téma DNA jsem se tenkrát ještě nezajímala. Teď jsem si dělala pořádek ve čtečce, nemohla si vzpomenout, o čem to vlastně bylo a začala čístděj jsem si vybavovala, ale po covidové blamáži a přečtení knihy Kosmický had o DNA pro mě získala kniha úplně nový významúplná paráda. Kdo jsme ,odkud pocházíme a kam směřujeme? Jsme jen částí kosmického celku? A navíc parádní thriller


Hemingway178
Hemingway178
19.03.2023 4 z 5

"Teď ti bude vrtat hlavou, jestli bys jí rozbil, kdybych ti o ní neřekla."
Tak takhle jednoduché to v podstatě je. Ale je to tak promyšlené a tak super napsané, že to nevadí. Je to jedna velká adrenalinová jízda a nic na tom nemění ani chudší závěr, kde se tato myšlenka z Matrixu vlastně třikrát vrátí, aby její důsledky pochopil i ten poslední čtenář, aby nakonec zůstala samozřejmě nezodpovězena. Velmi milé překvapení!!!

ladyxx
ladyxx
01.04.2022 4 z 5

Myšlenka, že všechny významné události v historii lidstva jsou předurčené v naší DNA, je dost originální a fascinující. Kniha je určitě delší, než by bylo nezbytně nutné, ale díky autorově strategii nechat rozjet dějovou linku, aby ji následně utnul v nejlepším a přeskočil na jinou, si stále drží napětí. Je v ní dost hlavních i vedlejších postav, ty jsou sympatické a víceméně realisticky vykreslené, a není nijak náročné se v nich orientovat (a navíc nepřežijí všichni). Uvítala bych, kdyby spisovatel přepracoval závěr, který mi přišel useknutý a podstatně zjednodušený.

Denisa525
Denisa525
17.04.2021 2 z 5

Skvělý nápad na knihu, nicméně zpracování je hodně špatné. Vleklý děj, sáhodlouhé popisy.

sarka0168
sarka0168
27.12.2020 1 z 5

Už hodně dlouho jsem nečetla tak neskutečně rozvlekle napsanou knihu - úvahy na stránku, proč si vzal sako, nekonečné popisy na nudných místech... Námět je zajímavý, ale jinak... Obdivuju překladatele, já bych si u toho hodila mašli :)

Malarkey
Malarkey
15.11.2020 4 z 5

Do dnešní doby je příběh knihy Konec řetězce více než aktuální. Hlavním tématem je totiž mor. Během čtení jsem si tedy mnohokrát říkal, jestli je fajn číst v dnešní době zrovna takový námět, leč mě to na první pohled nenapadlo. Čekal jsem nějakou variaci na Dana Browna a té jsem se vlastně nedočkal. Spíše se jedná o tradiční, trošku mysteriózní thriller, který nabídne zajímavou myšlenku, ale v podstatě jí prakticky nijak nerozvíjí. Kolem té myšlenky se to odvíjí, ale příběhově to jde spíše po akci, napětí a konkrétních činech hlavních hrdinů. Napsané je to ale skvěle, až filmově. Kniha doslova baví a to i přesto, že obsahově je ve výsledku, podle mě, jednodušší. Chvílemi jsem si až říkal, že v příběhu nejsou hlavní hrdinové, jen série postav, které se po kapitolách střídají. V poslední části knihy se ale vše vyjasnilo a závěrem se splnilo vše, co kniha mohla nabídnout. Tedy solidní dynamický thriller, od kterého nelze čekat nic víc, než právě to. I to ale k radosti stačí.

Hnaty
Hnaty
20.10.2020 2 z 5

Za mě zklamání. Těšila jsem, protože téma napovídalo skvělý zážitek. Místo toho natahované popisy všeho, co mohlo být řečeno dvěma větami. Ze začátku ve mně tohle vyvolávalo napětí, poté to přešlo v utlumení radosti z příběhu a pokračovalo až do rozčilených myšlenek "kdy už se konečně vymáčkne a budu vědět, o co jde".

PaniWiga
PaniWiga
07.10.2020 4 z 5

Nápad zajímavý. Styl psaní dobrý. Ale je pravda, že kniha mohla být o něco kratší. Obzvlášť ke konci. Člověk je zvědavý, jak to vlastně je, a autor "zdržuje" celkem zbytečnými popisy nepodstatných věcí. Trochu mě zklamalo, že některé otázky nebyly dořešené - hlavně "kdo?". A drobná míra nelogičnosti : SPOILER: pokud je virus tak smrtící a nakažlivý, pak mě překvapilo, kolik lidí přežilo. Očividně dost na to, aby celou dobu krize fungovala elektřina, média, tekla voda, dal se koupit benzín. Plus dávám za fyzické zpracování knihy. Byla radost ji držet v ruce. :-)

Metroušek
Metroušek
11.09.2020 2 z 5

Překombinovaný, nechutně roztažený, chladný techno-thriller. Autor má slušné nápady, ale provedení pokulhává.

PetaZ
PetaZ
06.07.2020 3 z 5

Mam hrozne rada obsahle knihy, ale u nekterych je to az moc.. Tato kniha, kdyby mela o 150 stran min, tak by ji to vubec neuskodilo, ale jako tak se mi v celku libila, neberu to jako ztratu casu

Zirvith
Zirvith
17.03.2020 3 z 5

Trochu zvlášní kniha, v níž mi hlavně moc neseděl styl psaní. Příběh sice zajímavý a víceméně i napínavý, že mě to nutilo knihu dočíst, ale občas jsem se v knize i ztrácela a nechápala, o co jde. Trochu takový zamotaný příběh. No a konec moc překvapivý nebyl, něco takového mě napadlo už někde na začátku.

1T0S_
1T0S_
09.03.2020 3 z 5

Srovnání s Brownovou Šifrou mistra Leondarda nepokulhává tak, jak by se mohlo zdát. Obě knihy totiž sdílejí jak silné, tak slabé stránky. Mezi ty silné rozhodně patří to, že se kniha vážně dobře a svižně čte. Tuto skoro šestisetstránkovou bichli jsem přelouskal za tři dny, což myslím mluví za vše. Mezi slabé stránky pak patří fakt, že autor vlastně nemá vůbec ponětí, co to kryptologie je či jak funguje, což může být u knihy, jejíž hlavním hrdinou je kryptolog, trošičku problém. Olsson si též často vypomáhá tím, že nechá některou z postav udělat něco naprosto nesmyslného či nelogického jen proto, aby mohl vyvolat uměle vytvořený zvrat.
Pokud mě ale něco vážně štvalo, bylo to opakování určitých pasáží ze tří a více pohledů. Nebýt toho, kniha by mohla mít tak 400 stran.
Konec řetězce není nic extra, ale když přimhouříte oči a vypnete mozek, užijete si ho.

greetchen
greetchen
04.09.2019 5 z 5

Za mě thriller jako malina. Napínavý, gradující, originální zápletka, sympatické hlavní postavy, správná míra akce, konspirace i tajemna... Líbí se mi, jak kapitoly přeskakují mezi vypravěči a nechávají člověka déle v napětí. Hlavní linka příběhu mě pohltila, i když je v ní jistá nedotaženost, možná až nelogičnost, některé věci zůstávají jen nakousnuté, ale pro plynulost příběhu jsou to - pro mě osobně - jen podružnosti, na kterých kvalita knihy nestojí a nepadá.

Wolf012
Wolf012
20.05.2019 5 z 5

Tak toto bylo opravdu jedno velké překvapení, kniha od začátku měla poutavý děj, který mi nedal spát a konec výborný. O knize a její myšlence budu dlouho ještě přemýšlet

DriftBooks
DriftBooks
30.01.2019 1 z 5

Nedočetl jsem to. Nezačetl jsem se do toho. Ono se to vlastně moc číst ani nedalo… Své čtenáře si ale jistě najde... Tak je to u každého (nejen) uměleckého díla. Někomu se to líbí, někomu ne. A není většinou moudré sám sebe ujišťovat, že jenom ten můj vkus je správný. Ale dosti obecných a dobře známých plků. Ať má recenze neskončí stejně rozvláčně, jak kniha Konec řetězce.

Přečetl jsem asi sto stran, a když se stále nic nedělo, a když jsem pochopil, že se dalších tři sta stránek nic dít nebude, knihu jsem odložil. Úspěch – myslím tedy spíše ten prodejní – této knihy stojí (ovšem taktéž padá) na dobrém marketingu. Skvělá anotace, podsouvání Dana Browna a dalších, technologie, historie, tajemství – to všechno jsou ingredience úspěšného příběhu. Čtenář očekává, že skutečně dostane skvělý technothriller, plný akce a úžasných odhalení. Namísto toho dostane jen příběh utahaný a vyčpělý, jak stará žvýkačka.

Jeden můj známý – v současné době velmi úspěšný spisovatel Jiří Březina – se kdysi podílel na vydání české verze kultovního manuálu: Jak se dostat na vrchol hitparády. Někdy mám pocit, že mezi spisovateli koluje podobný návod. Pravdou samozřejmě je, že jistá obecná pravidla úspěšnosti skutečně fungují. Ale dosti často to dopadá jako s tím dortem pejska a kočičky…

LuckaH2
LuckaH2
29.05.2018 4 z 5

Mě se kniha líbila. Ne, že bych z ni byla utržená, ale byla jsem zvědavá co a jak se stane, dal. Ano, některé pasáže a konec byly hodně ala James Bond, kdy hraje vse do karet hlavním hrdinům. A možná už jsem si chvílemi říkala, že to zbytečne natahuje.Ale myšlenka, že máme v DNA napsáno, co se stane se mi líbila,stejne jako propojení mini osudu lidí.

assilem
assilem
04.12.2017 1 z 5

Kattuli to 14. března vyjádřila přesně. Ne, tohle není můj šálek ...čeho?

Edda18
Edda18
05.11.2017

.. a mně se kniha moc líbila, jednotlivé kapitoly končily tak, že mě nutily číst dál a dál. A závěr knihy? Pro mě nečekaný, ale když tak se zpětným pohledem o tom přemýšlím, tak krásný a v souladu se "skutečným životem".

PetraVášová
PetraVášová
18.03.2017 1 z 5

Přirovnání k Šifře mistra Leonarda je velmi nadsazené. Byl to důvod, proč jsem si knihu přečetla, protože všechny předcházející recenze říkaly, že tato kniha je ještě lepší. Není!! Námět knihy sice super, první polovina knihy také, i když zdlouhavé popisování nepodstatných detailů knize taky moc nepřidá. Celou druhou polovinu knihy mi ale bylo jasné, jak celý příběh skončí. Škoda, námět by se dal určitě zpracovat lepším způsobem.

Kattulli
Kattulli
14.03.2017 3 z 5

U této knihy jsem bohužel doplatila na to, že jsem četla nejdříve neuvěřitelně pochvalné recenze na internetu a stejně tak pochvalný popis na obálce. Že je to něco jako Šifra mistra Leonarda, ale mnohokrát propracovanější, atd. Kvůli tomu jsem měla velmi vysoké očekávání a na četbu jsem se velmi těšila. Očekávala jsem příběh plný zvratů, myšlenkově propracované teorie podložené vědeckými a faktickými údaji. Při čtení jsem však byla postupně víc a víc zklamaná a nemohla jsem se do knihy začíst. Autor stále mluví "tajemným" jazykem (něco jako: "řekla mu o tom a pak odešla na to tajné místo", a to doslova). Vyprávění mělo působit až tak tajemně a napínavě, že mě to prostě už nebavilo. Přirovnala jsem to k situaci, že člověk tak dlouho napíná kšandy, až je prověsí. Můj hlavní pocit, který u četby převažoval byl "prostě už se vymáčkni". Pořád se řeší "něco", kvůli čemu se stane "něco hrozného". Čtenář pořád čeká, co to teda bude, je. Ale nakonec nepřijde žádný závratný objev. Všechno už se dalo odhadovat od začátku. V tom tématu je obrovský potenciál, ale ten potenciál podle mě nebyl vůbec promyšlený ani využitý. Na to, jakou si příběh vytváří půdu pro odhalení neuvěřitelného tajemství, tak pak se nic neděje. Z toho důvodu jsem byla naštvaná a přišlo mi, že je v knize tolik zbytečných věcí. Na konci je určité poselství, které tím vším chtěl autor říci, a ono to je vlastně dobré poselství, ale proč to všechno před tím? Jediné, co mě napadá je, že to autor dělal schválně, aby ve čtenáři vyvolal stejný pocit, jako má hlavní postava. Pocit, že zná pořád nějaké detaily, ale nezná smysl. Proto jsem se nakonec s knihou smířila a našla jsem si tam svoje. Ale rozhodně nesouhlasím s image strhujícího, nečekaného a napínavého příběhu, která je knize vytvořena popisy. Protože toto očekávání přinese nejspíš zklamání. Radši bych čtenáře naladila na jemnější, filosofičtější vnímání určitých myšlenek nebo pocitů, které kniha vyvolává. Podle mě se v tom prostě musí hledat něco jiného, než to, k čemu je čtenář původně motivován.

Teryy
Teryy
20.01.2017 odpad!

No tak tohle je snad zklamání roku.
Člověka první část dost navnadí, a hltá dál. Jenže pak zjistí, že to stejným tempem pokračuje dál. Nekonečné odstavce zbytečných popisů (které jsem ke konci přeskakovala), a vyhýbání se. Takové to na konci kapitoly, aby se čtenář těšil na další. Jednou, dvakrát je to fajn, jenže takhle je napsaná celá kniha. Pořád dokola "to, co řekla, musela zopakovat", "to, co se dozvěděli pak, jim nedalo spát" a "proč, proč, proč???" apod.
Ale, abychom se dostali k jádru problému. V anotaci bylo něco o DNA, klínovém písmu a kryptologovi. Jo, všechno tam bylo. Ale asi tak na 20 stranách!!! To mě vytočilo snad nejvíc. Samé nevyřešené otázky.
Největší bomba však byla, když hlavní hrdina prohlásil, že je vlastně jedno kdo nám do DNA zakódoval všechny ty události. Radši bychom to neměli vědět. To jsem měla sto chutí knihu vyhodit z okna. Snad proto jsem si knihu koupila a nečekala, až bude v knihovně. Hrůza.
Chtěla jsem dát **, ale po souhrnu to nemá ani na jednu.

dagsvob
dagsvob
04.12.2016 5 z 5

Pro mě zajímavé čtení jak obsahem tak stylem.

viviann
viviann
26.11.2016 4 z 5

Kniha se rozjizdi az po strane 200. Myslenka zajimava, tak nejak by to i mohlo byt. To je tak, kdyz se lidi vrtaji, do ceho nemaji....

cendar
cendar
28.07.2016 4 z 5

Naprosto ojedinělá knížka, která měla spoustu zajímavých myšlenek a dějových zvratů. Líbil se mi děj obrácený na řešení kódů a sumerských textů, tak linie útěků a boje o svobodu.
Lidská DNA zřejmě opravdu může skrývat nějaká tajemství, stejně jako stará písma objevující se v knize. Jistě zajímavá témata, která stojí za studium, a závidím těm, kteří se o tento obor studují, snad abych se přidal.
Dějová zápletka mi nedala oddychnout a doslova jsem se sžil s hlavním hrdinou. Uvěřitelné popis krize méněcennosti při nedostatku velkých cílů jako by vycházela ze zkušenosti autora. Pořád je to o tom jediném, mít velké cíle.
Jednoznačně se ale povedlo sepsat velice zajímavé dílo, které určitě stojí za přečtení, snad jen by takových knížek mohlo být více. Míním tím Techno-Thrillery, které psal tak dobře Michaell Crichton.
Dávám tedy tuto knížku vedle tohoto velikána a vedle nedávno čtené Mony od dalšího severského autora. Už se těším, co vyjde příště.

astroweb
astroweb
27.07.2016 3 z 5

Dosti velké zklamání, Brown ani náhodou, nejen nápadem, ale ani literárním stylem.

egan
egan
15.07.2016 4 z 5

Nikto predsa neočakáva, že romány tohto povedzme "brownovského" typu budú mať nejakú logiku...práve naopak! Čítame (alebo aspoň ja teda) ich preto, aby sme sa zabavili. Siaham po tomto druhu literatúry, keď cestujem, či keď chcem "zabiť čas" a stráviť ho v spoločnosti oddychovej knihy. Konec řetězce sa mi čítal fantasticky a presne splnil svoju funkciu :) Dej rýchlo ubieha, postavy sú sympatické a zaujímavé. A musím povedať, že logiky je v ňom dokonca viac, než vo všetkých švédskych detektívkach Larsa Keplera dohromady! A hotovo!

Kytiii
Kytiii
15.07.2016 3 z 5

Čekala jsem daleko víc. Do čtení jsem se kolikrát musela nutit a nejvíce mě mrzel ten nevyužitý potenciál...

mikika
mikika
11.07.2016 5 z 5

Super kniha, napínavá od začátku do konce. Obyčejný čtenář nepotřebuje rozebírat pravděpodobnost toho všeho nebo logiku, chce se jen nechat vtáhnout do děje a pořádně trnout, a to se tu povedlo stoprocentně!

hrabe.ruprecht
hrabe.ruprecht
28.06.2016 1 z 5

Kniha mě zaujala tématem a po několika kladných recenzích jsem pocítil potřebu si ji přečíst. Srovnání s romány Dana Browna kulhá na všechny. Tam, kde Brown pracuje s šiframi, čtenáři je současně představí a provádí jej způsobem uvažování své postavy, aby dospěl k rozluštění. Tady spousta textu o ničem, autor na tenkém ledě sám nemá představu, jak by ono zašifrování mělo vypadat. Z celé pětisetstránkové knihy je jediná konkrétní věta, která se týká převodu nukleových bází na čísla. Text je rozvláčný a nudný. Autor je schopen na deseti stranách popsat otevření dveří a to opakovaně. A že těch dveří v románu je. Když odmyslím spoustu logických chyb a moderní zápletku tajného celosvětového spiknutí elit, tak celý román působí jako hromada rozvláčného textu navěšená na velice jednoduché dějové kostře. Těžké zklamání.

Odehnalka
Odehnalka
16.06.2016 5 z 5

Bez rozmyšlení dávám plný počet hvězd, protože mě kniha pohltila a četla jsem ji jedním dechem. S knihou jsem zažila neskutečný zážitek, trnula jsem u ní a chtěla vědět, jak je to dál. Bavil mě i autorův styl psaní.
Na knihu jsem se těšila a vůbec nezklamala, naopak mile překvapila.

DariDerek
DariDerek
27.05.2016 3 z 5

Recenzi si vychutnám. Protože tato kniha ve mě neustále probouzela dva pocity - zájem a nudu. Téma bylo skvělé, ale přišlo mi to zbytečně moc "okudrlinkované". Spousta zbytečných vět, kdyby to autor pojal strhujícím způsobem, bylo by to kratší a záživnější. Ovšem tyto zbytečné věty vystřídaly hned poté věty, které mě donutily číst a číst až jsem nedokázala přestat. Recenze bude uveřejněna na stránkách www.Chrudimka.cz.

jan0504
jan0504
16.09.2015 3 z 5

Sklamanie :-(
Podla mňa writer nevyužil potenciál dobreho príbehu.
Zvláštny štýl písania (rozprávania?) z ktorého som bol miestami až nervózny.
Nevedel ma tak vtiahnuť do deja.
Priveľa strán - mohol to skrátiť aspoň o štvrtinu a dať tomu väčší spád.

blogerka
blogerka
10.10.2014 5 z 5

Napínavý thriller ktorý som aj napriek jeho dĺžke zhltla za jeden deň. Akonáhle sa to rozbehlo, nevedela som prestať čítať a potrebovala som nutne zistiť, ako to skončí. Milujem, keď sú v knihách hádanky a kódy a tu bolo toto všetko a ešte omnoho viac. Teším sa na film, dúfam, že ho naozaj natočia, pretože toto vidieť v kine bude úplný masaker...

Štítky knihy

švédská literatura severská krimi švédské detektivky

Autorovy další knížky

Fredrik T. Olsson
švédská, 1969
2016  72%Konec řetězce
2018  78%Vševidoucí oko

Kniha Konec řetězce je v

Právě čtených2x
Přečtených138x
Čtenářské výzvě15x
Doporučených8x
Knihotéce101x
Chystám se číst76x
Chci si koupit9x
dalších seznamech1x