Konec řetězce

Strhující pátrání po velkých životních záhadách sleduje několik zdánlivě samostatných dějových linií, které se posléze protnou v neuvěřitelném a děsivém příběhu. V Amsterdamu beze stopy zmizí mladá lingvistka, v zapadlé berlínské uličce dojde k vraždě neznámého muže, ze stockholmské nemocnice je po neúspěšném pokusu o sebevraždu unesen padesátiletý William Sandberg. Zprvu se zdá, že spolu podivné události nijak nesouvisí, postupně však vyplouvají na povrch hrůzné důsledky dávného, přísně střeženého tajemství. Bývalý vojenský špion William Sandberg se probere z bezvědomí na starobylém zámku, kam jej převezla tajná organizace, aby rozluštil obsáhlý šifrovaný text záhadného odesílatele. Williamova bývalá manželka, novinářka Christina, se s mužovým zmizením odmítá smířit a společně se svým asistentem Leem postupně odhaluje stále strašnější pravdu. Williamův úkol má pouze zastřít sktečné plány jeho únosců, a zatímco si špion se svou spoluvězenkyní, sumeroložkou Janine, láme hlavu nad zprávou, čas nemilosrdně běží... Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální záplatky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295888/konec-retezce-Yk5-295888.png 3.770

Kryptolog William Sandberg (1.)

Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Kniha Zlín

Slutet pa kedjan (2014)

Kniha Konec řetězce

Wolf012

Tak toto bylo opravdu jedno velké překvapení, kniha od začátku měla poutavý děj, který mi nedal spát a konec výborný. O knize a její myšlence budu dlouho ještě přemýšlet

DriftBooks

Nedočetl jsem to. Nezačetl jsem se do toho. Ono se to vlastně moc číst ani nedalo… Své čtenáře si ale jistě najde... Tak je to u každého (nejen) uměleckého díla. Někomu se to líbí, někomu ne. A není většinou moudré sám sebe ujišťovat, že jenom ten můj vkus je správný. Ale dosti obecných a dobře známých plků. Ať má recenze neskončí stejně rozvláčně, jak kniha Konec řetězce.

Přečetl jsem asi sto stran, a když se stále nic nedělo, a když jsem pochopil, že se dalších tři sta stránek nic dít nebude, knihu jsem odložil. Úspěch – myslím tedy spíše ten prodejní – této knihy stojí (ovšem taktéž padá) na dobrém marketingu. Skvělá anotace, podsouvání Dana Browna a dalších, technologie, historie, tajemství – to všechno jsou ingredience úspěšného příběhu. Čtenář očekává, že skutečně dostane skvělý technothriller, plný akce a úžasných odhalení. Namísto toho dostane jen příběh utahaný a vyčpělý, jak stará žvýkačka.

Jeden můj známý – v současné době velmi úspěšný spisovatel Jiří Březina – se kdysi podílel na vydání české verze kultovního manuálu: Jak se dostat na vrchol hitparády. Někdy mám pocit, že mezi spisovateli koluje podobný návod. Pravdou samozřejmě je, že jistá obecná pravidla úspěšnosti skutečně fungují. Ale dosti často to dopadá jako s tím dortem pejska a kočičky…

LuckaH2
29.05.2018

Mě se kniha líbila. Ne, že bych z ni byla utržená, ale byla jsem zvědavá co a jak se stane, dal. Ano, některé pasáže a konec byly hodně ala James Bond, kdy hraje vse do karet hlavním hrdinům. A možná už jsem si chvílemi říkala, že to zbytečne natahuje.Ale myšlenka, že máme v DNA napsáno, co se stane se mi líbila,stejne jako propojení mini osudu lidí.

assilem
04.12.2017

Kattuli to 14. března vyjádřila přesně. Ne, tohle není můj šálek ...čeho?

Edda18
05.11.2017

.. a mně se kniha moc líbila, jednotlivé kapitoly končily tak, že mě nutily číst dál a dál. A závěr knihy? Pro mě nečekaný, ale když tak se zpětným pohledem o tom přemýšlím, tak krásný a v souladu se "skutečným životem".

PetraVášová
18.03.2017

Přirovnání k Šifře mistra Leonarda je velmi nadsazené. Byl to důvod, proč jsem si knihu přečetla, protože všechny předcházející recenze říkaly, že tato kniha je ještě lepší. Není!! Námět knihy sice super, první polovina knihy také, i když zdlouhavé popisování nepodstatných detailů knize taky moc nepřidá. Celou druhou polovinu knihy mi ale bylo jasné, jak celý příběh skončí. Škoda, námět by se dal určitě zpracovat lepším způsobem.

Kattulli
14.03.2017

U této knihy jsem bohužel doplatila na to, že jsem četla nejdříve neuvěřitelně pochvalné recenze na internetu a stejně tak pochvalný popis na obálce. Že je to něco jako Šifra mistra Leonarda, ale mnohokrát propracovanější, atd. Kvůli tomu jsem měla velmi vysoké očekávání a na četbu jsem se velmi těšila. Očekávala jsem příběh plný zvratů, myšlenkově propracované teorie podložené vědeckými a faktickými údaji. Při čtení jsem však byla postupně víc a víc zklamaná a nemohla jsem se do knihy začíst. Autor stále mluví "tajemným" jazykem (něco jako: "řekla mu o tom a pak odešla na to tajné místo", a to doslova). Vyprávění mělo působit až tak tajemně a napínavě, že mě to prostě už nebavilo. Přirovnala jsem to k situaci, že člověk tak dlouho napíná kšandy, až je prověsí. Můj hlavní pocit, který u četby převažoval byl "prostě už se vymáčkni". Pořád se řeší "něco", kvůli čemu se stane "něco hrozného". Čtenář pořád čeká, co to teda bude, je. Ale nakonec nepřijde žádný závratný objev. Všechno už se dalo odhadovat od začátku. V tom tématu je obrovský potenciál, ale ten potenciál podle mě nebyl vůbec promyšlený ani využitý. Na to, jakou si příběh vytváří půdu pro odhalení neuvěřitelného tajemství, tak pak se nic neděje. Z toho důvodu jsem byla naštvaná a přišlo mi, že je v knize tolik zbytečných věcí. Na konci je určité poselství, které tím vším chtěl autor říci, a ono to je vlastně dobré poselství, ale proč to všechno před tím? Jediné, co mě napadá je, že to autor dělal schválně, aby ve čtenáři vyvolal stejný pocit, jako má hlavní postava. Pocit, že zná pořád nějaké detaily, ale nezná smysl. Proto jsem se nakonec s knihou smířila a našla jsem si tam svoje. Ale rozhodně nesouhlasím s image strhujícího, nečekaného a napínavého příběhu, která je knize vytvořena popisy. Protože toto očekávání přinese nejspíš zklamání. Radši bych čtenáře naladila na jemnější, filosofičtější vnímání určitých myšlenek nebo pocitů, které kniha vyvolává. Podle mě se v tom prostě musí hledat něco jiného, než to, k čemu je čtenář původně motivován.

Teryy
20.01.2017odpad!

No tak tohle je snad zklamání roku.
Člověka první část dost navnadí, a hltá dál. Jenže pak zjistí, že to stejným tempem pokračuje dál. Nekonečné odstavce zbytečných popisů (které jsem ke konci přeskakovala), a vyhýbání se. Takové to na konci kapitoly, aby se čtenář těšil na další. Jednou, dvakrát je to fajn, jenže takhle je napsaná celá kniha. Pořád dokola "to, co řekla, musela zopakovat", "to, co se dozvěděli pak, jim nedalo spát" a "proč, proč, proč???" apod.
Ale, abychom se dostali k jádru problému. V anotaci bylo něco o DNA, klínovém písmu a kryptologovi. Jo, všechno tam bylo. Ale asi tak na 20 stranách!!! To mě vytočilo snad nejvíc. Samé nevyřešené otázky.
Největší bomba však byla, když hlavní hrdina prohlásil, že je vlastně jedno kdo nám do DNA zakódoval všechny ty události. Radši bychom to neměli vědět. To jsem měla sto chutí knihu vyhodit z okna. Snad proto jsem si knihu koupila a nečekala, až bude v knihovně. Hrůza.
Chtěla jsem dát **, ale po souhrnu to nemá ani na jednu.

severská krimi švédská literatura švédské detektivky

Fredrik T. Olsson
švédská, 1969