Lele61 Lele61 komentáře u knih

Láska nebeská Láska nebeská Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł nám zde představuje soubor skvělých vtipných fejetonů, které jsou inspirovány významnými literárními díly známých českých autorů minulosti i současnosti (např. K. Čapek, Hašek, Vančura, Hrabal, V. Havel, Z. Svěrák, Viewegh). Všechny tyto úvahy jsou psány s laskavým humorem a patřičným nadhledem. Takový zajímavý pohled zvenčí na Česko a jeho mentalitu očima Poláka.

18.09.2023 4 z 5

7+1 nejmenších v Evropě 7+1 nejmenších v Evropě Borislav Alexejevič Pečnikov

Hezká souhrnná publikace o 8 nejmenších evropských státečcích. U jednotlivých zemí jsou vždy uvedeny základní informace, něco o jejich historii, faktografické údaje a také zajímavosti. Vhodně doplněno mapkami a barevnými fotografiemi. Dobrá publikace pro milovníky cestování.

17.09.2023 4 z 5

Povídky o ženách Povídky o ženách * antologie

Soubor celkem 11 povídek na téma ženy od známějších (Viewegh, Pawlowská, Pekárková, Kantůrková) i méně známých (Dousková, Koubská, Nosková) autorek i autorů. Žena z různých pohledů a v různých situacích. Zajímavá je převaha zúčastněných žen spisovatelek oproti mužům v poměru 9:2. Jako obvykle v takovéto antologii jsou zde dílka zdařilejší a vtipná, pak taková průměrně dobrá a potom ta slabší. Bohužel celek mě nějak zvlášť nezaujal, žádná velká pecka se rozhodně nekonala a vracet se k této knížce v budoucnu už nehodlám. Když to číst nebudete, tak o nic závratného určitě nepřijdete.

16.09.2023 3 z 5

Zrozen k vyhnanství Zrozen k vyhnanství Phyllis Eisenstein

Autorka nám zde představuje názorný příklad jednoduché přímočaré fantasy. Pojednává o hlavním hrdinovi potulném pěvci Alarikovi, který je nadán magickými schopnostmi. Při svých toulkách po světě zavítá na hrad Royale, kde sice najde svoji lásku princeznu Solindu, ale hrozí mu tam zároveň velké nebezpečí. Děj má docela spád a celkově hodnotím jako takový průměr.

15.09.2023 3 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Arthur C. Clarke nás v této docela útlé knížce zavádí na povrch Měsíce a čtivě vypráví celkem napínavý příběh havárie výletního autobusu a následného boje za záchranu cestujících. Není to sice špatné, ale Clarke napsal i některé mnohem lepší věci.

13.09.2023 4 z 5

Brutalita Brutalita Josef Klíma

Známý žurnalista Josef Klíma se ve své knížce věnuje v celkem 8 příbězích problematice vzrůstajícího násilí a brutality v různých podobách mezi mládeží v 80-tých letech. Jednotlivé příběhy jsou vždy vhodně doplněny jak názory odborníků, tak rovněž středoškoláků. Nejznámějším uváděným je asi případ mladého spartakiádního škrtiče žen.

13.09.2023 3 z 5

Nakažlivá smrt Nakažlivá smrt Patricia Cornwell

Doktorka Kay Scarpettová je opět na scéně. Tentokrát ve Virginii nejenže řádí zákeřný masový vrah, ale navíc se objevuje i nevyzpytatelný smrtící virus. Docela solidní krimi thriller, ve kterém nechybí potřebné napětí a děj má spád.

12.09.2023 4 z 5

Kyberiáda (12 povídek) Kyberiáda (12 povídek) Stanisław Lem

Stanisław Lem je otec zakladatel a velký klasik polské sci-fi literatury. V Kyberiádě nám představuje soubor 12 povídek, který je vzájemně propojen dvojici hlavních hrdinů konstruktéry a neúnavnými vesmírnými cestovateli Trurlem a Klapaciusem. Ti nás na svých jednotlivých výpravách provázejí různými fiktivními kosmickými civilizacemi robotů, kteří se už osvobodili z nadvlády svých tvůrců. Ze strany autora nás čeká spousta humoristických až groteskních nápadů, jemná ironie a také nadsázka a celková parodie. Jde o takové humorně pojaté varování před příliš jednostranným rozvojem technické civilizace a námět pro naše zamyšlení. Sbírka určitě patří k tomu lepšímu, co Lem napsal a stojí za přečtení.

10.09.2023 4 z 5

Strategie bohů - Osmý div světa Strategie bohů - Osmý div světa Erich von Däniken

Erich von Däniken tak, jak ho všichni velmi dobře známe. V této knížce dále rozvíjí svoje teorie o návštěvě mimozemšťanů na naší planetě. Přináší zde však celou řadu nových málo známých informací, které mají potvrzovat jeho závěry. Doplněno řadou zajímavých fotografií a nákresů. Docela povedená knížka určená nejen pro "skalní" příznivce záhadologie.

08.09.2023 4 z 5

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

Tato knížka povídek Oty Pavla jenom potvrzuje všeobecně známou skutečnost, že autor je opravdu výborným povídkářem. Napsáno čtivě, krásným jazykem, s citem pro vystižení atmosféry a s velkou láskou k přírodě. Námětem jsou autorovy vzpomínky na krásné i když nelehké dětství v politicky velmi neklidné době. Určitě doporučuji.

07.09.2023 5 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Robert Merle nám ve svém sci-fi románu představuje vizi společnosti, kde v důsledku epidemie viru vymírají plodní muži a vlády se ujímají ženy. Knížka pojednává o nerovném postavení mužů a žen a nástupu feminizace. Jde o satirické zobrazení, které je karikaturou současné americké společnosti. Čtivě napsaný román, který stojí za přečtení.

06.09.2023 4 z 5

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Poměrně drsná a místy až děsivá, a přece napínavá a strhující četba. Docela naturalisticky podané pasáže působení viru se zde celkem pravidelně střídají s barvitými popisy nádherné přírody. Nic tady není smyšlené, celá kniha se zakládá na faktech a líčí nelehký (a možná prohraný) souboj lidské rasy se zákeřným virem ebola. Literatura faktu podaná netypicky ve formě běžné beletrie to je skutečnost, která činí knihu zajímavější. Rozhodně doporučuji k přečtení.

05.09.2023 5 z 5

Polská ruleta 2 Polská ruleta 2 * antologie

Zajímavá antologie celkem 8 sci-fi povídek známějších polských autorů (editor Pavel Weigel). Mohu s radostí konstatovat, že všechny zařazené povídky mají dobrou kvalitu, není tam žádná vyloženě slabá. Nejlepší jsou dle mého názoru tyto dvě: Ewa Białołęcka "Tkáč iluzí" a Andrzej Ziemiański "Heisenbergova bomba", ale i ty ostatní stojí za přečtení. Celkově hodnotím jako nadprůměr. Dobrá volba pro zájemce o seznámení s polskou sci-fi.

04.09.2023 4 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Taková satirická až lehce absurdní sci-fi knížka o setkání dvou starých pijanů právě vařících zelňačku s jedním ufonem, který silně zasáhne do jejich životů. Napsáno s laskavým humorem a výborně doplněno krásnými ilustracemi Vladimíra Renčína. Pohodové oddechové čtení.

01.09.2023 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Květa Legátová nám představuje životní osudy hlavní hrdinky mladé lékařky Hany, která v zapadlé horské vesničce našla vhodný úkryt před pronásledováním nacisty. K tomu zde však zcela nečekaně najde také silný milostný vztah k prostému Jozovi. Moc hezká, hluboce lidská a místy velmi dojemná knížka, na motivy které byl natočen film Želary. Rozhodně doporučuji k přečtení.

28.08.2023 5 z 5

Jak blbá, tak široká Jak blbá, tak široká Halina Pawlowská

Halina nám zde předkládá nějaký svůj soubor krátkých postřehů a rad. Něco je sice celkem vtipné, ale něco dalšího zase jen docela málo. Domnívám se, že knížku asi prodává zejména notoricky známé jméno Halina Pawlowská. Celkově to není nic zvláštního. Když si to nepřečtete, tak opravdu o nic nepřijdete. Stejně po přečtení brzy zapomenete, o čem to vlastně bylo.

28.08.2023 3 z 5

Hosté z planety lidí Hosté z planety lidí * antologie

Po "Vesmírných diplomatech" jde o další antologii sestavenou editorem Karlem Blažkem. Obsahuje tentokrát celkem 19 sci-fi povídek českých autorů. Jak už to u podobných antologii bývá obvyklé sešly se zde námětově velmi různorodé povídky, které mají také různou literární kvalitu. Z těch dobrých bych jmenoval povídku Mstitel Milana Vernera, mezi ty málo povedené potom naopak patří podle mého názoru povídka Favoritka Nadi Marečkové. Celková úroveň je asi tak srovnatelná jako u antologie "Vesmírní diplomaté". Hodnotím tedy jako nadprůměr.

23.08.2023 4 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Různé české osobnosti novodobých dějin viděné z trochu jiného malinko odlišného úhlu. Pohled na tyto věci očima známého polského novináře jako nezaujatého pozorovatele přináší některé překvapivé objevy. Podáno čtivou zábavnou formou. Mohu doporučit.

21.08.2023 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Zbytky lidské společnosti po ničivé jaderné válce jakž takž přežívají pouze v rozsáhlém labyrintu moskevského metra. Hlavním hrdinou je mladý Arťom, před kterým stojí nelehký úkol zachránit metro před totální zkázou, která mu reálně hrozí. Celkově jde o dobře napsaný a čtivý akční postapokalyptický sci-fi román i s určitým filozofickým přesahem.

20.08.2023 4 z 5

Kaat Kaat Zbyněk Gilgalad Holub (p)

Knížka celkem 9 fantasy povídek zatím nepříliš známého českého autora z prostředí světa Asterionu, které navzájem propojuje pohled skrze optiku mečů Eldebranských mistrů popravčích. Zatím je to takový spíše oddechový průměr, jednoduché příběhy, které sice místy pobaví, ale nijak zvlášť nezaujmou. Můžete si přečíst, ale nemusíte a o nic podstatného nepřijdete. Já se k tomu rozhodně vracet nebudu. Mimochodem zakoupeno "za babku" v Levných knihách.

19.08.2023 3 z 5