Lele61 Online Lele61 komentáře u knih

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

Lem zde opět uvádí na scénu už dobře známou postavu Iljona Tichého jako vyprávěče. Představuje nám tentokrát zápisky z jeho deníků. Obrovská spousta velmi originálních nápadů (jak je u Lema zvykem), pořádná dávka specifického až absurdního humoru a častý filozoficky přesah vybízející k hlubšímu zamyšlení - to jsou hlavní přednosti tohoto polského autora. Knížka stojí za přečtení.

08.03.2024 4 z 5

Druhá planeta Oggu Druhá planeta Oggu Péter Lengyel

Knížka původem z knihobudky a ještě k tomu starší sci-fi od maďarského autora. Tak jsem moc nevěděl, co od toho mohu vlastně čekat a pro jistotu jsem ani neměl žádná přehnaná očekávání. A kupodivu ono to zase nebylo až tak hrozné. Je tam už sice trochu znát stáří knížky, ale nápad je celkem dobrý a zpracování také solidní, jenom ten konec už se zase tolik nepovedl - připadá mi to takové jako by uspěchané. Celkově průměr, žádná katastrofa to sice není, ale znám mnoho lepších sci-fi počinů.

03.03.2024 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nadčasová Orwellova alegoricky pojatá klasika, která snad nikdy nezestárne. Výborně napsaná ostrá společenská satira o totalitě, která je stále aktuální a působí jako výstraha a vážné varování. Rozhodně doporučuji k přečtení.

28.02.2024 5 z 5

Po naszymu Po naszymu Michaela Franková

V knížce jsou obsaženy příběhy psané "po naszymu" sesbírané studenty. Zároveň je u každého příběhu vždy uveden český, polský a anglický překlad. "Po naszymu" hovoří na Těšínsku, Třinecku a Jablunkovsku celkem asi 50 000 až 100 000 lidí. Sám z tohoto regionu pocházím a tímto nářečím (kde se vyskytují polská, česká i německá slova) běžně hovořím. Zajímavé je, že "po naszymu" nemá žádnou kodifikovanou psanou podobu, což je do jisté míry problém. Uvedený dialekt však neodmyslitelně patří k nezaměnitelnému koloritu tohoto území. Celkově publikaci hodnotím jako takovou milou zajímavost.

25.02.2024 3 z 5

Sen na konci rána Sen na konci rána Zdeněk Zapletal

Čtivě napsaný román Zdeňka Zapletala situovaný do osmdesátých let minulého století, který věrně vystihuje atmosféru uvedené doby. Přináší čtenáři hlubokou sondu do osudů mladého fotografa Jana a líčí jeho nerozhodný vztah ke dvěma ženám. V celém příběhu se jedná zejména o vytváření a změny určitých morálních hodnot a obecně pak o hledání svého místa v životě. Od tohoto zajímavého autora si určitě přečtu ještě nějakou další knížku.

23.02.2024 4 z 5

Moloch Moloch Jiří Švejda

Souhrnné vydání obou dílů Švejdova Molochu (I. Hledání rovnováhy a II. Konec sezony) se opět vyznačuje pro autora typickou skvělou znalosti popisovaných prostředí (litvínovský hokejový klub, severočeská chemička, pražský umělecký svět), ve kterých se pohybuje trojice hlavních hrdinů. Děj má spád a postupně konfrontuje životní plány hlavních postav se skutečností. Výborně je vystižená atmosféra tehdejší doby a objevuje se zde kritika některých negativních jevů ve společnosti (korupce, hon za kariérou). Knížka stojí za přečtení.

14.02.2024 4 z 5

Dvojnásobný dvojník Dvojnásobný dvojník Zdeněk Rosenbaum

Celkem zajímavý experiment dvojice v době vydání začínajících sci-fi autorů. Společně si vytýčili celkem 10 témat a na ně potom každý z nich napsal povídku. Obsah je tedy tematicky velmi různorodý. Jako vždy v takových případech jsou v knížce zahrnuty více i méně zajímavé kousky. Osobně se mi více líbí práce a styl psaní Rosenbauma. Celkově hodnotím jako průměr.

08.02.2024 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Zcela určitě jde o originální a velmi nekonvenční nápad. Samotné ztvárnění už je domnívám se o malinko horší. Snad je to způsobeno velkými odlišnostmi asijské kultury od té evropské. Jedná se vlastně o čtyři zcela samostatné příběhy, které jsou propojené právě prostředím zmíněné kavárny. Celkově to sice není vůbec špatné, ale upřímně řečeno čekal jsem od toho přece jenom ještě trochu více.

08.02.2024 4 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Ve své době jistě kontroverzní a skandální kniha, dnes ale už prakticky taková klasika moderní nejen americké literatury. Nepochybně dobře, velmi otevřeně a realisticky napsaná výpověď o bohémském životě s autobiografickými prvky a navíc také s určitým filozofickým přesahem.

07.02.2024 4 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Čeká nás bizarní, poněkud absurdní a plné svérázného humoru putování světem spisovatelovy bezbřehé fantazie oděné do kabátu sci-fi. Prostě Kurt Vonnegut ve své nejlepší formě a tak, jak ho všichni známe. Děj má solidní spád, zápletka je neotřelá, postavy velmi dobře vykreslené a autor navíc jako bonus předkládá čtenáři celou řadu námětů k hlubšímu zamyšlení. Určitě každému doporučuji.

03.02.2024 5 z 5

Kdybych zemřel Kdybych zemřel Jiří Švejda

Moje druhá knížka od tohoto spisovatele (po Havárii). Opět velmi dobře vykreslené autorovi tak dobře známé prostředí severních Čech. Román vypráví příběh a ukazuje měnící se životní postoje úspěšného architekta Přemka, který je odhodlán udělat velkou kariéru bez ohledu na všechno a všechny kolem sebe. Místo očekávaného vzestupu se však nakonec zákonitě dostavuje střemhlavý pád. Povedený a dobře napsaný román o hledání samotného smyslu života.

28.01.2024 4 z 5

Pátý rozměr Pátý rozměr Konrad Fiałkowski

Deset určitě nadprůměrných povídek polského autora sci-fi, který bohužel českému čtenáři není příliš známý. Čtivě napsané příběhy se zajímavými nápady nesporně přináší řadu námětů, které nás přimějí k hlubšímu zamyšlení. Všechny povídky (napsané v letech 1963-1968) mají kvalitativně velmi solidní a vyrovnanou úroveň a nenajdeme zde žádnou vyloženě slabou. Pro fanoušky sci-fi stojí za to se s tvorbou tohoto spisovatele seznámit.

24.01.2024 4 z 5

Zaklínač: Meč osudu Zaklínač: Meč osudu Andrzej Sapkowski

A máme před sebou další sbírku Sapkowského povídek. Ve všech 3 zde zařazených povídkách autor opět jednoznačně dokazuje, že není pouze mistrem ságy objemných románů o bělovlasém Zaklínači Geraltovi z Rivie, ale skvěle si vede i na rozsahově mnohem menší ploše, kterou mu poskytuje povídka. Jednotlivé povídky jsou výborně propracované, mají originální nápady, skvělou magickou atmosféru, dobrou charakteristiku postav a vtáhnou čtenáře do děje. Nelze než doporučit k přečtení.

16.01.2024 5 z 5

Vzdálené obzory Vzdálené obzory Gardner Dozois

Objemná antologie velice zkušeného editora Gardnera Dozoise nám přináší celkem 17 povídek renomovaných autorů vzniklých v období mezi lety 1950-1998. Je to tedy jakýsi přehled různých vizí o opravdu velmi vzdálené budoucnosti (jak už sám název antologie naznačuje). Kromě krátké předmluvy editora kniha obsahuje i velice podrobné medailonky jednotlivých autorů. A nutno hned na úvod podotknout, že výběr povídek (a v některém případě svým rozsahem i novel) je skutečně velmi zdařilý. Představuje reprezentativní různorodý mix pohledů na obraz obzorů vzdálených v čase a přehlídku originálních nápadů. Mohu s radostí konstatovat, že po kvalitativní stránce jsou zařazené povídky a novely na velmi vysoké úrovni a těch méně povedených je skutečně pouze minimum. Asi nejlepší z celé knížky je Bulvár Alfa Ralfa (Cordwainer Smith - pseudonym). Mezi velmi dobré patří dále Křídla noci (Robert Silverberg), Pomalá hudba (James Tiptree Jr. - pseudonym) a Dinosauři (Walter Jon Williams). Za přečtení rozhodně stojí také Sestra Alice (Robert Reed) a Bledé růže (Michael Moorcock). Mezi ty poněkud slabší naproti tomu patří třeba Miliontý den (Frederik Pohl) nebo Záznam o Angele (Paul J. McAuley). Pro příznivce sci-fi je tato antologie zcela určitě skvělá volba.

05.01.2024 5 z 5

Rozsévač větru Rozsévač větru Maja Lidia Kossakowska

Kossakowska mi svým rozsáhlým románem na velmi neotřelé originálně pojednané téma připravila opravdu příjemné překvapení. Čtivě zpracovaný vícevrstevný příběh nepostrádá akčnost a pro jeho napsání musela určitě nastudovat spoustu materiálů. Vypráví trochu netradičně pojatý odvěký souboj mezi dobrem a zlem. Je zde skutečně velmi mnoho postav a vyžaduje jisté úsilí ze strany čtenáře se mezi nimi zorientovat, ale podotýkám, že to stojí za to. Tuto knihu o andělech rozhodně vřele doporučuji. Velká škoda, že autorka předčasně tragicky zahynula a bohužel už nic dalšího nenapíše.

02.01.2024 5 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Vinnetou od Karla Maye je už velkou klasikou celého dobrodružného žánru. Příběhy neohroženého náčelníka Apačů a jeho bílého bratra Old Shatterhanda pojednávají zejména o velké odvaze, pevném přátelství a také o boji za spravedlnost. Je to taková nostalgická vzpomínka na moje chlapecká léta, která má snad stále co říci i současné mladé zejména klukovské generaci. Určitě doporučuji.

22.12.2023 5 z 5

Silně nekonvenční Pipi a její poněkud ztřeštěné nápady - to je už naprostá klasika dobrodružné literatury pro mládež. Snad to bude platit i pro současnou dětskou generaci, protože humorné příběhy dobrosrdečné zrzavé dívenky jsou opravdu nadčasové.

14.12.2023 5 z 5

Nebeští jezdci Nebeští jezdci Filip Jánský (p)

Působivý válečný román jehož hlavními hrdiny jsou českoslovenští bojoví letci ve Velké Británii v období druhé světové války. Autor čerpá z osobních prožitků a vypráví čtivý příběh o velké odvaze, mimořádné statečnosti a silném vlastenectví těchto vojáků. Viděl jsem rovněž filmové zpracování.

06.12.2023 4 z 5

Dědici Hammerfellu Dědici Hammerfellu Marion Zimmer Bradley

Další román autorky z cyklu o Darkover - tajemné a podivuhodné planetě. Krevní msta mezi rody Hammerfellů a Stornů stále nemilosrdně pokračuje. Rascard kontra Ardrin, kdo z koho? Vypadá to, že Stornové budou mít tentokrát už definitivně navrch, avšak zdání někdy klame... Solidně napsaná fantasy.

27.11.2023 4 z 5

Nejmocnější říše světa Nejmocnější říše světa Hans-Christian Huf

Vzestup až na vrchol a následný pád nejmocnějších říší světa Egypta, Persie, Kartága a Říma. Rozhodně zajímavá a dobře napsaná kniha z oblasti naučné literatury, která se detailně věnuje uvedené problematice. Výborně doplněno mnoha barevnými ilustracemi a nákresy. Vhodné nejen pro milovníky historie.

22.11.2023 4 z 5