Lele61 Lele61 komentáře u knih

To nás těší, že jsme Češi To nás těší, že jsme Češi Vladimír Renčín

Velká kniha kreslených vtipů vynikajícího karikaturisty a kreslíře Vladimíra Renčína. Mám tohoto autora velmi rád už od dob slavného Dikobrazu právě pro jeho inteligentní styl humoru. Patřil (spolu s Vladimírem Jiránkem) k vůbec nejlepším karikaturistům u nás a jeho vtipy a charakteristické postavičky vždy zaručeně pobaví. Doporučuji pro zasmání.

19.11.2023 5 z 5

Havárie Havárie Jiří Švejda

Román Jiřího Švejdy v lehce "páralovském" duchu a stylu. Příběh mladého ambiciózního inženýra Kamila Coufala z prostředí mostecké chemičky ukotvený v reáliích socializmu. Hlavní hrdina neváhá obětovat prakticky cokoliv pro dosažení rychlého úspěchu a bohatství, což se mu ovšem stává osudným. Povedená svižně napsaná a čtiva knížka. Od tohoto autora si určitě přečtu ještě něco dalšího.

15.11.2023 4 z 5

Krásná klasika od Roberta Louise Stevensona, která i po mnoha letech od jejího vzniku stále baví čtenáře. Zcela univerzální příběh o dobru a zlu, které se přece skrývají v každém z nás je možné bez výhrad aplikovat také v současné době. Nelze než doporučit.

10.11.2023 5 z 5

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Další velmi dobrá hra Divadla Járy Cimrmana, tentokrát ze školského prostředí. O osobitý humor tu jako obvykle není nouze. Možná to není jejich úplně nejlepší kus, ale stejně je to pořád nadprůměr. Kombinace Cimrman + Svěrák + Smoljak mě prostě a jednoduše pokaždé baví.

08.11.2023 4 z 5

Co v učebnicích nebývá 2 aneb Čeští... Co v učebnicích nebývá 2 aneb Čeští... Stanislava Jarolímková

Různé méně známé zajímavosti a "perličky" ohledně panování Habsburgů na českém trůnu. Neotřelý pohled na jednotlivé vladaře z poněkud jiného úhlu. Dobře napsaná knížka je takovou pestrou sondou do soukromého života panovníků. Prostě dějiny podané zábavnou formou. Doporučuji k přečtení, určitě se dozvíte něco nového.

04.11.2023 4 z 5

Pouť Pouť Pavel Frýbort

Pavel Frýbor tak, jak ho všichni velmi dobře známe z jeho předchozích knížek. Tentokrát jde o román s kriminální zápletkou z prostředí typického maloměsta, líčící příběh hlavního hrdiny ambiciózního mladého muže Petra, který se snaží za každou cenu v životě prosadit. Celkově průměr.

01.11.2023 3 z 5

E.T. Mimozemšťan E.T. Mimozemšťan William Kotzwinkle

Literární přepis dnes už kultovního sci-fi filmu. Vypráví příběh malého Elliota a jeho kamarádů, kteří se snaží návštěvníkovi z hvězd pomoci k vytouženému návratu domů. Krásný a dojemný příběh nejen o přátelství. Doporučuji.

27.10.2023 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Starší docela zajímavá a jednoduchá sci-fi klasika H.G.Wellse o mladém vědci Griffinovi, který objeví tajemství neviditelností a zároveň je i vyzkouší přímo na své osobě. Možná to není úplně nejlepší autorovo dílo, ale vzhledem k tomu kdy bylo napsané, určitě není špatné.

27.10.2023 3 z 5

Organizovaný zločin Organizovaný zločin Miroslav Němec

Komplexní publikace mapující vznik, vývoj a nejrůznější formy organizovaného zločinu v ČR i ve světě a metody a formy boje proti němu včetně uvedení příslušného legislativního rámce. Velmi solidní publikace na seznámení s vysoce aktuálním fenoménem organizovaného zločinu. Autor je specialistou na tuto problematiku.

25.10.2023 3 z 5

Kola Kola Arthur Hailey

Artur Hailey nás v dalším ze svých románů zavádí tentokráte do prostředí automobilového průmyslu v USA. Opět se zde objevují hlavní klady celé jeho tvorby - tedy detailní znalost oblasti, o které píše a výborná charakteristika jednotlivých postav. Není to sice autorova úplně nejlepší kniha, ale stejně stojí za přečtení.

18.10.2023 4 z 5

Polská ruleta Polská ruleta Pavel Weigel

Velmi zajímavá a také různorodá antologie 17 polských povídek editora Pavla Weigla. Je to takový reprezentativní průřez toho nejlepšího, co polská sci-fi a fantasy nabízí. Představuje jak autory všeobecně známé (Andrzej Sapkowski, Ewa Białołęcka nebo Andrzej Pilipiuk), tak i méně známá jména. Celkově je knížka nadprůměrná a stojí za přečtení. K nejlepším povídkám patří "Autobahn nach Poznaň" (Andrzej Ziemiański), "Battle Dust" (Andrzej Sapkowski) a "Hrudník plný andělů" (Andrzej Zimniak).

15.10.2023 4 z 5

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Hra ve všech směrech typická pro Divadlo Járy Cimrmana. A nebál bych se říct, že jedna z úplně nejlepších. Geniální svérázný humor, velká spousta výborných hlášek. Celou dobu jsem se opravdu skvěle bavil. Rozhodně doporučuji.

10.10.2023 5 z 5

Největší skandál v dějinách lidstva Největší skandál v dějinách lidstva Eduard Martin (p)

Sbírka 8 krátkých povídek Eduarda Martina nám prezentuje příběhy ze života, které si vyprávějí piloti a jejich přátele ve stínu odpalovací rampy. Jednotlivé náměty každé z povídek autor pak v podstatě domýšlí až úplně do krajnosti, tedy ad absurdum. Knížka se nečte špatně, povídky jsou členěny do kratičkých kapitol. Avšak žádná pecka ve formě nějakého skvělého nápadu nebo mimořádného literárního zpracování se bohužel nekonala a celek tak hodnotím jako naprosto průměrný.

04.10.2023 3 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Jaroslav Hašek

Tato Haškova knížka se už stala klasikou, která postupem let vůbec nestárne a stále baví čtenáře svým osobitým druhem humoru. Samotná postava Švejka je prostě jedinečná a nezaměnitelná. Dalším obrovským plusem knížky jsou perfektní ilustrace Josefa Lady. Nelze než doporučit k přečtení.

02.10.2023 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Zajímavý historický román Václava Kaplického, ve kterém fanatický a šílený inkvizitor Boblig masově upaluje nevinné oběti. Věrný popis tragických monstrózních čarodějnických procesů na Šumpersku. Známé je i úspěšné filmové zpracování.

01.10.2023 5 z 5

Projevy Projevy Václav Havel

Sborník některých Havlových domácích i zahraničních projevů od ledna do června 1990. Obsahuje celkem 24 pečlivě vybraných a chronologicky řazených projevů. Zahrnuje pouze texty, které si mohl Havel sám předem napsat. V souhrnu je to docela zajímavý průřez politickými texty Václava Havla prezentující jeho názory a hlavní myšlenky. Takové svědectví dané doby a námět k zamyšlení.

30.09.2023 4 z 5

Bůh s tančícími ústy Bůh s tančícími ústy Otomar Dvořák

Knížka obsahuje celkem 3 povídky autora, které lze nejlépe charakterizovat jako mysteriózní, možná i lehce na hranici hororu. Spojujícím prvkem je nejen skutečnost, že děj každé z nich se odehrává v nějakém exotickém prostředí, ale také fakt, že jde vždy o souboj s domorodou temnou magií a různými démony. Charakteristická je jednoduchá stavba jednotlivých povídek a nekomplikovaná zápletka. Nejlepší z nich je ta prostřední Mano Kanaka, ostatní jsou o třídu slabší. Celek sice rozhodně nijak nenadchne, ale ani neurazí. Vracet se k tomu ale nemám v úmyslu.

26.09.2023 3 z 5

Letní přemítání Letní přemítání Václav Havel

Jde o určitý soubor volně uspořádaných poznámek, úvah, názorů a myšlenek týkajících se Havlova dobového pohledu na celkovou situaci v naší zemi, na politiku, jeji problémy a také jeho představ o dalším směřování v budoucnosti.

23.09.2023 3 z 5

Osm žen z Hradu Osm žen z Hradu Pavel Kosatík

V celkem 10 kapitolách uvádí autor životní příběhy manželek československých prezidentů. Osmi, které provázely svoje manžely přímo v prezidentské funkci (Charlotta Masaryková, Hana Benešová, Marta Gottwaldová, Marie Zápotocká, Božena Novotná, Irena Svobodová, Viera Husáková a Olga Havlová) a k tomu přidává ještě Marii Háchovou a Magdu Lokvencovou - Husákovou, které se sice příchodu na Hrad nedožily, ale životní dráhy svých mužů významně ovlivnily. Solidně faktograficky napsaná kniha, při práci na které musel autor nashromáždit velkou spoustu různých materiálů. Povedený pokus o vykreslení osobností manželek prezidentů s nahlédnutím do jejich soukromí. Vhodně doplněno o spoustu fotografií.

21.09.2023 4 z 5

Sovák - Dík za váš smích! Sovák - Dík za váš smích! Slávka Kopecká

Legendární herec a komik Jiří Sovák se v této knížce rozhodl podělit se čtenáři o různé samozřejmě nejčastěji velmi humorné vzpomínky a historky ze svého bohatého profesního života. Vhodně doplněno celou řadou fotografii. Je to taková nenáročná četba pro pobavení.

19.09.2023 4 z 5