Havárie

Havárii, vzrušující román o touze člověka po snadném blahobytu, vydal Jiří Švejda poprvé v Severočeském nakladatelství v roce 1975. Během deseti let se knížka dočkala dvou reedic a letos vychází již počtvrté, tentokrát v edici čtenářsky nejúspěšnějších titulů Klíč. Příběh mladého inženýra Kamila Coufala je situován do prostředí mostecké chemické továrny. Provoz průmyslového gigantu tvoří barvitou kulisu dramatu člověka, který si svou chorobnou ctižádostí zaslepeně připravoval osud citového trosečníka a téměř delikventa. Nadaný, ambiciózní Kamil má šťastné manželství, dobré místo a všechny předpoklady dokázat, že o své pracovní i společenské úspěchy se zasloužil jen on sám, a ne vysoké postavení jeho otce, technického náměstka chemičky. Stále silnější netrpělivost, závist a chtivost peněz, nezodpovědnost a později bezohlednost vedou Kamila k cíli cestami zdaleka ne legálními. Existuje pro něj možnost východiska ze životní krize? Teprve závěr příběhu naznačí odpověď na tuto otázku......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12400/havarie-lqk-12400.jpg 4.171
Romány, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Havárie

georginaa

Další příběh z mostecka, kde okolí dobře znám. Prostředí je mi blízké a v té době se opravdu žilo trochu jinak než dnes. Závistivost, cílevědomost, neschopnost ... vlastnosti, které jsou stále dokola označovány i v nynější době. Každý prožívá vzestupy i pády, a záleží jak si s tím člověk poradí.

Katka2382

Pěkná a čtivá kniha se svižným dějem.

Aleh

Jiří Švejda pochází ze severních Čech a tam také zasadil děj svého románu Havárie. Hlavním hrdinou je inženýr Kamil Coufal, jehož životní příběh se stane středobodem autorova vyprávění. I v tomto románu se autor věnuje problémům doby, kdy vznikal tento román. Touha po moci, finanční nezávislosti a společenském úspěchu však nepatří zdaleka jen do doby 80. let, kdy vznikl tento román, ale je součástí každé doby. Postupně tak z Kamila udělá urputného a bezohledného a člověka, který jde za svým cílem, aniž by se ohlížel na cokoliv a kohokoliv. Nic však netrvá věčně je stará známá pravda....

Hedvika85
05.07.2019

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a jsem tomu ráda, Švejdu jsem do té doby neznala. Musím dát zapravdu tsal - v knize se střídaly nudné a zábavné pasáže. Ale byla jsem zvědavá, jak příběh skončí, takže se kniha četla celkem rychle. Líbilo se mi jak autor různé situace a konflikty popsal z pohledu Zdeny i Kamila. Jakožto obyvatelce Ústeckého kraje mě zaujaly části popisující severočeské reálie 70.let - místa, která znám; stav životního prostředí, bytová situace,atd. Mimochodem proč v knize všichni hlavní i vedlejší protagonisté (vyjma malé dcerky hlavních postav) kouří? Zřejmě tehdejší módní záležitost, zamořit si plíce v již tak už dost otráveném prostředí.

RH faktor
28.06.2019

Tak do Párala to má ale hodně daleko!

tsal
27.06.2018

V doslovu a recenzích na interenetech je Švejdovi často vyčítáno, že text zbytečně natahuje nepodstatnými dialogy a momenty, které pro děj a vývoj postav nemají význam. A ona je to pravda. Sama jsem chvílemi měla pocit, že už se moc dlouho omílá to samé, že už jsme přeci všichni pochopili, co je Kamil zač a jak to s ním mají jeho blízcí těžké, tak co se třeba hnout dopředu? Jenže ani tak jsem se od knihy nedokázala odtrhnout, protože tyto momenty byl možná zbytečné, ale tak krásně lidské a ze života, že byla radost je číst. Může se člověk zároveň nudit i bavit? Asi ano.

Až na tuto výtku však nemám, co bych zkritizovala. Všechny postavy jsou zajímavé, mají své klady i své zápory. Dokonce i Kamil, který nechává vyznívat spíše své horší já. Příběh je nám navíc na střídačku podán ze dvou stran – Kamilovy a Zdeniny. Na každou situaci tak vidíme pohled obou z aktérů a často tak můžeme sledovat i rozpory v pochopení či nepochopení, v úmyslu a řečeném. Jde o psychologicky velmi propracovanou, na emoce bohatou (přesto ne zbytečně melodramatickou) záležitost, na níž navzdory době vzniku a tématu knihy není příliš cítit politický tlak. Osobně mě také potěšilo nahlédnout na Litvínov a Most v socialistických kulisách a zjistit o něco více nejen o místě a jeho vývoji, ale o tehdejších celkových poměrech.

ber-tram
20.12.2017

Sedmdesátá léta, severočeská chemička, mladý ambiciozní inženýr... kdepak, není to hrubě nadsazující Páral, ale věcně přízemní Švejda. Kromě dobového koloritu, že se hulí nejen z komínů, ale i všem od úst, drží děj pohromadě vyostřené dialogy a konfliktní situace, sžíravé vyjadřovací obraty, slova leckdy neslýchaná pro nepamětníky i nesrozumitelná pro neodborníky.
Hlavní hrdina má ve fabrice slušnou funkci, vládne několika jazyky, je šikovný muzikant, a přitom ho okolí vnímá jen jako bezohledného kariéristického parchanta, který by honbě za mamonem málem obětoval vlastní rodinu. Až to působí zbytečně fabulovaně, přehnaně, cíleně destruktivně.
Tzv. společensky angažovaná próza nevyznívá nijak milosrdně, spíše tísnivě a bez konečného vysvobození (to by možná následovalo v pokračování). Každopádně se četla pozorně a s pocitem: kéž by takhle autenticky a sytě mezilidsky svedli líčit i současní mladí literáti! 41/17

fialka voňavá
08.06.2013

Taktéž rozsáhlý román, v němž shledáváme až tragické mladé manželství Ing. Kamila Coufala a Zdenky. Kamil, syn slavného náměstka z mostecké chemičky, chce dosáhnout svých životních snů příliš rychle. V chemičce pracuje na jednom z významných míst, Zdenka hned po mateřské musí do práce a jejich dcera Ditunka do jeslí, aby měl Kamil, co nejvíc financí. překládá angl. texty, hraje v noci ve vinárně. Mladí Coufalovi bydlí u Kamilových rodičů, tak o rodinné rozepře není nouze a Zdena se sblíží s lékařem Pavlem. Pracuje u něj jako zdrav. sestra. Kamil je také Zdeně nevěrný s Reginou. Dostávají byt 4+1, ale Kamil zaviní havárii a začne pít. Zdena neodejde z manželství a manželství tím podrží. Kamil začíná znovu. Již předchozí knihy jako Požáry a spáleniště a Moloch I. - Hledání rovnováhy, se mi moc líbily, tak jsem si ráda přečetla i tuto švejdovu knihu.

Sladká jak krev
Sladká jak krev