Havárie

Havárii, vzrušující román o touze člověka po snadném blahobytu, vydal Jiří Švejda poprvé v Severočeském nakladatelství v roce 1975. Během deseti let se knížka dočkala dvou reedic a letos vychází již počtvrté, tentokrát v edici čtenářsky nejúspěšnějších titulů Klíč. Příběh mladého inženýra Kamila Coufala je situován do prostředí mostecké chemické továrny. Provoz průmyslového gigantu tvoří barvitou kulisu dramatu člověka, který si svou chorobnou ctižádostí zaslepeně připravoval osud citového trosečníka a téměř delikventa. Nadaný, ambiciózní Kamil má šťastné manželství, dobré místo a všechny předpoklady dokázat, že o své pracovní i společenské úspěchy se zasloužil jen on sám, a ne vysoké postavení jeho otce, technického náměstka chemičky. Stále silnější netrpělivost, závist a chtivost peněz, nezodpovědnost a později bezohlednost vedou Kamila k cíli cestami zdaleka ne legálními. Existuje pro něj možnost východiska ze životní krize? Teprve závěr příběhu naznačí odpověď na tuto otázku......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12400/big_havarie-lqk-12400.jpg 475

Kniha Havárie

ludek.n

Ne náhodou bývá Jiří Švejda už od začátku své spisovatelské kariéry srovnáván s Vladimírem Páralem. Podobné náměty, podobní mladí ambiciózní hrdinové i kritické sondy struktur sociálního realismu. Na rozdíl od Párala však jeho invektivy postrádají onen odlehčující satirický nadhled a uchopují plán rozvoje národního hospodářství nesmírně vážně, přísně a zodpovědně. Díky tomu mohou Švejdovy knihy působit někdy až depresivně. Havárie je prvotinou (i když byla napsána až jako druhá po románu Dva tisíce světelných let) a výše uvedené dokládá v plné míře. Ambiciózní inženýr Kamil Coufal začíná jako muž, který je rozhodnut obětovat cokoli pro dosažení významného postavení, bohatství a úspěchu, končí však v hluboké osobní krizi, pracovní i rodinné. To, co se zpočátku zdálo snadné a dosažitelné, se rychle mění v pochybné a beznadějné. Sobecká touha po kariéře a penězích zatáhne Kamila na cestu do propasti, z níž je nesmírně těžké najít cestu zpátky. Švejda nemoralizuje, podává obraz doby, lehce povrchní, přesto dostatečně živý a vzrušující. Střídání, zdvojování a prolínání pohledů na jednotlivé události je forma, která funguje a celý příběh zajímavým způsobem oživuje. Povedl se i konec, otevřený, přesto jednoznačný.

Daman
26.04.2021

Po létech znovu přečteno. A návrat do minulosti. Jsem se Švejdou vrstevnice a s knihou se mi vrací již zapomenutá realita té doby, Severních Čech a naivita čerstvé absolventky v prvním !skutečném! zaměstnání.

Pivka1
18.01.2021

Jiří Švejda, můj velice oblíbený spisovatel dávno dávinko před revolucí. Jeho knihy byly vždy velice čtivé. Havárie je jedna z nejlepších.

georginaa
03.07.2020

Další příběh z mostecka, kde okolí dobře znám. Prostředí je mi blízké a v té době se opravdu žilo trochu jinak než dnes. Závistivost, cílevědomost, neschopnost ... vlastnosti, které jsou stále dokola označovány i v nynější době. Každý prožívá vzestupy i pády, a záleží jak si s tím člověk poradí.

Katka2382
20.05.2020

Pěkná a čtivá kniha se svižným dějem.

Aleh
13.01.2020

Jiří Švejda pochází ze severních Čech a tam také zasadil děj svého románu Havárie. Hlavním hrdinou je inženýr Kamil Coufal, jehož životní příběh se stane středobodem autorova vyprávění. I v tomto románu se autor věnuje problémům doby, kdy vznikal tento román. Touha po moci, finanční nezávislosti a společenském úspěchu však nepatří zdaleka jen do doby 80. let, kdy vznikl tento román, ale je součástí každé doby. Postupně tak z Kamila udělá urputného a bezohledného a člověka, který jde za svým cílem, aniž by se ohlížel na cokoliv a kohokoliv. Nic však netrvá věčně je stará známá pravda....

Hedvika85
05.07.2019

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a jsem tomu ráda, Švejdu jsem do té doby neznala. Musím dát zapravdu tsal - v knize se střídaly nudné a zábavné pasáže. Ale byla jsem zvědavá, jak příběh skončí, takže se kniha četla celkem rychle. Líbilo se mi jak autor různé situace a konflikty popsal z pohledu Zdeny i Kamila. Jakožto obyvatelce Ústeckého kraje mě zaujaly části popisující severočeské reálie 70.let - místa, která znám; stav životního prostředí, bytová situace,atd. Mimochodem proč v knize všichni hlavní i vedlejší protagonisté (vyjma malé dcerky hlavních postav) kouří? Zřejmě tehdejší módní záležitost, zamořit si plíce v již tak už dost otráveném prostředí.

RH faktor
28.06.2019

Tak do Párala to má ale hodně daleko!