Požáry a spáleniště

Podobně jako v románu Havárie sledujeme i v Požárech a spáleništích životní osudy mladých techniků, kteří chtějí uplatnit své schopnosti, ale také využít všech radostí, které život nabízí. Děj místy až napínavého románu se odehrává v cihelně a rozvíjí konflikt dvou spolužáků, dvou přátel. Lumíra Brabce zastihujeme v okamžiku, kdy se rozešel s dívkou a hledá nové prostředí a snad i nové rozptýlení. Začíná pracovat jako technik v právě dobudované velkocihelně, kde je vedoucím výroby jeho spolužák Otakar. Krátce nato vstupuje do Lumírova života Otakarova sestra Lída, impulsivní rozmazlená dívka... A děj se dostává do prudkého pohybu, až k dramatickému konci, kdy se cesty přátel po tragických událostech definitivně rozcházejí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85427/pozary-a-spaleniste-85427.jpg 454
Romány, Literatura česká
Vydáno, Severočeské nakladatelství

Kniha Požáry a spáleniště

georginaa

Jedna z dalších děl p.Švejdy, kde znám prostředí a o to je to ještě lepší, že bylo zfilmováno. Dva kamarádi prožívají své životy, útrapy a lásky. Převládá pocit o pravdivosti a loajálnosti k budování socialismu.

Sabina335

Velmi krásný (i když starší) román o jedné rodině. Přítel této rodiny se k nim přižení. Později se však ukáže, že způsobí problémy v továrně, kterou vede jeho švagr. Kniha krásně napsaná, spíš takové oddechovka na pár večerů.

genie
19.10.2018

Jsem trochu rozpolcená, jak hodnotit … Líbilo se mi, že se děj odehrává tam, kde to znám, ale ten styl psaní i děj jsou poněkud jednodušší. Postavy (většinou jednoznačně "dobré" nebo "zlé") mi nijak k srdci nepřirostly … Na druhou stranu jako čtení na dobrou noc je to dobré. Moc tragické, ani napínavé mi to nepřišlo (možná to je tím pohledem dnešní doby - přeci jen je to skoro 40 let stará kniha).

fialka voňavá
08.06.2013

Hlavním mladým hrdinou je Lumír Brabec. Po ztrátě lásky Zuzany odchází do Ústí nad Labem za svým dlouholetým kamarádem Otakarem. Ocitá se tak v rodinném klanu Mašků. Nejstarší Mašek se nezařazuje mezi "vyšší vrstvu" nýbrž je zde tak, jako Lumír postava kladná. Do Lumíra se zamiluje Otakarova sestra Lída, která se chystá na obhajobu své dipl. práce. zháčkaná dcera z nejlepší rodiny chce Lumíra získat za každou cenu. Po aféře v podniku, kde pracuje Lumír i Otakar, rodina Mašků na Lumíra zanevře.Myslím si, že tato kniha má v české literatuře také své místo.

WEIL
16.08.2011

Podvodníci za socialismu byly v mnoha směrech uctíváni, dneska jdou za to do šatlavy. Ale ne všichni. ...Zfilmováno.

Muži v ofsajdu
Léto, kdy jsem zkrásněla

Jiří Švejda
česká, 1949

všech 25 knih autora

Kniha Požáry a spáleniště je v

dalších seznamech2x