Neviditelný

Proslulý autor utopických románů líčí v tomto fantastickém příběhu osudy mladého přírodovědce Griffina, který objeví tajemství neviditelnosti a vyzkouší je sám na sobě. Neviditelný a nepolapitelný bloudí nejprve Londýnem, pak anglickým venkovem, šíří kolem sebe zmatek a hrůzu, stává se štvancem, propadá zuřivosti, která se mu nakonec stane osudnou a vede k jeho záhubě.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1777/neviditelny-muz-1777.jpg 3.8217

The Invisible Man (1897)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Melantrich

micha-ella
19. listopadu

Tahle knížka mě kdysi dávno úplně pohltila, výborný námět!! Dneska už by se mi možná tolik nelíbila, zkusím to.

IvikaS

Zajímavá ale předvídatelná kniha, škoda, že nebyla celá vyprávěná z pohledu neviditelného, třeba jako deník.

martina.culik

Nějak jsem čekala trochu víc osvětlení, ale hlavní (opravdu nesympatický) hrdina je neviditelný hned od počátku bez nějakého podrobnějšího vysvětlení. Je samozřejmě zajímavé, co všechno se dá dělat, když vás ostatní nevidí, ale situace vylíčené v knize mi přijdou nudné a nezáživné.

MadlenkaM

Poutavý příběh.

rene6927
29.07.2016

Líp jsem si snad nemohl představit příběh neviditelného. Skvělé

Zelený_Drak
06.03.2016

Hvězdička za stylistiku a druhá za vylíčení charakteru hlavního hrdiny, ale čekala jsem něco jiného. Myslela jsem, že půjde o proměnu normálního člověka v kriminálníka v důsledku neviditelnosti. Ale Griffin je od začátku magor, takže pokud už vás nudí viditelní magoři, můžete si přečíst Neviditelného. Je to dobře napsaná nesympatická hlavní postava, jejíž hodnoty a morálka mohou jistě vést k diskusím o "dobrých vynálezech ve špatných rukou".

Chápu, že někdo dá tři hvězdičky (v jiném období bych je možná dala taky), ale nechápu, co tak nadchlo ty, kteří hodnotili čtyřmi nebo pěti. Asi mám nějakou čtenářskou únavu. Mě to moc nebavilo a znova bych si to nepřečetla.

Vydání z roku 1990 obsahuje dost překlepů, vzhledem k tomu, že překlad je z 57., zajímalo by mě, jestli to v tiskárně blbě nasázeli, nebo jestli ty překlepy přežívají už od prvního vydání tohoto překladu.

23.02.2016

klasika
Neviditelný mi byl sympatický až do chvíle kdy chtěl ovládnout svět. Já bych spíš užíval okamžiky nerušeného pozorování, to jsem v příběhu nezaznamenal ani jednou.

bruzdek7
12.01.2016

Výborna kniha která se zabývá, kromě jiného také, morální stránkou neviditelnosti. Krásný příběh kde se hrdina, z vcelku sympatického týpka, změní v naprosto nesnesitelného, zločiny páchajícího blba. Nakonci ale stejně umře, takže vlastně všechno dobře dopadne a já mohu udělit, se slzou v oku, čtyři bludišťáky.

Peleus
20.08.2015

Na Neviditelném se mí nejvíc líbí, jak se s postupem děje mění čtenářovy pocity vůči hlavnímu hrdinovi. Nejprve jsme zvědaví, později ho litujeme, poté přehodnocujeme svůj vztah, neboť nic není pouze černobílé.

A ve výsledku?

To už nechávám na vás!

P.S. Kniha, která by, podle mého názoru, neměla uniknout vaší pozornosti.

Kozel
15.08.2015

Četba na jedno odpoledne od jednoho z průkopníků sci-fi žánru. Dnešní sci-fi mi příliš nesedí, ale Wellsovo pojetí, lehkost a napětí na mě udělalo dojem už když jsem v děství viděl film Stroj času (a baví mě dodnes). Neviditelný by si však zasloužil větší rozsah hlavně kvůli Griffinově charakteru. Jeho rozpolcená osobnost způsobená objevem pouze naznačuje, co se může stát s lidskou duší, když se poddá objevům. Čeká-li vás dlouhá cesta či chvíle relaxu, pak Neviditelný by mohl být příjemným okem nepostřehnutelným společníkem.

nemer
21.06.2015

V dětském věku jsem příběh hodnotila velmi pozitivně, ale nebyl důvod se k němu vracet i později.

hroubek
23.05.2015

Ze začátku dost zajímavé. Příjezd do vesnice,ubytování, první setkávání s lidmi. Všechno parádně funguje, ale pak se začneme vracet do minulosti a hlavní postava nám vypráví co všechno udělal, kolika lidem ublížil a jak moc trpí a jak si sám sebe moc váží atd. A tady se to u mě láme, jelikož se mně hlavní hrdina zprotiví a začne mě trochu nudit. Bohužel ani to parádní finále s naháněním po vesnici nezlepší dojem, že Wells mohl trochu urychlit prostřední část. Jinak je Neviditelný dobrá kniha a ukazuje jak krásně se dá s minimem budovat napětí.

nerusa
06.02.2015

Klasická kniha, která byla již několikrát zfilmována a zpracována i pro rozhlas. Momentálně si vzpomínám jen mlhavě na film s Kevinem Baconem, který však byl skutečně pouze velmi volně inspirován.
Mohlo by se zdát paradoxní, že si autor pro postavu neviditelného vybral právě někoho povahově tak vybaveného, či spíše nevybaveného, jako je Griffin. Kdyby měl povahu spíše páně Kempovu, celý příběh by se odvíjel nepochybně zcela jinak. Ovšem tak by autor již nemohl poukázat na všeliká nebezpečí týkající se jak lidských povah, tak i jistých možných vědeckých objevů.
Jediný důvod, proč jsem nedala 5 hvězdiček, jsou chyby tisku, což je v době, kdy nakladatelství ještě oplývala korektory, hanba.

maca5449
03.02.2015

Tak to bylo velmi milé překvapení. Rozhodně bych netvrdila, že mi je hlavní postava nesympatická, byla akorát nevyrovnaná, výbušná, paranoidní a nemorální. Je otázka, jestli by byl Griffin takhle násilnický i kdyby zůstal viditelný, vzhledem k tomu, že chtěl být neviditelný proto, aby si mohl dělat co chce a porušovat pravidla. Dle mého názoru byla jen otázka času než někomu ublíží (pokud nepočítám jeho otce). A navíc bylo zajímavé sledovat, jak si Griffin své zločiny obhajuje. Rozhodně se pustím do dalších děl H.G.Wellse.

Pawlisman
10.10.2014

Skvělý příběh plný napětí i zvláštních pocitů při představách neviditelného. Mistrovsky napsané a bezvadně gradující. Pro děti i dospělé, příběh, který originalitou, útlostí, spádem a celkovým průběhem určitě nikoho neurazí. Příjemné překvapení.

Dáma s hrnstjm
18.07.2014

Čtenář na konci 19. století musel být z této knihy na větvi. Ale pro čtenáře ze začátku 21. století v knize není prakticky nic, co by už nečetl či neviděl jinde. Kniha má trochu zvláštní skladbu a kvůli ní je největší akce soustředěná až na konec. Příběh celkově nebyl špatný, ale postava vědce Griffina byla nejen Neviditelná, ale hlavně Nesnesitelná - aspoň pro mě.

adelagr
26.12.2013

Neobyčejný fantastický příběh o vědci, který se učinil neviditelným, protože v tom spatřoval pouze samé výhody. Neviditelný je román s rýchlým spádem událostí, kde však zcela převáží negativa tohoto stavu, zvlášť, když se neviditelným učiní člověk se sobeckou a agresivní povahou.

Ivan F
07.10.2013

Totálne sklamanie od renomovaného a toľko omielaného autora sci-fi. Napriek malému počtu strán som mal pocit, že ich je minimálne dvojnásobok, natoľko je príbeh ťažkopádny a nudný, takmer bez spádu.

Madluska
05.04.2013

Bohužel, Wellsova novela mě nijak nenadchla, vzdor doporučujícím komentářům okolí. Tak nějak jsem postrádala nějakou větší senzaci. Vždyť přece Griffin byl NEVIDITELNÝ! Co se s tím dá všechno provádět! Chápu, že Wells se snažil poukázat třeba na riziko vědeckého bádání, na skrytou (mno, někdy i celkem zjevnou :-)) zrůdičku v každém z nás, na nezbytnost lidské sounáležitosti... To všechno z toho tak nějak vyplývá, ale pro mě zvolil pro dané téma poněkud neatraktivní obal.

Evelin
17.03.2013

Na tuto knížku jsem narazila náhodou, četla se dobře a rychle, a děj nezklamal :)

Paulhunterspet
24.01.2013

Neviditelný mě zanechal v rozporuplných pocitech. Po uležení ale musím uznat, že syrovost a někdy hrubou nesympatii postav zastínil fakt, že myšlenka tohoto pokusu je vyvedena opravdu realisticky a příběh má rázný spád, který asi málokdo očekává.

evickakyticka
20.01.2013

Radost nebo prokletí? Co s sebou nese riziko neviditelnosti? Sice krátký, ale o to napínavější příběh. (Trochu mi připoměl prostředí Olivera Twista od Dickense, kterého jsem kdysi ráda četla)

Phoenix16.cz
07.01.2013

Knihy se sáhodlouhými popisy mě většinou moc nebaví, což je případ i Neviditelného, ale vzhledem k tomu, že Wells příběh líčí nikoliv chronologicky, a postupně odhaluje, co vedlo k čemu a proč se to tak stalo, příběh tím získává na zajímavosti. Na svou dobu vzniku je příběh mimořádně promyšlený, teorie neviditelnosti nemá zjevné nedostatky a toto všechno na pozadí morálního dilema dělá z Neviditelného aktuální příběh téměř pro každou dobu.

ichinose
19.01.2012

Podle mne skvělý příběh, který jsem si, navzdory mým zvyklostem, vychutnala pěkně kousek po kousku. Ani chviličku nenudil, Wells se vyhnul přehnaně dlouhému popisování okolí a myšlenkových pochodů.
Tady je právě ukázka absolutní zbytečnosti schopnosti být neviditelný. V lidech je odjakživa zakódován strach z neznámého. Proč se většina z nás bojí tmy, i když tma sama o sobě není ničím nebezpečným? Protože nevíme, odkud očekávat potenciální útok. Stejně tak je tomu s neviditelným člověkem. Když se lidé o Griffinovi dozvěděli, přirozená reakce byla obrana a poté útok. I kdyby byl Griffin jiné povahy a charakteru, kdyby lépe zvládal své stavy amoku, stejně by pravděpodobně jeho příběh skončil tak, jak skončil.
Výborná kniha, byla od pana Wellse první a rozhodně ne poslední, kterou jsem si přečetla. :)