Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl

S obrázky Josefa Lady. Chcete-li se neslýchaně smát, čtěte Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války o Jaroslava Haška... Považuji je přímo za geniální. Hašek nám osvětlil světovou válku ze zcela nového hlediska... Osudy dobrého vojáka Švejka jsou totiž válečným románem.Přečetl jsem několik válečných románů a sám jsem konečně i jeden napsal.Ale z žadného nevysvítá celá ta ničemnost, blbost a surovost světové války tak zřejmě jako z knihy Haškovy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/152620/osudy-dobreho-vojaka-svejka-s-obrazky-jozefa-lady-i-152620.jpg 4.1246
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

barca9312
02.11.2018

Po prvních pár kapitolách velká nuda

MOu598
03.09.2018

Klasika. Mám ráda Švejka Hrušínského - jeho chytré, blbé hlášky a vyprávění ze života.
Myslela jsem, že knihu znám, ale překvapilo mne, co navíc je v knize proti filmu - protiválečné a proti monarchii.
Napsáno brzo po válce a nečekalo se asi, že se tato válka ze "světové" tak brzo přejmenuje na "1. světová" To je smutné.
Jinak pěkná, zábavná i smutná četba.
Citát:
"Dnes si nepřišijete knoflík a začínáte lajdačit. Zítra už se vám bude zdát obtížným..., poněvadž jste začal s tím nešťastným knoflíkem žít život lajdáka."

ivzu77
26.08.2018

Klasika mého tatínka. ŠVEJKOVY hlášky, naivita a přitom inteligence jsou nadčasové. Já četla díky ČV 2018, zatím pouze první díl.

Nyakay
20.08.2018

Nemám ráda válečné knihy, ale Švejkova dobrodružství tomu dávají úplně jiný ráz. Velmi jsem se pobavila.

haWranka
09.06.2018

Tak moc jsem se těšila a tak moc jsem se zklamala... Do Haškova humoru jsem nebyla schopná proniknout. Jestli jsem se zasmála jednou, tak to bylo hodně. A po celou dobu jsem si říkala, že by to chtělo taky nějaký děj, ale toho jsem se nedočkala. Pro mě velmi nudné, zdlouhavé, jen sbírka jakýchsi zbytečných historek.

Amia
02.06.2018

Nemám na Švejka úplně pozitivní názor; prostě mě to nebavilo číst. Absurdita války je v něm ukázaná dobře, ale neskutečně mi vadily odbočky k lidem, kteří v knize přímo nejsou.

babouk1918
02.04.2018

Švejk je klasika. Asi to nebude kniha úplně pro každého, ale pro mě je to nádherné oddechové čtení. Spousty krásných hlášek. Nádherně vykreslené lidské charaktery.

Véča
21.02.2018

Nebýt povinnosti do češtiny si knížku přečíst, asi bych ji ještě dlouho nechávala ležet na poličce. Ale teď jsem ráda, že už ji mám přečtenou, protože mě mile překvapila! Druhý díl snad také nezklame.

hnatlubo
27.12.2017

Snad proto, že znám film, jsem se knihu nedonutil dočíst. Nicméně, dávám si jako závazek si Švejka v některém vydání přečíst celého.

MrKrahujec
15.09.2017

Švejk je nesporně takový fenomén, že se už (za vydatného přispění komerce a reklamy) proměnil v jakýsi "duch českého národa", který nesmírně intenzivně "voní českostí" (mohu-li volně parafrázovat Puškina z předmluvy k Ruslanovi a Ludmile). Opravdu až tak "sakrální" to málem je. Jenom ta skutečně koňská dávka kýče to maličko sráží k zemi, ale knize samotné nakonec neublíží - dobrá literatura je ve své dřeni nezparodovatelná, přesněji "neshoditelná", jak lze vidět ještě jasněji na příkladu Němcové Babičky. Skoro bych řekl, že Švejk se v rámci české národní povahy formuje do jakéhosi univerzálního symbolu, člena "nejsvětější trojice" českého národa, byť v lehce negativním vyznění. Tím se automaticky vynořuje otázka, kdo jsou tedy ti zbývající dva členové "české nejsvětější trojice". Já bych řekl, že nejvhodnějšími doplňky ke Švejkovi budou další dva neexistující, leč stejně populární anti-hrdinové: pan Spejbl a Jára Cimrman. Kruh tím bude ideálně uzavřen: jestliže je Švejk symbolem české plebejské poťouchlosti a podšitosti (jakéhosi českého harlekýnství), je pan Spejbl dokonalým vzorem české nabubřelosti a zápecnictví (což by byly zase rysy českého Pantalona) a to může vhodně doplnit už jen Jára Cimrman jako symbol české touhy po světovosti, která ovšem není nijak zvlášť opodstaněná (snad něco podobného české postavě Dottora - abychom zůstali u komedie del´larte). Za povšimnutí stojí, že ve všech třech případech jde vlastně o postavy z podstaty spíše negativní, což je ovšem vykoupeno jejich okouzlující "legračností", která z nich ze všech udělala nakonec miláčky národa. Což to celé korunuje sympatickým konstatováním, že my Češi se ze všeho nejlépe umíme vysmát vlastním slabinám.

ber-tram
15.03.2017

Čistě jen abych se dostal do zázemí a kontextu všelijakých hlášek a postřehů, které se pořád na margo Švejka trousí, a taky abych splatil dluh do fondu české literární (a nejen literární, možná doslova národní) klenotnice, kam bývá pozoruhodný fenomén řazen, pustil jsem se do prvního dílu V zázemí. Jakmile (což trvalo pár stránek), jsem přišel na chuť jadrnému slohu, v tu ránu jsem se bavil nad divnými gagy, jež život inscenuje, i pozastavoval nad špatnostmi, jimiž je prolezlý. Líčení o tom totiž jde moudře ruku v ruce. A kdo jiný to ví líp, nežli Švejk, který, aby žití bylo snesitelnější, vše hustě koření nejapným humorem. 11/17

shiori73
16.01.2017

Krásna satira – Hašek sa vysmieva cirkvi, monarchii aj obyčajným ľuďom, aktuálne aj v dnešnej dobe.

Hopicek495
26.10.2016

Bohužel, Švejk mě nikdy nebavil.. Ať už jako kniha nebo film. Nikdy jsem si k němu nenašel cestu. Bylo pár pasáží, kdy jsem se bavil, ale..

buccaneerka
01.08.2016

Zřejmě každý Čech zná Švejka. Minimálně z filmového zpracování. Dneska už asi málokdo z mladší generace sáhne po Haškově knize. Přesto ten, kdo se rozhodne, určitě nebude litovat, dobře se zasměje a občas i zamyslí.
Druhý díl jsem ale jen začala a nedočetla...

bergerova
24.06.2016

Starý dobrý Švejk mne nikdy neomrzí.Mohla bych jej číst stále dokola a dokola :)

Radan2020
27.01.2016

Zajímavě podané, nebere válku jako nějaký velký problém, navíc to všechno podává ze Švejkova pohledu, který je prostě skvělý.

qwill
24.01.2016

Poručík vyjmenoval nyní Švejkovi všechny vlaky, které po rychlíku odjely do Budějovic, a položil mu ootázku, proč zmeškal ty vlaky.

"Poslušně hlásím, pane lajtnant," odpověděl Švejk dobromyslně se usmívaje, "že mne mezitímco jsem čekal na ten nejbližší vlak stihla ta nehoda, že jsem pil za stolem jedno pivo za druhým."

dusty
20.11.2014

Tak jsem se prolouskal první částí a komentář si asi nechám až po té poslední.

Pedruska01
19.08.2014

Tuto knihu jsem si zvolila do seznamu k maturitě (pouze první díl). Kupodivu se četla celkem dobře. Při čtení jsem si občas představila určitou scénu, už z legendárního filmu. :) Česká klasika. Nic víc není potřeba dodávat. Tak na Bělehrad! :D

Madluska
14.05.2014

Švejka jsem se bála jako nadporučík Lukáš fronty, ale nakonec jsem si čtivo užívala, protože Hašek prostě byl vypravěč každým coulem. A i když už se mi časem ty Švejkovy věčné průpovídky začaly zajídat, stejně udržel mou pozornost.

tyzik.cejka
11.05.2013

to je fakt síla jak si někdo dokáže udělat srandu a vracet se do míst kdy to sranda nebyla film je velice povedený

kiddlinka
22.10.2011

Je skoro jedno, jestli Švejka budu vnímat jako dobovou satiru konkrétního armádního prostředí v konkrétní politické situaci, nebo jako obecný přístup k jakémukoli osobnímu přesvědčení ve stylu „je směšné už jen to, že někdo něco bere vážně“. Obojí interpretace pro mě totiž dělají ze Švejka něco obtížně čitelného: satira je tvořena zdlouhavými kecy, které jsou samy o sobě možná vtipné, ale propojeny do souvislého celku svojí vražednou kadencí doslova ubíjejí. Osobně se ale nemůžu zbavit dojmu, že „švejkování“ je zamířeno šířeji než jen na c.k. monarchii: absurdní není jen pompézní idiot, prázdné přesvědčení a tupé adorování autorit, ale i morální integrita a jakékoli hodnoty, kterými se člověk řídí, protože je o nich přesvědčen. Vše je stejně blbé, nic se neodlišuje, nic není důležitější, smysl dává jen absolutní anarchie.

WEIL
26.06.2011

Líbí se mi kniha samotná, jak ji čte Jan werich, jak ji naanimoval J. Trnka, jak je zfilmována v hlavní roli s R. Hrušínským.