Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl

kniha od:

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152620/bmid_osudy-dobreho-vojaka-svejka-s-obrazky-jozefa-lady-i-152620.jpg 4.1 411

S obrázky Josefa Lady. Chcete-li se neslýchaně smát, čtěte Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války o Jaroslava Haška... Považuji je přímo za geniální. Hašek nám osvětlil světovou válku ze zcela nového hlediska... Osudy dobrého vojáka Švejka jsou totiž válečným románem.Přečetl jsem několik válečných románů a sám jsem konečně i jeden napsal.Ale z žadného nevysvítá celá ta ničemnost, blbost a surovost světové války tak zřejmě jako z knihy Haškovy...... celý text

Komentáře (53)

Komentáře 53 Recenze 0

RonnieSmithx
RonnieSmithx
14.11.2023 3 z 5

Ačkoliv mne to samotnou mrzí, dílu dávám pouze tři hvězdičky. Kniha začala velmi slibně, ale bohužel když se na scéně objevil polní kurátor, tak má pozornost byla těkavější a těkavější. Ke konci díla se mi při čtení zase vrátila veselá nálada a Švejk mě rozesmál. Poslušně hlásím, že jdu spát.

cziss
cziss
16.10.2023 5 z 5

Vždy ve mě rezonovalo, že Haškův Švejk je humoristický román. Po přečtení můžu prohlásit, že je to jen pouze jedna vrstva tohoto díla, které by se jistě dalo nazvat národním pokladem. Hašek se totiž často čtenáře snaží pobavit absurditou tehdejší doby a tehdejšího zřízení. Z dnešního pohledu je až nepochopitelné, kolik tehdy v lidech bylo hlouposti či krutosti a že tito lidé měli veřejné funkce nebo byli třeba lékaři. Konec rakousko-uherské monarchie byla jistě zvláštní doba a díky Haškovi do ní můžeme trošku nakouknout.


Janadvorackova
Janadvorackova
12.10.2023 5 z 5

Poslušně hlásím, je to vtipný :).

Lele61
Lele61
02.10.2023 5 z 5

Tato Haškova knížka se už stala klasikou, která postupem let vůbec nestárne a stále baví čtenáře svým osobitým druhem humoru. Samotná postava Švejka je prostě jedinečná a nezaměnitelná. Dalším obrovským plusem knížky jsou perfektní ilustrace Josefa Lady. Nelze než doporučit k přečtení.

Kopta
Kopta
09.07.2023 5 z 5

Absolutní klasika. Humor mi přesně sedí a je zcela trefený na mě. Je fakt, že občas už trochu na sílu, ale hodně minimálně. Za mě úžas a kniha, která pro mě konečně měla po dlouhé době tempo a výdrž.

martin4950
martin4950
25.11.2022 5 z 5

Opravdu mi sedí tento druh yumoru. Překrásná komedie z období Rakousko-Uherska a těším se až si přečtu další díly.

jan.para
jan.para
13.09.2022 3 z 5

Jedna z nejslavnějších knih naší historie. Měl jsem problémy se do ní pročíst, ale nakonec jsem to zvládnul. Jaroslav Hašek zemřel během tvorby této knihy a na jejím konci je vidět, že jí dopisoval někdo jiný.

Clivicus
Clivicus
09.09.2022 5 z 5

Kam se hrabou dnešní memy, když máme tohle!?
Opravdu nechápu jak se kus hospodského dobrodružství přiblblého vojáka padělajícího psí rodokmeny tak často četl a stále čte (a číst bude, za to dám ruku do ohně). To samo o osobě svědčí, že náš Švejk je jedinečný.

Hakate
Hakate
23.08.2022 4 z 5

Klasika, která nestárne a stále baví.

Obelix15
Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Klasika české literatury a dle mě i povinná četba na základních či středních školách.

lernami
lernami
06.08.2022 5 z 5

Myslela jsem, že Švejk nebude čtivý a do četby se budu muset přemáhat. O to víc mě překvapilo, jak snadno se kniha četla a že jsem si ji vlastně moc užila.

Za mě je Švejk geniální, svou “blbostí”dokázal pokaždé dokonale rozhodit své okolí a čtenáři si tak díky tomu mohli ještě více užít rozličných charakterů tehdejších autorit.

Kniha určitě stojí za přečtení.

Galadwen
Galadwen
07.06.2022 2 z 5

Já a páně Haškův humor se dokonale míjíme. Pro doplnění vzdělání mi jeden díl stačí víc než bohatě a vracet se k němu nebudu.

cvpython
cvpython
20.02.2022 5 z 5

Tento romám má jak své skalní příznivce, tak i naopak odpůrce. Řekl bych, že je to 50 na 50%. Já tuto knihu četl několikrát a vždy jsem se skvěle pobavil. Doporučuji všem.....i zarputilým

EliskaD
EliskaD
12.02.2022 1 z 5

Této knize jsem se vždy vyhýbala stejně jako filmovému zpracování. A mé tušení nezklamalo. Knihu někde ve třetině odkládám nedotčenou. Vůbec mě to nebavilo, a to zejména proto, že období Rakousko-Uherska není zkrátka nic pro mě. Ani ten mnohokrát vzpomínaný humor a ironii jsem v knize nenalezla. Říkala jsem si, že tato kniha bude ta pravá výzva, ale ne, tohle prostě nedám a vzdávám se.

Prateri
Prateri
31.01.2022 4 z 5

Kniha, která mě nikdy nepřitahovala. Byla odsouzená k tomu, že ji nikdy nepřečtu. Až jeden z bodů čtenářské výzvy mě vybídl, abych se podívala do své knihovny na Švejka. No, tak jo - jsem si řekla - ale když se mi nebude líbit, tak s ním skončím. Co vám budu povídat - i spát jsem s ním chodila. Tolik ironie nad nesmyslností války v podání vojáka Švejka, jeho příkladů ze života, vše ošetřené před průšvihem jeho dobráckýma očima a značkou blba - to je skvost, který se musí hledat mezi řádky, ale je tam.

Zidanek
Zidanek
29.10.2021 4 z 5

"Jeden z nejoblíbenějších/nejobligátnějších vánočních filmů, a ty si nečetl filmovou předlohu?" To se mi honilo hlavou a zároveň to sloužilo jako motivace před přečtením této knihy.
Musím říct, že film místy dost citoval z knihy, což nebylo určitě na škodu, člověk si tak promítne vtipné momenty. Na druhou stranu to ve mě vyvolalo pocit, že ten balast kolem, který se ve filmu neobjevil, byl jen takovým zbytečným doplněním na počtu stránek knihy. Do dalších dílů už se pouštět nehodlám, zřejmě kvůli zhlédnutí filmu nejsem schopný docenit tu pravou kvalitu knihy.

VěraČamková
VěraČamková
16.10.2021 5 z 5

oprášila jsem díky čtenářské výzvě. Švejk je tak nadčasové dílo, že snad ani není možný, aby se od dob rakouska uherska téměř nic u nás nezměnilo. Zase jsem si ale prodloužila život ...

LEGACY
LEGACY
17.04.2021 3 z 5

První polovina knihy se četla jedna báseň a charakteristické obrázky Josefa Lady dílu dodávají o to větší kouzlo. Každopádně se u mě počáteční euforie postupně vytrácela a od polního kuráta mě již Švejkovi patálie a rozumy tolik neuchvátili. Abych plně rozkryl osobnost Švejka budu si to muset trochu v hlavě rozležet, Hašek a jeho život mě však nepřestává udivovat. Navíc se letos slaví 100 let a nemyslím si, že za dalších sto let upadne kniha v zapomnění.

kobejn
kobejn
06.01.2021 4 z 5

Chtěl jsem si porovnat film s knihou a obojí je stejný až na to, že ve filmu je spousta pasáží z knihy vypuštěna, respektive spousta pasáží z knihy není ve filmu, ale co ve filmu je, je doslova a do písmene i v knize, tudíž film je sice věrná kopie knihy, ale kopíruje jí zhruba tak půlku, kdyby jí měl kopírovat celou, tak by film netrval 3 ale 6 hodin. A za druhý, kniha je drsnější než film, kterej je pojatej hlavně jako komedie, kniha je spíš takovej thriller zabalenej do černýho humoru, Hašek vlastně popisuje naprosto nehumorné věci s cynickým nad věcí nadhledem, takže to vychází jako sranda, která je ale dost drsná. To film nenapodobuje, ten je vyloženě jen pozitivně komediální, kniha je v podstatě dost depresivní nebejt Haškova sarkastickýho stylu psaní.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
19.11.2020 5 z 5

Co ještě napsat k notoricky známému dílu .... V tomto prvním díle dochází k vyhlášení války a snaha Švejka se všemožně vyhnout odvodu případně odchodu na frontu. Švejk je výborně napsaný román, plný humoru, kdy Švejk vše co se děje vtipně komentuje s povahou sobě vlastní. Moc se mi zde líbí krásně popsaná atmosféra staropražských hospod a místních lidiček. To, že z důstojníků rakouské armády dělá nerudné a povětšinou hloupé postavy, beru jako nadsázku. Jaroslav Hašek v této knize podle mě přesně vystihnul mentalitu tohoto národa, vždy si ze všeho dělat legraci a všemožně se vyhnout povinnostem.

Gordonlord
Gordonlord
06.09.2020 1 z 5

Některé knihy nestárnou a zůstávají navždy klasikou. To se Švejka netýká.

Začnu kladně - Přesah knihy je v odrazu doby a ve Švejkově prostinké povaze a chování se zrcadlí spousta pravd a životních paradoxů, které kolem sebe nacházíme i dnes. A sem tam mě některé situace vykouzlili lehký úsměv na tváři. Ne - nebavil jsem se, ani nesmál, ale bylo to chvílemi milé.

Dál už mě to nebavilo. Tohle dnes už může oslovit asi jen vášnivého fandu období Rakousko-uherska a rádoby vtipné situace zakládající si na tom, že nějaký pablb na někoho německy řve, nebo jak se někdo hroutí z toho, že ten hloupej Švejk je podruhý u něj v kanclu mě přišly fakt trapný.

Pokud jste viděli film, knihu bych nedopručil. Film je mnohem...MNOHEM lepší.

kotasbk
kotasbk
02.05.2020 5 z 5

Nádherný slovník. Konečně se někdo nebál a popsal postavy tak, jak ve skutečnosti vypadaly. Občas bych na vulgárnosti přitvrdil, nicméně i tak jsem byl spokojený. Hašek měl pravdu v tom, že jinak se vyjadřuje hospodský a dělník z fabriky a jinak zase intelektuál, od kterého se to očekává. Někomu narostla huba tak, jinému zase onak. Proto velmi oceňuji díla, která jsou otevřená svým čtenářům, zaručují kvalitu autentičnosti a nekladou si za cíl povznést literaturu do nějakých intelektuálských výšin, kde je každý odměřený a nevykonává tělesné potřeby. V takovém světě vysoké literatury většina postav mluví nereálně. Z huby většina postav vypouští pekelně zamotané filosofické úvahy, které neodpovídají skutečnému chování postav. Prostě si člověk musí jednou usmrknout, odplivnout, uprdnout, říct vole, kurva, bestie, dobytek a tak podobně. Je to přirozené pro každého člověka. Tak to prostě bylo, je a bude. Jestliže nějaký autor takové tělesné potřeby a pikantnější slovník v díle potlačuje, nezmiňuje, tak je jeho dílo neautentické, nereálné a fádní. Autoři by měli psát tak, aby příběh byl uvěřitelný. Aby z něj sálal ten pocit věrohodnosti, že to tak bylo. A to já si nejvíce cením u Švejka.

gimli35
gimli35
27.12.2019 3 z 5

Šťavnatá protirakouská satira a pěkné popsání některých postav (feldkurát Katz, plukovník Kraus) je to dobré, co jsem si z prvního dílu rozsáhlého románu odnesl. Jinak mne bohužel dobrý voják Švejk poněkud minul a necítím tak potřebu pokračovat ve čtení dalších dílů. S jednou z nejvýznamnějších českých literárních postav jsem se však setkal rád, i když mne příliš neoslovila.

pepa4081
pepa4081
03.11.2019 5 z 5

Klasika českého humoru. Knížku jsem četl už kdysi v mládí a nepamatuji se, jak moc mne tenkrát bavila. Samozřejmě jsem mnohokrát viděl i výbornou filmovou verzi. Nyní po letech jsem si knihu opravdu vychutnal. Sám jsem byl na vojně taky něco mezi Švejkem a Kefalínem a byl to prostě způsob, jak všechno přestát. Teď si jdu půjčit další díl a pak určitě nějakou jinou knížku od pana Haška. Humoru není nikdy dost.
Nanejvýš uspokojivé.

Zdenkas522
Zdenkas522
03.10.2019 5 z 5

Moc hezká kniha. četla jsem všechny 3 knihy. určitě si ji přečtu znovu. Mám ráda klasiky.

Natyna3
Natyna3
07.09.2019 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsme společně s přítelem přečetli první díl této české klasiky. Sama bych se k její četbě nejspíš nedostala, proto jsem vděčná, že jsem si díky němu rozšířila obzory. Četba mě bavila a mnohokrát jsem se u ní zasmála.

Zuzvil
Zuzvil
10.08.2019 1 z 5

Přečetla jsem pouze první díl a úúúplně mi to stačilo. Tato česká klasika mě nezaujala jak v knižní, tak ani filmové podobě. Zajímavé pro mě snad bylo jen to, jak Švejk působí na ostatní jako velký hlupák a přitom moc dobře věděl co po válce chce...dnes by se to snad dalo nazvat až manipulací :-) Je to extrémně popisná kniha, kde je vyobrazen osobitý humor autora, víc jsem si z této knížky bohužel neodnesla.

Olous1
Olous1
13.06.2019 5 z 5

Knihu jsem si poslechla v podání vynikajícího pana Wericha a musím říct, že jsem se skoro neustále smála. Perfektně nemluveno,a švejka mám ráda. Za mě doporučuji.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Základní tvorba Jaroslava Haška, klasika, která nás "proslavila" po celém světě.

eraserhead
eraserhead
02.06.2019 3 z 5

Už při první čtení před patnácti lety mě Švejk dvakrát nezaujal. A teď druhé čtení mě v tom jen utvrdilo. Není v něm nic, co by v povídkách Haškovi nešlo lépe. Hašek byl prostě lepší povídkář, kde uměl vtip krásně vypointovat. Tak nějak chápu Švejkovu oblibu ale nemůžu se zbavit pocitu přecenění.