Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl

S obrázky Josefa Lady. Chcete-li se neslýchaně smát, čtěte Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války o Jaroslava Haška... Považuji je přímo za geniální. Hašek nám osvětlil světovou válku ze zcela nového hlediska... Osudy dobrého vojáka Švejka jsou totiž válečným románem.Přečetl jsem několik válečných románů a sám jsem konečně i jeden napsal.Ale z žadného nevysvítá celá ta ničemnost, blbost a surovost světové války tak zřejmě jako z knihy Haškovy......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152620/big_osudy-dobreho-vojaka-svejka-s-obrazky-jozefa-lady-i-152620.jpg 4.1369

Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl

lernami

Myslela jsem, že Švejk nebude čtivý a do četby se budu muset přemáhat. O to víc mě překvapilo, jak snadno se kniha četla a že jsem si ji vlastně moc užila.

Za mě je Švejk geniální, svou “blbostí”dokázal pokaždé dokonale rozhodit své okolí a čtenáři si tak díky tomu mohli ještě více užít rozličných charakterů tehdejších autorit.

Kniha určitě stojí za přečtení.

Galadwen

Já a páně Haškův humor se dokonale míjíme. Pro doplnění vzdělání mi jeden díl stačí víc než bohatě a vracet se k němu nebudu.

cvpython

Tento romám má jak své skalní příznivce, tak i naopak odpůrce. Řekl bych, že je to 50 na 50%. Já tuto knihu četl několikrát a vždy jsem se skvěle pobavil. Doporučuji všem.....i zarputilým

EliskaD

Této knize jsem se vždy vyhýbala stejně jako filmovému zpracování. A mé tušení nezklamalo. Knihu někde ve třetině odkládám nedotčenou. Vůbec mě to nebavilo, a to zejména proto, že období Rakousko-Uherska není zkrátka nic pro mě. Ani ten mnohokrát vzpomínaný humor a ironii jsem v knize nenalezla. Říkala jsem si, že tato kniha bude ta pravá výzva, ale ne, tohle prostě nedám a vzdávám se.

Prateri

Kniha, která mě nikdy nepřitahovala. Byla odsouzená k tomu, že ji nikdy nepřečtu. Až jeden z bodů čtenářské výzvy mě vybídl, abych se podívala do své knihovny na Švejka. No, tak jo - jsem si řekla - ale když se mi nebude líbit, tak s ním skončím. Co vám budu povídat - i spát jsem s ním chodila. Tolik ironie nad nesmyslností války v podání vojáka Švejka, jeho příkladů ze života, vše ošetřené před průšvihem jeho dobráckýma očima a značkou blba - to je skvost, který se musí hledat mezi řádky, ale je tam.

Zidanek
29.10.2021

"Jeden z nejoblíbenějších/nejobligátnějších vánočních filmů, a ty si nečetl filmovou předlohu?" To se mi honilo hlavou a zároveň to sloužilo jako motivace před přečtením této knihy.
Musím říct, že film místy dost citoval z knihy, což nebylo určitě na škodu, člověk si tak promítne vtipné momenty. Na druhou stranu to ve mě vyvolalo pocit, že ten balast kolem, který se ve filmu neobjevil, byl jen takovým zbytečným doplněním na počtu stránek knihy. Do dalších dílů už se pouštět nehodlám, zřejmě kvůli zhlédnutí filmu nejsem schopný docenit tu pravou kvalitu knihy.

VěraČamková
16.10.2021

oprášila jsem díky čtenářské výzvě. Švejk je tak nadčasové dílo, že snad ani není možný, aby se od dob rakouska uherska téměř nic u nás nezměnilo. Zase jsem si ale prodloužila život ...

LEGACY
17.04.2021

První polovina knihy se četla jedna báseň a charakteristické obrázky Josefa Lady dílu dodávají o to větší kouzlo. Každopádně se u mě počáteční euforie postupně vytrácela a od polního kuráta mě již Švejkovi patálie a rozumy tolik neuchvátili. Abych plně rozkryl osobnost Švejka budu si to muset trochu v hlavě rozležet, Hašek a jeho život mě však nepřestává udivovat. Navíc se letos slaví 100 let a nemyslím si, že za dalších sto let upadne kniha v zapomnění.