Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl

S obrázky Josefa Lady. Chcete-li se neslýchaně smát, čtěte Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války o Jaroslava Haška... Považuji je přímo za geniální. Hašek nám osvětlil světovou válku ze zcela nového hlediska... Osudy dobrého vojáka Švejka jsou totiž válečným románem.Přečetl jsem několik válečných románů a sám jsem konečně i jeden napsal.Ale z žadného nevysvítá celá ta ničemnost, blbost a surovost světové války tak zřejmě jako z knihy Haškovy......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152620/osudy-dobreho-vojaka-svejka-s-obrazky-jozefa-lady-i-152620.jpg 4.1290
Romány, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl

kotasbk

Nádherný slovník. Konečně se někdo nebál a popsal postavy tak, jak ve skutečnosti vypadaly. Občas bych na vulgárnosti přitvrdil, nicméně i tak jsem byl spokojený. Hašek měl pravdu v tom, že jinak se vyjadřuje hospodský a dělník z fabriky a jinak zase intelektuál, od kterého se to očekává. Někomu narostla huba tak, jinému zase onak. Proto velmi oceňuji díla, která jsou otevřená svým čtenářům, zaručují kvalitu autentičnosti a nekladou si za cíl povznést literaturu do nějakých intelektuálských výšin, kde je každý odměřený a nevykonává tělesné potřeby. V takovém světě vysoké literatury většina postav mluví nereálně. Z huby většina postav vypouští pekelně zamotané filosofické úvahy, které neodpovídají skutečnému chování postav. Prostě si člověk musí jednou usmrknout, odplivnout, uprdnout, říct vole, kurva, bestie, dobytek a tak podobně. Je to přirozené pro každého člověka. Tak to prostě bylo, je a bude. Jestliže nějaký autor takové tělesné potřeby a pikantnější slovník v díle potlačuje, nezmiňuje, tak je jeho dílo neautentické, nereálné a fádní. Autoři by měli psát tak, aby příběh byl uvěřitelný. Aby z něj sálal ten pocit věrohodnosti, že to tak bylo. A to já si nejvíce cením u Švejka.

gimli35
27.12.2019

Šťavnatá protirakouská satira a pěkné popsání některých postav (feldkurát Katz, plukovník Kraus) je to dobré, co jsem si z prvního dílu rozsáhlého románu odnesl. Jinak mne bohužel dobrý voják Švejk poněkud minul a necítím tak potřebu pokračovat ve čtení dalších dílů. S jednou z nejvýznamnějších českých literárních postav jsem se však setkal rád, i když mne příliš neoslovila.

pepa4081
03.11.2019

Klasika českého humoru. Knížku jsem četl už kdysi v mládí a nepamatuji se, jak moc mne tenkrát bavila. Samozřejmě jsem mnohokrát viděl i výbornou filmovou verzi. Nyní po letech jsem si knihu opravdu vychutnal. Sám jsem byl na vojně taky něco mezi Švejkem a Kefalínem a byl to prostě způsob, jak všechno přestát. Teď si jdu půjčit další díl a pak určitě nějakou jinou knížku od pana Haška. Humoru není nikdy dost.
Nanejvýš uspokojivé.

Zdenkas522
03.10.2019

Moc hezká kniha. četla jsem všechny 3 knihy. určitě si ji přečtu znovu. Mám ráda klasiky.

Natyna3
07.09.2019

Jsem moc ráda, že jsme společně s přítelem přečetli první díl této české klasiky. Sama bych se k její četbě nejspíš nedostala, proto jsem vděčná, že jsem si díky němu rozšířila obzory. Četba mě bavila a mnohokrát jsem se u ní zasmála.

Zuzvil
10.08.2019

Přečetla jsem pouze první díl a úúúplně mi to stačilo. Tato česká klasika mě nezaujala jak v knižní, tak ani filmové podobě. Zajímavé pro mě snad bylo jen to, jak Švejk působí na ostatní jako velký hlupák a přitom moc dobře věděl co po válce chce...dnes by se to snad dalo nazvat až manipulací :-) Je to extrémně popisná kniha, kde je vyobrazen osobitý humor autora, víc jsem si z této knížky bohužel neodnesla.

Olous1
13.06.2019

Knihu jsem si poslechla v podání vynikajícího pana Wericha a musím říct, že jsem se skoro neustále smála. Perfektně nemluveno,a švejka mám ráda. Za mě doporučuji.

ArwenAragorn
13.06.2019

Základní tvorba Jaroslava Haška, klasika, která nás "proslavila" po celém světě.

Pekáč buchet
Pekáč buchet