Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl

S obrázky Josefa Lady. Chcete-li se neslýchaně smát, čtěte Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války o Jaroslava Haška... Považuji je přímo za geniální. Hašek nám osvětlil světovou válku ze zcela nového hlediska... Osudy dobrého vojáka Švejka jsou totiž válečným románem.Přečetl jsem několik válečných románů a sám jsem konečně i jeden napsal.Ale z žadného nevysvítá celá ta ničemnost, blbost a surovost světové války tak zřejmě jako z knihy Haškovy......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152620/osudy-dobreho-vojaka-svejka-s-obrazky-jozefa-lady-i-152620.jpg 4.1325

Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl

LEGACY

První polovina knihy se četla jedna báseň a charakteristické obrázky Josefa Lady dílu dodávají o to větší kouzlo. Každopádně se u mě počáteční euforie postupně vytrácela a od polního kuráta mě již Švejkovi patálie a rozumy tolik neuchvátili. Abych plně rozkryl osobnost Švejka budu si to muset trochu v hlavě rozležet, Hašek a jeho život mě však nepřestává udivovat. Navíc se letos slaví 100 let a nemyslím si, že za dalších sto let upadne kniha v zapomnění.

Noname007
21. březnaodpad!

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě...a nedočetla. V podstatě o ničem, jediný o čem se mluví je alkohol a ulívání, podlézání...no prostě přesně Češi. A jak se říká, knihu buď milujete nebo nenávidíte. Já se řadím do té druhé skupiny.

kobejn

Chtěl jsem si porovnat film s knihou a obojí je stejný až na to, že ve filmu je spousta pasáží z knihy vypuštěna, respektive spousta pasáží z knihy není ve filmu, ale co ve filmu je, je doslova a do písmene i v knize, tudíž film je sice věrná kopie knihy, ale kopíruje jí zhruba tak půlku, kdyby jí měl kopírovat celou, tak by film netrval 3 ale 6 hodin. A za druhý, kniha je drsnější než film, kterej je pojatej hlavně jako komedie, kniha je spíš takovej thriller zabalenej do černýho humoru, Hašek vlastně popisuje naprosto nehumorné věci s cynickým nad věcí nadhledem, takže to vychází jako sranda, která je ale dost drsná. To film nenapodobuje, ten je vyloženě jen pozitivně komediální, kniha je v podstatě dost depresivní nebejt Haškova sarkastickýho stylu psaní.

n.ezn.amy
19.11.2020

Co ještě napsat k notoricky známému dílu .... V tomto prvním díle dochází k vyhlášení války a snaha Švejka se všemožně vyhnout odvodu případně odchodu na frontu. Švejk je výborně napsaný román, plný humoru, kdy Švejk vše co se děje vtipně komentuje s povahou sobě vlastní. Moc se mi zde líbí krásně popsaná atmosféra staropražských hospod a místních lidiček. To, že z důstojníků rakouské armády dělá nerudné a povětšinou hloupé postavy, beru jako nadsázku. Jaroslav Hašek v této knize podle mě přesně vystihnul mentalitu tohoto národa, vždy si ze všeho dělat legraci a všemožně se vyhnout povinnostem.

Gordonlord
06.09.2020

Některé knihy nestárnou a zůstávají navždy klasikou. To se Švejka netýká.

Začnu kladně - Přesah knihy je v odrazu doby a ve Švejkově prostinké povaze a chování se zrcadlí spousta pravd a životních paradoxů, které kolem sebe nacházíme i dnes. A sem tam mě některé situace vykouzlili lehký úsměv na tváři. Ne - nebavil jsem se, ani nesmál, ale bylo to chvílemi milé.

Dál už mě to nebavilo. Tohle dnes už může oslovit asi jen vášnivého fandu období Rakousko-uherska a rádoby vtipné situace zakládající si na tom, že nějaký pablb na někoho německy řve, nebo jak se někdo hroutí z toho, že ten hloupej Švejk je podruhý u něj v kanclu mě přišly fakt trapný.

Pokud jste viděli film, knihu bych nedopručil. Film je mnohem...MNOHEM lepší.

kotasbk
02.05.2020

Nádherný slovník. Konečně se někdo nebál a popsal postavy tak, jak ve skutečnosti vypadaly. Občas bych na vulgárnosti přitvrdil, nicméně i tak jsem byl spokojený. Hašek měl pravdu v tom, že jinak se vyjadřuje hospodský a dělník z fabriky a jinak zase intelektuál, od kterého se to očekává. Někomu narostla huba tak, jinému zase onak. Proto velmi oceňuji díla, která jsou otevřená svým čtenářům, zaručují kvalitu autentičnosti a nekladou si za cíl povznést literaturu do nějakých intelektuálských výšin, kde je každý odměřený a nevykonává tělesné potřeby. V takovém světě vysoké literatury většina postav mluví nereálně. Z huby většina postav vypouští pekelně zamotané filosofické úvahy, které neodpovídají skutečnému chování postav. Prostě si člověk musí jednou usmrknout, odplivnout, uprdnout, říct vole, kurva, bestie, dobytek a tak podobně. Je to přirozené pro každého člověka. Tak to prostě bylo, je a bude. Jestliže nějaký autor takové tělesné potřeby a pikantnější slovník v díle potlačuje, nezmiňuje, tak je jeho dílo neautentické, nereálné a fádní. Autoři by měli psát tak, aby příběh byl uvěřitelný. Aby z něj sálal ten pocit věrohodnosti, že to tak bylo. A to já si nejvíce cením u Švejka.

gimli35
27.12.2019

Šťavnatá protirakouská satira a pěkné popsání některých postav (feldkurát Katz, plukovník Kraus) je to dobré, co jsem si z prvního dílu rozsáhlého románu odnesl. Jinak mne bohužel dobrý voják Švejk poněkud minul a necítím tak potřebu pokračovat ve čtení dalších dílů. S jednou z nejvýznamnějších českých literárních postav jsem se však setkal rád, i když mne příliš neoslovila.

pepa4081
03.11.2019

Klasika českého humoru. Knížku jsem četl už kdysi v mládí a nepamatuji se, jak moc mne tenkrát bavila. Samozřejmě jsem mnohokrát viděl i výbornou filmovou verzi. Nyní po letech jsem si knihu opravdu vychutnal. Sám jsem byl na vojně taky něco mezi Švejkem a Kefalínem a byl to prostě způsob, jak všechno přestát. Teď si jdu půjčit další díl a pak určitě nějakou jinou knížku od pana Haška. Humoru není nikdy dost.
Nanejvýš uspokojivé.