Lele61 Online Lele61 komentáře u knih

☰ menu

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Nyní už prakticky kultovní kreslená kniha líčící dobrodružné příběhy správné party, na kterých jsem já jako kluk vyrostl. Pevně věřím, že principy přátelství, věrnosti, čestnosti a slušnosti jak je v praxi používali všichni hoši z Rychlých šípů mají stále co říci i současné generaci kluků.

24.06.2024 5 z 5


Tušení stínu Tušení stínu Ludvík Souček

Velmi fundovaně napsaná knížka známého českého "záhadologa" na téma možné návštěvy mimozemských civilizací na naší modré planetě. Souček skutečně bravurně pracuje s vědeckými poznatky z mnoha různých oborů a dává je do často překvapivých souvislosti, což je jednak obdivuhodné a zároveň to přidává knížce na čtivosti a zajímavosti. Od vydání sice uplynula již řada let, avšak určitě doporučuji k přečtení i v dnešní době. Navíc tento exemplář jsem zachránil před zcela jistým zánikem z modrého kontejneru na tříděný papír, což by (jistě uznáte) byla věčná škoda :-)

18.06.2024 4 z 5


Cela smrti Cela smrti John Grisham

Typická knížka Johna Grishama z amerického právnického prostředí, které autor tak dobře zná. Tentokrát román přináší čtivý příběh mladého právníka Adama a jeho dědečka odsouzeného k trestu smrti. Všechna odvolání byla zamítnuta a dědeček už mnoho let v podstatě čeká na vykonání rozsudku. Základní dilema, které se zde řeší je otázka oprávněnosti nebo neoprávněnosti trestu smrti jako takového. Doporučuji k přečtení.

10.06.2024 5 z 5


Poslední knížka o dětství Poslední knížka o dětství Zdeněk Zapletal

Ve svém románu Zapletal sleduje příběh čtyř dobrých kamarádů právě na osudové a nelehké křižovatce mezi končícím dětstvím a dospělým životem se vším všudy. Je zde velmi dobře vykreslená dobová atmosféra a popis každodenního všedního života hrdinů. Zdeněk Zapletal je určitě zajímavým autorem, což dokazuje i v této knížce.

07.06.2024 4 z 5


Vezmi černou slepici Vezmi černou slepici Andrzej Pilipiuk

Značně nekonformní hrdina Jakub Vandrovec opět na scéně v té nejlepší možné kondici a s ním samozřejmě (jak jinak) pořádná dávka černého humoru. Krátké zábavné příběhy, které se velmi dobře čtou. Doporučuji.

31.05.2024 4 z 5


Fantasy & Science Fiction 1997/01 Fantasy & Science Fiction 1997/01 * antologie

Další z vysoce nadprůměrných čísel tohoto magazínu. V tomto čísle se totiž sešly celkem 4 výborné povídky (jak co do nápadu, tak i literárního ztvárnění). Jsou to: Ray Altridge "Trapná přeměna", Richard Grant "Popravčí snů", Stephen Gallagher "Zavřete se nade mnou, cáry temnoty" a Charles W. Runyon "V případě nebezpečí zchrň zřzn". Všechny čtyři hodnotím jako opravdu velmi vydařené. Toto číslo magazínu tedy určitě stojí za přečtení.

27.05.2024 4 z 5


Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Klasická detektivka od Agathy Christie. Možná dokonce její úplně nejlepší. Napínavý a skutečně velmi dobře promyšlený příběh s výbornou zápletkou a poměrně nečekaným koncem. Brilantní Hercule Poirot přece vždy nakonec vše vyřeší. Dobře známé je i filmové zpracování.

20.05.2024 5 z 5


Vesmír je dost nekonečný Vesmír je dost nekonečný Ondřej Neff

Sbírka obsahuje celkem šest kvalitních povídek velkého klasika české sci-fi literatury. Čtyři z těchto povídek byly již dříve publikovány buď v různých antologiích nebo časopisecky a dvě jsou pak dosud nepublikované. Bohužel do sbírky nebyla (asi chybou nakladatelství) nakonec zařazena povídka Bludiště, která se vyskytuje dokonce i v anotaci knížky. Povídky mají velmi vyrovnanou úroveň a je velmi těžké vybrat nejlepší. Kdybych to měl přece jen udělat, tak bych asi za nejlepší zvolil Tak alou do ráje. Ale i všechny ostatní mají nadprůměrnou úroveň.

14.05.2024 4 z 5


Řízkaři Řízkaři Barbara Nesvadbová

Předesílám, že tato knížka se ke mně dostala pouze ze zvědavosti z knihobudky, kde chudák ležela opuštěná (teď už chápu proč). Jinak bych si ji samozřejmě zcela určitě nekoupil. Co k tomu vlastně napsat: snad pouze to, že "autorka" očividně vůbec psát neumí, což zase úplně jasně dokázala v těchto 12 povídkách ve formě nějakého deníčku hlavní hrdinky Karly. Je to tak nějak na úrovni nepříliš povedené slohové práce žákyně základní školy. Znovu žasnu nad tím, co všechno se u nás dá knižně vydat! Takže "spisovatelka" Nesvadbová již nikdy více a knížka samozřejmě opět skončí v knihobudce (kde bude asi hodně těžko hledat nového majitele). Nedoporučuji číst, je to naprostá ztráta času!

11.05.2024 odpad!


(Ne)kuřácká knížka (Ne)kuřácká knížka Vladimír Jiránek

Vladimír Jiránek bezesporu patřil mezi naše nejvýznamnější kreslíře a karikaturisty. Znám jeho obrázky už od dob slavného Dikobrazu a vždy se mi velmi líbily pro jejich nezaměnitelnou, jednoduchou a přesto docela rafinovanou linku kresby věrně zobrazující úplně obyčejné lidičky. V této knížce jsou shrnuty jeho kreslené vtipy na téma kouření a kuřáci. Milá oddechovka.

10.05.2024 4 z 5


Známý vesmír Známý vesmír Egon Čierny

V celkem 8 povídkách je nám postupně představován svět vytvořený známým sci-fi spisovatelem Larry Nivenem, ve kterém se pak odehrává většina autorových akčních dobrodružných románů a povídek. Celkově ale hodnotím knížku pouze jako průměr.

08.05.2024 3 z 5


Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jedním slovem krásná nesmrtelná klasika, kterou by si měl určitě přečíst každý milovník literatury. Já jsem měl navíc k dispozici vydání z Albatrosu s překrásnými obrázky Jana Zrzavého, které tomu všemu dodávají ještě další nový rozměr. Rozhodně doporučuji.

07.05.2024 5 z 5


Fantasy & Science Fiction 1997/03 Fantasy & Science Fiction 1997/03 * antologie

Další z magazínů získaných nedávno z knihobudky (ještě jednou díky neznámému likvidujícímu zřejmě svoji sci-fi knihovničku). Opět obsahuje vysoce nadprůměrné čtení. Jako nejlepší bych vypíchl povídky: Susan C. Petreyová "Spareen mezi kozáky" a Ron Goulard "Tajemný dům". Ale i ostatní povídky nejsou vůbec špatné.

06.05.2024 4 z 5


Náš film: Kapitoly z dějin (1896 - 1945) Náš film: Kapitoly z dějin (1896 - 1945) Luboš Bartošek

Výborná knížka pro získání základního přehledu o české kinematografii od jejich samotných začátků, přes éru němého filmu až po mluvený film do roku 1945. Autor je zkušeným filmovým historikem a tato rozsáhlá a velmi užitečná publikace je plná kvalitních a podrobných informací. Knížka obsahuje celou řadu fotografii a je také doplněna o jmenný rejstřík a rejstřík filmů. Doporučuji nejen filmovým fanouškům.

05.05.2024 4 z 5


Fantasy & Science Fiction 1997/06 Fantasy & Science Fiction 1997/06 * antologie

Další číslo magazínu získané před nedávném z knihobudky. Opět jako obvykle obsahuje pestrou směs povídek. Některé jsou výborné, jiné průměrné a další zase poněkud slabší. Z těch výborných uvádím zejména: Ray Bradbury "Nabídka". Mezi vydařené patří také povídka: John Crowley "Pryč". Spíše průměrný je humoristický příběh: Reginald Bretnor "Tetin let". Na opačném konci mezi méně povedené patří kratičká povídka: John Morressy "Dvě bajky". Celek je potom určitě nadprůměrný

24.04.2024 4 z 5


Perlička na dně Perlička na dně Bohumil Hrabal

Jde o Hrabalovu prvotinu z 60. let a nutno podotknout, že prvotinu už velmi zdařilou. Obsahuje celkem 12 krátkých silně poetických a hluboce lidských příběhů inspirovaných běžným každodenním životem. Autor dokazuje, že je opravdu bystrý pozorovatel a jeho snahou je vždy najít "perličku" na dně každé lidské duše. Doporučuji k přečtení.

21.04.2024 5 z 5


Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Celková mizérie a těžký podprůměr. Postavy ani děj rozhodně nijak nezaujmou. Banality, nuda. Nedoporučuji vůbec číst. Jde jenom o potvrzení známého faktu, že Viewegh jako autor je u nás notně přeceňovaný.

19.04.2024 2 z 5


Všechny mé domovy Všechny mé domovy Ivanka Devátá

Krátké docela vtipné líčení různých životních situací autorky tematicky spojených s bydlením a stěhováním. Řada postřehů je velmi trefných, čtenář se pobaví. Taková milá oddechovka.

17.04.2024 4 z 5


Praha plná strašidel Praha plná strašidel Miloslav Švandrlík

Výborná "příručka" mapující a dokumentující výskyt pražských strašidel. Na jedné stránce je vždy úsměvný Švandrlíkův text vztahující se ke konkrétnímu strašidlu a na druhé stránce potom výstižná Nepraktova kresba. Příjemná oddechová četba nejen pro Pražáky. Doporučuji.

13.04.2024 5 z 5


Vekslák Vekslák Pavel Frýbort

Jde o asi nejznámější Frýbortův román. Příběh vysokoškoláka Michala jehož život se zúžil na pouhou honbu za penězi a nic jiného ho vlastně nezajímá. Velmi dobře vystižena dobová atmosféra 80. let a zároveň povedená sonda do tehdy značně rozšířeného veksláckého prostředí. Knížka se dočkala i filmového zpracování.

13.04.2024 4 z 5