Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy

Mafie po listopadu se stala největším českým bestsellerem roku 1992 a patří k nejznámějším knihám Frýbové. Dramatická vražda call-girl a její napínavé vyšetřování ukazují na nebezpečné důsledky exploze zločinosti, praní špinavých peněz a hospodářské kriminality po listopadu 89.

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22277/mafie-po-listopadu-aneb-ryba-pachne-w2i-22277.jpg 4156

Mafie 2.

Detektivky, krimi, Literatura česká
Vydáno, Šulc a spol.

Kniha Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy

Péťa1950
09.06.2020

Napsáno příliš černobíle. Hon za penězi a majetkem rychle měnil hodnotový žebříček lidí, i když u řady se jen více rozvinul.(auta, vily, chaty, zahraniční dovolené, luxus, to vše se jen mohlo zviditelnit.)Mafiánské praktiky získaly větší volnost. Privatizace a rozpad průmyslu zasáhl nejen studenty, ale i střední generaci , která musela změnit práci a dále zajišťovat rodiny. Nevím, že by prostituce byla jediné řešení. Spravedliví vyšetřovatelé, neúplatní, proti bezcharakterním lumpům.Takové až pohádkové charaktery. Kdo tu dobu nezažil,dnešní třicátníci a mladší, moc reálný obraz tehdejší doby by přečtením nezískali. Knihu komentářem vystihla Veruci.

Purina.pashmina
19.05.2020

Detektivka, ale spíše "thriller po Česku", zvládnut snad ve všech směrech.
Nejkontroverznější stránka knihy je líčení před- a polistopadových události. Autorka nenabízí žádný prostor pro iluze, kritizuje dřívější režim, ale nebere si servítky ani s událostmi, které se staly potom.
Zajímalo by mě, jak bych knihu hodnotila v době jejího vydání, což je dnes už téměř 30 let (!!!) , ale v současnosti dávám 4*, a to protože autorka dokázala schopně vykreslit přesně ty "typy" lidi, kteří i přes svůj pokřivený charakter nenesou zodpovědnost za své činy a vesele si běhají po světě..., a taky protože jsem se ve čtení nemohla zastavit.
Dokonalý souboj dobrého a zlého, kde by zlo nakonec vyhrálo, kdyby nebylo lásky a "bláznivých" lidi.

lucky_luciano
22.04.2020

Hodně zajímavé. A bohužel stále aktuální.

lancelot
12.03.2020

Zajímavý příběh o osudech lidí po sametové revoluci

Ctv
23.02.2020

Myslím, že to, co bych knize vytkla už napsala v předešlém hodnocení jana14. Nedělám si iluze o tom, že pro mnoho lidí byl polistopadový vývoj zklamáním zejména v tom, že řada lumpů prostě jen sundala odznáček se srpem a kladivem a připnula placku OF a fungovalo jim do dál. To je myslím v knize popsáno na řadě příkladů dost dobře. Paní Frýbová pro mne byla vždy čtivou autorkou, ale v této knize mi umělé, šroubované, vysvětlující a nereálné diskuze o politice mezi dvěma mladými holkami už ke konci vadily. Nicméně rozčarování autorky nad tím, jak peníze vládnou světem chápu a kdo ví, co by napsala o dnešní politice, kdyby mohla.
Možná kdyby v knize zaznělo i pár pozitivních příběhů a bylo popsáno pár kladných postav, že by jí to prospělo. Takhle opravdu čtenář neznalý poměrů může dojít k názoru, že v této zemi žijí jen podvodníci a gauneři, vysokoškolačky běžně prostituují aby nezemřely hlady, v devadesátých letech tři čtvrtiny národa umíraly bez léků a jedly kořínky a není z toho východisko.

jana14
18.02.2020

Paní Frýbovou jsem měla vždy ráda. Její knihy byly vtipné, svižné a mladý člověk se mohl něco naučit o partnerských vztazích. Jenomže po roce 89 se autorka, podle mne, dost zhoršila. Snad to bylo věkem, snad zklamáním nad polistopadovým vývojem. Ale podle mne to paní Frýbová viděla až moc černě. Kdybych ty doby nezažila, tak věřím, že tady byl somálský hladomor. Každý autor má jistě právo vkládat do knížky své názory a přesvědčení, ale tady se spisovatelka provinila na svém řemesle a dělá to na úkor kvality a čtivosti knížky. Když je vysokoškolsky vzdělaná, mnoha jazyků znalá prostitutka vyslýchána v souvislosti s vraždou své kolegyně, udělá vyšetřovateli politickou přednášku o tom, proč tou prostitutkou je a proč to v té odporné době ani jinak nejde. A podobné monology a dialogy násilně vkládané do textu se bohužel opakují nejen v této knize, ale i v dalších polistopadových dílech. Jinak jako žena, která se , naštěstí vybavená jazykovými znalostmi , ocitla v mládí ve víru polistopadových let, mohu pouze konstatovat, že slušné práce bylo dost (tlumočnictví, překladatelství, průvodcovství, cestovky...atd), takže prostituce opravdu nebyla nutností....pokud jste si tedy nechtěli vydělat rychle na byt.

laura
07.12.2019

První díl byl lepší, o tom žádná. Taky jsem ho četla víckrát a postavy mi tím pádem jsou jaksi bližší.

Druhému dílu jsem tolik šancí nedala. Už napoprvé jsem měla spíš pocit hnusu, když jsem to četla. Nějak jsem nedokázala mít ty lidi v tomhle příběhu ráda. Nedokázala jsem je pochopit, nedokázala jsem se do nich vžít. Prostě mi to připadalo přes míru. Ale takový svět je. A i když ho nechápeme, i když se nám hnusí - žijeme v něm. A někdy je potřeba vidět i tu odvrácenou, zjizvenou tvář, vidět všechnu tu špínu, hnus, vidět dno lidské duše v celé jeho obnažené nahotě. Není to hezký pohled. A není lehké se na to dívat (v tomhle případě o tom číst). Ale dokud to lidi nepochopí, dokud proti tomu nezačnou bojovat, je potřeba takové knihy psát.

A je potřeba je číst...

pidalka777
22.11.2019

Klobouk dolů opět boží knížka s dost dobrým koncem. Trochu jsem se bála, protože moje poslední knížka od Z. Frýbové byla Dvě dámy v tísni a to bylo strašné. Touto knihou však vše napravila.