Tušení stínu

Nové a poprvé i bohatě ilustrované vydání Součkova (dnes již kultovního) Tušení stínu vychází symbolických třiatřicet let od doby, kdy poprvé prošlo rotačkou a tím i „ponejprv spatřilo světlo světa“. Tehdy již známého a nesporně výjimečného českého spisovatele, doktora Ludvíka Součka, fascinující Tušení definitivně proslavilo. Českou čtenářskou obec zasáhlo jako blesk – ač nikdo nebyl schopen tohle čtivé dílko s velkým „D“ zařadit do obecných „škatulek“: jedná se o literaturu faktu(?), důmyslně podanou fikci(?) či snad přece jen vědecké pojednání(?), přesto úryvek Tušení kdosi zařadil i do tehdejší „povinné četby“ základních škol, což okamžitě vyvolalo řadu nesouhlasných „dobových“ polemik… což je ale ta nejlepší vizitka! Autor s geniální pamětí a neobyčejnou schopností plošně propojovat poznané zde řadí obecné vědecké, ale i „nevědecké“ poznatky, spolu se svými originálními myšlenkami (vycházejíc z neuvěřitelného kvanta informací), a to zcela osobitým způsobem: aby čtenáři ukázal na „bílá místa“ (záhady) v poznání lidstva, tedy na oblasti, kde „…tušíme stín“. Přitom jde o čtivé podání, protkané svérázným humorem na patřičných místech. Tisícům zanícených „součkologů“ však netřeba těchto řádků… Kniha vychází v původní – nezkrácené(!) – verzi. A mimochodem: po přečtení Tušení stínu „…už nikdy nebudeme jako ostatní havrani“(!) – s odkazem na Součkův „Úvod“ s citací ze slavného „Jitra kouzelníků“ pánů Pauwelse a Bergiera....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/8279/tuseni-stinu-8279.jpg 4.3172
Literatura česká, Literatura naučná, Záhady
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Tušení stínu

Hanaol

V době prvního vydání mi kniha vyrazila dech. Úžasné.

jprst

Když jsem se po hodně dlouhé době do Součkovy knihy zase začetl, byl jsem překvapen, kolik jím předkládaných vysvětlení se ještě nepodařilo jednoznačně objasnit nebo vyvrátit.

DuncanIdaho
03.02.2018

Dänikenovská témata pojata nedänikenovsky. Souček se tu zaobírá minulostí, bájemi, pověstmi, stavbami, které by neměly být, ..., zkrátka dänikenovská témata. Souček však vše nehází na "malé myslivce" (zelené mužíčky), ale nastiňuje různá jiná vysvětlení. Používá zde vědecké poznatky, teorie a hypotézy z fyziky, astronomie, ale i sociologie a jiných věd. Vše se snaží porovnat s nám jediným známým světem, se Zemí, zkrátka nedänikenovský přístup. Negativum je tu časté používání dlouhých a někdy i zbytečných vsuvek v závorkách. Proto je čtyři hvězdičky.

Jacck
05.08.2017

Pro všechny milovníky záhad ve style Dänikena. Souček byl fenonemální osobnost s fotografickou pamětí. Na konci života zmizel beze stopy, proslýchá se, že jej unesli mimozemštané :-)

Pampalini
12.11.2016

Kniha, ktorá ma kedysi dávno učila premýšľať a dávať udalostiam a skutočnostiam iný význam a zmysel. Nemusí byť všetko také, aké sa nám javí, alebo ako je predstavované väčšinovým názorom. Klobúk dole pred pánom Součkom, pred jeho zanietenosťou a schopnosťou písať.

Sighisoara
09.10.2016

Co by vzniklo za díla a myslenky, kdyby mohl pan Souček psát a badat v dnešní dobe...

rossx
03.08.2016

Ve své době úžasná kniha.

Lessana
09.06.2016

Neviem prečo som si myslela, že pôjde o beletriu podobnú Prípadu jantárovej komnaty. Nebola som naladená na iný typ textu, možno aj preto ma Tušenie tieňa nebavilo. No v každom prípade sa v knihe dá nájsť zopár zaujímavostí. Občas má však čitateľ pocit, že šlo skôr o rozvetvený list Danikenovi, v ktorom si Souček zgustol a "dokazoval" nie práve obľúbenému kolegovi, že "veci" sú inak a že sa mýli. Menej záživná forma Tušeniu tieňa tiež nepridáva. Nehovoriac o slabom vypointovaní celého textu.